Macejko

Matej Vojtko

okres Tvrdošín

1 3 4 5 6 7 8 9 12 17 22
    • 13.9.2012  18:11

Precízna réžia, množstvo nádherných obrazov, skvelí herci a fantastická osudovosť.

• 12.9.2012  23:52

Mám rád, keď sa stane niečo takéto. Už keď som získaval dojem, že v Hollywoode je okrem Chrisa Nolana snáď každý retardovaný, tak príde nejaký "who the fuck is he" Drew Goddard s nejakou "fucking cheap horror slasher" Chatou v horách a dokáže mi, že originalita nevymrela. Predstavujem si tú situáciu, ako sa Whedon (Avengers odpustení) s Goddardom stretli niekde na pive, ujasnili si rozpočet, zmierili sa s myšlienkou, že z ich diela môže vzniknúť totálny prepadák... a potom sa u Jossa doma totálne zhulili a nechali fantáziu zdivočieť. Výsledkom je pravdepodobne najoriginálnejší scenár, aký tu bol od čias Inception a v kombinácii s výbornou réžiou dal vzniknúť niečomu vskutku brilantnému. Ak nejaký film klame telom, tak je to tento. Strašne rád by som zašiel do detailov, ale ono je naozaj k prospechu veci o Chate nevedieť absolútne nič. Len si to, milý divák, pekne zapni a "let the authors blow your mind". P.S.: Ten čierny humor!!!

• 5.9.2012  20:46

Mať to trošku výraznejšiu gradáciu a silnejšiu katarziu v závere (čo však neznamená, že by to nebol silný a emocionálne čistý film) a bolo by to dokonalé. S low-FPS anime štýlom som sa zrejme už definitívne zmieril, pretože vizuálny štýl mi sám o sebe prišiel úchvatný, hudba, aj keď pomerne jednoduchá, bola prekrásna a ako celok má Cesta do fantázie naozaj skvostnú a citlivo vybudovanú atmosféru. Mám dojem, že ďalšie zhliadnutia budú ešte lepšie.

• 30.8.2012  19:04
    Excalibur (1981)

"Keď nevieš, jebni tam Carminu Buranu." Takmer dvojapolhodinový zlepenec tu väčších, tu menších útržkov artušovskej legendy a zároveň obrovský nátlak na moju nervovú sústavu a na to, čo som schopný ako divák vydržať. Emocionálne spojenie s filmom (alebo aspoň mierna zainteresovanosť) prakticky neexistuje, pretože všetky postavy do jednej sa nesprávajú ako normálne uvažujúci ľudia z mäsa a kostí, ktorých motivácie a konanie by sme mali chápať, ale takmer ako nejakí lyrickí mimozemštania, čo sú na dôvažok ešte neuveriteľne otrasne zahraní (spomienku na hnusné kvíkanie Merlina a Artuša neprebije ani Helen Mirren, ako jediná solídne hrajúca). John Boorman potom ukážkovo zlyháva v každej scéne, ktorá by mala byť napínavá, romantická, alebo nedajbože ikonická. Trebárs taký súboj Artuša s Lancelotom sa v jeho podaní mení na smrtonosnú nudu, kde do seba dvaja mamrdi štuchajú mečíkmi bez akéhokoľvek hudobného podkladu, a keď už má prísť rad na niečo veľkolepejšie, tak sa režisér jednoducho vytasí s majsterštykom Carla Orffa a povie si "Ok, to by sme mali". No to teda nemali. Žiadna vyhrotenosť, žiadne zimomriavky, žiadna gradácia, proste nič. Len úmorne dlhé potácanie sa prehliadkou írskych lesov a ako riť sa blyštiacich brnení, ktoré cíti príšernú potrebu hrať sa na hardcore krvavý epos. Kozy, krv a vylúpnuté oči pritom vrelo vítam. Keď ale samotný scenár pôsobí ako chabá rozprávka, táto rádoby "dospelosť" ho nezachráni.

