Psycho.R

okres Praha

1 2 3 4 5 6 7 21 41 61 81
    • 4.11.2019  10:37
    Halloween 5 (1989)

I kdybych nevěděl, že v době natáčení ještě nebyl scénář dopsaný, poznal bych, že je tu něco špatně. Jako by byl film poslepovaný z různých verzí námětů, které ale působí zcela jinak. Vlastně nejen to, měl jsem pocit, jako by do filmu vstoupil muž v černém z úplně jiného filmu, vůbec mi to nepasovalo a nedávalo smysl. Propojení Jamie a Michaela bylo už za hranicí. Tahle série (když pominu, že záporák je asi nesmrtelný) nefungovala na nadpřirozených jevech. Víceméně jsou tu pozabíjeni všichni, kromě dvou postav. Proto se bojím, že šestý díl bude pouze natahování omletého námětu.

• 4.11.2019  10:30

Na čtvrtou část sem mi dívat nechtělo, bral jsem příběh uzavřený druhým dílem. Trojka byla taková blbinka, která mě bavila, ale vzhledem k tomu, že se v ní nevyskytuje M.Myers, necítil jsem k ní zášť. Poté, co jsem si přečetl v Cinemě příběh celé série, napadlo mě, že to musím vidět, protože mělo jít po prodeji práv a jakési podprůměrné filmy s úsměvným vznikem, případně s hloupoučkým dějem. Proto mě překvapilo, když jsem se podíval na tento návrat a k mému překvapení to nebyla katastrofa. Sice nedosahuje sice kvalit originálů, ale nějaké přidané hodnoty tu jsou. Například se tvůrci nepřiklonili k lekačkám, které nesnáším, ale hrají si s divákem, takže vždy navodí atmosféru, kdy hudební doprovod zhustí melodii a vy víte, že na vás Michael odněkud bafne. A to se nakonec nestane (jen asi ve dvou případech, ale i tam čekáte, že se podle tradiční kompozice záběru objeví jinde). Přemožení Michaela je sice velmi neoriginální, ale následné závěrečné vyústění v domě mě hodně překvapilo a to jsem nečekal. Takže čtyřka má zaslouženě 60%.

• 4.11.2019  08:32
    Room (2015)

Před lety jsem slyšel recenzi tohoto filmu a říkal jsem si, to vypadá slibně. Dal jsem si ho na wishlist a od té doby nic. Nyní jsem se podíval, co na něm mám za filmy a našel jsem tam Pokoj. Zapomněl jsem o čem to má být, ale hned jsem se zorientoval u první scény (ono to zas není tak těžký). SPOILER ALERT Když jsem zjistil, že má film 2 hodiny, říkal jsem si, že nevím, jak to v tom pokoji utáhnout, aby to byla zábava. Proto jsem byl po hodině překvapený, když došlo k útěku a to víceméně bez větších potíží. Následné hodina, která je (stejně jako první část) natočena z pohledu človíčka, který nezná běžné věci v reálném životě, např. schody, mi přišla originální. Vlastně jsem téma těchto "sklepových" filmů bral za vyčerpané, ale tato narace mě přesvědčila o opaku.

• 1.11.2019  10:08
    Na střeše (2019)

71% Že Mádl patří k našim lepším režisérům dokázal už k Pojedeme k moři. Tam napsal i dobrý scénář, který podpořil nápad vidět situaci dětskýma očima, aby se na konci vše rozuzlilo očima rodičů. Na střeše není tolik nápadité, ale rozhodně lépe stravitelné pro běžného diváka. Alois Švehlík hraje Rýpara, bývalého komunistu, který nesnáší dnešní svět, velmi dobře a myslím, že nějaký ten Český lev by mu příští rok mohl padnout k nohám. Duy Anh Tran nehraje postavu, u které by ukázal, zda má herecké hodnoty, na druhou stranu jeho submisivní charakter by, možná, reální Vietnamec skutečně měl. Na střeše je milé, rychle uteče a nebudete po shlédnutí pocit, že šlo o ztrátu času (což by se v rukou horšího scénáristy a režiséra stát mohlo). Ps. Mrzí mě, že pan Tříska nestihla natočit alespoň několik scén, abychom viděli rozdíly mezi pojetí role (podobně jako pan Chudík a pan Höger, kde došlo ke stejné situaci u Nemocnice na kraji města). Pana Třísku si však dokážu ve scénách představit a myslím, že by byl také dobrý (ostatně mu byla role psaná na tělo).

