Na hraně temnoty (2010)

Dead Man Walking. Gibson skvělý, Winstone skvělý, Campbell je pořád ve formě. Pár scén je sice těžce WTF (závěr), ale nevadilo mi to natolik abych si neužil ten zbytek. Akce je prvotřídní až je škoda, že je jí tak málo a závěrečné zúčtování bylo pro mě balzámem na duši, tohle je přesně moje krevní skupina. Mám dokonce chuť podívat se i na tu původní minisérii.

Já jsem tady (2010)

Tak tomu říkám sebeobětování.

Cesta (2009)

Postapokalyptický snímek nejvyšší kvality, nasáklý tou nejponuřejší atmosférou a zabalený v temné šedi z výparů umírající planety. Nevíme přesně proč, nevíme jak, ale na tom nezáleží. To na čem záleží je přežití. Najíst se a nenechat sníst sebe. Viggo Mortensen podává strhující výkon a jeho malý sekundat Kodi Smit-McPhee ho skvěle doplňuje. Tihle dva, pod pevným režisérským vedením Johna Hillcoata, strkají filmový vozík vpřed pomalým a přemýšlivým tempem k závěru, který není nijak strhující avšak poměrně logický. Takhle nějak by to vypadalo.

Pacifik (2010) (seriál)

Stejná válka, jiné kolbiště a hlavně jiný nepřítel. Hanks a Spielberg jsou garancí kvality, takže jak triky tak herci jsou na dost vysoké úrovni. Potěšil mě i docela solidní dabing. Zatím hodně dobrý, uvidíme co bude dál. Po druhém díle zvedám na plný počet. Jon Seda je tu za ultímátního bouchače a tisícihlavá japonská saň ukazuje svou sílu. Svou zběsilostí a dravostí překonává i nacisty. -- Nakonec u mě tedy za 4 stejně jako BRATRSTVO (oba seriály se pěkně doplňují), Tam kde totiž na celkové atmosféře PACIFIC ztrácí tam tlačí na pilu při akčních scénách. Herci jsou skoro všichni vážně dobří, hodně překvapil James Badge Dale, jen některé z charakterů se nepodařilo pořádně prokleslit. Za zmínku stojí i ujetý zmetek Snafu Ramiho Maleka, kterému věštím velkou budoucnost. Tys mi to vypnul ty sráči? Jsem namydlenej.

Dexter: Early Cuts (2009) (seriál)

Opravdu působivé, Dexter i na tak malém prostoru dokáže pohltit. Jsem zvědav jestli se dočkáme i dalších dílů nebo zůstaneme jen u těchhle třech.

Prokletý ostrov (2010)

Tohle je prostě film pro radost. Marty si hraje snad s úplně se vším. Hraje si s hudbou, dobovou stylizací, s výprávěním a herci hrají s ním. Atmosféra je hustá jako mlha v úvodní scéně snímku. Slintající psychopati na vás pomrkávají na každém rohu, bouře burácí a cesta k pointě (kterou sice nejspíš vytušíte) je klikatá a vede přes pořádnou hromadu lahůdkových zvratů, obratů a nečekaných situací, které vám na plátno přece jen oči přilepí. K tomu si přidejte temné snové představy a nijak lichotivé vzpomínky hlavního hrdiny na druhou světovou válku. DiCaprio hraje jako o život, možná jde dokonce o jeden z nejlepších výkonů jeho kariéry, ale i tak se stěží vyrovnává starým veteránům, kteří zase jednou dostali pořádné role. Závěr filmu je i přes předpokládaný směr vývoje správně zrdcující a poslední věta v PROKLETÉM OSTROVĚ je třešničkou na tomhle nádherně naservírovaném dortu.

Čtvrtý druh (2009)

Osobně jsem trochu znepokojen. Máti mi vyprávěla jak mi na kočárek, když jsem byl malý, sedla sova a pozorovala mě. Přemýšlím jestli mě třeba nesleduje i teď. Na druhou stranu, z Aljašky je to sem docela dálka takže se určitě nemám čeho bát. Určitě. :)

Harry Brown (2009)

Pokud chceš bojovat se zlem musíš se sám zlem stát. Atmosférická žánrovka, kterou si pro sebe krade boží Michael Caine. Scénář není nijak skvělý ani originální, ale Daniel Barber z něj přesto ždíme maximum a jde mu to od ruky. Mnozí HARRYHO BROWNA budou přirovnávat ke Clintově GRAN TORINU a nejsou tak úplně vedle. A i když je Harry předvídatelnější než ono poslední Clintovo filmové dobrodružství, je mnohem syrovější, tvrdší a brutálnější. A tím si mě jednoduše získává. Poslouchej mě. Když mi to neřekneš, prostřelím ti obě češky. Nejdřív jednu a pak druhou, než mi to povíš. Co ty na to?

Záhadné zmizení (1993)

Pohodový thriller se skvělým Kieferem Sutherlandem. Hodně stojí na příběhu, který je naštěsí promyšlený a poutavý až až. Trošičku mě mrzela nijak závratná Sluizerova režie, ale na druhou stranu celé to ZÁHADNĚ ZMIZENÍ provází geniální hudba Jerryho Glodsmitha.