• 26.8.2012  22:33
    Rebelka (2012)

Nie je to sequel, jasajte! Alebo...? Z naoko originálneho príbehu sa vykľula nudná, obohraná a poučujúca báchorka, konštantne popretkávaná otravnými úliatbami malým sopliakom v podobe toho najinfantilnejšieho humoru, aký si len človek dokáže predstaviť. Epickosť a zimomriavky nikde, poriadna gradácia taktiež neprítomná a nejaké tie emócie sa vyskytnú až v samotnom závere. Tri štvrtiny filmu sa odohrávajú v pustom kamennom hrade a keď už sa postavy vyberú von, tak pôsobí príroda nepríjemne uzatvorene, komorne, a skoro až pripomína nejaké nákladnejšie divadelné pódium. Mnohé veľkolepé scenérie známe z trailerov (majestátne zasnežené hory, jazdec v snehovej fujavici) vo filme vôbec nie sú (ročné obdobie sa počas príbehu nezmení)! A že ste dúfali v nejakú mýtickosť a hĺbku, vyplývajúcu z legiend, o ktorých sa tiež básnilo v ukážkach? Nuž, smola, nič také sa nekoná. Je evidentné, že Brave zmenou na režisérskej stoličke veľmi utrpelo a že sa výsledný produkt šil veľmi horúcou ihlou. Jedinou vecou, čo sa dá naozaj bez výhrad pochváliť, je tradične skvelá hudba Patricka Doylea a preto celkom vážne rozmýšľam, či nie je táto pixarovka ešte slabšia, ako prvé Autá. Hmm... kráľ je asi naozaj mŕtvy. Vedeli sme, že to raz príde, ale osobne sa kvôli tomu lepšie necítim. Asi práve naopak.

• 21.8.2012  22:48

Na knihu mám veľmi dobré spomienky (thriller napínavý ako hózntrágle), ale čo si budeme vravieť - ako predloha pre film sa Brownovo dielo príliš nehodí a viem si dokonale predstaviť, že v zlých rukách by z neho, čo sa týka levelu sračkoidnosti, mohlo vzniknúť niečo na úrovni nemeckých kriminálok. Našťastie sa materiálu chopil Ron Howard a aj keď bol jeho predchádzajúci Da Vinciho Kód nudný až na zaplakanie, tak v Anjeloch a Démonoch ukázal, že to predsa len ide - jednoducho sa s tým nebabral a rovno to celé pobehovanie po vatikánskych pamiatkach natočil ako epický veľkofilm. A čuduj sa svete, funguje to. Množstvo veľkolepých scenérií, kamerových obletov, šokujúco veľkorysej brutality a v neposlednom rade Zimmerova skvostná a burácajúca hudba spôsobili, že som sa nenudil ani na chvíľu (nie, ani pri vysvetľovačkách) a aj napriek úctyhodnej stopáži a mojej averzii ku bigotnému kresťanstvu som film zhltol ako malinu. Rozhodne nehodné toľkej pohany.

• 17.8.2012  22:49
    Všemocný (2011)

Prvá tretina sústredujúca sa na skvelé účinky drogy síce nie je tak cool a štýlová, ako by chcela byť (darmo, Burger nie je Fincher a ultrazoomové jazdy to nezakryjú), ale keď začne ísť konečne do tuhého, zvrtne sa film oveľa zaujímavejším, napínavejším a drsnejším smerom a hodnotenie razantne stúpa. Celé je to navyše až odvážne originálne v tom zmysle, že hlavný hrdina je vo svojej podstate vlastne neschopný čuráčik, ktorý by bez zázračných tabletiek bol úplné hovno... ale žiadne záverečné morálne ponaučenie a uvedomenie si chýb sa v jeho prípade neuskutoční. Nevravím, že by som ryčal nadšením alebo s ideológiou onoho kvázi šťastného konca súhlasil, ale rozhodne oceňujem, že tvorcovia nezmäkli a nerozhodli sa nám niečo nasilu pchať do gágora.

• 13.8.2012  20:46
    Piráti! (2012)

