Pojedeme k moři (2014)

Je to niečo iné. Príbehovo, štrukturálne, formou, skrátka niečo osviežujúce. Občas možno príliš trpké, občas dosť nereálne (zvlášť pri scénach, kde sa hlavné postavy pohybujú s foťákom v ruke len ťažko uveriť, že by docielili také ostré a neroztrasené zábery), napriek tomu do toho ale Jiří Mádl vložil kus seba a spravil to s obrovskou láskou. Mimoriadne pozerateľný "dokument".

V jako Vendeta (2005)

Myšlienka tohto filmu je veľmi dôležitá. Zároveň aj dobre aplikovaná. No prvú polovicu filmu som seriózne zaspával. Až potom sa to rozbehlo. Čakal som niečo strhujúcejšie, napínavejšie, akčnejšie. Zvažoval som aj o jeden stupeň horšie hodnotenie, no nakoniec som usúdil, že to predsa len nebolo úplne na škodu. Napriek tomu, že bol V značne zmäkčený oproti knihe, ako som sa dočítal. Zrejme aby bol viac obľúbiteľný pre diváka.

Attila Marcel (2013)

Pekný únik od blockbusterovej reality. Veľmi dobre sa vo filme vnímajú jednotlivé detaily, ktoré doň vložili autori. Príbeh sa síce nezdá byť veľmi pútavý, zasadenie tiež nemusí nadchnúť každého, no keď už sa človek predsa ponorí, dokáže si film Attila Marcel skvele užiť v plných dúškoch "odvaru".

Úsvit planety opic (2014)

Možno o pol hviezdičky nižšie hodnotenie, než u prvého dielu. Keby som dal "zrodeniu" 5-hviezdičkové hodnotenie, "úsvit" by dostal 4. No pod 4 hviezdy ísť nechcem, preto hodnotím oba filmy rovnako. "Úsvit" trochu možno sklamal v hlavnej ľudskej úlohe, no ináč bol porovnateľne dobrý. Príbehovo možno minimalistickejší, keďže v "zrodení" vidíme celý Caesarov vývoj, ako sa všetko učí, až dospeje a vzbúri sa a v "úsvite" je len jeden týždňový príbeh o hľadaní zdroja energie a rozpútaní vojny, je to ale dobrý výsek z fiktívnej doby, kam sa pohlo ľudstvo a kam ľudoopy a som zvedavý, čo prinesie tretí diel.

Velký závod (2013)

Čakal som, že to bude nejaká šialene vtipná záležitosť robiaca si srandu z cyklistiky, no bol som úplne sklamaný. Myslím, že film je orientovaný najmä pre priaznivcov Tour de France, no aj tí, a možno práve najmä tí si museli všimnúť úplnú nereálnosť situácie, ktorú snímok vytvoril. K tomu sčítať dialógy, scenár, dej a vznikne jedna pomerne veľká nuda.

Sousedi (2014)

Jedna z najmenej vtipných komédií, ktoré som za posledné roky videl. Seth Rogen s jeho austrálskou "manželkou" vysoko nezaujímaví, Zac Efron zabudnutý v čase niekoľkých rokov do zadu a Dave Franco skrátka nezdedil toľko hereckých génov, čo jeho brat, nech sa snažil akokoľvek zaujať v kvázi kladnej úlohe. Párkrát mi možno uchechtlo, no keď sa na to pozerám triezvym pohľadom, slabý odvar "niečoho ako" Prcičky.

Co jsme komu udělali? (2014)

Príjemná francúzska komédia, ktorá sa veľmi šikovne pohrala s "problematikou" imigrácie a dokázala si vkusnou formou vystreliť zo všetkého, najmä zo samého seba. Bombastický revolučný snímok za tým netreba hľadať, no ak sa chce človak dobre pobaviť, určite sa Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu? oplatí pozrieť.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Áno, zaraďujem sa k ľuďom, ktorí Vesmírnu odyseu skrátka nepochopili. Snažil som sa odosobniť a vnímať ten film ako v dobe, keď vznikal. Detaily, nápady, efekty, skvelé. No neskutočná rozplazenosť a nepochopenie príbehu mi jednoducho nedajú. Toto pre mňa nebolo.

Newyorská romance (2013)

Žiadny veľký filmový zázrak, no príjemná oddychová hudobná romantika. Herci úplne skvelí, dokonca aj Adam Levine sa osvedčil ako schopný artikel do vedľajšej role (a spieval lepšie veci než v rámci Maroon 5), film príjemne plynul, nebol prehnane presladený, určite by sa mu síce dala vytknúť určitá "jednoduchosť" a "povrchnosť" - tak, ako sa tam predvádzalo, sa hudba na zdanlivo amatérskej úrovni skutočne robiť nedá - no bolo to veľmi príjemné pozeranie.

Šéfové na zabití 2 (2014)

Jednotka mi prišla šťavnatejšia. Taká, živšia, ľahšia, vtipnejšia. Nehovorím, že pokračovanie Horrible Bosses nemá svoje čaro, hrajú v ňom jedineční herci, no o jeden stupeň nižšie hodnotenie si napriek tomu podľa mňa zaslúži. Prvý diel nasadil pomerne vysokú latku.