The Dead (2010)

Zombie žáner mám rád, v poslednej dobe sa hovorí že filmov a hier o zombie je ako húb po daždi. Ale ja nesúhlasím je ich len pár a i medzi tou h´rstkou sa treba poriadne vynasnažiť nájsť kúsok ktorý je dynamický, pekne zrežírovaný, nadupaný a proste aby obsahoval všetko čo má pravý zombie film obsahovať (resident evil, walking dead, dawn of the dead ...). Tento film nesp´lˇna nič. Tempo ? ˇZiadne nieje, herci ? dvaja vojačikovia, napätie ? 0 bodov, dej ? stratil sa niekde po ceste, zombie ? lemry s pohybom 2KM/h u ktorých je zmena vyzáže len v očiach. Vážne ma tento strhujúci trip po Afrike frustroval, kde sa hlavný hrdinovia dostali tam hneˇd o minútu bola armáda zombie (Afrika - pláne, púšť, automobil, žiadne zvieratá a zombicíci ktorých by predbehol i beznohý jednoruký mrzák sú všade kde ste vy za pár sekúnd). O ničom inom tento film nieje a to je poriadna nuda. Miestami sa snažil i o nejakú tu poetiku ale stagnovalo to už v téme samotného filmu, v zlej kamere a réžii. Veľmi amatérsky počin ktorý sa nedá odporučiť nikomu, a milovníkom zombie filmov už dupľom nie, len nám podobné filmy hatia žáner. 20%

G. I. Joe (2009)

Pred filmom mali dať upozornenie pre epileptikov nech si ho pozerajú po častiach alebo pre zachovanie ich vlastného zdravia (psychického aj fyzického) vôbec. Horší strich pozastavajúci s klipovitých maximálne dvoj sekundových scén som už dlho nevidel. O predlohe neviem nič (na začiatku som si len všimol firmu HASBRO), ale keby žiadna nebola a toto bolo brané ako vážny film pochádzajúci od začiatku až do konca s hlavy nejakého scénaristu dal by som odpad! Je zbytočné písať že je film predvídatelný, recyklovaný s už milion krát videného, zle ba až amatérsky natočený (a to vo všetkom čo sa toho týka od réžie, cez strih až po hudbu), klišovitý ako sa patrí a k týmto aspektom aj nehorázne dlhý. Nato že to bol akčný film a to bol vskutku "akčný" od začiatku až do konca, nudil som sa ako pes. ** za celkom slušné efekty ktoré svoju krásu ukázali až po chvíli ich života na televíznej obrazovke. 45%

Útok na věžák (2011)

Celkom progresívny film. Téma je obohraná ale je prevedená v neobohranom prostredí s neobohranou zápletkou. Bavil som sa to uznať musím. Film je bláznivá šialenosť ktorá je i na anglické pomery hodne vtipná. A pritom si vie zachovať i štýl, nieje nútená, nechutná a priblblá ako iné UK comedy. * urobilo určite aj to že sa jedná o debutujúceho režiséra s týmto snímkom. Videl som už aj lepšie debuty, ale po väčšine oveľa horšie ako tento počin. 71%

Nebe, Peklo (2010)

Dokumentovo veľmi slabý, uspávajúci dokument. Tešil som sa. Konečne sa tu ukázala veľmi netradična téma na zdokumentovanie a ako ešte väčšie plus, od bratov čechov. Mapuje to ukrytú, undegroundovú skupinku ľudí uspokojujúcich sa náramne zvrátenými zábavkami. Po čase ma to totálne nebavilo pozerať na všetky tie latexové gýčové predražené oblečky, na ľudí čo sa nechávajú pre potešenie iných (ale aj ich vlastné) neskutočne ponižovať, na ľudí ktorých vzrušuje násilie krv a celkovo táto skupina ľudí bola náramne zvrátená. I keˇd su plnohodnotne adaptovaný v spoločnosti a možno by to na nich ani nikto nepovedal. Ale celkovo je mi to jedno, mne sa to nepáči, hnusí, už v živote nič podobné vidieť nechcem (a to verím že režisér musel ešte tento dokument náramne cenzurovať a strihať), ale týchto ľudí chápem, nemôžu zato že majú v hlave takýchto démonov a sú týmto spôsobom zvrátený. 39%

Thor (2011)

Po Iron Manovi a posledných X-Menoch hádam najlepšie spracovanie marveláckeho komiksu. Pekná výbušná akcia zabalené v oku lahodiacom šate s dobrými hercami. Nenudí to a nieje to zbytočné zložité na rozmýšlanie. Toto je pri Marveláckych filmoch najdôležitejšie. Počkám si ešte na Kapitána Ameriku na ktorého sú už tiež veľké ohlasy a uvidím či sa už konečne nájde komiksové spracovanie hodne plného hodnotenia. Tieto moderné marvelácke spracovania v posledných 2. rokoch stoja vážne zato. Taký Hulk by sa od nich mal teda čo učiť. 72%

Grave Encounters (2011)

S dokumentaristickými horormi ktoré chcú aby ste im verili každé jedno slovo sa v poslednej dobe roztrhlo vrece. Rec, Rec 2, Paranormal Activity, Paranormal Entity, Paranormal Activy 2, The Tunnel. S vymenovaných za niečo stáli len oba Rec a The Tunnel. Grave Encounters je to isté, začína pomaly a zrazu bum!, ste vo víre roztrasených, zrnitých a nekvalitných záberov. To by ani tak nevadilo. Film je poctivá ducharina ktorá má tempo a sem tam i prekvapene vystraší. Ale to len zo začiatku. Od stredu až do konca filmu prichádza útlm všetkých ľakačiek (stávajú sa už tak častými a predvidateľnými že človeka už proste nevystrašia) a s poctivej duchariny sa stáva krvavá, prachsprostá trápnosť. Keby som mal hodnotiť film do prvej polovice bolo by to za 4*, keby som ho mal hodnotiť ale od tej druhej bola by to len jedná slabučká hviezdička. Takto mi vychádzajú veľmi silné 3. 58%

