Love Story (1970)

Několikrát ohrané plačtivé drama o tragické lásce, které se ale může chlubit velmi dobrou a slavnou hudbou a sympatickým obsazením (mimojiné i tenkrát začínajícího Tommy Lee Jonese, jehož kamenný obličej každý pozná). Romantický kýč.

Biggles (1986)

Bože bože, poslední film slavného Petera Cushinga a musí to být zrovna taková béčková krávovina. No nevím, možná, že kdybych to viděl v pěti letech, asi by se mi to i líbilo, ale takhle je to opravdu skoro pitomost. Je to škoda, že si mistr Cushing jako svůj poslední film nevybral nějakou povedenou hororovou jízdu namísto téhle rodinné patlaniny. Herecké výkony stojí za zlámanou grešli a vůbec všechno je skoro až céčkové. Za mě palec dolů.

Vzpomínky na hvězdný prach (1980)

Ano, film obsahuje pár opravdu vydařených allenovských vtípků, kterým se prostě rádi zasmějete, a ano, jsou zde velmi dobré herecké výkony, ale jako celek působí Vzpomínky na hvězdný prach mírně utahaně. Já mám prostě raději ty extrémnější a originálnější Woodyho komedie jako byl Spáč. V každém případě tohle nemá daleko ke čtyřem hvězdám a při trochu lepším náladovém rozpoložení, bych je určitě dal. Snad příště.

Shalako (1968)

Nezáživné a strašně falešné. Tenhle snímek bohužel strašně spoléhá na to, že ho nějak utáhnou herecké hvězdy Sean Connery a Brigitte Bardot. Ti se sice snaží a kouká se na ně dobře, ale tenhle fádní film prostě z průměru vytáhnout nelze.

Prometheus (2012)

Tento film jsem očekával rok a byl jsem přesvědčen o dokonalém zážitku. Dalo by se říct, že se dobré dějové linky drží až do chvíle, kdy si Janek na holografické projekci vesmírné lodi všimne, že se dole něco hýbe. V tu chvíli člověka ihned napadne, co to asi bude. A ono to tamto právě nebude. V tu chvíli se Prometheus vydá špatným směrem a jeho děj se stává kýčovitým slepencem nedotažených a nevyužitých nápadů. Na vině je scénář Jona Spaihtse a Damona Lindelofa (vystřelit na Mars oba!), který i postavy vykreslí jako nezajímavé teenagery vhodné na vykuchání. Nemluvě o tom, že je zde postav až moc (oproti osvědčeným 7 sympaťákům z Vetřelce). No a dějovou linku okolo Petera Weylanda jsem nepochopil vůbec. Tento film prostě scénářem naprosto rezignoval na nedotažené a zásadně nehororové sci-fi. Absenci hororu dopomohla i hudba, která jako by vypadla ze Zachraňte vojína Ryana a sem se opravdu nehodí. No ale abych jen nenadával, herecké výkony jsou skvělé a najde se zde pár pamětných a krvavých scén. Pěkně to odsýpá a je zde mnoho napětí, které ve finále vrcholí v dechberoucí boj na život a na smrt. Bohužel to má očekávání nenaplnilo, ale pokračování šanci dám, snad se Ridley polepší.

Celebrity (1998)

Tak nevím, kde se stala chyba, ale tahle allenovina se mi moc nelíbila. Inu, asi prostě nestačí nacpat do filmu tucet hereckých es, aby hráli sami sebe. Celebrity je primárně snímek vhodný leda tak pro jiné celebrity, sekundárně pro fanoušky Woodyho Allena. Pro normálního diváka, který do Woodyho není až tak udělaný, nemají Celebrity co nabídnout. Bylo to celkově nezajímavé a místy opravdu nudné. Pochybuji, že si za pár dní budu vůbec něco z tohoto filmu pamatovat.

Onibaba (1964)

Ano! Konečně po dlouhé době nějaký asijský horor, který mě nejen že nenudil, ale také příjemně překvapil. Onibaba je velmi dobré japonské dílo, které má mnoho co nabídnout jak hororovým, tak i vyloženě nehororovým divákům. Potěší velmi atmosferickým prostředím rákosové planiny a hlubokou jámou uprostřed. Většina děje je spíše jen syrovým dramatem postaveném na sexuální frustraci hlavních postav, jež se v závěru zvrhne v solidní horor. Konec si každý může rozebrat jak chce. Není to jednoznačně uchopitelné. Pro mě to bylo zajímavé a pěkné překvapení. Nevšední film, dobrý zážitek.

Hausu (1977)

To jsem zase jednou udělal blbost, že jsem si to stahoval. A já ještě čekal nějakou solidní japonskou duchařinu, která by třeba i na své stáří mohla trochu vylekat či pobavit. No a spletl jsem se, byla to hrozná kravina. To, co se v tomhle filmu děje, bych snad mohl popsat, jako když si vezmete LSD a vydáte se na dívčí párty na japonský venkov. Mělo by tu být v zařazení napsáno hlavně komedie, protože tohle horor je snad jen z deseti procent. Umím si představit, že někoho to možná pobaví, ale já to prostě nebudu.

Cabin Fever (2002)

Cabin Fever nejdříve klamal, a pak zklamal. Zpočátku film vypadá jako sympatická teenagerovská vyvražďovačka s "vnitřním" zabijákem, ale to, co se poté z tohohle snímku stane, je hrozná patlanina. Už po pár minutách je jasné, že postavy jsou hrozná telata a že se nebudou chovat racionálně. K naštvání také je, že hodně postav si prostě na půl hodiny zmizí z děje a pak se najednou objeví jako by nic, nejlíp jen jako zpola sežrané mrtvoly. Celé je to připitoměle jednoduché. Hloupí nadržení teenageři prostě musí být opravdu hloupými nadrženými teenagery a vypatlaní vidláci zas musí být pořád jen vypatlanými vidláky. Žádné charakterové proměny, žádná překvapení, postavy naprosto o ničem. Dalším mínusem filmu je, že naprostá většina hororových scén se odehrává ve dne, čímž je potenciál nočního lesa naprosto nevyužit, a právě na lesní naháněčky jsem se těšil. A kde nic tu nic. Dávám dvě hvězdy za pár nechutných scén a rasistický vtip na začátku filmu, jinak pro mě Cabin Fever znamená vydatné zklamání.

The Buddy Holly Story (1978)

Naprosto famózní film natočený podle života a hvězdné kariéry jednoho z největších rock 'n' rollových zpěváků Ameriky. Krom opravdu vděčného a bohatého námětu The Buddy Holly Story disponuje hlavně skvěle vybraným obsazením. Gary Busey byl opravdu tou nejlepší možnou volbou a za svého bravurně zahraného Buddyho by si toho oscara, na kterého obdržel nominaci, klidně zasloužil. Divím se, a to velmi, že tenhle životopisný snímek je u nás úplně neznámý. Těch pět dalších hodnocení mi zde, s prominutím, připadá sakra málo. Snad se někdy dočkám, kdy ho aspoň v televizi odvysílají, protože on za to stojí. Jde prostě o srdceryvné, zábavné a sympatické dílo, které nikoho nemůže urazit a fanoušky rockové hudby padesátých let musí vyloženě nadchnout. Skvěle natočené jsou hlavně oscarové hudební scény, kde každá z písní je hit a při poslouchání přináší příjemnou nostalgii. Toto je výborný film a Buddy Holly byl prostě génius. "...and the rest is Rock 'n Roll."