• 29.10.2019  10:01
    Halloween (2018)

Nové pokračování navazuje na první díl série. Což mě trochu mrzí, protože minimálně druhý díl, který přímo navazuje na první střetnutí Michaela a Laurie mi přišel hodně fajn. Další díly od čtyřky dál jsem neviděl (trojka je moje guilty pleasure, ale nemá příběhově nic společného s Michaelem). Prvních 40 minut uteče nečekaně rychle, ovšem nikterak děsivě. Je vidět, že se režisér snažil ctít co nejvíc styl Johna Carpentera a je to dobře. Největším mínusem jsou tu dvě fakta: 1) Michaelovi je několikrát vidět do tváře, sice záběrem jen probleskne, ale tím se snižuje jeho děsivost. 2) Vím, že by to přišlo mladým divákům divné, ale mělo zůstat v hudebním doprovodu u původních jednoduchých zvuků syntetizátorů, které zvládnou vytvořit hutnou atmosféru. A co jsem si nechával nakonec - J.L.Curtis je skvělá. Nový Terminátor má zatím jen trailery, ale Sarah mi v nich připadá spíš trapně, naopak Laurie je zde přirozená a to funguje skvěle.

• 29.10.2019  09:50

Gore Verbinski má na svědomí americký remake Kruhu, který je pro mě top horor. Sice jsem se po něm bál jít léta v noci vyčůrat, ale v tom je znát jeho síla. A v pokoji s televizí mi taky není nejlíp... Tentokrát vsadil na jiný druh mysteriózna a není to na škodu. Různé sureální výjevy, které nakonec dají smysl, zvláštní chování všech postav, nádherné, ale mrazivé záběry. Jen jsem doufal v silnější pointu... Navíc bych rád věděl, co se s postavami stalo dál. Skončili na psychiatrii? Někomu to může připomenout Prokletý ostrov, který měl sice daleko lepší pointu, ale Lék na život mě bavil víc tím, že v průběhu sledujete naprosto nečekané výjevy a nevíte, co je skutečné a co ne...

• 25.10.2019  10:23
    1941 (1979)

Spielberg se po svých slavných prvotinách pustil do komedie. Největší potíže u ní jsou chaos a různorodý humor, který do sebe nezapadá (což jsem psal nedávno i o Teroristce, kdyby ji režíroval Steven, pak by to byl výborný film s paní Janžurovou, protože není tak zmatený). Je tu spousta opravdu vtipných situací, ale celé, jako by to vypadlo z němých grotesek první poloviny 20.století. Je zde pár dobrých momentů, kde je vidět režisérova pevná ruka, nadhled a dobré nápady, ale nezachraňuje to dvouhodinovou zmatenost tohoto díla.

• 24.10.2019  11:19
    Sever (TV seriál) (2019)

Myslím, že průměr hodnocení (k dnešnímu dni 64%) přesně odpovídá kvalitě. Tohle téma se dalo vytěžit opravdu hodně, nahrává tomu, že jde o příběh, který se skutečně odehrál. Co je ještě děsivější, že korupce zde u nás dosahovala tak vysoko, že by se mohl řádový občan rovnou picnout, kdyby se představil, že takové záležitosti probíhají v celé vysoké politice. Sedláček zvolil chladný přístup severských thrillerů, které mívají od postav odstup, a proto v Severu nedokážeme sympatizovat s hlavní postavou, která je navíc zahraná hodně špatně. Mádla mám rád, ale v tomhle seriálu to vypadá, jako by ho učil hrát současný Steven Seagal. Konec by mohl být výborný a nejednoznačný, ale musel by být, jako celý seriál, natočen úplně jinak. Škoda.

