Byl jednou jeden král... (1954)

Spousta mých vrstevníků se hrozně diví, že se mi tahle pohádka líbí. Ale takovýhle humor a veškerá pravda a poezie, která v ní je, to přeci nikdy nemůže zestárnout. I když jsem v době, kdy vznikla byla ještě dávno na houbách. Ta lehkost, se kterou pan Werich a Burian spolu souznějí. Žádná jiná pohádka mi nikdy nevykouzlila takový úsměv na tváři jako právě tahle.

Hledá se Nemo (2003)

Vím, že to říkají všichni, ale Pixar je prostě ...jiný. Jeho pohádky nejsou jen stupidní příběhy pro malé dětičky, které u nich v kině chroupají popcorn a když se na plátně objeví roztomilá rybička, začnou plácat svýma maličkýma pacičkama. Pixarovské animáky mají prostě Duši, poselství, něco víc, než mívají ostatní animované pohádky. Nevím, kdo za tím stojí, jestli scénáristi nebo vedení, ale díky bohu za to. Za to, že i ve svém dospělém věku se můžu podívat na animovaný film, užít si ho a necítit se u toho divně.

Temný rytíř (2008)

Řekla bych, že The Dark Knight je komiksový hrdina v té nejtemnější podobě. Christian Bale je úžasný Batman, ale Heath Ledger jako Joker ho v mnohém překonává. Jeho šílenství je neskutečně přesvědčivé, až mi z toho mrazí. Jeho osudová a životní role. Ale tento film dovádí k dokonalosti Nolanova režie a chytrý scénář.

Skála (1996)

Pro mě naprosto dokonalý zážitek. Pomalejší rozjezd v podobě budování a vykreslování jednotlivých postav dobarvené tou nejúžasnější Zimmerovou hudbou, která tomu všemu teprve dodává ty správné grády a přivádí husí kůži na zádech. A potom? Potom přijde akce. Neskutečná. Taková, jakou umí pouze pan Bay. Ta scéna v umývárně mě dostane při každém shlédnutí. Boj Eda Harrise proti Seanu Connerymu, tomu říkám pořádný boj. Jednoduše napěchované emocemi všeho druhu od první do poslední minuty.

Memento (2000)

Napoprvé jsem nepochytila úplně všechno, ale i tak mě ten konec naprosto dostal. Druhé a třetí shlédnutí mě jen utvrdily v tom, že Nolan je vážně dokonalý režisér. Nikdo jiný nedokáže vymyslet takhle chytrou kriminálku od které nesmíte spustit oči, protože by vám utekly podstatné věci. Děkuji za to, že existuje takový režisér!

Počátek (2010)

Když tento film šel do kin, říkala jsem si, že je to jen další nafouknutá bublina, blockbuster, který za chvíli vyšumí. Po pár měsících jsem se odhodlala a podívala jsem se na něj. Zjistila jsem, že jsem se neskutečně moc pletla. Tolik originálních myšlenek - otáčející se chodba, hroutící se pevnost - to všechno v jednom filmu, který letí neskutečným tempem. Dvě a půl hodiny jsem zírala na obrazovku jako přibitá. Není těžké tento film pochopit, ale napodruhé a napotřetí jsem si všimla věcí, které mi napoprvé unikly. Pro mě je to nejdokonalejší film a Zimmerova hudba mu jen dodává korunu.