Mlčení jehňátek (1991)

Velmi kvalitní thriller, ale, možná je to dáno i tím dabingem, mě zas tolik neoslovil. Hannibal se možná až příliš předvádí, i když ty dialogy jsou více než povedené. Buffalo Bill má zase málo prostoru. Psychologicky je to vystavěné dobře, postavy jsou dobře napsané a zajímavé ale dokonalé mi to nepřipadá, rozhodně ne tolik, kolik to má zde hodnocení.

Schindlerův seznam (1993)

Upřímně řečeno mě tenhle film zklamal. Čekal jsem od něj hodně, zvlášť díky mnoha mým kamarádům, kteří mi ho tak vřele doporučovali a asi hlavně kvůli tomu na mě moc nenadchl. Spielberg vypráví příběh téměř typicky hollywoodským způsobem -jednoznačně určené dobro (Židé a Poláci) a zlo (Němci). Schindler jako postava je typickým hrdinou, který si uvědomí, co je správné a začne se zničehonic chovat jako "bezcharakterní" klaďas alá Mirek Dušín. (To že se nechá ekonomicky zničit, aby zachránil co nejvíc lidí, mu vážně neberu hlavně díky tomu, že to tak prostě nebylo). Mnohem zajímavější postavou je záporák Amon v podání Ralpha Fiennese, který za ni mohl a asi i měl dostat nějakou zlatou sošku od akademie. Jeho nacistický důstojník se sklony k alkoholismu a hlavně zálibou v střílení lidí je dost odvážně pojatou postavou a alespoň pro mne také mnohem uvěřitelnějším "hrdinou". Film na druhou stranu obsahuje velmi působivé scény od vyrabování židovského ghetta, přes popravy v koncenráku až po tu plynovou komoru, což by vzhledem k ztvárnění pro mě stačilo min. na 4/5, jenže to sráží kýčovitý konec, prapodivný duševní vývoj hlavního hrdiny a přehnaná zainteresovanost, kterou Spielberg nedokáže skrýt (což bych mu ale v omezeném prostoru nevytýkal ). Nenadávejte mi, ale až tak vysoké honocení si tenhle film podle mě nezaslouží, proto dávám lepší tři hvězdy.

Krokodýl Dundee (1986)

Jedna z nejoblíbenějších komedií mého dětství. Hogan je vtipný a Kozlovská pěkná a sympatická. Když k tomu přibereme další postavičky vychází z toho skvělá komedie a přjemně strávený večer.

Road Trip (2000)

U scény s mostem jsem se skvěle zasmál...:-)

Simpsonovi (1989) (seriál)

Jeden z nejlepších sitcomů, přesto však si nemůžu odpustit, že posledním sériím nějak dochází dech. Jestli to tak půjde dál, možná hodnocení snížím o ten bodík, ale i tak, je to skvělá a hlavně nepředvídatelná zábava..

Sedm statečných (1960)

Ano, je to možná nejklasičtější western všech dob, ano je plný hvězd, které předvádějí skvělé výkony, ano má skvělou hudbu a několik památných scén a hlášek. Jenže, dokonalý rozhodně pro mě ten film není. Nelíbil se mi moc začátek, kladné postavy pistolníků jsou moc kladné a často nemají moc "reálnou" motivaci (prakticky se jdou dobrovolně nechat zastřelit, tohle jsem teda nesežral). Některé scény jsou přehnané, např. Horst Bucholz na začátku střílí na Yula Brynnera a ten se ani nepohne. Upřímně si myslím, že takhle by se nezachoval vůbec nikdo. Vůbec scény s Bucholzem jsou dost přehnané, jeho projev vůči farmářům po příchodu pistolníků do vesnice je velice patetický. Na druhou stranu ale musím uznat, že některé věci se velice povedly. Postava Leeho je skvělá a já jsem ji Robertu Vaughnovi zcela věřil. Některé scény jsou imho dokonalé (Britovo házení nožem, smrt Calvery, rozpravy Bernarda s kluky nejsou překvapivě vůbec kýčovité a bylo by toho spousta). Určitě klady jasně převýší zápory, ale nejlepší western je u mě stále jasně Tenkrát na západě. Možná ale změním názor až se na to podívám znovu a v jiné náladě :-)

Vetřelec: Vzkříšení (1997)