Vizuálne ohromujúce. Naozaj, Aardmani posúvajú stop-motion animáciu do nových, doposiaľ nepoznaných sfér a z filmu sa tak stáva dokonalá pastva pre oči, na ktorú sa väčšina súčasných digitálnych patlanín absolútne nechytá. Bohužiaľ, vizuál ešte dobrý film nerobí, ten robí príbeh. A tu bohužiaľ Piráti! zásadne zlyhávajú. Na rozdiel od geniálneho Slepačieho úletu tu totiž vôbec nefungujú emócie. Celý príbeh a jeho pocitovú stránku by mala teoreticky poháňať skutočnosť, že rovnako ako Pirátsky Kapitán, tak aj divák chová nejaké city k malej Polly, bojí sa o ňu a chce ju zachrániť. Tak to teda nie. Ten operenec mi bol počas celej stopáže maximálne ukradnutý a scény typu "Sklamali ste nás, kapitán, že ste Polly predali", ktoré BY MALI vzbudzovať nejaké pocity (a sú tak aj natočené), vo mne vzbudili maximálne tak pozdvihnutie obočí a neveriacke mrmlanie "Veď je to len debilný vták!". A toto je zásadné zlyhanie tvorcov, ktoré tento film a celú tú neskutočnú námahu za ním stojacu pošle do hlbín zabudnutia. Nie, naozaj to samo o sebe nie je zlé, nenudil som sa, je to vtipné, hej, hej, čoby nie. Avšak aj Slepačí úlet bol vtipný a plné hodnotenie som mu nedal kvôli tomu. Dal som mu plné hodnotenie pre to, že ma emocionálne zasiahla dokonca aj smrť anonymnej sliepky v prvých dvadsiatich minútach.

• 12.8.2012  18:47
    Diktátor (2012)

Jeden múdry človek raz vyhlásil: "Neexistuje nič subjektívnejšie ako to, čo pripadá človeku vtipné." A keďže máme čo dočinenia s komédiou, tak pri hodnotení nebudem brať ohľad na remeselnú stránku filmu alebo na Cohenov herecký výkon (oboje je na úrovni) a pojmem to jednoducho. Bavil som sa na 5 hviezd? Nie. Bavil som sa na štyri? Skoro, ale na to by kvalita a kadencia vtipov musela byť trochu vyššia. Ergo to máme rovné tri hviezdy (resp. zhruba 7/10) a 21 Jump Street zostáva tento rok neprekonaná. Moving on.

• 10.8.2012  12:41

- "It's so dense, every single image has so many things going on..." - "OH, SHUT YOUR FUCKING FACE!" Nulový úpadok v geniálnej zábavnosti. Všetko, čo platí pre recenziu Skrytej Hrozby, platí v rovnakej (ak nie rovno väčšej) miere aj pri Útočiacich Klonoch. Plinkett (resp. Stoklasa) je boh.

• 10.8.2012  12:37

Ladies and gentlemen - Mr. Harry S. Plinkett! Starý sociopatický vrah so záľubou v pizzových rolkách sa dôkladne pozrie na zúbok počinu dementného, megalomanského, po peniazoch bažiaceho diletanta Georgea Lucasa. Skrytá Hrozba je tu rozpitvaná doslova na molekuly a to s humorom tak geniálnym, že väčšina komédií, stand-upov a sitcomov len tíško bledne závisťou. Plinkettove recenzie si púšťam so železnou pravidelnosťou a zakaždým sa kráľovsky bavím. "Anybody wanna pizza roll?"

• 9.8.2012  00:39
    Oči války (2009)

Obrovské váhanie medzi štyrmi a piatimi hviezdami. Sprvu som bol mierne znechutený, pretože tematiku "údenáčskych" vojen naozaj nemusím, ale zdanie klamalo - na fronte sa totiž odohráva iba malý zlomok filmu. Zvyšok je perfektná komorná dráma, zasadená do Británie osemdesiatych rokov (atmosféra naozaj precízna), ktorá minimálne od "triedenia lebiek" páli do diváka jednu emocionálne silnú scénu za druhou. Herci výborní, Colin ako tradične fenomenálny.

• 5.8.2012  19:06
    Sim Salabim (2008)

Think with the portals!

• 5.8.2012  18:38

Veľkomesto ešte nikdy nevyzeralo tak veľkolepo. Skvelý atmosférický diel.

• 5.8.2012  18:35

V tejto epizóde si človek naplno uvedomí, že Jerry je vlastne strašný hajzel a škodoradostný pičus.

• 5.8.2012  18:31

Epizóda Toma a Jerryho, ktorá nestavia na vtip, ale naopak na podmanivú atmosféru.

• 4.8.2012  23:08

Neveľmi záživný životopis s minimom highlightových momentov. V podstate ma bavil iba Bale. A Mann nech si ten hnusný digitál strčí do riti.