• 18.10.2019  08:42
    Arrow - Série 5 (série) (2016)

Musím smutně konstatovat, že tohle je o dost slabší, než předchozí sezóna. Záporák trapnej, novej tým nepříjemnej. Je mi to líto, protože kdyby se celá série vezla na základě zlomeného Arrowa, jak je ve dvou dílech naznačeno, mohlo to být něco, co posune seriál kupředu.

• 18.10.2019  08:37

Druhou sérii P.K.Dicka jsem četl před mnoha lety. Avšak co si pamatuji, tak šlo o zcela jiný příběh. Zde vlastně zůstal pouze chlapec s medvídkem a roboty na povrchu a všechno ostatní si vymysleli filmaři. A v tom je právě problém, oni vlastně nevymysleli vůbec nic. Celý film je maximálně prázdná variace na téma survivor žánru. "Překvapivé" pointy jsou zde tři a všechny jsou variací téhož (v knize byla pouze první se zmíněným chlapcem, ale fungovala). Ta třetí, která přijde na konci filmu byla očekávaná již od prvního výskytu postavy ve filmu. Velmi nudné, nenápadité a béčkové (což nebývá vždy na škodu).

• 14.10.2019  08:13

Když odhlédnu od toho, že film je spíš několik nesouvisejících epizodek, tak nemám problém brát ho jako pokračování legendární jedničky. Největší mínus mají u mě distributoři, kteří se rozhodli nadabovat písničky. Chápu, že jde o to nalákat na film děti, ale spíš mu to škodí, než prospívá. Marshall se snaží, aby se atmosférou vrátil k původnímu filmu a to na mě působí příjemně naivně. Emily Blunt role sedí. Takže 1* dávám navíc, protože si dokážu představit, jak fungují písně v originálu.

• 8.10.2019  15:43
    Pán much (1963)

Velmi dobrý námět, který ukazuje, jak se člověk dokáže proměnit v krajní situaci v bestii se základním instinktem, ale stále toužící po moci jako v moderní společnosti. Psychologická sonda do psychopatických postav, která je ještě děsivější, jelikož její protagonisté jsou děti. Už při titulcích jsem měl dobrý pocit, jak si tvůrci poradili s úvodem, kde za pomoci fotografií urychlili chod příběhu. Ovšem v následujících 45 minutách se tempo velmi zpomalí, což by nevadilo, kdyby došlo k postupnému vývoji charakterů. Místo toho se víceméně opakují podobné události, které vedou k následujícím fatálnostem příběhu. Od druhé půlky chytne film druhý dech. Za námět bych dal hvězdu navíc, ale z důvodu, že jde o knižní adaptaci, nezbývá mi, než nechat 3*.

• 8.10.2019  09:08

Tradiční produkt Europa corp. Tentokrát sice dost podprůměrný, ale to mi vynahradila béčková podívaná a hlášky Guye Pearce, které pálí v neskutečné rychlosti za sebou, takže pokud je některá trapná, přebije jí vzápětí jiná. Nevěřil jsem, že by mi mohl sednout v takové roli. Díky tomu dávám místo 2* o jednu víc víc.

• 8.10.2019  09:02
    Spielberg (TV film) (2017)

Spielberg je režisérský génius, který se umí přizpůsobovat době a i ve svých letech dokáže předběhnout mladší tvůrce. Ovšem i tak se snaží vyprávět co nejpoctivěji, aby bylo cítit, co filmem chce říct. Dokument ukazuje nejen jeho osobu a prokrácený životopis, ale také zajímavosti z natáčení filmů z různých dekád. K tomu se tu mihne spousta slavných herců, aby o Stevenovi řekla jednu větu a jako bonus tým výborných režisérů, kteří s ním tvořili jakousi partu nové vlny. Já jsem spokojenej.

• 30.9.2019  10:53
    Záskok (1994)

V prvních dvaceti minutách dojde ke kulometné várce oroginálního humoru, který si mě získal. Poté se, bohužel tempo zpomalilo a s ním se i příběh stal spíše banálním a mnohokrát viděným. Ovšem viděl jsem i horší variace na dané téma.

