Povolení zabíjet (1989)

16. Florida a Mexiko. První bondovka, která nemá název podle příběhu Iana Fleminga a druhý a poslední James Bond Timothyho Daltona. Boj o autorská práva prodloužil produkci dalšího filmu na šest let a Dalton se rozhodl už se nevracet. Bond chce pomstít své přátele, a tak na Floridě bojuje se žraloky a v Mexiku s narkobaronem Franzem Sanchezem (Robert Davi) a v podstatě s každým, koho tam potká. jedním z mafiánů je i mladý Benicio Del Toro. O Bonda se strachují dvě bondgirls - Sanchezova milenka Lupe Lamora (Talisa Soto) a agentka CIA Pam Bouvier (Carey Lowell). Musím říct, že tato bondovka má šmrnc, myslím, že udělala velký skok v Bondově stylu. Souboj kamionů na kamenité cestě je akční.

Dech života (1987)

15. Hra ruských generálů. 'The Living Daylights' je na dlouhou dobu poslední název Bondova filmu, který byl přebraný z příběhu Iana Fleminga. Nový James Bond (Timothy Dalton) se octne v podobné hře ruských generálů jako zažil s řeckými podnikateli ve filmu 'For Your Eyes Only' (1981). Tady si ho generál Koskov (Jeroen Krabbé) vybere jako smrtící zbraň pro odstranění generála Pushkina (John Rhys-Davies). Jenomže Bond je přemýšlivý agent a s pomocí Kary Milovy (Maryam d'Abo), Koskovovi přítelkyně, intriky odhalí. Všimla jsem si, že část filmu se odehrává v Československu, v Bratislavě, která se na sebe vůbec nepodobá, v rádiu mluví zásadně česky, slovenský violončelistka má divné jméno, slovenská operátorka plynovodu má slovenštinu jako po lobotomii. Ještěže ta policejní auta vypadala dobře. Chudák Bond, na závěr v Afgánistánu opravdu multitaskinguje o život.

Vyhlídka na vraždu (1985)

14. Koně a doly. Poslední film pro Rogera Moorea jako Jamese Bonda (Rogere, byl jsi dobrý!) a pro Lois Maxwell jako Miss Moneypenny. Nelítostný Max Zorin (Christopher Walken) chce zničit Silicon Valley a na cestě za svým cílem se zbavuje všech, i svých spojenců. Těžké to s ním bude mít i May Day (Grace Jones), a tak nakonec se i ona přidá na Bondovu stranu. Toho však zaujme jiná žena, Stacey Sutton (Tanya Roberts). Po všech těch agentkách a zocelených ženách přišla tato upištěná primadona. Moc se necestovalo, jenom Paříž a San Francisco.

Chobotnička (1983)

13. Indické koření versus Východní Německo. James Bond (Roger Moore) nemá jednoho protivníka, ale musí rozmotat komplot. je do něj zapojeno několik lidí, každý s jinými zájmy. Generál Orlov (Steven Berkoff) chce ukončit mírové rozhovory, Kamal Khan (Louis Jourdan) se chce zbavit všech společníků a získat bohatství a Octopussy (Maud Adams) jenom pašuje šperky. Kamalův pobočník Gobinda (Kabir Bedi, jinak Sandokan) nemá Bonda rád od prvního setkání. Příběh v Indii se jakoby vznáší na růžovém obláčku a zapadá do pohádek tisíc a jedné noci. Po přesunu do Východního Německa spadneme na břicho do bláta. Je příjemné se v závěru opět vznést na obláček. Z folklorem se podíváme na indický trh a do paláců i do evropského cirkusu.

Jen pro tvé oči (1981)

12. Lyžování a potápění. James Bond se konečně zbaví Ernsta Stavrose Blofelda. A pak se vydá do olympijské Cortiny d'Ampezzoa do Řecka. Tento film je více detektivka než předcházející 'Moonraker' (1979) a James netráví až tolik času se ženami. Musí se rozhodnout, komu bude věřit. Musí si vybrat mezi dvěma řeckými 'podnikateli' - Aristotle Kristatos (Julian Glover) nebo Milos Columbo (Chaim Topol). Skvělá potapěčka Melina Havelock (Carole Bouquet) mu bude užitečná na zemi i ve vodě a pomstí tak smrt svých rodičů. A tentokrát se potkáme s řeckým folklorem.

