Jeepers Creepers: Reborn (2022) odpad!

Krista boha a toto zas čo bolo? Normálne neviem, kde začať.. Samozrejme som od toho nečakal žiaden zázrak a už aj vtedy, ked bol film ohlásený som tušil, že to bude pravdepodobne lacná Céčková pičovina, ktorá ešte hlbšie zakope značku pod zem, ako už je..  Ale že to dopadne  ešte horšie, tak to som nedúfal ani vo sne.. Kurva AKO môže niečo takéto otrasné uzrieť svetlo sveta v dobe, v ktorej sa dá natočiť kvalitný blockbuster pomaly aj na telefón?.. Ako STRAŠNE netalentovaný musí byť človek, aby vyprodukoval podobne zlý produkt? Kde majú ľudia, ktorí majú tento film na starosti sebareflexiu? Načo sa niekto púšťa do filmovania, keď to nevie? Prečo niekto kameruje film, keď netuší, ako sa snímajú aj tie najzákladnejšie scény? Prečo niekto píše scenár, keď doň nevie načmárať jednú jedinú zmysluplnú vetu? Banda tupcov na čele s tým fínskym babrákom, ktorý to má celé v podstate na svedomí. Dúfam, že tento blbec už “nezrežíruje” v živote nikdy nič. Značka Jeepers Creepers je už po tomto prakticky nadobro odpísaná. Jasne, nikdy to nebola séria, ktorá by sršala ultimátnou kvalitou, ale jednotka je, minimálne pre mňa, kultová a srdcová záležitosť. Tichý, komorný, klaustrofobický horor s výborným obsadením, hudbou, maskami a atmosférou. Je až k neuvereniu, do akých hovien sa to všetko dostalo. Po dvojke, ktorá bola síce slabšia, ale dala sa pozrieť bez ujmy na zdraví, nastalo ticho na dlhých 15 rokov. Salva vyložil nohy na stol, pribral dalších 50 kíl, zhlboka sa nadýchol a usúdil, že nastal čas na tretiu časť. Tretiu časť, ktorá mala ešte menší rozpočet, ako prvé dve. Tretiu časť, ktorá sa celá nepochopiteľne odohrávala za denného svetla. Tretiu časť, ktorá sklamala každého-jedného-fanúšika. Aj napriek tomu si ale myslim, že sa z tejto šlamastiky, za ktorú si Salva mohol sám, dalo dostať. Priestor bol, len sa toho bohužiaľ chopil extrémne netalentovaný sráč, ktorý jebe odporný green screen do každej-jednej-scény, lebo neni schopný natočiť ani obyčajný banálny rozhovor dvoch ľudí v exteriéry. Tomu sa hovorí absolutny vrchol nešikovnosti, amaterizmu a tuposti. Nechajte už prosim tu značku na pokoji. Nech to niekto vzkriesi o 23 rokov moderným remakom.. hlavne už žiadne pokračovanie. Veľmi ma mrzí, ako tato séria dopadla..  0%

Karanténa smrti (2022)

Kevin to ma stále v sebe. Ani po takmer po 30 rokoch nezabudol, ako sa robí kvalitný slasher. Myslel som si, že v tomto žánri sa už dnes fakt nedá vymyslieť nič inovatívne, zaujímavé, neokukané.. ale ako vidím, človek, ktorý napísal najlepší slasher doteraz, presne vie, čo robí. Príbeh síce balansuje na prahu debility, ale na počudovanie to funguje bravúrne. Naháňačky sú skvele, dynamické, adrenalínové. Vraždy pôsobia drsne, autenticky a celé to sprevádza super hudba, skvelá práca s kamerou a trefný vyber neokukaných hercov. Bavil som sa, náramne. Keď sa pozriem na to, koľko sračiek v tomto žánri vychádza, je SICK adept na Oscara. Až je škoda, že to vyšlo na streamovacej službe, o ktorej 99% nezainteresovaných ľudí nemá ani poňatia. Toto malo ísť do kín, a nie tie kraviny, ktoré premietajú..

