• Thriller

Batman navždy (1995)

Napriek tomu, že prvé dva diely boli doslova nahustené (predovšetkým druhý bol dokonale temný) tou správnou komiksovou atmosférou a veľmi sa mi páčili, tento schumacherovský ultrafarebný pokus o oživenie Batmana ma tiež nenechal chladným. Predovšetkým sa tu potvrdzuje stará dobrá filmová pravda: ako výrazný záporák (v tomto prípade pre istotu dvaja), tak výrazný film. A tak môžem s kľudným svedomím vyhlásiť, že tentoraz gaštany z ohňa ťahá temná strana Gothamu, lebo Val Kilmer čoby Batman a Nicole Kidman nestoja veľmi za zmienku a v ich prípade použijem len tieto stručné slová: hrajú tu. V prípade Chrisa O'Donnella musím byť zdržanlivejší, pretože tu slúži predovšetkým ako teenagerský idol pre chlapcov a dievčatá, teda niečo ako popkultúrny fenomén v tom období, a koniec-koncov, túto funkciu tu plní na 100%, aj keď tu o herectve ťažko hovoriť. Schumacher sa proste držal jediného hesla: zabaviť publikum. A vzhľadom k tržbám sa mu to podarilo na výbornú, čo nemožno už tvrdiť o jeho nasledujúcom Batmanovi. Ale to už je iná pesnička.

Batman začíná (2005)

Skvelá prvá tretina, trošku klišé záver(pripomínajúca dvojku Spidermana), nevierohodná motivácia hlavného záporáka, trefný Bale, opäť Liam Neeson účinkujúci kvôli plateniu svojich účtov, takmer nepostrehnuteľný Ken Watanabe, plejáda ďalších známych hercov v menších či väčších roličkách, výborný tutorial pre neznalých komiksu, atmosféra, psychológia postáv = zatiaľ najlepší zo všetkých Batmanov.

Benga v záloze (2010)

Adam McKay si spoločne s Ferrellom pomaly ale isto vytvárajú svoj trademark novodobej americkej zábavy. Komédie v ich podaní nie sú rozhodne pre všetkých, a to nevyvráti ani fakt, že The Other Guys boli kasovým trhákom tohto leta v zámorí. Ich najnovší počin vyvolával vysoké očakávania , či už z traileru alebo hojným počtom zaujímavých a zvučných hercov. Aby som však bol úprimný a objektívny, mnohí budú sklamaní, ja však tradične nie som. Mckayov konverzačný a absurdný humor, okorenený aj dávkou čierneho aj s troškou perverzností je mi čím ďalej, tým viac po chuti, no ako som už spomínal, obávam sa, že sa väčšine nezavďačí. Aj čiastočne namlsaným úvodom, kde superakčná hviezdna dvojka rámuje všetko naokolo a hláškuje ostošesť, ktorý trvá zhruba 15 minút, sa masový divák môže cítiť okradnutý, nakoľko ďalšie minuty budú tráviť v spoločnosti nesúrodej hlavnej dvojky, ktorí sú viacmenej užvanení. "Šťastný blbec" Ferrell s "večne nasrdeným lúzrom" Wahlbergom sú slušná dvojka, ktorým to celkom klape, záporák Ray Stevenson však bol nevýrazný až bieda a Coogan pri toľkých hereckých matadoroch zúfalo nevyužitý ako nerozbalený kondóm po sexe. Mne to však neprekážalo, bavil som sa nielen vďaka dobre vypointovanými vtipnými dialógmi s množstvom skrytých popkultúrnych narážok, ale aj vďaka dobre natočným akčným scénam a vtipne vybranej hudbe. Jednoducho, je to kravina, ktorej hlavnou devízou je to, že tvorcovia sú si plne vedomí, že točia kravinu, ktorú sa snažia povzniesť na vyhranenú zábavu. To je ten tradičný trademark dvojky McKay-Ferrell.

