• Thriller

Howl (2015)

Přesně ten druh projektu, který vás odnaučí těšit se na další film jen na základě sebelepšího traileru. Právě trailer měl Howl naprosto fantastický, bohužel se opět potvrdilo to, že divákovu zvědavost je přece jen snazší budovat ve dvou minutách našlapaných ukázek, než v celovečerní stopáži. Snímku se nedaří držet plynulou atmosféru, a napětí se dočista vytratí v jeho druhé třetině, která se snaží hlavně rozvíjet charaktery ve vlaku uvězněných postav. A na nich v béčkových hororech přece vůbec nezáleží! Zdejší hádky, kecy a hysterii tak spláchne až posledních 20 minut, kde se to konečně slušně rozjede, utíká a morduje. Jinak masky se celkem vyvedly, ale budu dělat, že toho vlkodlačího wrestlera jsem neviděl. (60%)

Poslední nás zachrání (2015)

Tenhle "slasher na fetu" mi docela sednul, ale je fakt, že ten nápad nebude vonět každýmu. Ona totiž zdejší zápletka o pětici teenagerů, kteří se dostanou do filmu, je sama o sobě dost fantasy. Ano, takže něco jako Poslední akční hrdina; jen s rozdílem, že hrdinové se, bohužel pro ně, dostanou do hororu. A přesto zde převládá humor. Je totiž docela sranda s hrdiny zjistit, že film vás nepustí ven díky časovým smyčkám, vybrat s nimi vhodnou kandidátku na post tzv. Final Girl, komentovat zrovna probíhající flashbacky nebo slow motion záběry, měnit děj a tím pádem i žánrová pravidla (hlavně neprovozuj sex, nebo chcípneš!). Horší je to už se zajetými zvyklostmi správné tábornické vyvražďovačky. Žádný sex (!), žádný kozy (!!), žádné gore (!!!) a zabiják má poměrně trapnou masku. Ale celkově je to fajn experiment s hravou kamerou, pecka hláškami a v celku sympatickým obsazením. Závěr si samozřejmě zadělal na sequel, ale já bych se ho úplně nebál.

All Hallows' Eve 2 (2015)

Jedničku jsem neviděl, ale mám tušení, že nic zásadního mi neuteklo. Další sváteční antologie o osmi chodech - jak jinak -různých chutí, bohužel celková návštěva téhle halloweenské restaurace je poněkud hořko-kyselá. Protože zatím, co první půlka zdejších povídek dokáže překvapit vcelku svěžími nápady, ta druhá část už spíše nudí, což je samozřejmě špatně. Hlavně s připomenutím faktu, že trvají plus mínus deset minut. Některým chybí pointa, jiným zase jakýkoliv důvod zdejší existence. Nejlepším momentem tak zůstal příběh číslo 1, ostatní jsou v lepším případě zbytky ze spodního šuplíku.

Nebezpečné pokušení (2015)

Manželka s děckama mimo město a Thomas Anderson si hned první večer pozve k sobě domu dvě vyzývavý čubky. Ty nejdřív pořádně ošuká (no ještě aby ne, když blonďatá půlka estrogenové návštěvy neni pouze k nakousnutí), ale jako spořádaný manžel a otec se bude snažit svou noční grupen sex párty jaksi ututlat. A jelikož se pohybujeme ve vodách psycho-thrilleru, bude jasné, že z původně sympatických kočiček se vyklube duo šílených hráček podivných her... Eli Roth stále dokola odkládá svůj kanibalský opus, tak si nás zkouší udobřit čerstvější novinkou. Ta je sice hloupá až na půdu, ale není rozhodně nezajímavá a její závěr je slušně vyhrocen. Jinak trocha mučení, (ne)nuceného sexu a černého humoru ("Daddy has a party"), bohužel všechno v naprosto zaměnitelné light omáčce.

