Proměny (2009)

Na české poměry ze začátku vizuálně zajímavá podívaná, která velmi rychle upadá do kameramanského stereotypu (zoom, blur a zpomalené záběry, tak tisíckrát dokola). Tuctový scénář, má i svoje světlé chvilky, nicméně herecké výkony občas film strhávají ke studentské hříčce (Zadražil a Hřebíčková mluvit opravdu neumějí - znějí jako Martin Maxa ve filmu). Nesoudržnost filmu je v podstatě i kladem, jelikož ze stovky klipových záběrů jdoucích chaoticky za sebou si vyberete nějaký který vás opravdu zaujme. Ale nejhorší je absence režiséra - toto je klasický film natočený kameramanem, bez ladu a skladu(i když se pokouší o složitou zápletku), ale s uměleckými vizuálními ambicemi (za použitím laciného hnědého filtru a silného nasvícení) a nemyslím to alespoń trochu v dobrém jako třeba u Kytice. Vidět to na Famufestu, řeknu si že z toho kluka by něco bejt mohlo, ale v regulérní produkci to nemá co dělat. Jedna hvězda je za to, že to není z doby normalizace a druhá za to že v tom není Trojan ani Macháček, takže to je opravdu novinka v českých filmech..! ;)

Transformers: Pomsta poražených (2009)

Akce je solidní, příběh debilní, cokoliv mimo akci je zbytečné. Všechno krásné z jedničky se pokusil Bay dostat i do dvojky (Bumblebeeho nesmělost a nemožnost mluvit, Optimovi moudra, patriotické rodiče, souložíci pejsky, veselé malé robůtky) a z každé takové scény vznikla trapná karikatura minulého filmu. Akce která je přehlednější než v jedničce je příjemným překvapením a větší ctění komixového žánru a jeho zásad (hierarchie vůdců zla, historie vysvětlená tisíce let zpátky, robot-stařec, Optimův upgrade) je v každém směru prospěšná. Oproti jedničce pouze za tři hvězdy. Na druhou stranu, černobílých dramat jsou tisíce, velkofilmových akcí s dokonalou digitální technikou je stále příliš málo a jsem vděčen za každou možnost se přenést do takhle krásně vymyšleného světa.

Předčítač (2008)

Podprůměrně natočený film, který si nedokázal uvědomit co si z původní předlohy vzít. Zda řešit téma osudové lásky, náhody, morální a etickou otázku viny, či strach z toho co si o vás lidi myslí a boj o překonání sebe sama. Film se pokusil do dvou hodin natlačit asi deset různých motivů (z nichž každý sám o sobě je docela zajímavý), takže výsledkem je chaoticky uplácaná všehochuť, v nichž jediný detail není rozveden tak, aby to alespoň trochu přemýšlivého člověka zaujmulo. Jediné co zbyde je tuctový příběh o lásce, která nevyjde a to už sem viděl tisíckrát lépe ztvárněno...

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Pro mě naprosté zklamání po třech slušných X-menech. Film má naprosto tupý příběh, připomínající road-movie (tedy odnikud nikam, nic se nestane, ale cestou vám něco "hrozně důležitého" vysvětlí), všechny postavy vyjma Wolverina a Victora jsou naprosto dětinské, plytké a nekonzistentní (Gambit, Deadpool, Zero, Wade, všechny by vymyslelo 4-leté dítě a pak by je i lépe zahrálo). Chybí jakákoliv solidní záporná postava - nezapomeňme, že je to přece jenom komiks. Stryker je prostě příliš nezajímavý a Victor balancuje na hraně dobra a zla (to co by možná měl dělat spíš Wolverine). Největší zklamání pro mě ale byly akční scény, které jsou velmi špatně a nezajímavě natočeny (až na vcelku parádní úvod) a charakter Wolverina, který dle mého má společné s X-men Trilogy jen kotlety a dvě tři silácké hlášky. Kdyby to byl aspoň slušný žánrový komiks plný akce jako X-men 3, tak bych možná přešel i mizernou práci režie, kamery a hudby... 2.5* a to jenom proto že Wolverine je můj vzor od dětství.

Dokonalý trik (2006)

Natočeno ve stejném roce jako FONTÁNA také s H.Jackmanem a sdílí to s ní stejnou krásu i neduhy. Vizuální stánka je příjemná, děj je napínavý a výborně graduje.Neuvěřitelný souboj obou hlavních hrdinů o to kdo je tedy zápornější postava je vynikající. Finiš ale začíná trošku nudit a barvitost a náročnost děje začíná být příliš pouťová a bizarní. Naštěstí David Bowie a mrazivé finále film vyzdvihnou vysoko nad průměr i pro ty kteří nejsou fandy Batmana a Wolverina.

Princezna Mononoke (1997)

Jeden z vrcholů východní mainstreamové animace. Kvalitou srovnatelné s mistrovskými díly od W.Disneyho ale pro dnešního západního nedětského diváka na první pohled mnohem přitažlivější, díky pro nás netradiční mytologii (i když spojitosti s evropskými severskými či keltskými kulty tu asi je) . V žánru srovnatelné jenom s CESTOU DO FANTAZIE.

Idiots and Angels (2008)

Určitě jeden z nejzajímavějších a nejcitlivěji udělaných animovaných filmů. Neotřelou technikou animace podporovanou vynikající scénickou hudbou vypráví jednoduchý, ale velice emotivní příběh o muži, který bojuje s se svým Andělem i Idiotem, které si nosíme v sobě, přičemž stále naráží na Idioty kolem sebe. S nadsázkou a černým humorem, pro Plymptona klasické, řeší otázku jestli je nám vlastně dobro a soucit přítěží, a jak bychom dopadli bez nich.

Howlův kráčející hrad (2004)

Génius japonského animovaného filmu, který přes svoje nesporné kvality a talent stále vykrádá sám sebe a mě už to pomalu přestává bavit. Stále jeden z lepších východních animovaných filmů, ale bojím se těch dalších.

Zachraň si, kdo můžeš (život) (1980)

Film který by vás mohl pohoršit, ale když se nenecháte tak vás úplně nadchne. Za fasádou bizarního sexuálního a bezcitového příběhu se skrývá moderní něžná lyrika naší doby - nikdo nic neřeší, nic se nevysvětluje, ale všichni pouze vnímáme a konáme. A stejně tak je třeba se postavit k tomuhle filmu - nedešifrovat, neodsuzovat, ale vnímat.

Frigo na mašině (1926)

Filmařsky dokonalé dílko, které je však postavené na akci a ta dle mého silně zastarala. Frigo je výborný, ale není to nadčasová postava z éry němého filmu, narozdil od Chaplina.