Kandahár (2010)

Velice příjemné překvapení, které bylo navzdory mému očekávání mnohem blíže uvěřitelnosti, než většina amerických filmů, které jsem v posledních letech viděl. Nižší hodnocení zde přikládám pomalejšímu ději v některých částech, sám bych jej neviděl negativně, neboť pomáhalo dotvářet atmosféru zajatců, čekajících co, případně jestli vůbec něco se s nimi stane. Jako bonus bych viděl vykreslení Afghánistánu po skončení studené války a opuštění oběma znepřátelenými "velmoci".

Lekce Faust (1994)

Po 20 minutách jsem se rozhodl se vzdát. Viděl jsem soubor na sebe nalepených scén, později by se možná ve filmu objevil i nějaký příběh, ale už se mě čekat nechtělo...

Vražda v Orient expresu (1974)

Moje první seznámení s vraždou v Orient expresu dopadlo relativně dobře. Knižní předlohu jsem sice nečetl, ale hlavně ze začátku filmu jsem mohl dobře načerpat atmosféru dávných časů minulého století z pohledu vyšší společenské třídy. Film má dobře zpracované charaktery, takže všímavý divák přijme mnoho informací nad rámec právě probíhajících rozhovorů. Za nejslabší článek bych asi označil vedení vyšetřování a naprosto necharismatického Poirota. U hodnocení jsem dost váhal a na konec jsem trošku přidal. Kvůli dobrému příběhu se určitě poohlédnu po vydařenější adaptaci.

Ledové království (2013)

Obecně muzikály moc nemusím, takže já bych se obešel bez zpívaných pasáží, nicméně problémem Frozen je nesmyslný příběh, takže celý film sází pouze na hezkou animaci.

Přelidnění: Hlavně žádnou paniku (2013) (TV film)

Don't panic je značně špatně připravená přednáška, která není doporučitelná ke sledování. Za prvé uváděná čísla jsou vždy zaokrouhlená (jak mluvčí zdůrazňuje), ovšem po pár grafech je zřejmá extrémní míra zaokrouhlení, aby výsledek vyšel přesně podle přání. Velice pěkný je příklad zaokrouhlení na ½. Za druhé obsah je nekonzistentní. Jak je možné ospravedlnit zvýšení ekologické zátěže a úsporu času u nejchudších, ale odsoudit u nejbohatších, když z obou (podle mluvčím uvedených příkladů) plyne principiálně stejný závěr. Za třetí výsledky jsou často předváděny zbytečně „vtipně“, tj. zesměšňujícím způsobem, kde zvláště u hlasování šimpanzů lidé se znalostí teorie velkých čísel nemají na výběr, než nevěřícně kroutit hlavou, jak následek hlasování šimpanzů vyjde rovnoměrně rozložený výsledek (řekněme, že i zde bylo použito „zaokrouhlení“ na ¼), když existuje nerovnoměrná pravděpodobnost obsazení (ve skutečném životě se člověk chtě, nechtě musí smířit s různou mírou obliby i u čtyřech hromad banánů). Za čtvrté proč by někdo měl považovat za vhodné indoktrinovat nejchudší lidi v cizích zemích, když podobné řízené zásahy v minulosti končili špatně? Podobně by se dalo pokračovat...

Stalingrad (2014) (seriál)

Dokument pojednávající o skutečném pekle na zemi pro všechny zúčastněné. Vzhledem k opakujícím se záběrům a chvílím hrajícím na city jednu hvězdičku srážím. Také mě trochu mrzí, že není zřejmě co jsou dobové záběry, co jsou poválečné rekonstrukce a co nové záběry. Jako dokument „nezápadního“ typu doporučuji pro vyváženější pohled k ostatním dokumentům.

Tajné zlato (2008) (TV film)

Tajemné zlato v podstatě popisu tři různé příběhy lidí. První je o policistovi řešícím krádež zlata v Londýně, druhý o partě hledačů mýtických pokladů a poslední o chudém těžaři z Amazonie. Ze vzdělávací hlediska není zajímavý, ale pro chvíle oddechu je zajímavým zpestřením na jedno podívání.

Objevování vesmíru (2013) (seriál)

Stručně řečeno se jedná o základy vesmíru z pohledu obyvatel Sluneční soustavy. S drobnými výhradami a klidným svědomím dávám plný počet. Zvláštně poslední díl sebou přináší v podobných dokumentech málo známé skutečnosti.

Wind River (2017)

V současném Vánočním období mně přišlo sledovat thriller ze zasněžené krajiny jako skvělý nápad, po shlédnutí jsem už tak nadšený nebyl. Za prvé, pokud někdo vymyslí demo film, zde bude první kandidát, který předběhl svou dobu. Přibližně 110 minut dlouhý film má v sobě půl hodiny „vaty“, přímočarý příběh by nenašel rozuzlení, tak autoři raději kousek před koncem filmu ukáží průběh zločinu a protagonisté si vše jen jakoby náhodou (asi proto je film i mysteriózní???) vše domyslí úplně přesně, jak se to stalo... Kromě toho přílišná jednoduchost zápletky podle mě způsobila příběh neuvěřitelným. Chápu, že autoři chtěli ukázat vážný společenský problém, nicméně tento film s klidným svědomím považuji za zbytečné sledovat.