• Krátkometrážní

Příběh kmotra (2013) odpad!

Trapné po všech stránkách, shodou okolností jsem den poté sledoval adaptaci Zolova Člověka bestie natočeného Fritzem Langem, která je přesným opakem v kvalitě a zpracování dotyčné nicoty.

Lidská bestie (1954)

Zola podaný optikou Fritze Langa a moderního realismu (tudíž bez původního naturálna autora předlohy) s freudiánskými výklady.

Benya Krik (1926)

Taškařice z oděského kriminálnického a židovského prostředí, k níž scénář napsal I. Babel (dle svých Oděských povídek) pro samotného velkého Sergeje Ejzenštejna. Ten bohužel snímek nakonec netočil, ale i tak v něm občas najdeme nějaký avantgardnější moment, byť je jinak točen tradičněji, přesto však živě (scény z pitek, svadeb, pohřbů stojí za to).

Nevera (1985) (TV film)

Averčenko pokračuje v čechovovském humoru, Balaďa adaptoval velmi dynamicky, rusky a nekompromisně na televizní produkci.

Něnavisť (1930)

Zhruba dvacetiminutový fragment v expresionisticky vypjatém montážním stylu, jehož obsahem je chod polského parlamentu a stávka v rumunském naftařském podniku.

Kouzelný den (1960)

Určitá ideologičnost se samozřejmě dá vystopovat, na druhou stranu neuvěřitelná hravost a poetičnost jakoby z raného Vláčila.

Mumu (1972) (TV film)

Rusko, jaké bylo v Turgeněvových dobách.

Cesta (1974)

Visconti byl niternější a radikálnější v adaptacích literárních děl, přesto je Cesta film s atmosférou díla velkého italského režiséra.

Neviditelní (2014) (seriál) odpad!

Rádoby společenskykritická alegorie.