Rychle a zběsile 5 (2011)

Určite najlepšie rýchlo a zbesilo ! Totálna akčná pecka ktorá fanúšikom tejto série ponúkne kombináciu všetkých hercov s predošlých dielov v jednom, piatom diele. Túto sériu som nikdy nejak nevnímal. Jedničku a dvojku som si pozrel v TV a nejak ma neuchvátili. Klasický akčný priemer s krásnymi ženami, nabuchanými tvrdými hošanmi a ostatok filmu bol už len non stop zapnutý dusík v nemálo vymakaných vozoch. U trojky som si už povedal že s touto sériou nadobro končím a 4 som sa už ani nepokúšal zhliadnuť. 5 si ma navnadila len percentuálnym hodnotením a nešliapol som vedľa. Tento diel sa od predošlých ale líši dosť. Prináša tak v 10% rýchle autá a 90 zvyšných percent je len akcia, nadupaná, nefalšovaná a s perfektnými akčnými titánmi ktorý sa osvedčili už v minulosti. Nejavila sa mi už tak gýčovo ani priemerne, práve naopak toto je dosť nadpriemerný počin v rámci akčného žánru ale. Od tochto filmu nič iné ani nečakajte. 77%

Nedodržený slib (2009)

Bez pochyby najlepší Slovenský film modernej doby. Slováci neprodukujú toľko filmov aby to dokázalo fanúšikov uspokojiť, ba dokonca sme radi keď od nás víde jeden film za pár rokov. Naposledy to bola Muzika, typický Slovenský vláčny film plný romantiky ale na mňa až s veľmi "Slovenským" tématom. Nedodržaný Sľub mieri oveľa vyšie a neuspokojí sa len s obyčajnou priemernosťou. Životy za 2. sv. vojny a boj o ne je (zatiaľ) nevyschnuté a nevysychynajúce téma v ktorom sa stále nájde niečo zaujimavé, nové. Naposledy ma podobne ale s ešte silnejším emočným a filmovým zážitkom dali dole bratia Liebski vo filme Odpor. K nedodržanému sľubu som si vytvoril citový vzťah s dôvodu že aj v mojej rodine (konkrétne prateta a prastrýko ktorý len doplatil nato že si vzal židovku ktorej bohužiaľ nepomohlo ani prekrstenie sa pár rokov pred vojnou, hold Slováci sú odporný a zákerný a v tej dobe s púšťaním si jazyku na špacír problém nemali) sa nachádzali židia ktorý počas vojny nevzdali boj o život a dokázali sa zachrániť priamo s transportu do Osvienčinu. Cestu späť na Slovensko celú absolvovali vďaka tetinej znalosti Nemčiny z nemeckým transportom vojakov. Vojnu prežili a to len vďaka tomu že sa nevzdali za žiadnu cenu ako i hlavný hrdina nedodržaného sľubu. Kto vie, možno sa raz i o ich príbehu dozvie nejaký šikovný scénarista a ja budem hrdý nato že som mal v rodine židov (resp. židovku). 74%

Blesk (2011)

Poctivá anglická kriminálka ktorá ide v šľapajách starých, originálnych kriminálok. Charaktery pekne vykreslené (Blitz by bodol aj viac), Statham tradične nadupane drsný, pomerne kvalitný dej aj s príbehom ktorý aj poukazuje nato ako ta birokracia beží a že ne vždy pomôže "spravodlivosť v tom pravom slova zmysle" ale niekedy treba siahnuť aj po trochu netradičnejších prostriedkoch a metódach. Bavil som sa a to je hlavne. Rozhodne má Blitz diváka čím zaujať. 70%

Pan Nikdo (2009)

Vážne som uvažoval nad 5*. Tento film vo me zanechal istý zaujímavý pocit ako žiaden iný. Bol na zamyslenie a dal zmysel slovu bez zmyslu. Tým slovom bolo "keby". Vážne až hypnotický výpravný snímok ktorý je na prvú projekciu ťažšie stráviť a hlbšiu pointu sa mi úplne na 100% pochopiť nepodarilo ale to mi nevadilo (film pôsobí i na druhú stranu, pri ktorej stačí mozog úplne vypnúť, nad filmom neuvažovať a aj tak si ho užijete). Konečne som po Podivuhodnom prípade Benjamina Buttona objavil romantický film ktorý ma bavil a zahrial na duši. Takto vkusne by sa mali točiť všetky romantické filmy. Jednoznačne veľmi nezvyčajný a originálny snímok, ktorý som rád že mi sadol inak by som tie dve hodiny aj niečo príšerne pretrpel (a stačilo k tomu málo, napr. horší výber hercov ktorý nesmierne chválim, Toby Regbo a Juno Temple boli taká romantická dvojica akú som už dlho nezažil a ich city som im uveril ako keby boli do seba zamilovaný i v skutočnom živote), chválim i réžijnu stránku ktorá bola premakaná a kamera bola vždy na tom správnom mieste. Ale niečo tam chýbalo, niečo ma tam dosť sklamalo (nechcem spoilerovať a bez toho by to nešlo, prezradím len že to bolo niečo ku koncu filmu) a vďaka týmto aspektom, bohužial, len za 4* i keď by si tento film plné hodnotenie určite zaslúžil ale nie u mňa. Keby bol o niečo iný,keby bol o trošku menej chaotický, s jasnejšie viditelnou hlbšou myšlienkou, hmm, keby, jasne, keby. 83%