Matka (1996)

Skvělé komedie o vztahu matky se synem (vlastně s dvěma syny). Na americký film má dokonale padnoucí scénář i pro evropského diváka. Nejlepší jsou scénky s nakupováním, naprosto ze života!!

Taxikář (1976)

Kdo si myslí, že tento film ma happy-end, tak se šeredně mýlí. Jde přece o to, že společnost nakonec udělá z psychicky narušeného člověka hrdinu, aniž by si ověřila jaký ve skutečnosti je. To jen tak naokraj. Mám rád duo De Nira + Scorsese a tento film hodnotím velmi vysoko, má skvělou kameru, dobrý scénář i herecké výkony. Líbil se mi mnohem více než Zuřící býk, asi jsem ho nepochopil...

Matrix Revolutions (2003)

Dvojice filmů Matrix 2 a 3 pokračuje v trikové monumentalitě jedničky, ale obohacuje příběh o mnoho nových významových rovin - Neo není tím nejmocnějším, jakým se zdál na konci jedničky. Je nám představováno tolik množství nových postav a myšlenek, že se to na poprvé nedá vstřebat, je potřeba se do příběhu ponořit a pochopit ho, to ale předpokládá čas a i znalost filozofie a náboženství. Je s podivem, že něco takového může vyprodukovat hollywood. Já si ale přesto myslím, že film, pro jehož pochopení potřebuju nastudovat tuny materiálu, není pro mne... Snad jednoho dne prozřu.

Matrix Reloaded (2003)

Matrix (1999)

Matrix 1 je pojem pro něco tu sice dávno bylo, ale ne v takové podobě. Skvělé spojení filmových efektů a originálního příběhu.

Muž bez minulosti (2002)

Tento snímek mě velmi překvapil a je to to nejlepší, co jsem za poslední dobu viděl. Mám rád jednoduché mezilidské příběhy, které dokážou pobavit, trochu i dojmout, ale nedosahují to prvoplnánovými postupy. Kdo tomuto snímku vytýká špatné herecké výkony, ten ho nepochopil. Na minimalismu totiž tato dokonalost stojí, ale rozhodně nepadá. Aki Kaurismäki sděluje světu jednoduchou myšlenku: "člověk může začít vždy odznovu, hlavně musí zůstat člověkem a s lidmi".

Ztraceno v překladu (2003)

Jednoduše nádherný snímek, který bych ale pojmenoval jako "Město světel", protože v něm noční Tokio hraje jednu z hlavních rolí.

Hodný chlapec (2004) (TV film)

Budu psát již napsané, ale to snad nevadí. Tento TV film stojí hlavně na skvělých hereckých výkonech obou "rodičů" a povedené režii. Také se mi moc líbila kamera, ale se scénářem to bylo trochu horší. Pozitivní je, že dialogy jsou na úrovní současné mluvy, takže nějaké to sprosté slovo se objevilo, ale scénárista dal dohromady celkem dost klišé do jednoho snímku. Možná by filmu slušela o půl hodinky delší stopáž s tím, že by byl více přiblížen i příběh "hodného chlapce".

Muž, který nebyl (2001)

Vcelku pomalý film, u kterého jsem se ale bavil o mnoho více než u dalšío filmu bratrů Cohenů u Farga. Černobílá barva mu dává nádech klasiky a ja vím, že za několik let to opravdová klasika žánru noir bude, pokud se jí nestala už teď.

Mezi námi děvčaty (2003)

Tento film je po Lhář, lhář!, Po čem ženy touží a Božský Bruce dalším, ve kterém příběh těží z antického zásahu shůry. Tentokrát jde o výměnu těl mezi matkou a dcerou. To logicky vede k důležitosti hereckého obsazení, které je jednou z nejsilnějších zbraní tohoto snímku. Na filmu je dobré, že se scénář téměř vyhnul scénám znázorňujícím náhlé změny chování po výměně a rychle se pouští do promítnutí změn mezilidských vztahů „postižených“. Bohužel se příběh nevyhnul romantickému konci, ale to se dá tomuto typu snímku odpustit. Celkově to je celkem zábavný snímek, který má svižné tempo. Hudební složka je podřízena zaměření na mladší publikum, mně ale moc nesedla.