• 26.7.2012  20:50

"Mám byť sklamaný, pretože to nie je taká pecka, ako Temný rytier?" Možno aj vy si budete po opustení kinosály klásť túto otázku. Bohužiaľ, toto bude vaša súkromná vojna, s ktorou vám ja nemôžem pomôcť. U mňa je totiž odpoveď jasná. A je záporná. Takže naozaj nie, geniality a bezchybnosti Temného rytiera posledný diel batmanovskej trilógie nedosahuje. A áno, film niekoľkokrát doplatí na svoje dravé tempo a komplikovaný scenár s množstvom postáv a ich vlastných malých príbehov, následkom čoho sú niektoré momenty príbehu nejasné, divné, raz dokonca aj rovno blbé. Avšak stále platí, že TDKR je najlepším a najuspokojujúcejším zakončením filmovej trilógie po Návrate kráľa a zatiaľ peckou roka. Špičkové a epické veľkofilmové remeslo, ktoré dávkuje osudovosť po kýbľoch a ktoré nikoho nenechá na pochybách, že Christopher Nolan je najlepším režisérom na planéte. Repríza v kine istá. UPDATE: Po druhom zhliadnutí dokonalá epická megapecka, ktorej už nemám potrebu vyčítať absolútne čokoľvek. Bale, Hardy a Caine fascinujúci.

• 16.7.2012  19:13
    Bez záznamu (2012)

Tak toto ma naozaj hrubo nebavilo. Neviem, či je to tým, že ma súčasné námety s politickým presahom väčšinou šialene nudia (česť výnimkám), alebo tým, že je to celé rutinne natočené, studené, odosobnené, béčkovo pôsobiace a Sean Bean tam takmer nie je.

• 15.7.2012  20:24

Rozhodne veľmi, veľmi priemerné a áno, nakoniec sa dostavil aj ten pocit zbytočnosti. Práve po zhliadnutí Amazing Spider-Mana som si naplno uvedomil, ako fantasticky fungoval Raimiho prvý diel. Bol to film, v ktorom hrdinov "vzostup" z neznámeho čudáka v kostýme na hrdinu, v ktorého veria státisíce, dával zmysel a pôsobil prirodzene. O Webbovom počine to povedať nemôžem. Garfield je ako Parker v civile veľmi fajn, ale akonáhle si oblečie kostým a začne trúsiť hlášky, stane sa z neho neveľmi sympatický kokotko, ktorý v kratučkej montáži akurát pochytá pár zlodejíčkov a už je z neho symbol dobra a spravodlivosti, ku ktorému v hodine dvanástej vzhliadajú všetci obyvatelia New Yorku. Tento "build-up" je absolútne nedostatočný, nedá sa mu veriť a nefunguje kvôli nemu vôbec žiadna osudovosť. Čo nám teda zostalo? Fajn scény u tety a strýka (Martin Sheen je až prekvapivo oduševnelý), krásna Emma Stone, pár minút rutinnej akcie (dvojsekundové "first person" zábery ešte originalitu nerobia) a výborná Hornerova hudba, ktorá ako jediná do tohto jalového príbehu vnáša trochu toho epična (a ani raz v nej nezaznie tradičný Jamesov "motív nebezpečenstva", za čo má u mňa plus). Celkovo vzaté vo mne napokon zostal dojem, že Spidey nemal byť reštartovaný ešte minimálne 5 rokov, a ak áno, tak to mal byť reštart naozaj zásadný. Rozhodne to nemal byť iba mierne pozmenený Raimi. Každopádne však ostáva nádej. Nádej, že keď už sme si ten origin absolvovali druhýkrát, tak v sequeli sa konečne dočkáme niečoho naozaj nového a sviežeho. Len si nie som istý, či by to malo byť opäť pod taktovkou Marca Webba.

• 11.7.2012  14:05

V podstate som bol prekvapený, ako veľmi som bol neprekvapený - takpovediac o všetkom v tomto dokumente som predtým už nejaké povedomie mal.

• 11.7.2012  11:03

Snáď najslabší Forman.

• 11.7.2012  09:11
    Úlovek (TV seriál) (2009)

Keby som to trochu (ale naozaj len trošičku) prehnal, tak poviem "britský Krstný otec". Fascinujúci kriminálny a zároveň rodinný epos. Skvostný scenár, skvostné postavy, perfektné emócie. A Tom Hardy? Ten je... ten je naozaj démon.

• 2.7.2012  12:09

Áno, sranda... ale od Jimmyho som zvyknutý na onakvejšie veci.

