Příšera ze strašidelného moře (1961)

Nevím, jestli to bylo už od začátku zamýšlené jako komedie. V každém případě je tenhle snímek v tolika ohledech tak nefunkční, až je to opravdu vtipné. Už jen to legendární monstrum!

Dokonalá loupež (2018)

Film začíná přepadením obrněného vozu skupinou maskovaných lupičů. Zdánlivě jde o dokonale odvedenou práci, dokud jednomu z nich nerupnou nervy a nezastřelí jednoho ze svědků, což vede k nemalému masakru (Není vám to povědomé?). Na místo činu poté dorazí skupina poldů pod vedením drsného velitele, který má kvůli své horlivé práci problémy v rodině, a jeho manželka mu to dává sežrat (Ani teď vám to není povědomé?). Potom se střídají scény z osobního života postav, policejních sledovaček, plánování loupeže a mezitím se mezi zlodějem a policajtem vyvine zvláštní vztah. Následuje titulní dokonalá loupež, po které přichází hlasitá a dlouhá finální přestřelka mezi policisty a zloději, zakončená duelem mezi hlavními dvěma antagonisty, a to už divák musí skřípat zubama, protože to je daleko za hranicí pouhé inspirace Nelítostným soubojem, to je vyloženě jeho vykrádačka! A aby toho nebylo málo a aby tvůrci nemohli být osočováni z kompletního okopírování pouze jednoho filmu, přijde posledních deset minut, ve kterých se pro změnu vykrádá jiný notoricky známý thriller z 90. let! Ale zdá se, že to nikomu moc nevadí. Dokonalá loupež sama o sobě má dobrou technickou úroveň, akční scény jsou skvělé a herci obstojní, ale to sprosté kopírování zkrátka přehlédnout nelze. Gudegast je plagiátor.

Mark of the Vampire (1935)

Je to spíše taková taškařice, se kterou Tod Browning více či méně parazituje na úspěchu svého Draculy taktéž s Belou Lugosim. Ale to vůbec nevadí. Samotné Mark of the Vampire je překvapivé a zajímavé dílo - nic není takové, jak se na první pohled zdá.

Dům hrůzy (1959)

Ačkoliv byl William Castle znám spíše pro své schopnosti, jak dostat diváky do kin a poté si tam různými udělátky pohrát s jejich nervy, jeho snímky nejsou pouhé komerční nástroje. Každý z nich má své skryté kouzlo. House on Haunted Hill nabízí napínavou podívanou v netradičním moderně gotickém hávu, fenomenálního Vincenta Price, a co víc - dokáže slušně vystrašit. Castle byl rozhodně průkopníkem lekaček v době, kdy se bez nich horory ještě obešly. Kde jsou ty doby?

Quatermass 2 (1957)

Quatermass se vrací a tentokrát se dostává do centra dění. Opět hrozí invaze odpudivých slizounů z vesmíru (vypadají znovu vcelku realisticky), jen jsou tentokrát větší, agresivnější a blíže k ovládnutí světa. Z Bernarda Quatermasse se stává akční postava a celý film spěje k poměrně výbušnému finále. Za mě tedy o kousek lepší než první díl.

Twisted Nerve (1968)

Vskutku mrazivá podívaná. Je zábavné vidět, s jakou elegancí se psychopatický Georgie dokáže vetřít do domu nic netušící rodiny. A je velmi napínavé sledovat, k čemu jeho snaha vyústí. Twisted Nerve je u nás téměř neznámý britský horor (s naopak notoricky známou geniální znělkou Bernarda Herrmanna), který by si rozhodně zasloužil více pozornosti!

Inferno (1980)

Inferno má opravdu podmanivou vizuální stránku a některé scény se svou „krásou“ opravdu zaříznou do paměti. Problém je však v nedějovosti. Jednoduchý námět zde prakticky jen rámuje sled epizod, kde postavy v poměrně dlouhých a trýznivých scénách jdou na porážku, a děj se nikam neposouvá. Za svým předchůdcem Inferno zaostává pak i herecky a hudebně. Přesto rozhodně stojí za vidění.

Útočníci z Marsu (1953)

Fantaskní a výrazně militantní alegorie na studenou válku. Pro někoho chvílemi možná až příliš doslovná. Invaders from Mars jsou na velmi slušné technické úrovni (nápaditá a barevná výprava spojená se skvělou kamerou Johna F. Seitze), jen ten design mimozemšťanů je opravdu legrační - hlavně když běhají. Přitom jinak je to chvílemi docela mrazivá, z pohledu dítěte zcela hororová podívaná. Veliká škoda, že si tvůrci vybrali až pohádkově bezpečné řešení, jak příběh zakončit.

Psanci (1980)

Psancům samozřejmě vévodí unikátní obsazení - bratry Jamesovy hrají skuteční bratři James a Stacy Keach, klan Youngerů zase Robert, Keith a David Carradine, bratry Millerovy Randy a Dennis Quaid a v neposlední řadě bratry Fordovy Nicholas a Christopher Guest. To je tedy realistická sestava! Jinak jde o poměrně konvenční western s několika drsnějšími scénami. Nenapadá mě však co vytknout.

Quatermassův experiment (1955)

Na jedné straně poměrně naivní podívaná - z vesmírné mise se vrátí jediný přeživší kosmonaut napaden kdoví čím, ale není vzat do karantény ani kdovíjak hlídán, všichni se všeho dotýkají holou rukou bez rukavic a nezdá se, že by si uvědomovali nějakou hrozbu. Na straně druhé snímek nabízí poměrně realistickou a nepříjemnou proměnu jedné z postav v jakéhosi vesmírného slimáka, což na dobu vzniku filmu působí poměrně nevídaně. Technická stránka bez výtek. Val Guest dokáže film ukočírovat do takové míry, že i přes chvilkovou naivitu The Quatermass Xperiment nepůsobí hloupě. Rozhodně jde o jeden z pamětnějších zářezů Hammer Films.