• 30.9.2019  10:51
    Teroristka (2019)

Po úžasné Teorii tygra jsem se na Teroristku hodně těšil, zvlášť, když jsem viděl, že hlavní roli má mít paní Janžurová. Ovšem pak jsem byl, bohužel, nemile překvapen. Tato výborná herečka je ve filmu, na hlavní roli, celkem málo. Každopádně k celkovému pocitu z filmu - myslím, že scénář by i mohl fungovat, potíž je v tom, že se v něm neustále střídá druh humoru a to dost rozdílného. Asi bych s tím ani neměl problém, ten vidím jinde a to v režii Radka Bajgara. Ve filmu je přesně vidět, na jaký styl srandy má Bajgar talent. Situace, kdy "teroristka" jde s flintou na Martina Hofmanna a věc se začne náležitě komplikovat až do absurdních rovin, mi přišla hodně zábavná. Ovšem s tím zcela nekompatibilní jsem viděl scénu s Hofmannem u vodu na konci. To bylo spíš jako z Kmotra. Nebýt kolísání vtipnosti a špatného načasování bonmotů, mohlo jít o film s velkým potenciálem.

• 27.9.2019  09:22
    Leaving Neverland (2019)

Pokud mělo jít o sofistikovaný dokument o tom, jak dokážou dvě rodiny, bez jakýchkoli důkazů, lhát ve snaze o to získat finanční kompenzaci za něco, co se nestalo, tak super, ale příště o dvě a půl hodiny zkrátit. Možná film natočil Moore jako svojí klasickou manipulační agitku, ale to spíš ne. Hudbu Michaela Jacksona mám rád, titul král popu si zasloužil, ale nejsem jeho oddaný fanoušek. Z toho důvodu se snažím dívat na čtyřhodinový film, kde není nic, než mluvící hlavy, s nadhledem. "Oběti" si v úmorném časovém úseku pamatují přesně na den, co dělali před třiceti lety a stojí si za tím. Mimo jiné je mnoho důkazů, že se to stát nemohlo, neboť Michael byl v té době na úplně jiném místě na turné. Další věc - matka jednoho z týpků říká, jak tančila radostí, když Michael umřel, protože už nemohl ublížit jinému dítěti. Což máme do očí bijící důkaz o hyenismu, neboť podle jejího syna přiznal až několik let po jeho smrti, že ho obtěžoval. Takže se to stát taky nemohlo. Jackson zažil v dětství šikanu, spíš týrání, z toho důvodu přispíval nemalé částky na pomoc organizacím, které dětem pomáhali a měl rád děti ve své blízkosti, protože s nimi teprve prožíval dětství. Rodinám v tomto filmu daroval v různých formách víc, než na co by si za celý život vydělali. Dvakrát padl u soudu verdikt nevinen (Jeden ze svědků, který potvrdil nevinu byl mimochodem právě týpek, který v tomto filmu tvrdí, že ho obtěžoval). Vždy Jacksona žalovali rodiny, které patřili spíše ke střední třídě, tudíž si nemohli dovolit vše po čem by toužili. Naproti tomu mezi dětmi v Jacksonově blízkosti (i u něj přespával) byl malý Culcin, který v době největší slávy neměl o peníze nouzi a u soudu si trval a stále trvá na tom, že se nic nedělo. Tento film vnímám jako falešné výpovědi rodin, které se léta po smrti hvězdy chtěli finančně obohatit, protože se cítili zhrzeny, že už během života se s nimi zpěvák bavil méně a méně, čímž se ztráceli z médií a nemohli si žít v bavlnce (viz. darování auta, zaplacení nového domu).