Dům u hřbitova (1981)

Spolu so Zombi dvojkou Fulciho najlepsi zarez. Mraziva atmosféra na cloveka dycha uz od samého zaciatku. Obrovsky opustený dom, polorozpadnuty cintorín v záhrade a hnusne sychravé počasie jednoducho musia v kazdom vyvolať neprijemne pocity. Postavy toho vela nenarozpravaju a opäť je to cele postavené na atmosfére a strachu z neznáma. Fulci samozrejme nezostal nikomu nic dlžný a aj tentokrát naservíroval jeden vytecny bonbónik, ktorý číha dole v pivnici. Brr.. Masky uz tradične nechutne skvele a výborný soundtrack to vsetko cele podtrhuje.

Zombi 2 (1979)

Čistokrvný taliansky brak. Jedna z Fulciho najznámejších veci a zaroven aj z najkvalitnejších. Nejaky náznak príbehu tam je, ale ten by v Zombi 2 riesil iba blázon. Gro filmu je nieco  uplne ine. Zhnité mŕtvoly vyzeraju v tomto nizkorozpoctovom béčku lepsie ako v akomkoľvek inom zombie filme s desaťnásobným rozpočtom. Tu sa absolutne nemame o com bavit. Asi najvierohodnejšie spravované chodiace mŕtvoly a Fulci na to nepotreboval ani úbohý green screen ci trapne cgi. Jednoduché, priam naturalisticke zobrazenie zombie tematiky bez otravného klišé, bez svalnatých a hlaskujucich hrdinov a bez akejkoľvek rasovej korektnosti, ktorá v dnešných filmoch neuveritelne otravuje. Som veľmi rad, ze Zombi 2 vznikol v sedemdesiatych rokoch, lebo keby sa podobný projekt niekto rozhodol robit dnes, dopdlo by to cukríkovo farebne a nechutno predigitalizovane ako napriklad tragicky smiešna Armáda mŕtvych. 100%. P.S.: Soundtrack od Fabia Frizziho cista lahôdka.

Den mrtvých (1985)

Nie je to ani slabšie ani lepsie ako Romerove predchádzajúce veci. Je to skratka ine. Viac ukecane, stavajúce skor na atmosfére a “tichu pred búrkou” ako na samoúčelnom vraždení a trhani končatín. Mat tam lepších hercov, isiel by som s hodnotením aj na 5*. Film postavený na medziľudských vzťahoch jednoducho potrebuje kvalitnejšie herecké výkony a nie takúto sebaparodicku grotesku. V Úsvite mŕtvych bol casting fajn, toto tu je bohuzial dost bieda. Tiež mi vadili idiotske vtipy typu salutujúci zombie.. fakt otrasne. Neviem preco si Romero nemoze odpustiť tieto kraviny, ktore degradujú hustú atmosféru. Velmi ma ale potešil soundtrack od Johna Harrisona (Creepshow), cize opäť úžasný hudobný podklad, ktorý dokonalo vykresľuje scény. Velmi talentovaný clovek, skoda, ze v zivote zložil albumy iba k trom filmom. Suma sumarum spokojnost. Po pätnástich rokoch ma Den mŕtvych bavi viac, ako svojho času, len skoda tych hercov a trápnych vtipov. 80%

Úsvit mrtvých (1978)

