Nezastavitelný (2010)

Přímočará akční pecka, ze které hlavně v závěru teče adrenalin. I jsem tak nějak podvědomě tušil jak to všechno dopadne, stejně ze mě (a nejen ze mě) sem tam vypadlo vylekané "Ježiši!" nebo "Ty jo." Scott neuvěřitelně pracuje s celovou dynamikou a akci umí jako málokdo, navíc mám radost, že všechny ty vláčky a i okolí bylo pravé. Žádné umělé náhrady před zeleným plátném. O klišovité situace tu sice není nouze, ale Denzel i Chris Pine to ustáli se ctí a dá se to brát jako celkem neškodný návrat ke kořenům. Jinak jeden z nejnapínavějších filmů poslední doby.

Ronin (1998)

Trošku děravý scénář, ale jinak výborná kriminálka. Herci skvělí, DeNiro je tady ve své možná poslední, opravdu dobré, akční roli. Potěšila mě i Natascha McElhone. O perfektní atmosféru a dokonalé honičky se postaral John Frankenheimer s pečlivostí sobě vlastní a citem pro detail.

TRON: Legacy 3D (2010)

Neuvěřitelně nádherný svět plný plastických obrazů. Snímek o umění, který je sám o sobě uměním. Nejde o klasický typ rodinného filmu i když tak byl koncipován. To vlastně jde ruku v ruce s tím, že druhý TRON jako věc vytvořená pro masy zůstal těmito masami nepochopen. A sám na sebe nevydělal. Zůstal "jen" experimentálním dílem spojujícím dva světy a to na obou úrovních. Možná mohl dosáhnout obojího, i přes režisérovu zručnost jde v určitých místech hlavně o jeho selhání, ale nepodařilo se. Škoda (digitální Jeff nebude vypadat digitální až za pár let, technologicky jsme blízko, ale přímo tam ještě ne). I tak ve mě ale zanechal něco co už dlouho žádný film nedokázal. Úžas, čistý zážitek (ale jiný než Cameronův AVATAR) ve světě, který se z roku 1982 přetransformoval od současné podoby. 3D má v tomhle případě smysl.

Okno do dvora (1954)

Taky chci takovou Lisu. Grace Kellyová mě naprosto okouzlila a popravdě jsem nechápal proč se Jimmy Steward chtěl radši brodit bahnem než... ale to je jedno. Hitch je mistr.

Duel (1971) (TV film)

Řídíte? Auto? Pak tohle je film pro vás. Seňor Spielbergo za pár šupů a týdnů natočil silniční thriller a někteří se snaží napodobit jeho atmosféru dodnes. Bezejmený náklaďák terorizující červené autíčko má v sobě tolik režisérského umu až se tomu nechce věřit. Kamera někdy drncá pomalu z pod kol nestvůrného stroje a zsinalý výraz ve tváři našeho řidiče, jako by ani nebyl hraný. Nádherný a postaru natočený závěr je pak třešničkou na tomhle prachem pokrytém dortu. Paul Dougerty dokáže zatroubit písničku na pumpičku od kola, stepovat s vidličkou na kuchyňském stole, ale ještě brilantně hraje na trubku od vysavače. Umíte něco lepšího?

Bobby Deerfield (1977)

Doják se skvělým Pacinem v hlavní roli. Rozhodně to není klasický romantický film, vlastně je tak jiný jak jen to jde. Seznámení a vůbec celý vývoj vztahu je tak neuvěřitelně divný, že to možná některý divák nesnese (moje mamča prohlásila, že cituji: "ta ženská je divná"), ale právě to mě pohltilo, stejně jako spousta drobností, které z celého snímku vystupují. - Klíček. Klíček. Klíček prosím. - Jede to bez klíčku.

Robin Hood (2010)

Hodně milé překvapení. Do nového ROBINA HOODA se mi vůbec nechtělo, ale o to mě víc Scott přesvědčoval, že tahle poměrně zásadně inovovaná verze má svůj smysl. Helgelandův scénář je jedním z největších kladů snímku, který ze zaprášené legendy dělá něco víc. Hlavním problémem je, že čím blíž je konec tím víc scén, prostě řečeno chybí. Jakoby někdo někam spěchal a kvůli kratší minutáži osekal závěr filmu, který nevrcholí a jen "proběhne". Přitom bitva na mořském břehu mohla být mnohem mimořádnější událostí. Ingredience tam jsou, jen nejsou použity. Russell jede svůj standard a co mě nejvíc udivilo, byla na výbornou fungující chemie mezi ním a Cate Blanchett. Té role Marion mimochodem moc slušela. Strongův záporák je lahůdkový, na to že je hraje pořád. Člověk by řekl, že se okouká, ale ono ne. A finální poděkování patří Marcu Streitenfeldovi za nádherný soundtrack.

Červený drak (1986)

Atmosférický thriller už s jasně viditelným Mannovým rukopisem. Hlavně v závěru se hodně dere napovrch. Petersen není vůbec špatný a Brian Cox, ten je přímo skvělý. Jeho Hannibal Lecktor na sebe na minimálním prostoru strhává veškerou pozornost. Je Hopkinsovi, více než zdatným konkurentem a to zde o "jídle" nepadne ani slovo. A jak už bývá u Manna zyvkem, hudba je prvotřídní.

Oči války (2009)

Neumím se zbavit pocitu, že by to šlo udělat líp, ale přesto jde o poměrně zručně natočený, ani ne tak válečný jako spíš poválečný, snímek. Farrell hraje skvěle, ba přímo výborně a Christopher Lee ho pěkně péruje, když už mají nějakou tu společnou scénu.

Deadwood (2004) (seriál)

PRVNI ŘADA: Povedené. Zatím to hodně táhne Ian McShane jako Al Swearengen. Dost mě (překvapivě) potěšil dabing. Timmy O' jako česný Seth Bullock mě upoutal hlavně tím, že divně chodí, takhle se prostě na divokém západě nepromenádovalo. Doufám, že se mu to v dalších sériích podaří odstranit. Atmosféra zaplivaného městečka je jinak vystihnutá moc pěkně. Pár postav sice přebývá, pár by jich to zase chtělo hodit víc do popředí, ale snad se to utřepe.