Den patriotů (2016)

Áno, bolo to tradične proamerické, s neuveriteľnou dávkou pátosu a tak. To sa dalo čakať. Ale fakt dobre podané, nenudilo, fajn sa na to pozeralo. Výborná príprava na to, čo sa má stať, následný humbuk, vyšetrovanie a sledovanie páchateľov. Fajn boli aj dokumentárne zábery zo skutočnej udalosti.

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Looper je akoby zmesou viacerých filmov. V prvej polovici servíruje sci-fi, hranie sa s časom a zabíjanie. Potom nastupuje na scénu Willis a začína sa akčná rovina. V poslednej tretine a príchode Emily ide skôr o citovú stránku problému a možnosť voľby. Trochu mätúce, film má asi dosť trhlín, niekedy som sa trochu strácal. Potešil záver.

Až vyjde měsíc (2012)

Opäť raz očakávania boli väčšie ako realita. S Andersonom nemám veľké skúsenosti, snaha o originalitu je samozrejme cenená. Film možno poňať po stránke vizuálnej, ktorá bola fakt dobrá. Pekné obrazy, kamera topka, hrátky režiséra, naväzovanie na jednotlivé scény. Lenže po stránke scenáru to až taká výhra nie je, i keď príbeh o láske nepochopenej dvojice detí by mohol byť zaujímavý. Anderson ho poňal inak ako 99% filmárov. Väčšinu času som len dosť nechápavo pozeral, čo sa odohráva na obrazovke, čo je najväčšie mínus, že ma film nevtiahol do seba.

Než jsem tě poznala (2016)

Zdá sa to len mne alebo filmov s podobnou tematikou je v poslednom čase čoraz viac? Me before you tancuje na tenkej hrane, stačí pár drobností a je z neho presladený film, nepozerateľný, nereálny. Našťastie, tvorcovia ho držia v tej správnej línii, dobre sa na to pozerá, nie je to otravné, stopáž tiež ujde. Možno to bude oboma hlavnými postavami, možno chémiou medzi nimi, možno výbornou Clarke, možno Anglickom, možno scenériou Britských ostrovov...Neviem, ale v rámci romantických komédií je to fakt dosť dobré a pozerateľné bez kývania hlavy v štýle "tak toto teda nie."

Hra peněz (2016)

Veľmi dobrý napínavý thriller. Do štúdia príde človek, ktorý sa cíti byť oklamaný tým, čo prezentuje moderátor v programe. Prišiel o všetky peniaze a situáciu rieši radikálne. Napätie sa dá krájať. Film nenudí, nesklamal ani záver. Takto to funguje v súčasnom svete, bohužiaľ.

Kráska dne (1967)

Celý film sa točí okolo Catherine Deneuve a jej krásy. Čo je samozrejme prirodzené. Príbeh o tom, že každý človek je svojím spôsobom Jekyll a Hyde. Mladá žena má všetko, čo si pomyslí, od peňazí po fungujúci vzťah a milujúceho muža (dobráka od kosti, ktorého mi bolo až ľúto). Lenže, ako to už býva, vo svojom vnútri chce skúsiť niečo iné, čo (paradoxne) odopiera doma svojmu mužovi. Zatiaľ čo doma sa všetko točí okolo nej, v nevestinci chce byť ona tá, ktorej dávajú príkazy. Popravde, tento typ filmu príliš nemusím, ale Kráska dňa má niečo do seba, ak sa snažíte vcítiť do myslenia hlavnej hrdinky. Inak na svoju dobu je to fakt nezvyčajný a otvorený filmový počin.

Zodiac (2007)

Od Zodiaca, resp. od Finchera som mal obrovské očakávanie, ktoré sa bohužiaľ nenaplnili. Na jednej strane mi je jasné, že príbeh a scenár sa chceli držať skutočnosti, čo je fajn. Na strane druhej je to príliš rozvláčne, bez náboja. Najmä druhá polovica stráca šťavu, veľmi veľa sa kecá, dej sa nejako extra neposúva.

Emoji ve filmu (2017)

Nevyužívam nejako veľa aplikácií v telefóne, lepšie povedané skoro žiadnu, možno preto mi niektoré veci nič nehovorili. Námet fajn, v dnešnej dobre viac ako aktuálny, asi sa dalo z toho vyťažiť aj viac. Očakávania v tomto prípade predčili výsledný efekt.

Interstellar (2014)

Nebudem si klamať ani navrávať: film som pretrpel, doslova a nemal som z neho vôbec žiadny zážitok. Interstellar a sci-fi rozprávanie o vesmíre ma absolútne nezaujalo a nechytal som sa. A tá stopáž...

Hodinový manžel (2014)

Vôbec to nebolo zlé. Dá sa na tom aj zasmiať, príbeh je do 3/4 filmu obstojný, samozrejme ho ťahá výborná mužská štvorica, pridáva sa krásna Švancarová. Záver je trochu nedotiahnutý, ale čo tam po tom, všetko nahrádzajú Tatry. A výborný bol výstup Andyho Hryca.