Moonraker (1979)

11. Souboje a cestování. Z Kalifornie do Benátek a pak Rio de Janeiro, amazonský prales a vesmír. Hugo Drax (Michael Lonsdale) chce založit novou civilizaci ve vesmíru a tu starou na Zemi zničit. James Bond (Roger Moore) se spojí s agentkou CIA Holly Goodhead (Lois Chiles) a plán mu překazí. Bond se bude muset poprat na střeše lanovky i o padák ve vzduchu při volném pádu. Na špinavou práci si Drax najme zabijáka Jaws (Richard Kiel), známého z předcházejícího filmu 'The Spy Who Loved Me' (1977). Tentokrát je tu však více pro legraci v ději. Zaznějí půjčené melodie např. z filmů 'The Magnificent Seven' (1960), '2001: A Space Odyssey' (1968) nebo 'Close Encounters of the Third Kind' (1977). A potřetí a naposledy se vrátí Shirley Bassey, aby zazpíval píseň 'Moonraker'.

Špion, který mě miloval (1977)

10. Egypt a Sardinie. Karl Stromberg (Curd Jurgens) má krásný dům Atlantis v moři. A tak jako ve filmu 'You Only Live Twice' (1967) Blofeldova raketa hltala ostatní vesmírné rakety, tak tady Strombergova obří loď zhltává ponorky. Také se nám představí nezničitelný Jaws (Richard Kiel) s ocelovými zuby. /Jenže jak MythBusters (2003) ukázali, s těmi zuby by ve skutečnosti nic neukousl, protože by nevyvinul dostatečný stisk./ Ale James Bond (Roger Moore) má tentokrát superauto/ponorku a po boku ruskou agentku Anyu Amasovou/Triple X (Barbara Bach) a s nimi to všechno zvládne. Porozhlédneme se po Egyptě a pod mořskou hladinou. Poprvé se hlavní píseň jmenuje jinak než film - 'Nobody Does It Better'.

Muž se zlatou zbraní (1974)

9. Bangkok. Francisco Scaramanga (Christopher Lee), muž se zlatou zbraní a třemi bradavkami. Má malý ostrůvek, solární zbraň 'Solex agitator', létající auto a malého pobočníka jménem Nick Nack (Hervé Villechaize), se kterým si hrají ve studiu s efekty. Tentokrát je to Mary Goodnight (Britt Ekland), Bondova asistentka v Bangkoku, která to s ním přežije až do konce. Opět se objeví žoviální šerif J.W.Pepper (Clifton James) při honičce a skoku autem ponad řeku. Kvůli folkloru s Bondem navštívíme 'dojo', výcvikové centrum pro samuraje.

Žít a nechat zemřít (1973)

8. Legrace a woodoo. Nový James Bond (Roger Moore) se mi zatím líbí nejvíc. Ženou po jeho boku se stane Solitaire (Jane Seymour - jinak doktorka Quinnová). Padouchů je celá skupina. Diktátor, Dr. Katanga (Yaphet Kotto), Tee Hee Johnson s hákem místo ruky (Julius Harris) a šaman Baron Samedi (Geoffrey Holder). Legrační figurkou je místní šerif J.W.Pepper (Clifton James). Parádní je honička na motorových člunech i návštěva krokodýlí farmy. Z folkloru se nám ukáže karibské woodoo a New Orleans. S písničkou 'Live and Let Die' se pochlapil Paul McCartney.

Diamanty jsou věčné (1971)

7. Las Vegas. Sean Connery se vrátil jako James Bond. Naopak Ernst Stavro Blofeld se ukázal už s třetí tváří, tentokrát Charlese Graye. Gray hrál už v 'You Only Live Twice', ale tehdy na straně dobra (jako Dikko Hendersen, agent MI6 v Tokiu). Bond získá na svou stranu Tiffany Case (Jill St. John), která pracovala pro Blofelda. Jako nájemní zabijáci se představí dva exoti Mr. Wint (Bruce Glover) a Mr. Kidd (Putter Smith). S příjemnou písní 'Diamonds Are Forever' se vrací Shirley Bassey. Místo místního koloritu se toho dozvíme hodně o satelitech.