Veřejní nepřátelé (2009)

Neveľmi záživný životopis s minimom highlightových momentov. V podstate ma bavil iba Bale. A Mann nech si ten hnusný digitál strčí do riti.

Temný rytíř povstal (2012)

"Mám byť sklamaný, pretože to nie je taká pecka, ako Temný rytier?" Možno aj vy si budete po opustení kinosály klásť túto otázku. Bohužiaľ, toto bude vaša súkromná vojna, s ktorou vám ja nemôžem pomôcť. U mňa je totiž odpoveď jasná. A je záporná. Takže naozaj nie, geniality a bezchybnosti Temného rytiera posledný diel batmanovskej trilógie nedosahuje. A áno, film niekoľkokrát doplatí na svoje dravé tempo a komplikovaný scenár s množstvom postáv a ich vlastných malých príbehov, následkom čoho sú niektoré momenty príbehu nejasné, divné, raz dokonca aj rovno blbé. Avšak stále platí, že TDKR je najlepším a najuspokojujúcejším zakončením filmovej trilógie po Návrate kráľa a zatiaľ peckou roka. Špičkové a epické veľkofilmové remeslo, ktoré dávkuje osudovosť po kýbľoch a ktoré nikoho nenechá na pochybách, že Christopher Nolan je najlepším režisérom na planéte. Repríza v kine istá. UPDATE: Po druhom zhliadnutí dokonalá epická megapecka, ktorej už nemám potrebu vyčítať absolútne čokoľvek. Bale, Hardy a Caine fascinujúci.

Bez záznamu (2012)

Tak toto ma naozaj hrubo nebavilo. Neviem, či je to tým, že ma súčasné námety s politickým presahom väčšinou šialene nudia (česť výnimkám), alebo tým, že je to celé rutinne natočené, studené, odosobnené, béčkovo pôsobiace a Sean Bean tam takmer nie je.

Amazing Spider-Man (2012)

Rozhodne veľmi, veľmi priemerné a áno, nakoniec sa dostavil aj ten pocit zbytočnosti. Práve po zhliadnutí Amazing Spider-Mana som si naplno uvedomil, ako fantasticky fungoval Raimiho prvý diel. Bol to film, v ktorom hrdinov "vzostup" z neznámeho čudáka v kostýme na hrdinu, v ktorého veria státisíce, dával zmysel a pôsobil prirodzene. O Webbovom počine to povedať nemôžem. Garfield je ako Parker v civile veľmi fajn, ale akonáhle si oblečie kostým a začne trúsiť hlášky, stane sa z neho neveľmi sympatický kokotko, ktorý v kratučkej montáži akurát pochytá pár zlodejíčkov a už je z neho symbol dobra a spravodlivosti, ku ktorému v hodine dvanástej vzhliadajú všetci obyvatelia New Yorku. Tento "build-up" je absolútne nedostatočný, nedá sa mu veriť a nefunguje kvôli nemu vôbec žiadna osudovosť. Čo nám teda zostalo? Fajn scény u tety a strýka (Martin Sheen je až prekvapivo oduševnelý), krásna Emma Stone, pár minút rutinnej akcie (dvojsekundové "first person" zábery ešte originalitu nerobia) a výborná Hornerova hudba, ktorá ako jediná do tohto jalového príbehu vnáša trochu toho epična (a ani raz v nej nezaznie tradičný Jamesov "motív nebezpečenstva", za čo má u mňa plus). Celkovo vzaté vo mne napokon zostal dojem, že Spidey nemal byť reštartovaný ešte minimálne 5 rokov, a ak áno, tak to mal byť reštart naozaj zásadný. Rozhodne to nemal byť iba mierne pozmenený Raimi. Každopádne však ostáva nádej. Nádej, že keď už sme si ten origin absolvovali druhýkrát, tak v sequeli sa konečne dočkáme niečoho naozaj nového a sviežeho. Len si nie som istý, či by to malo byť opäť pod taktovkou Marca Webba.