Romerov Úsvit mŕtvych ma baví viac, ako kedysi. To, ako si s cynickou ľahkosťou uťahuje z ľudstva je naozaj komické, ale trefné zároveň. Post-apokalyptickú atmosféru vystihol na jednotku a charaktery a vzťahy medzi preživšími detto. Veľmi dobre sa na to pozerá aj po takmer 50 rokoch. Na čom sa však zub času podpísal najviac sú rozhodne chodiace mŕtvoly. Nejde z nich strach, rešpekt ani napätie. Sú to v podstate iba obyčajní ľudia natretí modrou farbou, ktorí sa tvária príšerne komicky a degradujú každú scénu, v ktorej sa objavia.. Na Saviniho pomery skutočne veľmi slabé masky. Pár minút pred koncom už konečne ukázal, čoho je tento šialenec schopný, a na niekoľko minútiek nám naservíroval črevá a nejaké tie odtrhnuté končatiny.. ale na horor (ktorý vlastne hororom nie je), je toho proste málo. Remake Noci oživlých mŕtvol z 90. roku je u mňa čo sa tohto žánru týka jednoducho stále neprekonaný, aj keď je celé tie roky neprávom všetkými prehliadaný, a ja vôbec nechápem, prečo..

Klauni zabijáci (1988)

Neskutočný trash. Pravdepodobne najhoršia hororová komédia všetkých čias. Tu nemá absolútne žiadny zmysel nejakým spôsobom hodnotiť “herecké výkony”, efekty, scenár atď, pretože tu nie je čo hodnotiť. Celé mi to pripadalo ako 90 minútová improvizácia bratov Chiodovcov, ktorí toho času museli brať skutočne veľmi silné opiáty, pretože inak si vznik tejto podivnosti naozaj vysvetliť neviem. V lese pristane cirkus z vesmíru (!!!) z ktorého útrob povyskakujú klauni, ktorí začnú bez akéhokoľvek vysvetlenia popcornom a cukrovou vatou zabíjať ľudí.. len tak, z nudy. Celé je to tak neuveriteľne zlé a bizarné, že odpad ani jednu hviezdu tomu dať proste nemôžem. Nič podobné neexistuje a ani existovať nebude. Film, v ktorom sa každý tvári ako totálny imbecil a v ktorom za celú dobu nepadne jedna jediná zmysluplná veta. Čo ale úprimne musím pochváliť, je soundtrack Johna Massariho, ktorý je fakt perfektný na čele s titulnou skladbou “Killer Klowns” od kapely Dickies. Paráda, BAVIL SOM SA.

Hory mají oči (2006)

Starý dobrý Aja. Dnes už na jeho porcovačky môžeme maximálne tak spomínať s nostalgicky zmutovanou rádioaktívnou slzičkou. To, že je jeho verzia neporovnateľne lepšia, než Cravenov originál, je zbytočné sa vôbec baviť. Znepokojivý, agresívny a krvavý horor, pri ktorého sledovaní sa človek cíti až nepríjemne. Filmu viac menej nie je čo vytýkať. Prehliadka explicitného násilia v tej najagresívnejšej forme. Európania proste vedia.

Pád do tmy (2005)

Časy, keď Marshallove krváky stáli za to. Aj keď je "zlatá" éra tohto kedysi talentovaného Angličana dávno preč, Pád do tmy našťastie ani po rokoch nestráca svoj odporný a špinavý lesk. Funguje tu všetko - napätie, lakačky, dialógy nie sú retardované, postavy používajú mozog a prednosť dostali praktické efekty, nie úbohé cgi. Jeden z mála.. ako to povedať.. "inteligentných" hororov s príšerami v hlavnej úlohe, a to je už čo povedať. Soundtrack Davida Julyana tiež nezaostáva a vďaka jeho tónom má celá táto sto minútová jazda tu správnu chuť. V roku 2005 to bol výborný film, dnes je to hotový klenot a o 20 rokov to bude kultová klasika. 90%

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022) odpad!

Tak ale toto už bolo naozaj neuveriteľne úbohé. Prvé dve žalostne slabé časti som ešte ako tak pretrpel, ale toto už odmietam akokoľvek akceptovať, aj keď sa považujem za fanúšika Harryho Pottera. Bez mihnutia oka najzbytočnejšia filmová séria všetkých čias parazitujúca na slávnej knižnej predlohe, ktorej sa nikdy v živote nemôže rovnať, ani z tisíciny. Odporne predigitalizované s nechutnými hereckými výkonmi a trápnymi dialógmi. Strašná hanba.. odpad ako vyšitý.