• 1.7.2012  00:58

Je strašne zaujímavé porovnať si, ako sa Brad Bird a Andrew Stanton, dvaja vychytení pixarovskí režiséri, popasovali so svojimi hranými debutmi. Totiž zatiaľ čo Stanton sa už od prvého záberu Johna Cartera ocitol bezradný v úplnej riti, Bird drží svoj film pevne v rukách a nepustí ho až do záverečných titulkov. Vo štvrtej Nemožnej misii funguje všetko - od perfektnej, adrenalínom a napätím priam nacucanej akcie, cez vtip až po emócie. Bird je pán režisér.

• 28.6.2012  00:10
    Austrálie (2008)

Je mi úplne jasné, čo chcel Luhrmann natočiť - kryštalicky čistý, emóciami poháňaný príbeh. A hoci sa snaží žmýkať slzy naozaj poctivo, v mojom prípade sa mu to bohužiaľ nepodarilo ani raz. Pritom možno stačilo tak málo - nerozprávať príbeh z perspektívy toho malého zasrana...

• 26.6.2012  16:12
    Jimmy Carr: Comedian (TV film) (2007)

Jimmy Carr nie je žiadny kár, ale naopak najlepší stand-up komik na planéte. A to prosím aj v konkurencii takých kalibrov ako je Louis C.K., Russell Peters alebo Ricky Gervais. Geniálna nálož nádherne drzého, urážlivého a nechutného humoru. Tak to mám rád.

• 24.6.2012  21:59
    Coriolanus (2011)

Moderných filmových adaptácií klasických divadelných hier sme tu už mali pomerne dosť, avšak Coriolanus je snáď prvá, ktorá si zachováva úplne VŠETKY znaky originálu s výnimkou prostredia, v ktorom sa odohráva. Myslíte si, že zasadením do súčasnosti sa príbeh, postavy a ich vyjadrovanie nejako pretransformovali? Omyl! Vo filme sa to síce len hemží samopalmi, cigaretkami, LCD televízormi a kravaťákmi, z úst hrdinov však aj napriek tomu padajú kvetnaté súvetia, vzývanie prastarých rímskych božstiev a kvantá staroanglického "thee", "thou" a "thy". Práve tento fakt robí príbeh Coriolana dokonale nadživotným a vzbudzuje dojem, že film sa odohráva v nejakej inej, alternatívnej realite. A čuduj sa svete, keď si človek zvykne, tak to celkom funguje, hlavne teda vďaka perfektným hercom (Fiennes a Redgraveová sú naozaj skvostní) a parádnej Eshkeriho hudbe, ktorej ten drsný minimalizmus naozaj svedčí. Tento odvážny počin preto určite stojí za pozretie, ale šanca, že vás naserie alebo unudí k smrti, je bohužiaľ naozaj veľká. Rozhodnite sa sami.

• 19.6.2012  22:52

Prvá americká komédia PO ROKOCH, pri ktorej by som nielenže neľutoval vysoliť prachy za kino, ale pri ktorej by som si v tom kine pokojne dal aj reprízu. Vy-ni-ka-jú-co napísané a zahrané ústredné duo, brilantný timing vtipov, skvelé hlášky ("Fuck you, science!") a parádne vedľajšie postavičky (mothafucka Ice Cubom počínajúc a matkou končiac). Najvtipnejšia komédia od Borata a feel good movie of the year. A teraz sem sa s vysokou!

• 17.6.2012  23:38
    Diktátor (1940)

Obdivuhodné... a takmer až neuveriteľné. Očakával som jednoduchý "slapstick" humor plný faciek a pádov, avšak aj napriek tomu, že ho film obsahuje naozaj veľa, je Diktátor primárne komédiou PREMYSLENÝCH vtipov a dokonca dobrých HLÁŠOK! Úplne vážne - dáva si to na raňajky 90% súčasných amerických komédií. No a samotný Charlie Chaplin... ten je fantastický. Jeho vynikajúce stvárnenie dvoch rozdielnych postáv je o to obdivuhodnejšie, že to bolo vôbec prvý krát, čo vo filme prehovoril. A keď na samotnom konci vystúpi z úlohy a prehovorí divákovi priamo do duše, zostane v človeku pocit, že práve videl niečo naozaj dôležité.

1 3 4 5 6 7 8 9 12 17 22