Bez soucitu (2010)

Nečakal som, že sa Morel po obrovskom úspechu 96 hodín vráti späť s takouto nenáročnou akčnou komédiou, ktorých je vo francúzsku hafo. Na druhej strane okrem extrémne nelogického deja ponúka hláškujúceho Travoltu, ktorý aj na staré kolená dokazuje, že je ešte stále chopný byť cool a jeho odstraňovanie protivníkov v štýle počítačového shootera proti botom je vskutku zábavné. Meyers je tu zrejme proti svojej vôli, inak si neviem predstaviť, čo ho drží za celý film tak upjatého a nervózneho. Pridám už len klasicky Morelov politicky (zase tí špinaví arabi a prisťahovalci) a genderózne (ženy sú len šlapky, nafúkané snobské slepice či zradkyne) provokujúco nekorektný podtón a máme tu priemernú akčnú zábavu, ktorá síce hanbu neurobí, ale Morela ani nikam neposunie.

Bláznivá olympiáda (2005)

POZITÍVA: prekvapivo dobrý Knoxville, ktorého postava je akoby písaná na telo Jimovi Carreymu, či Adamovi Sandlerovi, avšak oni už dnes kopú za inú ligu. Na rozdiel od tých dvoch megahviezd, však Knoxville netlačí zbytočne na pílu a nesnaží sa film ukradnúť pre seba, ale dodáva svojej postave aj sympatie. Ďalej je tu zábavný a vždy iný Brian Cox (čo robí v takejto taškarici tento herecký chameleón?). A v neposlednom rade sympatickí predstavitelia Knoxvillových mentálne postihnutých kamarátov, ktorí sú na plátne mimoriadne bezprostrední. NEGATÍVA: popri nejednej podarenej vtipnej scéne sa vyskytujú aj mnohé, ktoré vyznejú do prázdna. Tým pádom je tu aj nemálo hluchých a nudných miest. Taktiež by som k negatívam pripísal aj neoriginálny a opäť typicky hollywoodsky, moralizujúci scenár a dopredu jasný finiš. VERDIKT: komédia, pri ktorej som neutrpel psychickú ujmu a neľutoval som obetovaný čas. O pár rokov v televízii si ho znovu rád pozriem.

Blízká setkání třetího druhu (1977)

Film, ktorý poznačil moje vnímanie sci-fi filmov, filmov s UFO tematikou a ktorý aj po vyše dvadsiatich rokoch od prvého zhliadnutia mám stále pred sebou, ak sa spomenie téma - mimozemšťania. Silný a nezabudnuteľný zážitok!

Bokovka (2004)

Nie najoptimistickejší, avšak zároveň mimoriadne vtipný pohľad do života mužov v strednom veku, ktorí stále niečo hľadajú. Hlavné postavy, ktoré sú výborne zahrané Giamattim i Hadenom, môžu poslúžiť v nejednom prípade ako zrkadlá poniektorých mužov. Nejedná sa o výpoveď čisto americkej generácie, dotýka sa to aj našej mentality. Kto predtým videl Paynov predchádzajúci film About Schmidt, vie dopredu o čom bude Sideways(Bokovka). Kým O Schmidtovi, ktorý síce ovplýval niekoľkými geniálnymi nápadmi, sa zdal byť pridlhý a tým pádom miestami ťažkopádny a nudný, v Bokovke 2 hodiny prešli veľmi rýchlo a musím priznať, že som sa náramne bavil. A čo to som sa dozvedel aj niečo o vínach :-).

Boogeyman (2005)

Pravdu povediac, ani neviem o čom to bolo. Nepozeralo sa na to zle ale v konečnom dôsledku sa jedná o jeden z najzbytočnejších filmov roku 2005. Scenár s takouto pointou je jednoducho výsmech čo i len pre diváka s priemernou inteligenciou a oni to ešte dajú do kín?! A pod krídlami samotného Raimiho?!

Bouře století (1999) (seriál)

Typicky dlhá televízná kingovka, kde zaujme atmosféra a skvelý Colm Feore. Na rozdiel od Rose Red drží atmosféru od začiatku do konca.