Protektor (2009)

V české produkci určitě nadprůměrný film, ale v porovnání s celým světem dosáhne sotva na průměr. Marek Daniel hraje solidně, zbytek herců nemají moc prostoru, nebo hrají nevýrazně či špatně (J.Plodková). Zápletka a scénář o genezi hlavních postav byl asi koncipován pro kvalitní niterné herce, kteří se ale na plátně neobjeví, takže zbývá film bez zápletky se spoustou nudných pasáži. Mnohokrát to vypadá spíše jako parodie na okupaci. Přes všechny kladné recenze nesahá VYŠŠÍMU PRINCIPU od J.Krejčíka ani po kotníky. Je to na 2,5 dávám ** jelikož přes 80% si to opravdu nezaslouží.

Umberto D. (1952)

Klenot realistické školy, který opět problémy poválečného světa ukazuje formou konkrétního, jednoduchého a přímočarého děje, točícího se kolem penzisty bez peněz. Až na velké finále se napětí a děj nestupnuje scénářem, ale vynikající prací režiséra a kamery a neméně významně zásluhou herců/neherců - C. Battisti předvádí ohromující niterný výkon, s přihlednutím k faktu že hrál za život pouze v tomto filmu je opravdu vynikající. Celé spektrum sociálních vztahů mezi různými vrstvami a bezcitnost mezi lidmi je vyjádřena sotva znatelnými ale údernými nuancemi - nejde tedy o žádnou cirkusovou sociální propagandu jak většina neorealistických filmů vyznívá z "textů distributora". Plné hodnocení nedávám pouze proto že tento mistrovský kousek stále nestačí na dle mého vrcholné režisérovo dílo ZLODEJI KOL.

Řím, otevřené město (1945)

Syrový a bezprostřední film, který ani po 60 letech od svého vzniku neztrácí svou krásu. Realismus a bezprostřednost jsou však příliš často narušovány přílišným patosem, který pro mě tento film odaluje kousek od mistrovského díla a tedy plného hodnocení. To že je Řím otevřené město, alespoň pro mě, ve stínu Zloděje Kol od Siccy však neznamená že se nejedná o vynikající film, který určitě stojí za to vidět.

Pramen panny (1960)

Temná syrová a velice jednoduchá Bergmanova povídka je dle mého jeden z vrcholů filmografie. Naprosté vtažení do děje, psychologie bez zbytečného přehrávání, nervydrásající napětí bez prázdných okamžiků a čistá poetická estetika srovnatelná jen s Lesními jahodami. Dialogy možná nejsou tak filosofické a složité jako v Sedmé pečeti - ale ve filmu nejde v první řadě o filosofii, ale o komplexní filmový prožitek. A tahle kratičká legenda je filmařina jak má být.

Zloději kol (1948)

Jako každý neorealistický snímek jde jen a pouze o hodinu a půl věrně zachyceného života. Možná je to dneska málo, ale co je víc...

Všude dobře, proč být doma (2009)

Příjemný film, který neurazí, ale ani nenadchne. Už v Americké kráse se balancovalo na hraně emotivního kýče, ale tam byl perfektně zvládnutý - tady jsou nudné pasáže vykompenzované silně citovými scénami, kvůli kterým vám vyhrknou slzy, ale nemáte dojem že je to vynikající režií, ale spíše biologickou reakcí, jako když kouknete do košíku plného koťátek. Oba hlavní herci jsou ale příjemní a hudba je sice nenápaditá, ale folk a country nemůže urazit. První půlku filmu hodnotím jako silný nadprůměr, ale pak se to sveze do tuctové romantiky a moralistické kritiky sice s výbornými vsuvkami, které ale film od prostého průměru nezachrání. Hlavně určitě nečekejte žádný underground..! ;)

Podfu(c)k (2000)

Naprosto identický film jako LOCK, STOCK AND 2 SMOKING BARRELS. Ale navíc je tu cigánský Brad Pitt, ale chybí tu akce a tah na branku jako v Lockstocku. Pro mě jenom jeho horší bratránek s lepší veselou postavičkou.

Taxidermia (2006)

Vizuálně nápadité, morálně lehce zvrácené a existenciálně dost strašidelné. Tři generace lidí, vpostatě zjednodušené na alegorie sexu, žrádla a umění skrývají možná filosofický podtext, možná poskytují jenom neotřelý černý humor, každopádně zajišťují výtečnou zábavu. Neubránil sem se jistému dojmu povrchnosti myšlenek a kauzality vývoje, takže očekávám, že při příštím hodnocení bych asi krapet ubral. Naproti tomu "magickorealistické", či "surrealistické" výjevy, neprotiřečí ději, ani se samoúčelně nezamotávájí samy do sebe a jsou velmi umně zakomponovány do celku. Ve výsledku pouze podtrhují kvalitu filmu a přínos myšlenek, aniž by měl člověk dojem že se kouká na moderní "zfetovaný cirkus" (jako třeba u disneyovsky předimenzované FONTÁNA). 70%

Piráti na vlnách (2009)

Stylová komedie, která kromě parádního výběrů písniček a retro atmosféry, předvádí i solidní příběh, slušnou charakterizaci postav, kvalitní herectví atd. Navíc je to o hudbě mín než na povrch vypadá takže myslím že nadchne i lidi co nemusí Beatles..! ;) Lidská, solidní, vtipná, možná ne nejlepší komedie na světě, ale stále si těch 5* zaslouží.

Vyšší princip (1960)

Obvykle jsem odpůrcem hodnocení českých filmů výš než si zaslouží, jen proto že jsou české. Toto dílo si však vyšší hodnocení zaslouží, jelikož vykreslení "českého" prostředí a typicky "českých" postav je zde vskutku mistrovské a nedělá mi problém se díky tomu s postavami ztotožnit či si je představit. Nezvykle jednoduše nahozený děj, do nějž postavy vstupují aniž by ho přímo ovlivnily (Hrušínský, Lohniský) a kde nedochází k finální katarzi (nepotrestání udavače) mi velmi imponuje, působí na svoji dobu dost moderně a silně převažuje, ba podtrhuje zažité schéma klasických postav, jež známe ze školního prostředí z mnoha o pár let pozdějších komedií. Jako mě česká porevoluční kinematografie připadá dosti nelákává, čím dál tím víc shledávám že před revolucí se skrývá ještě mnoho pokladů.