Zcela jiné pojetí mého oblíbeného vetřelce a tentokrát bych řekl, že není dotaženo do konce. Jednička byla super strašidelná, dvojka byla super akční, trojka super depresivní, zatímco čtverka je jen obyčejně ... komiksová. Udělat z vetřelce komics není zas až tak špatný nápad, ale.. zaprvé vetřelci se musí chovat komiksově a být "cool" a to se v tomto díle moc neděje. Jsou tu spíše pomalí, těžkopádní a, což je nejhorší, i dost hloupí. Ta tam je jejich zákeřnost a vypočítavost z předchozích dílů, tady jsou spíš jen loutkami v rukou scénáristy, který neví, jak je správně využít. Závěrečný newborn je pak bohužel spíše k smíchu a nezachraňuje to ani dobře zaplacená Sigourney, jejíž postavu Ripleyové měli scénáristé nechat odpočívat v pokoji a místo toho raději představit jiné postavy. Vetřelci nabízejí spoustu napětí, akce a adrenalinu, ale pokud chcete ten správný mix, tak se podívejte raději na jiné díly. Vynechané scény: alternativní konec nějaké další pak i byly uvedeny v nové verzi alien quadrilogy, bohužel se mi je nepodařilo sehnat. Update: po zhlédnutí prodloužené verze zůstávám u stejného hodnocení, jen mám pocit, že díky tomu konci se možná přecejen dočkáme dalšího pokračování. Je ve hvězdách, jestli bude dobré..

Vetřelec ³ (1992)

Tenhle film má prakticky jediný problém: Necitlivý zásah studia Warner Brothers, které z něj nechalo vystříhat přes 30 scén. Kdo by o ně měl zájem, nějaké jsou na youtube a mám silné podezření, že jich bude ještě mnohem víc. Docela rád bych tenhle film viděl v té verzi, jakou Fincher zamýšlel, protože by to asi byla docela bomba. Bohužel se k ni asi nedostanu..

Vetřelec (1979)

Pro mě jednoznačný král hororů! U žádného filmu jsem se tak nebál jako u tohoto. Jeho dokonalost může být vyrovnána jen jeho zrůdností! :-) Ale teď vážně. Vetřelec nad jinými horory imo vyčnívá zejména třemi věcmi: Geniální hudbou, ještě geniálnějším designem aliena a vesmírných lodí by H.R. Giger a pak v neposlední řadě i detaily scénáře, tedy tím, že se soustředí na postavy, kterých je tu málo a tak se s nimi dá cítit a možná až ztotožnit. Navíc tyto postavy jsou skutečnými charaktery a chovají se plně logicky. Vynechané scény: originální kokonová scéna (velký spoiler) - ripleyová najde Dallase proměňujícího se ve vejce.., bohužel stažena, fox ji asi vydá v rámci nějaké nové edice, existuje ještě druhá verze ze speciální edice z roku 1997. zde, ale je to zkrácená verze , rozšířená scéna s chestbursterem , brettova smrt ale existuje ještě jiná verze, kde vetřelec bretta zabije pařáty, tu jsem ale na youtube nenašel, je v těch vynechaných scénách z planetavp níže, kompletní soupis vynechaných scén ale je to v dost špatné kvalitě a většinou bez zvuku, Update: Zjistil jsem (čistě náhodou :-), že existuje nová verze Vetřelce, nazvaná Alien Redux. Podařilo se mi ji zhlédnout a potvrzuju, že je to fakt bomba. Obsahuje více než půl hodiny vystřižených scén, které byly kdy vydány (anebo taky ne, nevím a nechci vědět, jak to ti borci sehnali). Nedám sem přímý odkaz, protože by to mohlo taky způsobit, že to nechá Fox stáhnout. Jen napovím, že přímý odkaz je na youtube a dostanete ho, když zadáte alien virtual wokrprint.. Vzhledem k tomu, že bude vydána nová verze Vetřelce k 30. výročí, jsem docela zvědav, s čím novým fox přijde. Existuje pravděpodobně totiž ještě asi dalších 45 minut materiálů, které se zatím nedostaly na světlo světa. Zatím.. Update 2: Nové rozšířené scény: chestbustburster scene , death of brett , parker and lambert death , cocoon scene , last attack Update 3, někdo uploadoval všechny vystřižené scény z quadrilogy verze: alien deleted scene 1 Další zajímavosti viz: alienmakers kde se dozvíte informace z natáčení.