• 25.9.2019  08:56

Paradoxně jsem byl mnohem nadšenější pokračováním, než všichni kritici. To co jsem četl jako mínusy, bylo pro mě kladem. Příběh je dobře vystavěn. Hlavní postavy jsou fajn, sice to není HP, ale je příjemné sledovat, jak se příběhy pomalu propojují. Rowlingová nějakým tím zvratem umí stále překvapit a tentokrát již zcela otevřeně dává najevo, že celý rasismus plnokrevných kouzelníků je jasným odkazem na 2. světovou válku (což je i u původních příběhů znát, ale musíte si rozluštit spojitosti a odkazy). Pro mě to byl velmi příjemný pobyt zpět ve světě kouzelníků. Ps. návraty do Bradavic jsou fajn. Pps. Depp zvládá záporáka výborně a Law mi jako Brumbál sedí mnohem víc, než když hrál nedávno v Captain Marvel.

• 25.9.2019  08:48
    Arrow - Série 4 (série) (2015)

Nejvíc mi na celém seriálu (a platí to i pro ostatní seriály z tohoto vesmíru), jak se z jednoduchých důvodů někdo na někoho naštve a odmítá s ním komunikovat, přitom by stačilo, aby si daného člověka vyslechl a změnil by názor. Je to slabší, než předchozí série, ale to hlavně tím, že právě tam příběh kulminoval a tady se neukáže nic nového. Ale oproti 5.-7. sezóně to byla paráda.

• 19.9.2019  21:00

Oceňuji, že se Poslední krev vrací k té první jak poetikou, tak snahou o prokreslení hlavní postavy. Tím se výborně uzavírá kruh. Jedinou výtku, kterou bych měl, ok, tak jsou dvě, je, že by šlo první hodinu prokrátit o pět, deset minut. Když je Johnna scéně, tak super. Slyovi stačí lehce poklesnout ret nebo pohnout očima a hraje výborně. Potíž je v tom, kdy cestujeme s mladou chovankou do Mexika, aby našla otce. Tam to trochu vázne. Druhá výtka je, že Sly měl za sebou tvrdý tréning, ale scénář mu trochu svazuje ruce s akcí a v celém filmu vidíme ze svalů jen předloktí. Každopádně to by bylo vše k mínusům a teď rychle do kina. Takové uzavření legendy je správné. JDE SI PRO VÁS SMRT... A UŽ JÍ NIKDO NEZASTAVÍ!

• 2.9.2019  08:42
    Arrow - Série 3 (série) (2014)

Zapojení Rase a Ligy zabijáků mě bavilo opravdu dost. Jen jsem se nemohl zbavit dojmu, že tvůrci chtěli ukončit seriál právě 3. sérií. Snad nebude kvalita dalších sezón klesat.

• 2.9.2019  08:38
    LOVEní (2019)

Jedno z největších mínus filmu je, že Karel Jonák je 100% rutinér. Není to poprvé, co natočil film, ve stylu, který totálně okopíroval z USA. Bohužel to, co zabere na amerického diváka, to nezabere v české verzi na tuzemské publikum. Při sledování si víceméně jen odškrtáváte, co tam být mělo a už proběhlo. Když si říkáte, že jste rádi, že se tam nestalo libovolné klišé, dle Vašeho výběru, tak do dvou minut dorazí. Paradoxně je na celém filmu nejlepší Prachař, kterého moc nemusím. Geislerová působí dojmem ženy, které dnes již příliš nevídáme. Ženy, která odpustí muži naprosto vše a je ochotná se kvůli němu ploužit bahnem. Působí to tak, že hlavní postava nemá vlastně žádný charakter. Všechno za ní vymýšlí její tělnatá kamarádka, která se až moc okatě podobá všem postavám Rebel Wilson a po níž jedou všichni chlapy (pozn. pod čarou - postavy R.W. nesnáším). Kdyby se vystřihlo dvacet minut, mohlo by to působit dobře na televizní obrazovce, ale 106 minut je přestřelená délka na průměrnou romantickou komedii.

• 29.8.2019  08:42
    U mě dobrý (2008)

Pan Šabach si dokázal zvolit dobré náměty svých knih. Avšak neměl je dávat ke zpracování Jarchovskému (viz. Zahradnictví: nápadník). Taková šance to byla. Člověk se, ale raději podívá na jakýkoli díl Vyprávěj z devadesátek a bude ho to bavit mnohem víc.

