• Thriller

Nepřemožitelný (2006)

Nebyť zopár záberov z NFL, v podstate televízny film s Áčkovými hercami a s typicky americkým koncom. No keďže je to podľa skutočnej udalosti, nedá sa mu to vyčítať. Avšak ako som už spomínal, výpravou sa veľmi chváliť nemôže, nakoľko drvivá väčšina scén sa natáčala v nenákladnom štúdiu (bar, kvázi pouličné ihrisko, skromne zariadená miestnosť bytu), jediným, čím sa môže pochváliť filmový debutant Core, sú herci. Aj Wahlberg, ako aj Kinnear vytiahli nenápadný a nie veľmi záživný film miernučko nad priemer. Bez nich by to zrejme bola asi nuda.

Vyhlídka na vraždu (1985)

Roger Moore sa rozlúčil s úlohou agenta 007 so cťou, aj keď už mal tých vrások na čele viditeľne viac než sexuálnych zárezov v Bondovej zbierke. A možno práve preto mu tvorcovia písali scenár na jeho (asi unavené) telo, kde tých naháňačiek a adrenalínových jázd s Bondom je veľmi poskromne. Zamaskovať Moora, aby vyzeral vierohodne pri zvádzaní krásky, ktorá by mohla byť nielen jeho dcérou, ale pri troške fantázii aj vnučkou, bolo predsa len zložitá úloha. A tá coolová kožená bunda mu tiež veľmi nepomáhala. Predsa len, šesťdesiatka predo dvermi a nahovárať si, že som nielen duchom mladý, hmm? Takže to často pripomínalo nie agenta v službe, ale agenta vo výslužbe. Ale zbaliť blondýnu Tanyu Roberts, ktorej scenár predpísal repliky typu "ach James, neodchádzaj!", "James, kam ideš?" či "James, neopúšťaj ma!", by som k tej vierohodnosti mohol byť zhovievavý. Čo je však nesporne pozitívne, je skutočnosť, že Bond dostal opäť dôstojný prípad, ktorý neuráža divákovú (teda aspoň moju) inteligenciu, ako to bolo v predošlej Chobotničke. Čelí totiž zloduchovi, ktorý mu je viac než vyrovnaným súperom, a ktorý je jedným z najlepších Bondových protivníkov v celej sérii, ak nie rovno najlepším. Okrem jeho šialeného nápadu zatopiť Silicon Valley, mu pridáva body aj jeho vražedná pobočníčka May Day. Suma sumárum, Christopher Walken a Grace Jones sú tu ako delikatesná omáčka na tak trochu už rozvarené špagety.

Chobotnička (1983)

Pre mňa jeden z najslabších článkov celej série. Po skvelom úvode nasleduje nudná odrhovačka so šialeným (opäť!) generálom, ktorý chce rozpútať svetovú vojnu. Je to práve o to nudnejšie, že ten šialený generál je (opäť) ruský, a znovu mu v tom bránia (aj) jeho vlastní ruskí súdruhovia, tak sa to bude snažiť urobiť na vlastnú päsť. To, aby vtedajšiu ideológovú a politickú polarizáciu tvorcovia trochu relativizovali. Och, aká politická korektnosť! Ale v tomto prípade to vôbec nefunguje, aj vďaka nevhodnému obsadeniu Stevena Berkoffa (áno, presne ten, čo mučil Ramba v druhom diele, a čo to od neho schytal aj Eddie Murphy v Policajtovi v Beverly Hills) do úlohy generála, ktorý síce disponuje zlodušskou fyziognómiou (no s tým xichtom by som ho nepustil ani odčítať vodomery do bytu, nieto ešte do spojeneckej krajiny západných mocností s bombami za chrbtom), ale charizmatu (myslím toho temného) a hereckého talentu veľa nepobral. A ako klinec do rakvy tu máme aj viditeľne starnúceho Moora, ktorý je tu záhadne nevýrazný a ani ten svoj typický humor veľmi nepredvedie. Ale Maud Adams v úlohe záhadnej vplyvnej pašeráčky mu vekovo pristala, to áno.

