Ghost Rider 2 (2011)

Neuveriteľná pičovina. Hnusná, lacná, mizerne zahraná (áno, aj Elbom a Hindsom)... a miestami tiež na došťanie vtipná vďaka starému dobrému Nickovi, ktorý to už naozaj nerieši a len sa ksichtí ako o život. Ten chlap je proste úkaz.

Sněhurka a lovec (2012)

Návrat tej pravej filmovej fantasy (Narnia fuj!) som očakával s naozaj veľkým napätím. A očakávam ďalej. Zo Snehulienky a lovca sa totiž aj napriek veľkolepým trailerom vykľula dokonale neemotívna a fantasy klišé skrz naskrz prevŕtaná, sterilná omaľovánka. Príbeh pracuje v podstate na rovnakom základe, ako Burtonova Alica v Krajine zázrakov (od rovnakých producentov) - vzala sa klasická rozprávka, na vybraných miestach sa trochu "stemnila" (takže menej než jedenásťročné deti si možno sem-tam budú zakrývať očičká) a z hlavnej protagonistky sa urobila archetypálna "vyvolená", ktorá ako jediná môže poraziť zlo. Hovoriť, že tento koncept je v roku 2012 totálne ohraný, by bolo zbytočné. Dôležité je naopak uvedomiť si, že aj to najklišoidnejšie klišé môže výborne fungovať, ak sa ho chopia skúsení tvorcovia (Avatar, anyone?), avšak nová Snehulienka týmto spôsobom bohužiaľ nefunguje. Scenár, narvaný až po okraj patetickými drístami (Snehulienkin záverečný bojový prejav rulezz), je totiž stavaný pre režiséra, ktorý by svojim umom tú potenciálnu debilitu prebil a zmenil ju na prednosť. Rupert Sanders tým režisérom nie je. Na debutanta je to síce solídny remeselník (jeho skóre vyslovených kiksov je prakticky nulové), ale prejavil sa zároveň aj ako uzívaný rutinér, ktorému sa do filmu nepodarilo priniesť prakticky žiaden zaujímavý nápad. Vie natáčať pekné fantasy obrázky, ale pospájať ich do niečoho, čo by malo mať nejakú epickú silu a dopad na diváka, na to mu už veru sily nestačia. Celý snímok sa tým pádom mení na neveľmi zábavné odškrtávanie položiek zo zoznamu atrakcií v podaní nevykreslených a nezaujímavých postáv. Veľká škoda. Zase to bude musieť byť Peter Jackson, kto bude kriesiť žáner.

Porn Rental (2011) (TV film)

Bez srandy - prvý krát, čo mi Michael C. Hall v nejakej úlohe nepripomínal Dextera :)

Nepřítel pod ochranou (2012)

Takých už bolo. Nejaký ten adrenalínik s troškou sprisahaníčka a odhaleníčka. V podstate je to presne také, ako som čakal. Zaujímalo by ma len, ako na takýto tuctový scenár tvorcovia nalákali Veru Farmigu a Brendana Gleesona. Ak ste sa na nich tešili, môžete prestať - nech sú to akokoľvek skvelí herci, nemajú absolútne čo hrať. Poteší tradične výborná Djawadiho hudba.

Sněhurka (2012)

A nakoniec prečo nie. Trailery sľubovali ultimátny sranec, snáď ešte horší než Tarsemov predchádzajúci počin Immortals, avšak nič také nakoniec nedorazilo a tá "lacná, nevkusná, gýčová a hnusne štúdiová Snehulienka" je nakoniec vcelku príjemnou a neurážajúcou rozprávkou. Pre deti absolútne vhodné. Hudba Alana Menkena navyše upomína na staré dobré 2D Disneyovské časy, čo je ďalšie plus... a áno, Lily Collins je naozaj preveľmi pôtrtná, ale rozhodol som sa, že tým nebudem kaziť tak pekný a nevinný komentár. Ale na druhej strane je v ňom už slovo "sranec", takže môžem.

Psycho (1960)

Ďalší z mojich historicky enormne dôležitých restov je konečne za mnou. A veruže som veľmi, veľmi spokojný. Stačilo by vystrihnúť asi tak 15 minút pre lepšiu dynamiku a bol by som snáď aj nadšený, avšak aj napriek miernej rozvláčnosti v istých pasážach je Psycho parádne napínavý, atmosférický a nezanedbateľne rezonujúci film.

Příliš dokonalá podoba (1988)

Na jazyk sa derie označenie "Requiem za sen - beta verzia". Veľmi znepokojivý a na niektorých miestach naozaj nepríjemný film, ktorému kraľuje absolútne dokonalý Jeremy Irons v oboch podobách (resp. povahách).

Nestyda Louis C.K. (2007) (pořad)

Tam, kde Ricky Gervais končí, Louis C.K. iba začína. Neuveriteľne vtipný chlap.

Muž na hraně (2012)

Tvári sa to síce ako inteligentný thriller, ale nenechajte sa oklamať - jedná sa o klasickú hollywoodsku nepravdepodobnú rozprávočku, ktorá neuráža hlavne vďaka snažiacemu sa Worthingtonovi a Banksovej. Blbinka na rozptýlenie.

Kronika (2012)

Neuveriteľný náklad. Takmer revolučná práca s "found footage" štýlom, sympatickí, presne zahraní a uveriteľne sa vyvíjajúci hrdinovia, a hlavne - to, čo spočiatku vyzerá byť dokonale fungujúcim civilným príbehom, sa v závere zmení na nefalšovane epický superhrdinský film, ktorý je nielenže dokonale kompatibilný s predchádzajúcim dianím, ale navyše dodáva celému filmu fantastickú osudovosť. Očakávania niekoľkonásobne predčené. Bravo!