Proposition (2005)

Hillcoatův a Cavův hlad po realismu je v tomto netradičním westernu dost znát. Ačkoli snímek plyne dosti pomalu a akce je opravdu minimum, může překvapit pár zajímavými dějovými zvraty a hlavně velmi povedenou melancholickou atmosférou. Zdejší hvězdou byl pro mne Ray Winstone, kterému sekunduje ztichlý Guy Pierce. Velmi zajímavými postavami jsou John Hurt a Danny Huston a je škoda, že jim nebylo poskytnuto víc prostoru. Pro mne velmi zajímavý western s povedenou hudbou a scénářem Nicka Cavea.

Tower of London (1962)

Stejně jako u původního filmu z roku 1939, i tady nechápu zařazení do hororu. Jde prostě opět jen o historické drama s možná trochu hororovými prvky, které ale nejsou vůbec výrazné. A snižovat hodnocení jen kvůli tomu, že někdo snímek chybně zařadil, to je opravdu kravina. Tower of London by si zasloužil daleko lepší hodnocení, než je padesát procent. Už jen kvůli skvělému výkonu Vincenta Price a velmi dobré režii Rogera Cormana. Kdybych už předem neměl nakoukaný původní film, který má stejný děj, dal bych klidně čtyři hvězdy.

Tower of London (1939)

Nevím, proč je zde zařazení do hororu, protože Tower of London je ryze historické drama. Horor snad může připomínat jen přítomnost démonického Borise Karloffa, ale je třeba bezhlavě označovat za horor každý film, ve kterém tato legenda hraje? Proto apeluji na každého, kdo by snad čekal nějakou strašidelnější podívanou, opravdu jde jen o drama. Ale zajímavé, jsem zvědav na remake s Vincentem Pricem, který zde mimochodem hraje i v jedné z menších rolí. Málem bych ho nepoznal.

Metropolis (1927)

Metropolis Fritze Langa je opravdu přelomové dílo jak filmové science fiction, tak celé kinematografie. Na svou dobu nabízí novátorské a zajímavé nápady okolo příběhu o nerovnoprávně rozdělené společnosti. Většina scén je opravdu velkolepá a neumím si ani představit, kolik komparzistů muselo v některých scénách vystupovat. Efekty jsou na svou dobu neuvěřitelné, taktéž i makety a exteriéry velkoměsta. Tohle je jist jeden z nejzásadnějších snímků dvacátých let minulého století, bez kterého bychom dnes neměli většinu moderních sci-fi.

Komplic (2007)

Ačkoli zdejší hodnocení Komplice ukazuje spíše jako nějaký nevýrazný žánrový nadprůměr (opět bych se spíše přiklonil o objektivnějšímu hodnocení na imdb.com), jde o velmi stylovou a svižnou podívanou se sympatickými charaktery. Pro mne zazářil hlavně Jeff Daniels v roli slepce, kde působil velice sympaticky, ale i Joseph Gordon-Levitt ukazuje co v něm je. Zápletka sice není ničím příliš objevná, ale je zabalená do tak zajímavé omáčky, že se prostě člověk musí bavit. Určitě doporučuji jako skvělý a chytrý thriller.

Ďábelské ženy (1955)

Na rok 1955 jsou Les Diaboliques velmi dobrým hororovým thrillerem, jehož zápletka je dnes již několikrát vykradenou klasikou, hodně lidem známou hlavně díky remaku s Sharon Stone a Isabelle Adjani. Tento snímek by byl téměř dokonalý, kdyby nebylo té možná opravdu zbytečné délky. Myslím, že by se to mohlo krásně vejít do hodiny a půl. No nevadí, stejně jsem se nenudil a docela dobře se bavil. Jde o hororovou klasiku, kterou by si nikdo neměl nechat ujít, i když z dnešního pohledu už není zápletka tak překvapivá jako dřív.

Zloději času (1981)

Docela slušné oddychové dílo Terryho Gilliama s prvky jeho ranější tvorby. Bylo pěkné vidět pár těch dobových hvězd jako Iana Holma, Johna Cleese a hlavně Seana Conneryho v rolích historických či mýtických postav. Avšak celkově snímku tak nějak chybí ucelenost a hlavně je o moc delší, než by bylo vhodné. Člověk se pár vtípkům zasměje, ale jinak to moc impulzivní podívaná není. Navíc závěr je takový trochu prapodivný. No, zůstal bych u označení zajímavé.

Úplné zatmění (1995)

No tak musím říct, že by mě ani nenapadlo si tenhle film dobrovolně stáhnout, protože látka mi nepřijde až tak zajímavá na skoro dvou hodinový snímek. Dívali jsme se na to ve škole v rámci prokletých básníků, a že bych z toho byl kdovíjak unesen, to říct nemůžu. Jak jsem již napsal, látka není dostatečná pro 111 minut a proto se Úplné zatmění místo dost táhne. Zvlášť roztahaný je závěr, který se snad už ani víc natáhnout nedal. Filmu navíc chybí silnější scény a pokud předem něco o prokletých básnících víte, tak máte dokonce vyzrazen i finální zvrat. Té sodomie tam taky mohlo možná být méně. Já teda většinou překousnu pár těch teplých scén, ale tady je toho až až. Slabší tři hvězdy.

Sněhurka a lovec (2012)

První třetinu snímku bych ohodnotil třemi hvězdami za nijak záživné skákání ze scény do scény a jeden a ten samý nepřítomný výraz Kristen Stewart, kterou upřímně moc nemusím, ale byl jsem připraven ji překousnout. Vše aspoň zachraňuje pěkná výpravnost a pár slušných nekompromisních scén. Druhá třetina, datovaná příchodem lovce, by se dala přirovnat k slušné akční honičce po pohádkové scenérii temného (a toho druhého) lesa, kde si své místo našly různé efektní hračičky. Navíc se v téhle části snímek nejvíce vrací k disneyovské kreslené verzi ze 30. let, což vše najednou dodává pěkné fantaskní cítění. Poslední třetina, pro mne datovaná příchodem trpaslíků, konečně přináší nějaké to odlehčení a vtip. Samozřejmě díky samotným loupeživým zakrslíkům (mimochodem velmi dobře obsazeným, většinu hereckých es jistě každý pozná, i když na Raye Winstona jsem přišel až po nějaké chvíli). Trpaslíci se mi na tomhle fantasy líbili snad nejvíc, i když obdivuhodný výkon ve všech směrech podala hlavně Charlize Theron v roli královny. Své role se chopila výborně a je vidět kontrast mezi jejím ryze oscarovým herectvím a mírným neherectvím Stewartové. Chris Hemsworth zdatně sekunduje, i když si myslím, že jeho postava mohla být napsána lépe. Samozřejmě, co trpaslík, to borec. K nim nemám výhrady. Scénář obsahuje jak vynalézavé a dobré momenty, tak nutnou dávku klišé, které samozřejmě bylo očekávané, a proto nijak nepopudilo. Závěr však mohl být originálnější.

Outland (1981)

Outland je zábavná vesmírná variace na western V pravé poledne. Sean Connery hraje vesmírného šerifa a tahle drsná role mu velmi sedí. Zajímavé je sledovat vlivy o dva roky staršího Vetřelce, od něhož si Outland převzal nejen styl úvodních titulků a vynoření názvu filmu, ale i skvělou hudbu Jerryho Goldsmithe.