Noční volání (2006)

Atmosferické! Len akosi vycucané z prsta. V každom prípade je to od začiatku do konca zaujímavé, a aj keď sa jedná o banálnu dejovú líniu, má to celkom slušné grády. Až sa zdá neuveriteľné, že sa dalo na základe tejto historky, ktorú by mnohí odignorovali aj na titulkoch bulvárnych plátkov, nakrútiť taký sugestívny filmík. A celkovo priaznivému výsledku pomáhajú herecké výkony Robina Williamsa a hlavne, Toni Collette.

Moonraker (1979)

Najlepšia a najzábavnejšia bondovka s Rogerom Mooreom, z veľkej časti ťažiaca z popularity fenoménu Star Wars. Zároveň fungujúca ako výborný thriller, nekonvenčná satira a čiastočne aj sebaparódia, v ktorej predovšetkým Moore funguje ako guľomet skvelých hlášok a presne nasituovaného humoru, a nepôsobí pri tom trápne. Naopak, film s nadhľadom pripomína jednu z najčiernejších dekád našej histórie, ktorú tvorcovia zasadili do neďalekej budúcnosti. Napriek nevýraznému francúzovi Michaelu Lonsdalovi v úlohe nechutne majetného šialenca Draxa, je posolstvo filmu čitateľné pre všetkých divákov. Žiadne špionážne hry mocností, žiadne konšpirácie, len záporák, ktorý sa svojou motiváciou podobá akejsi neslávne slávnej postave, známej z učebníc dejepisu. A nesmiem zabudnúť na geniálneho Jawsa, ako čerešničku na tejto vydarenej torte.

Zastav a nepřežiješ (2006)

Nesúrodý experimentálny mišmaš, ktorý viac ako celovečerný film pripomína poldruhahodinový videoklip so zvukovými prestávkami.

Dopravní přestupky (1985)

Pre mňa nostalgická komédia, ktorú si pamätám ešte z voice-overových štrvtokópiových VHS verzií, v hlavnej úlohe s Johnom Murrayom, bratom slávneho Billa, ktorý sa tu v databáze CSFD záhadne nenachádza (aj keď jeho filmografia obsahuje len 3 filmy).

Žít a nechat zemřít (1973)

Konečne záporák ako sa patrí a nie karikatúra akou bol už v posledných dieloch Blofeld. A jeho motivácia bola konečne aj uveriteľná. Na Rogera Moorea si však nezvykali len diváci, ale aj sám Moore si zvykal na Bondovu postavu. Chýbal mi tu Conneryho flegmatický humor a nadhľad. Výrazné mínus považujem takmer 20-minutovú naháňačku na člnoch, kde "žiaril" odporný buranský šerif. Zrejme sa časti divákom a hlavne producentom zdala táto postava vtipná, nakoľko sa objavil aj v nasledujúcej časti, no ja som z toho bol úplne znechutený. Nachádzajú sa tu však skvelé a nezabudnuteľné momenty: útek pred krokodýlmi, Yaphet Kotto, étericky záhadná Jane Seymour či titulná pieseň.

Muž se zlatou zbraní (1974)

Charizmatický záporák Christopher Lee dodáva tejto v poradí už 9-tej a Mooreovej druhej bondovke ten správny nádych. Zároveň sa jedná aj o reinkarnáciu Conneryho prvých bondoviek, ktoré atmosférou to najviac pripomína. Škoda len otravnej a nezáživnej Britt Ekland, ktorá mi tu pripadala vrcholne nesympatická a nebolo to zásluhou scenára. Roger Moore mi tu však ešte pripadá, akoby si stále hľadal svoj prejav agenta 007. Ale už je to na dobrej ceste. A ešte musím pochváliť aj finále, ktoré považujem za jedno najpamätnejších v tejto sérii.

Špion, který mě miloval (1977)

Jedna z najspektakulárnejších bondoviek vôbec. Roger Moore sa konečne našiel v úlohe agenta 007, no záporák mi pripadal nevýrazný a Barbara Bach v úlohe ruskej agentky XXX (ako z pornofilmu) bola síce krásna, no jej postavu musel písať zrejme sexistický scenárista.