Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Dobrý film. Dobré Star Wars? Jak v čem. Poslední z Jediů se oproti předchozí části Síla se probouzí nedá upřít odvaha. Už se zde toliko nekopíruje, naopak film se vydává trošku jinam a vede své protagonisty do směrů, které nejsou tak úplně předvídatelné. Bohužel se to celé utápí v obrovském množství balastu. Síla se probouzí byla mnohem kompaktnějším dílem, které dobře ustavilo nové postavy. Poslední z Jediů jakožto pokračování však mnoho zajímavých postav či dějových linek bere, a jednoduše vyhazuje z okna. Což je poměrně překvapivé, vzhledem ke stopáži. A tímto ošizením navíc trpí především nové postavy, jmenovitě třeba Finn nebo Rose (úplně nová postava). Celé to tak táhne Rei, Kylo Ren, Luke a Leia. Přičemž Luke s Leiou (a Žvejkem v patách) táhnou tento film neuvěřitelně kupředu. To je trošičku zarážející, vzhledem k tomu, že se měla především předat štafeta nové generaci. Na druhou stranu se nedá novému dílu upřít skvělá výtvarná stránka, parádní akce a zajímavé dějové zákruty. Jen je to takové celé rozhárané, bez opravdu pořádného a nosného dějového oblouku a tak nějak to postrádá tu Star Wars dušičku, která byla v Síla se probouzí mnohem čitelnější. Takže jsme stále na stejné známce - 4* (7/10)

Filmový festival (2017)

Vkusný reklamní film. To se zase tak často nevidí. Film je sérií několika žánrově rozdílných krátkých filmů, přičemž každý z nich je na velmi slušné úrovni, má to nápad, švih a vtip. Navíc tu účinkuje hned několik talentovaných a neokoukaných tváří. Proč ne, na něco podobného bych se klidně podíval i v celovečerní stopáži.

Blade Runner 2049 (2017)

Tak Blade Runner 2049 dokázal v mém případě něco podobného, jako jednička. Zpočátku jsem si říkal: "Tak to je jako ono? To mě má nějak ohromit?" A stejně mě to nakonec vtáhlo, sežvýkalo a v závěru nechalo jen beze slova civět na titulky. Blade Runner 2049 je skutečně poctivý sequel dle mého gusta. Tvůrci se totiž rozhodli jít tak trošku proti proudu, a navzdory o dosti delší stopáži ubrali na akci a dodali tak filmu velmi komorní nádech. Navíc nejde jen o bohapustou citaci originálu, ale je zde kapku jiná estetika, ze které jde cítit rukopis Villeneuveho, a jiný příběh, který nutně nevyžaduje znalost prvního dílu (ale znalce odmění). A závěr je opět působivý. Sice to už nikdy nebude mít dopad originálu (a upřímně, bylo toho vůbec možné dosáhnout po tolika letech?), avšak film je to stále znamenitý. Rozhodně důstojný následník originálu, což rozhodně není málo.

Wind River (2017)

Wind River je jednoduše báječná kriminálka a jedno velké překvapení. Zasněžené hornaté prostředí Wyomingu s jeho tak trošku "mrzoutským" obyvatelstvem daleko od civilizace stojí za to a Sheridan z něj těží maximum. Jinak poměrně jednoduchý příběh totiž dávkuje velmi citlivě a pozvolna, s důrazem na herecké výkony a myšlenkově bohaté dialogy, které v tu správnou chvíli dokáží tnout do živého a vyvolat kýženou emocionální reakci. Akce tak ustupuje spíše do pozadí, to ale neznamená, že by nestála za to. Když už na ni přijde, je pohlcující a ozvučena tak skvěle, že dokázala nejednou trhnout celým sálem. Skvělý matroš na kino. Moje recenze zde.

C.B. Strike - Epizoda 3 (2017) (epizoda)

Ve výsledku jsem byl vlastně překvapen, že se tvůrcům podařilo vykřesat z veskrze průměrné předlohy docela dobrou detektivku. Závěr si schovává pro diváky docela zajímavé rozuzlení, přičemž se tu i na docela malé ploše dostáváme k poměrně uvěřitelnému prohloubení vztahů mezi hlavními postavami. Dojmy o celém seriálu rozepisuji zde.

Hra o trůny - Drak a Vlk (2017) (epizoda)

Sedmá série končí v tom nejlepším. Nejdelší epizoda si dává načas a obdaří nás výborně napsanými dialogy a kulminací hned několika dějových linií. Sedmá řada měla spoustu neduhů – je uspěchaná, vytrácí se z toho napětí a preciznost předchozích řad. Avšak sedmá epizoda v mnohém dělá opět krůčky tím správným směrem a opět ukazuje, proč je Hra o Trůny stále na špici televizní zábavy. Bravurní zakončení otevírající dveře velkolepému finále, které rozhodně nehodlám napřesrok prošvihnout. Celé dojmy zde.

Hra o trůny - Za Zdí (2017) (epizoda)

Mnohem soustředěnější epizoda, která má tak trošku jiný „feel“ než ostatní. Je to napínavé, akce je skvělá a závěr je překvapivý, avšak začíná to už trošku nepříjemně připomínat fanfikci. Opakovaná Deus Ex Machina ve Hře o Trůny? To mi není moc po chuti. Stejně tak mi není po chuti uspěchanost a tím pádem trošku neuvážené jednání postav. Vím, že se musí už hnát do finále… ale je opravdu nutné dlouhá léta budovaný svět plný intrik a promyšlených charakterů zakončit svižným, zábavným, leč prvoplánovým digibordelem? Podrobnější dojmy zde.

Hra o trůny - Východní hlídka (2017) (epizoda)

Zběsilá epizoda, která stihla v krátkém čase odvyprávět ohromné množství děje a přeskočit ohromné množství vaty. Důležité události jsou řazeny jedna vedle druhé a divákovi se nedává sebemenší prostor k vydechnutí. Je to sice méně akční než minule, avšak po dějové stránce je to výživnější než kdy předtím. Navíc pokud jste věrným fanouškem, dočkáte se enormního množství fanservice. Zase se rozvíjí již pozapomenuté dějové linie a zároveň se začíná děj ubírát trošku nečekanými, novými směry. Palec nahoru. Celé dojmy zde.

Masaryk (2016)

Masaryk je bohužel jen a pouze materiálem pro České lvy. Ambiciózní, s velikášským národním tématem, skvělým obsazením a na tuzemské poměry skvělou vizuální stránkou. V ostatních ohledech ale silně pokulhává. Snaží se do sebe nacpat všechno a ve výsledku nedělá vlastně nic pořádně. Předkládá sic historicky podložený ale fragmentovaně podaný příběh s postavami, se kterými lze jen stěží sympatizovat. Navíc dává bůhvíproč důraz na úplně bezvýznamné momenty jen pro jejich efektnost. Masaryk na mě sice dokázal často docela dost zapůsobit (což se počítá), nicméně je to ve výsledku stále jen přijatelný průměr. Se zavřeným okem. Celá recenze zde.

Hra o trůny - Válečná kořist (2017) (epizoda)

Čtvrtá epizoda dělá spoustu věcí dobře. Především na nic nečeká a seká jednu důležitou událost. Propojování jednotlivých postav a dějových linek se ještě prohlubuje, vztahy a dynamika mezi postavami nabírají úplně nových podob a závěrečná bitva je vyloženě potěchou pro oko. Napětí se šponuje, očekávání roste, a čtvrtá epizoda zvládá bez problému jak odvyprávět podstatnou část děje, tak navnadit na další epizodu. Celé rozsáhlé dojmy zde.