Jiří Bělohlávek: „Když já tak rád diriguju…“ (2019)

Souhlas s uživatelkou Judy24, něco takového mne taky napadlo - asice že v dokumentu chyběly popisky, a to nejen z období, kdy a kde se "zrovna nacházíme", jakož i jmen účinkujících umělců / ansámblů. Rovněž by neuškodily názvy úryvků jednotlivých skladeb (alespoň těch, které tam vyloženě někdo nejmenoval, např. na zkoušce orchestru). Já osobně jsem sice skoro všechny skladby i umělce poznala, ale každý není v tomhle tak zběhlý (např. nějaký "elév" v oblasti vážné hudby), nota bene ani ten největší znalec by nemusel vědět, že jde např. o manželku dirigenta Hrůši či syna dirigenta Hanuse. Alespoň že v závěrečných titulkách byla všechna jména umělců i názvů skladeb vypsána. Ale je to jediná výtka, kterou k jinak moc pěkně udělanému dokumentu mám. Pan Bělohlávek byl nejen vynikající dirigent, ale i člověk. Laskavý, vlídný, se smyslem pro humor a srdcem na pravém místě. A s až záviděníhodným elánem, kdy i prakticky na smrtelné posteli pracoval div ne do roztrhání. Při tom všem si ale vždy našel čas na rodinu i přátelé. Velká škoda jeho předčasného odchodu. P. S. Dortík k 70. narozeninám pana Bělohlávka byl prostě neskutečný. Vytvořit z marcipánu 130 členů orchestru, včetně hudebních nástrojů a pódia, no, tož to tedy klobouček! Zejména, když ho dělala "cukrářka - amatérka", tedy členka orchestru. Takový snad i škoda sníst. :-)

Zámek v Čechách (1993) (TV film)

TV film? Kdybych si to zde právě nepřečetla, vůbec by mě to nenapadlo, ani bych snad onu skutečnost nikomu nevěřila. Krásný, dojemný, komorní příběh jedné neuvěřitelně silné a duchaplné ženy (v podání úžasné Jiřiny Jiráskové), která se dokázala s grácií a hlavou vztyčenou prát s velkou nespravedlností. Snímku nechybělo celkové velmi kvalitní obsazení a scénář, nádherná poetická kamera, a podmanivá hudba.

Pějme píseň dohola (1990)

Ano, taky jsem zažila nejrůznější takové akce a tábory (jako účastník, nikoliv vedoucí), takže svým způsobem jsem to s hlavními hrdniny takřka vše prožívala, a jelikož film vznikl v době mého dětství, tak jsem mohla dle všech těch atributů (chatky, klubovna, nábytek, vybavení, doplňky, ošacení, účesy.... :-)) zavzpomínat i na své zážitky, vše díky tomu všemu působilo autentičtěji. Avšak i přes to jsem na filmu nenalezla nic, z čeho bych byla vyloženě na větvi, kromě těch vyvolaných vzpomínek (ty taky nebyly vždy úplně veselé, jako u nejednoho z tamní omladiny). Nejlepší scéna (která mne rozesmála, ale i rozesmutnila) byla ta, kde cca 12 - 13 letý hoch na táborové diskotéce "tančí" s dřevěným nosným pilířem. :-DDD ["Filmová výzva" - Addamos21]

Opice v zimě (1962)

Krásný poetický příběh, nejen o pití, zdaleka ne... O přátelství, snech, touze po svobodě a nezávislosti, vzpomínkách na "staré zlaté časy", ale i zodpovědnosti (a odvaze ji přijmout "se vším všudy"). Místy veselé, místy naopak (velmi) dojemné. To vše se odehrává v malebném francouzském přímořském městečku, kde podle světáka Bébela "chcípl pes" (musím vypíchnout komické (zároveň však i svým způsobem smutné) scény, kdy se ospalé městečko snaží trochu rozvířit - tu tancem, tu matadorským výstupem, jindy prozměnu ohňostrojem... :-))). Bébel dokazuje, že velkým hereckým talentem oplýval už v mládí. S Jeanem Gabinem tvoří skvělou dvojku (zprvu poněkud nesourodou, později krásně ladící :-)). Film navíc provází úžasná kamera a příjemná hudba. Skvělý filmový zážitek. ["Filmová Výzva 2019" - Willy Kufalt]

Sedmý terč (1984)

Parádní krimi-thriller, místy jsem se bála jako u hororu. :-) Rozjede se od samého začátku, vůbec nevíme kdo, co, a proč..., a solidní tempo si drží až do konce, kde to vše parádně vygraduje, navíc za tónů úžasného Cosmova Houslového koncertu, jež by se klidně mohl směle usadit vedle nejznámějších Houslových koncertů skladatelů světového formátu. Perfektní práce se střihem, kdy záběry na koncert střídají záběry na velkou honičku hlavního padoucha. Navíc jsou ve filmu i zmínky o slavných obrazech, velice rafinovaně skrytých u Linovy "filmové maminky", a zároveň jsou celou dobu v podstatě všem na očích, a přesto nejsou vidět. :-D Geniální. Jakožto miovnice vážné hudby a výtvarného umění jsem si zde přišla na své tedy hned dvakrát. :-) Vlastně třikrát, nesmím samozřejmě opomenout i skvělého Lina. ;-) ["Filmová hudební výzva" - Snorlax]

The Twilight Zone - Living Doll (1963) (epizoda)

Další dokonalý díl, a opět inspirace pro Simpsonovy. Už chápu, proč ty čarodějnické díly mají prostě nejlepší. :-D A to dokonce i ty v těch novějších sériích. :-) Postupně budovaná, takřka hororová, atmosféra by strčila do kapsy kde jaké (i mnohem) pozdější kousky. Klasicky s minimem efektů, ale maximálním efektem co do pocitů a již zmíněné atmosféry. Jako další bonus - úžasné sólo basklarinetu, které skvěle podbarvovalo vypjaté scény, až přeběhl mráz po hrbě. :-)

The Twilight Zone - Nightmare at 20,000 Feet (1963) (epizoda)

Ten pocit, kdy znáte dokonale nějakých cca 200 epizod Simpsonů, a pak se dostanete ke zdroji, jež odkazuje na jednu z nich.... ;-) A to navíc jeden z vašich nejoblíbenějších (čarodějnických) dílů vůbec..! Labůůůžo!! :-D

The Twilight Zone - It's a Good Life (1961) (epizoda)