Vánoční horor (2015)

Předvánoční nadílka vánočních povídek, která urazí málokoho, ale nepřekvapí asi nikoho. Segmentům se nemůže upřít snaha o budování nějaké té atmošky (tady na plné čáře vyhrál ten o zlobivém děcku), u některých však selhává závěrečné rozuzlení nebo rovnou celkový význam (jasně, povídka ze školních sklepů - ta nemá ani náznak Vánoc). Jako nešťastnou volbou se ukázalo rozhodnutí odvyprávět všechny příběhy naráz; celkem dlouho se tak čeká na onen moment, kdy se skutečně rozjedou. Díky jejich rozmanitosti těch 50 minut ale rychle uteče. Pokud se ptáte na nejpovedenější díly tohoto svátečního koláče, je to rozhodně již zmiňovaný segment o zlém harantovi a povídka o "Santu Clausovi", která nepostrádá brutalitku, fajn masky a hlavně vtipnou pointu. Nakonec tedy dobré, ale od brzkého Krampusu čekám daleko víc.

I Spit on Your Grave III: Vengeance Is Mine (2015)

Ani to chutňoučký přeříznutí pinďoura vejpůl nedokáže zamaskovat fakt, že tohle pokračování je strašlivě nudný, pitomý a hlavně zbytečný. A na Butlerku se nedá koukat; vždyť je hnusná jak noc!

Roger Waters: The Wall (2014)

Z audiovizuální show samotného koncertu (vlastně 3 koncertů) se místy tají dech. Ta velkolepost budí respekt a v několika sekvencích jsem se z těch nápadů málem pochcal - pardon, samozřejmě počůral. ALE! Na druhou stranu tu máme skoro polovinu stopáže vlezlých monologů či dialogů s Rogerem o tom, jak je válka krutá a jak Rogera poznamenala. Do toho tu Roger obejde hřbitovy svého dědy i otce, zahraje na trubku a vypije pár panáků, aby si v poměrně zábavném závěru poklábosil s kámošem Masonem. Předešlé epizody bohužel celkem nudí. Co ale vyloženě znechutí, tak je místy až zbytečně násilná protinacistická propaganda, která vrcholí těsně před koncem v podobě kamerových detailů na některé fanouškovské (nebo fanatické?) jedince z davu. Fakt prdel!

Na návštěvě (2015)

Shyamalan se vrátil k žánru, který ho stvořil, a natočil si vlastní verzi kultovního Babiččina domu. A docela to stojí za to. Forma FF, rakovina moderního hororu, je tentokrát překvapivě více než snesitelná, i když neopodstatněná a ve výsledku zbytečná. Každopádně Indova schopnost, jak dokáže vyděsit i šílenou babkou za denního světla, je obdivuhodná a v nočních scénách se mu hodí dvojnásob. A zatím, co dětský pár působí naprosto přirozeně a celkem sympaticky (!), ten starší spolehlivě plní funkci hnusně bizarního zla. Jo a WTF pointa se tentokrát nekoná, spíše menší překvapení. (70%)

Bosque de muerte (1993)

Nejhorší možná varianta slasheru. Skoro hodinu vyplňují tlachy puberťáků, aby se ve 45. minutě (!) jeden z nich ztratil, v 63. minutě (!!) jeden chcípnul, během následujících 12 minut (!!!) skapala většina off screen a v závěrečných 3 minutách se vrah rozpovídal o tom, co, jak a proč (F*?@.§K#!!!). Ne ne, tohle vážně nebrat.

Bloodsucking Bastards (2015)

Trochu mi to připomnělo splatter z názvem Botched; prostory výškové budovy, skupina lidí bojující o přežití a u toho spousta krve a černého humoru. Bloodsucking Bastards se navíc můžou pochlubit nejen zajímavým nápadem ohledně nadstandardně pracujících upírů, ale i nečekaně příjemným obsazením, v němž mladík Kranz po Chatě v lesích opět dokazuje, že je to prostě sympaťák, a tyhle role mu padnou jako prdel na hrnec.