poster

Dracula

 • USA

  Dracula

Horor / Drama / Fantasy

USA, 1931, 75 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • MikO_NR_1909
  ***

  No neviem, neviem, je toho tu dosť na širšiu diskusiu. Ťažké rozhodovanie medzi 3-mi a 4-mi hviezdičkami. Začnem u kritiky : málo mrazivých momentov, fázy deja bez prítomnosti grófa Draculu sú nezáživné, suché, akosi na pol plynu. A nakoniec aj TO zlo, nebezpečenstvo je skôr vykreslené galantne. V porovnaní s porovnateľne podobnou klasikou Frankensteina, tu chýba jednak rovnaké emocionálne zážitky či zimomrivé intuitívne pocity. Ale aby to bolo spravodlivé, takmer nič neprežilo tak dlho, s toľkými napodobizňami, ohlasmi a slávou, ako tento počiatok všetkých upírských ság a sérií (nevnímajúc Nosferatuho). Bela Lugosi s jeho hravým maďarským prízvukom prináša okamžité osvieženie všetkého ponurého a bezšťavnatého dialogického stagnantu a právom je považovaný za najlepšieho možného Draculu. K tomu chvályhodné prostredie s vizionárskymi a vizuálnymi kulisami. Toto všetko nahráva k úspešnému reprezentovaniu gotického hororu, v ktorom ale stále u mňa kraľuje Bergmanova - Hodina Vlka.(31.5.2013)

 • Psema
  ***

  Úcta k charismatickému Lugosimu a vyšilujícímu Fryeovi velí nejít pod 4 hvězdy, ale vzhledem k celkové odhrkanosti, výrazným ztrátám tempa (prakticky vždy, kdy není Dracula na scéně) a přímo zoufalému finiši (tohle má jako být vyřízení vrchního ozubence?) není zbytí. Je třeba klesnout o kus níž a jít si pustit dokonalou Coppolovu verzi. Uznávám historický status, ale dnešnímu publiku řekne utahaný Dracula máloco.(31.10.2010)

 • Superpero
  ***

  Obrovské zklamání! Jedinným kladem je uhrančivý Bela Lugosi, ale jinak to je naprostá průměrnost. Ostatní herci hrají naprosto příšerně, akorát na představitele Van Helsinga se dá jakž takž koukat. Nejvíc ba přímo fatálně selhal režisér Tod Browning, protože vše je tak odfláknuté a nezajímavé. Nejhorší je, že vždycky naťukne nějaký vedlejší motiv (např. jak Lucy kousá malé děti) jenže ho pak vůbec nerozvine ani nedokončí. Z toho plynou rozpory s knižní předlohou, které by ale v případě dobře odvedené práce nevadily. Další výraznou chybou je absence hudebního doprovodu o který některé scény vyloženě prosí. Tenhle film mohl být bomba, bohužel není. Stáří filmu není žádná omluva, jelikož Friedrich Wilhelm Murnau svého "Nosferatu" natočil ještě o deset let dříve a jaký to je majstrštyk.(16.2.2006)

 • Skrk
  ***

  Škoda, že v upírském filmu nešli vidět upírské zuby a kousance. Mrzí mě, že ve filmu nezní hudba; odfláknutá režie Toda Browninga, který vše co bylo napínavé - nedokončil nebo spíš odporně sestříhal. Nejlepším na celém filmu je vynikající a možno i nejlepší představitel hraběte Draculy -> Bela Lugosi.(24.8.2010)

 • Marek1991
  ***

  Nosferatu pre mňa znie strašidelnejšie než Dracula, taktiež ten starší film mal perfektnú hudbu a bol strašidelnejší, tu naopak úplne chýbala, čiže podľa tohto by to mal byť skôr prepadák, no film nebol nudný a tiež nemal prehnanú dĺžku. Bol to obyčajný priemerný film, ktorý síce miestami napríklad nasvietením Draculovho oka vyznieval skôr smiešne, no nedá sa povedať, že by niečo pokazil.(22.7.2013)

 • - Fáma, že Lugosi v době natáčení neuměl mluvit anglicky a svou roli se učil pouze foneticky, není pravdivá. (liquido26)

 • - Původně měl Universal v plánu natočit Drákulu jako velkofilm, který by se pevně držel literární předlohy, ale po krachu na burze a začátku Velké krize zvolil raději levnější adaptaci divadelní hry Hamiltona Deana. (liquido26)

 • - Dracula je druhá nejčastěji filmovaná fiktivní postava na světě vůbec. Před ním je již pouze Sherlock Holmes. (Oktavianus)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace