G. I. Joe (2009)

Komiks jakožto jeden z nejpokleslejších (a mnou nejoblíbenějších) žánrů natočený ale tak, jak má být. Tah na branku, technické vychytávky, identičtí bojovníci na obou stranách, akční souboje - scéna z útoku na podmořskou základnu je bez pardonu lepší než útok na Hvězdu smrti ve Star Wars. Jen s minimem sentimentu, jen pár, navíc tušitelných zvratů, ale to tempo a akce - tak jak to má vypadat. Ne jako ty strašnosti co se natočili v poslední době, jako Wolverine, nebo Transformers II - které se neúspěšně snaží vykročit z komixu k lepším a dramatičtějším žánrům - to přece není třeba, i akční a komixový film má v kinematografii svoje místečko a G.I.Joe ho zaplňuje tak jak má.

První den zbytku tvýho života (2008)

Kvalitní film na pomezí komedie a dramatu. Výborné herecké výkony drží neuvěřitelně lidsky podanou, výborně vykreslenou historii jedné rodiny. Bohužel první půlka filmu nasadí laťku příliš vysoko a závěr už trochu ztrácí dech (jak je zvykem u velké části francouzských komedií). Nečekejte nějakou artovou, nebo dokonale psychologickou pecku - jak by se mohlo zdát z momentálního 100% hodnocení - ale jde o nadprůměrný, poctivý, pěkný snímek. Stále se mi ale asociovala Prozřetelnost od Resnaiho a ta je přece jen o level výše.

Mechanik (2004)

Velice povedený napínavý snímek. Sice bez sofistikované pointy, nebo úplných zvratů, každopádně s neustále stupňovaným napětím, vynikajícím hlavním hrdinou, morálním poučením a narozdíl od většiny hororů, nebo thrillerů, není napětí na úkor logiky ani logika na úkor napětí. Na druhé skouknutí by snímek jistě dost ztratil, ale viděl jsem jen jednou a tak prozatím dávám hodnocení nejvyšší..! ;) bravo

Číslo 9 (2009)

Pro mě velké zklamání. Obrovský potenciál byl utopen ve špatném scénáři, a slibná grafika v postapokalyptickém klišé. Sice ukazuje akčnější a myšlenkově hlubší cestu, kudy by se mohli animáče ubírat, ale to spíše v trailerech. Výsledek nenadchne, příznivce animáču ale ani neurazí.

Loni v Marienbadu (1961)

Vynikající intimní a poetický film. Možná není tak mistrně básnický jako HIROŠIMA MÁ LÁSKA a možná ani tak zamotaný jako PROZŘETELNOST. Ale není tak roztahaný ani tak zamotaný, mnohoznačnost významů působí spíše jako radost z filmařiny, než jako obrazový kód jako u Lynche. Film má krásnou atmosféru, nesmírnou citovost a narozdíl od ostatních filmů od Resnaise vás alespoň udrží v napětí celou dobu.

Žena je žena (1961)

Bláznivé, vtipné, bizarní a přístupné. Jeden z mála Godardových filmů, na které se nemusíte psychicky připravovat. Nejde o žádný nepřístupný a nepochopitelný snímek, ale o lehkou a veselou mistrovsky anarchistickou hříčku. Možná nedosahuje kvalit BLÁZNIVÉHO PETŘÍČKA, či U KONCE S DECHEM, ale určitě si tenhle film většina lidí zapne raději - doporučuji shlédnout první, pokud ste od Godarda nic ještě neviděli.

Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů (2009)

Příjemná taškařice s neuceleným příběhem, exotickým prostředím a s nejsilnější zbraní všech animáčů, totiž lenochodem Sidem. Potenciál šel zužitkovat mnohem líp, ale to platí pro všechny DOBY LEDOVÉ. Lepší než dvojka, horší než jednička.

Krvavý trůn (1957)

Shakespeare by se obracel v hrobě závistí kdyby viděl jak někdo dokázal jeho mistrovské dílo vylepšit. Pro mě osobně nejlepší Kurosawa, možná ne tak akční jako Sanjuro, nebo Yojimbo o to ale hlubší a vizuálně krásnější a přitom stopáž dává šanci i neKurosawofilům. ;)

Snídaně v trávě (1959)

Neuvěřitelně lehce působící složitá komedie (satira) s jednoduchým až naivním příběhem - profesor brojící proti lásce a vášni objeví dívku svého života. Ale výborně odvyprávěno, mistrné střídání vážnějších scén s až Chaplinovskou taškařicí (honičky po ovocném trhu, společenská smetánka bojující s vichřicí), vynikající kamera a barevnost, neustálé brždění tradičního děje záběry z přírody a nesnesitelná lehkost kinematografie. Možná ne nejlepší film na světě, každopádně mistrovský kousek.

Prozřetelnost (1977)

Vynikající výtvarně ztvárněná sociální satira. Přes svůj tíživý podtext je Prozřetelnost natolik ironická a cynická že vyvolává i stísněné veselí. I když má film v postatě podobu experimentu jedná se o ucelený a soudržný krásný snímek, u kterého je uvolněnost přístupu určitě velkým kladem. V hravosti a uvolněnosti stylu a společenské kritice se však vydává na souboj s Godardem, kterou imho prohrává - což je důvod proč tomuto mistrovskému dílu dávám pouze 4,5.