Jack staví dům (2018)

Silne explicitný film, ktorého jediné oddôvodnenie je naznačenie myslenia psychopata. Čo by som mu bol ochotný uveriť aj oceniť. Na to ale nie je potrebných 2 a pol hodiny, ale hodina dvadsať. To ostatné bola Triersova onania. Ak tam bol humor, bol nanajvýš taký silený a umelý. Nadsádzka dávajúca priestor pre humorný náhľad? Zabudnite. Filozoficky? Dedinsky riedke a ploché. Rukopis odpadu "Nymfomanka" - súhrn úchyliek bez významu - len s účelom šokovať - je zreteľný. Tiež je zrejmé, že Trier sa nikam neposunul. Toto je len Trierova zakomplexovaná úchylárna bez oceniteľného významu. Matt Dillon skvelý.

Nebezpečné vztahy (2016) (pořad)

Tak áno. Bergmann, ktorému dáte 95% a čumíte na to od rána do večera to nie je. Ak je toto odpad - potom neviem čo je v TV tá kvalita, ktorá je o toľko lepšia. Za mňa je odpad 95% všetkého čo je v TV zdarma. Nerozpoznal som, o čo je toto horšie. A nevysvetlil to nikto z davu odpaďákov. Televízny priemer. Zrejme odpaďáci zistili, že tam nie sú praví aktéri ale komparz. A teraz keď toto revolučne objavili tvária sa strašne múdro za odpaďákujú. Aj v prípade komparzu môže ísť o príbehy zo života.

Zamčený pokoj (2018)

Ďalšia tragická ukážka niečoho zbúchaného bez skutočného scenára.

Whiplash (2014)

Tento film som si pozrel kvôli Chazellovi, pretože inak by som si ďalší jupí oslavný filmík o nejakom skvelom muzikantovi nebol ochotný pozrieť. A stálo to za to. Znova bolo videť pevnú ruku režiséra, ktorý vie čo robí - v každom ohľade. Príbeh samotný dáva priestor pre rôzne interpretácie, a rozdiel v interpretáciách závisí od miery pochopenia výroku „neexistujou dvě horší slova, než dobrá práce“. Od mamičko - babičkovského pochválenia každého prdu, po opačný extrém, kedy je dobré len to najlepšie. Oba prístupy majú radikálne odlišné výstupy - od šedého podpriemeru považovaného za "dobrou práci" v rámci ľudovej sebalži až po extrémne výsledky - aj v negatívnom význame - na strane druhej. Jazzová kulisa je vo filme celkom nepodstatná.

První člověk (2018)

Nadšenie. Až pri tomto filme mám pocit, že som zažil skutočne realistické spracovanie témy vesmírnych letov. Vzťahová linka takisto vynikajúca. A tým nemyslím len tak obyčajne vynikajúca, ale naozaj vynikajúca. Napriek stopáži nejde o dlhý film, naopak, film často skracuje pasáže, ktoré by už boli zbytočné. Nebol tam jediný zbytočný obrázok a jediný zbytočný dialóg, všetko malo svoj účel a logiku. Naopak, nečakal som úplné vypustenie návratu z mesiaca na zem. Výborné obsadenie a pevná ruka režiséra, ktorý efektívne navigoval tento orchester. Ľutujem, že toto som nevidel v kine. Predpokladám a dúfam že tvorcovia získajú Oscara. Uznávam, že na ocenenie tohoto filmu treba dve veci - aspoň priemerne sa orientovať v téme a mať aspoň priemerné EQ. Ak tento historický film niekto porovnáva so sci-fi Interstellar ... čo na to povedať...

Dámský klub (2018)

Fondová - 80 rokov, Keatnová 72 rokov, Bergenová 72 rokov, Steenburgenová - mladica - 65 rokov. Rozumiem tej message - o tom že človek môže skoro čokoľvek v akomkoľvek veku, že je taký starý ako a cíti, atď. Ale toto bolo moc. Fondová je v tom umelom stave len kvôli tímu plastických chirurgov a ostatné "sexice" tiež. Je to umelé a pravdepodobné leda tak pre pár žien na Zemi. Film je tragický v tom, že dôstojnosť staroby bola zašliapnutá a starenky sa aj vo veku 70+ chcú hrať na tridsiatnce. Ono to nejde. Aj nápad urobiť si ako že komédiu na spôsob "4 kamarátky idú robiť neviem čo" je blbý. Celkovo prehliadka trápnosti. Priznávam ale, že z tohoto filmu som videl len 19 minút a nedokázal som dať viac.

Máří Magdaléna (2018)

Osobité spracovanie, ktoré správne vynecháva tie chronicky najznámejšie časti príbehu. Podstatou rozprávania je rehabilitácia Márie Magdalény (meno "Máří" irituje), ktorá získava až podvratne veľký význam. V záverečných titulkoch to je vysvetlené. Phoenix bol vždy charizmatický a rolu utiahol, hoci jeho úsmevy boli strnulé až do šklebov. Marová takisto bola skvelá. Obsadenie a výkony apoštolov sklamalo. Celkovo dobrý počin oproti štandardnému spracovaniu, ktoré obvykle primárne hráva na svatost Ježíše a jeho umučenie.

Predátor: Evoluce (2018)

Vôbec nie tak zlá jednohubka ako naznačuje hodnotenie. Vojaci boli uletení ale vyložene vadil len Keegan, čo je čistý komik. V tomto osadenstve sa dobre vynímala Olívia Munnová. Určite lepšie, ako keby sa to hralo na nejakú drámu. Príbeh bol jednoduchý, ale zdá sa, že ho i tak niektorí nostalgici nepochopili.

Jíst, meditovat, milovat (2010)

Film plný rádoby múdrostí a celý čas bolo zrejmé, že zo sveta ženy. Na ezoterický film povrchné, mľandravé, bezobsažné. A film plný filmových efektov - viac ako v Transformers 3 - lebo len tak bolo možné urobiť z Robertsovej nevráskavú tridsiatničku.

Nepředstavitelné (2018)

Počas titulkov sa odhaluje kto útočil. Viem si predstaviť traumu severských krajín a bývalých štátov CCCP. Veľmi zle obsadená hlavná postava, nesymatická aj tá frajerka. Dlhé, až tupé "umelecké" pohľady, tragické výrazy. Ale predsa len nejaké osvieženie odlišné od amerického štandardu.