Idée_fixe

Idée_fixe

okres Brno
Hudba v duši

homepage

27 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Spalovač mrtvol (1968)

  Ani po skoro 10 letech, co jsem na ČSFD, a dala jsem si tento film mezi mé nejoblíbenější jako první, bez sebemenšího zaváhání, nejsem schopna se k němu jakkoliv vyjádřit. A vlastně ani pořádně nevím proč. Snad že není třeba k takovému absolutnímu klenotu slov? Že by zkrátka žádná slova nemohla vyjádřit, jak moc tento film miluju? Jak mně přijde až děsivě (a to "děsivě" myslím doslova) dokonalý, nadpozemský?? Hudba, kamera, střih, zvuk, herecké výkony (i těch nejmenších roliček - některých herců jsem si všimla dokonce až snad na "ixté" shlédnutí, a mám dojem, že s každým dalším vždy někoho dalšího objevím ;)), každý detail precizně vyšperkovaný, dokonce se sem tam lze i zasmát (pravda, občas možná i hořce, ale to prostě k životu také patří).... a plakat snad ani nemůžu, neboť zrychlený dech, jakož i tlukot srdce, mi ony slzy vždy nějakým záhadným způsobem zarazí...

 • poster

  Lekce Faust (1993)

  Neskutečná cesta do fantazie, o ještě neskutečnější výtvarné stránce už ani nemluvím. Tento film měl významný vliv na mé dětství, sny a nálady. Poprvé jsem ho viděla v 9 - 10 letech, absolutně silný zážitek, naprosto mě tenkrát tento film okouzlil. A většina pocitů z něj zůstává i po 25 letech, neuvěřitelné... Tvorbu Jana Švankmajera jsem do té doby sice znala, ale ještě jsem neviděla žádný celovečerní film, tento byl první, a zatím ho dosud žádný jeho další film nepřekonal, a jsem přesvědčená, že už ani nepřekoná (což mi ale vůůbec nevadí). Fenomenální Petr Čepek, dle mne jeho životní výkon (poslední, což mě naopak mrzí neskutečně).

 • poster

  Americká noc (1973)

  Tady to žije! :-) Geniální film. Má velká láska. Nabité od začátku do konce, každý detail přepečlivě promyšlen (jak taky jinak - u Truffauta), úžasná a skvěle podkreslující hudba. Ideální film k odpočinku, když potřebuji na chvíli "vypnout" a nic nedělat, ani moc nepřemýšlet, zárověň ale mám chuť na nějaký artový film. Vlastně, na tento film mám chuť v podstatě pořád. ;) A paradoxně mě i stále nutí k přemýšlení. :-D Což mi ale vůůbec nevadí, ba naopak. Docela by mne zajímal i ten "film ve filmu", tedy "Představuji vám Pamelu". Škoda, že ho Truffaut taky nenatočil. :-( :-) Mimochodem - absolutně miluju kostýmovou scénu se svíčkou, a to včetně hudebního motivu. I ty střihy na Truffauta + "cvrkot" okolo jsou prostě nepopsatelné. Pro tu scénu bych třeba do horoucích pekel šla... :-D Miluju tento film s každým dalším shlédnutím víc a víc.

 • poster

  Playtime (1967)

  Pan Hulot v moderním velkoměstě.. Film, přepečlivě propracovaný do posledního detailu, je jako stavebnice z pár kostek, originální skládačka, kde je každý dílek stejný a přesto jedinečný. Mohla by se poskládat jinak, mohla by být rozdělena na ty jednotlivé dílky, a stejně by byla vyjímečná.

 • poster

  Silnice (1954)

  Silný, působivý, dojemný film, který chytne za srdíčko a už nepustí. A to je dobře.

 • poster

  Vražda v Orient expresu (1974)

  Napínavá detektivka se skvělou a originální zápletkou a nečekaným rozuzlením je coby film moc pěkně zpracovaná a jedinečně obsazená. Navíc jsem se u ní i od srdce zasmála ("Pokud budete zvracet, tak běžte do závětří, ne na návětrnou stranu." / "Tak vy si myslíte, že ten muž šel do mého kupé, jen aby se dostal k panu Ratchedovi?" - "Nenapadá mne jiný důvod." :-D atd).

 • poster

  Nenápadný půvab buržoazie (1972)

  Vlastně už ani nevím, kdo koho ovlivnil - zda já svými sny Buňuela při tvorbě tohoto filmu, anebo Buňuel mé sny tímto filmem...

 • poster

  Dva muži ve městě (1973)

  Film už jsem viděla několikrát, ale až nyní mě dostal až do morku kostí, ale hlavně duše a srdce (a to mi rozedral na cucky). Pánové Gabin a Delon hrají i "jen" očima, pohledy, ale snad i ušima, kalhotama, a pouhým dýcháním! Ta nespravedlnost!!! Ten hajzl policajt, proč jen musel furt vysírat?! Ta neuvěřitelná hudba, která naprosto dokonale vykresluje celkovou atmosféru filmu, to sólo anglického rohu, to snad skladatel psal přímo Delonovi na záda... Nepamatuji se, kdy jsem u nějakého filmu jednak brečela tak, že by se ode mne mohly učit i placené plačky, druhak měla neutuchající potřebu záporákovi ukopnout hlavu, a konečně - dát si film do topky už cca po deseti minutách, co začal.

 • poster

  Strach nad městem (1975)

 • poster

  Návrat do budoucnosti (1985)