• 29.8.2019  08:39

Jak jen to říct slušně? Pane Jirchovský, vemte si své scénáře a strčte si je do prdele! Pokud někdo dokáže spolehlivě zkazit film, tak právě vy. Zahradnictví, Nevinnost, Horem pádem, Případy od nejsvětější trojice, U mě dobrý, to všechno jsou vaše zločiny proti scénáristice! Často mohlo jít o fajn filmy či seriály, ale vy víte, jak to zkazit. A pokud je to Vaším účelem. Pak gratuluji. Ps. v tomhle filmu každý, kdo se jen trochu rozčílí dostane infarkt nebo se alespoň chytá za srdce. Fakt paráda, woe.

• 22.8.2019  12:49

Nejlepší film od Marvelu za posledních 10 let, ale to ještě nic neznamená. Bylo vidět, že tvůrci mají rádi trilogii započnutou na začátku století, nějaký ten odkaz tam byl, hravé vizuálno jak od Dannyho Boylea, ale taky hodně nevyužitý potenciál.

• 13.8.2019  09:45

Možná by to tady potřebovalo tlačítko s nápisem Marvel. Každý by si na něm nastavil hodnocení, které by jen zmáčkl a všem filmů od tohoto komiksového nakladatelství dal stejné hodnocení i komentář. Jedna část lidí by dávalo svých tradičních 5* všem Marvelovkám, já bych tam měl své znuděné 3*. Myslím, že už jsem k tomuto tématu napsal hodně komentářů, ale víceméně zněli skoro vždy stejně. A když už jsem náhodou dal někdy 4*, tak to bylo s velkým nátlakem na mojí paměť. Využití 90´ v tomto filmu je vlastně jen samoúčelné. Místo toho, aby se této dekády využilo pro zábavu (jako u Stranger things), je zde jen proto, aby nám ukázala, že název Avengers vzniklo díky hlavní postavě a čekáme kdy (nikoliv jestli) přijde Fury o oko. Nic víc tu není.

• 13.8.2019  09:37

Chápu nízká hodnocení od lidí, kteří čekali komedii, neboť tohle je spíš drama o ničem, kde nejde o příběh, ale o silné charaktery a jejich vzájemné interakce. Písně, které jsou pouštěny tak, aby nám během krátkého času ukázali, jak se v postavách lámou jejich názory, jsou velmi dobrou pomocnou berličkou. A tím nám vlastně ušetří zhruba 30 minut, které by konvenční scénář normálně potřeboval.

• 13.8.2019  09:31

Dávám 3*, ale je to se vztyčeným ukazováčkem. Jsem asi jeden z mála, koho dvojka vzala o trošku víc, než trojka. Herzfeld je sice mnohem lepší režisér, než Miller, ale prostředí východní Evropy akčňákům nesedí, neboť je dost nevýrazné. V polovině mě překvapilo, že Chapman byl nekompromisní jak k čínským investorům, tak ke klasickým americkým scénářům s dobrým koncem. A Slyovi nasranost sluší. Snad se jí naplno dočkáme v Rambovi V.

• 8.8.2019  12:53
    Uteč (2017)

Film jako takový mě bavil. Sice jsem měl každou chvíli pocit, že jde o inspiraci ze starších filmů, ale bavil jsem se. Viděl jsem však dva mínusy, které mi nedovolí dát 4*. 1) To, čím se snaží budovat atmosféru před rozuzlením se v některých případech nevysvětlí nebo to působí nerealisticky nebo divně (což v případě hororu nevadí, ale tohle je spíš thriller). 2) Čekal jsem nějaký mega twist nebo i několik rozuzlení za sebou, které vás donutí stále přemýšlet, to se zde nedostavilo, spíše jsem opět spatřil spíše nerealistickou pointu, která by mi nevadila v Aktech X, ale sem mi neseděla.

• 8.8.2019  12:47
    Arrow - Série 2 (série) (2013)

Arrow se zde již stává skutečným zbojníkem. Dějová linka z minulosti je slabší, než v první sérii, ale přítomná mě bavila víc zde.

1 2 3 4 5 6 7 21 41 61 81