• Thriller

Duna (2021)

Na počátku, kde máme opravdu moře času nějak se sžít s hlavními postavami, zůstává příběh chladný (což tak má Villeneuve všude, nicméně u Sicaria to bylo padnoucí, tady je to odtažité). Možná i místy nesympatický k protagonistům. Je to spíše jakési vysvětlování geopolitiky. Od poloviny se rozjede akce, která mě vtáhla do děje perfektním zpracováním. Jsme v budoucnosti, celé je to intergalaktické, ale zároveň to není plné těch Marvel laserů a supervybuchujících planet. Naprosto uchvacující audio k té úžasné vizuální scenérii. A na konci se už i ten Chalamet dal snést.

Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun (2021)

Co je tohle za slátaninu. Polívka všech chutí, něco jak když vařili pejsek a kočička. Naházelo se sem všechno možné za vysoké úrovně stylizace, ale pořád bez příběhu, bez napětí, prostě jen galimatyáš.

Had (2021) (seriál)

Slizký had vraždící v řadách hipíků/hipsterů a zlaté mládeže, která hledá osvícení v jihovýchodní Asii a v drogách. Působivě zajímavý film o mysteriózním psychopatovi, co vylhal vzdušný zámek lží, v kterém nechal všechny včetně svých bližních žít. Prvotřídní manipulátor. Stále netuším, proč se vracel do Nepálu.

Hra na oliheň (2021) (seriál)

Taková dost zvláštní únikovka z reality finančních dluhů a moderní pasti bludného kruhu, ale zároveň únikovka z her o život, kde vítěz dostane bambiliardu peněz. Zajímavé, jak absolutně nesympatický hlavní hrdina, bez špetky charismatu dokáže prostřednictvím eliminace jednotlivých charakterů vlastně v závěru vypadat dost dobře.

Cherry (2021)

Takový trošičku mírnější Requiem za sen. V hlavních rolích válka, systémové opuštění válkou zmrzačených duší a drogy...jo a láska, asi. Film si občas utahuje sám ze sebe jako jakési odlehčení místy hodně náročných scén na strávení. Holland tu předvádí svůj dosavadní nejlepší výkon, doslova si sáhl na dno.

Kaštánek (2021) (seriál)

Kaštánek má ambice, trochu zabředá do politiky, snaží se ale udržet napětí a přinést neotřepaný důvod k sériovým vraždám, ale trochu místy upadá, ztrácí divákovu pozornost. Noir severská atmosféra nicméně drží celý film.

Klan Gucci (2021)

Leska a bída Gucci. Brilantní snímek, kde vidíme nárůst značky a rodiny do gigantických nadnárodních rozměrů, přes podnikatelské nesnáze, až po schopnost jedné těžké mrchy zruinovat a zabít doslova všechno. Pád z výšek bolí nejvíce.

Král Richard: Zrození šampiónek (2021)

Straight outta Compton - aneb příběh jednoho chudého snílka s geniálním projektem, jak vytvořit perfektní tenistky. Příběh o Serene a Venus Williamsové, sestry, které vychoval přísně místy až despoticky otec na misi s velmi propracovaným plánem.

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

Jako nejsou to Watchmeni, co dodat. Je to komiksové. Všichni tu čekáme na wake up supermana jak na smilování boží. Je to ale takové nemastné neslané. Něco jako Batman vs Superman. Včetně barokního batmana...

Mare z Easttownu (2021) (seriál)

Žánrová dokonalost, žádný nechutný super sériový vrah s šíleným trippleplottwistem, ale naopak prostá detektivka s odpracováním si případu.