Stejná srdce (2014) (TV film)

The Normal Heart jde vnímat dvojím způsobem. Buď jako teplé drama nebo jako sondu do té doby. Ze začátku jsem se pokoušel to vnímat jako film, a byla to vážně celkem nuda. Jak ale příběh graduje, stává se z toho opravdu hodnotná exkurze do minulosti - takový nenásilný edutainment. K závěru se tyto dvě linky - dějová a dokumentární, protnou a finále může nechat chladným jenom totální balvan.

Stmívání (2008)

Na první shlédnutí se mi to vážně nelíbilo, možná proto, že jsem se na to díval s opovržením, jako na film, který se zas líbí jen pubertálním holkám. Ale když jsem to viděl podruhé, tak už mi to nepřišlo tak špatné. Herecké výkony nejsou nejhorší, děj také není špatný. Vždyť, co se týče upíru, představuje je v úplně jiném světle, než byli doposud. Před tímhle filmem (a samozřejmě knihou) si nikdo nedokázal představit upíry v moderní době, jen na starých kamenných hradech, spících v rakvích, oblečené jako ze středověku. Tenhle film tuhle představu zlomil. Samozřejmě by šlo plno věcí upravit, třeba jako poopravit "pár" vět ve scénáři, ale to se dá téměř u každého filmu. Jediné, co mi vážně vadí je, že by to mohlo mít klidně míň, kdyby se vystřihly některé ne příliš zábavné scény.

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2013)

Stoletý stařík je dle mého jedna z nejpřeceňovanějších knih posledních let (nebo jsem zkrátka jen já divnej). A s filmem je to bohužel úplně stejné, jen tu nudu a rozvleklost knihy povýšil ještě o jednu úroveň. Nejenže tu absolutně nejzajímavější část knihy - tedy útěk z gulagu do Severní Koreji - zcela vypustil, ale taky všechny ostatní události z Alanova života podával zcela útržkovitě. Nemyslím si, že bych byl suchar, jen mi zkrátka nesedne děj, který těží jen z toho, jak šíleně je absurdní, ale ve výsledku nemá v podstatě ani jeden okamžik či prvek, kvůli kterému by stálo za to ho vidět. Nemám problém se suchým, ba dokonce černým humorem, to vůbec ne. Ale smutné je, že jak u filmu, tak u knihy, jsem se zasmál jen velmi zřídka, většinou jsem si spíš odfknul nad absurditou situace - a to mi u humoristického románu/komedie opravdu nestačí.

Strážci Galaxie (2014)

Pro mě osobně tedy nejzábavnější komiksová adaptace, rozhodně však netvrdím, že s nejlepším dějem a nejepičtější. A právě to je největší plus téhle marvelovky - nesnaží se přesvědčit, že má kulervoucí dramatický spád a nebere se tolik vážně. Strážci galaxie komiks konečně odlehčili od občasného přehnaného patosu a vdechli do něj trochu nadsázky. I přesto vtipy nevyznívají trapně a nejsou nemístné, právě naopak, sedly jako prdel na hrnec a dodaly filmu na jedinečnosti, kterou ještě umocnily asi nejkomičtější postavy marvelovského univerza - kdo by si nemohl zamilovat po zuby ozbrojeného mývala nebo strom, který by svým slovníkem mohl konkurovat Hodorovi ze Hry o trůny, že? :Di

Strážci vesmíru (1993) (seriál)

Každý to haní, přesto se na to stoprocentně každý v dětství díval. Já teda jo, my si na to i hráli a já byl ten zelenej! :D

Střihoruký Edward (1990)

Neobyčejně čistá a přirozeně dojímavá "pohádka" s tak neuvěřitelně pronikavou a mystickou hudbou Dannyho Elfmana. Nemůžu říct, že by se mi film nelíbil, jen mě nezaujal jako ostatní, ale i tak si myslím, že patří mezi ty nejkrásnější filmy vůbec, protože nevinnost a čistota jsou velkými plusy tohoto filmu. A Johnny tady měl možnost ukázat, že je pan herec a to doopravdy je, protože jeho výkon musí zlomit i to nejchladnější srdce té největší ledové královny!

Sucker Punch (2011)

Velice těžké k hodnocení. Chvíli mi trvalo než jsem vlastně pochopil o co jde, a první tři minuty byly neskutečně akční a neuvěřitelný, že jsem myslel, že po dokončení dám jasných 5 hvězdiček. Postupně to trochu ztrácelo tempo a to hlavně opakováním onoho "tance"... Ale vizuální stránka se mi velice líbila, takže není důvod, proč nedát čtyři hvězdičky, zas tak zlé to nebylo.

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

Burton je pro mne prostě modla, která dovede všechno do dokonalosti. A Depp? Já už nevycházím z údivu, co všechno tenhle chlap dovede - perfektně hraje, ale on umí i dost slušně zazpívat a totéž platí o Heleně Bonham Carter. Jediné, co mi vážně vadilo byla ta kýčovitě šťávová krev, ale tak co. Jinak vážně slušný kousek!

Šmoulové (2011)

Šmoulové, na kterých jsem jako děcko ujížděl a jejich diskotéky poslouchal do noci. Proto první, co mě zarazilo bylo to, kam se sakra poděly jejich heliový hlásky? Ale to jsem hnedka přešel, protože se to začalo odvíjet jako vcelku dobrá pohádka pro děti, což mě osobně nevadí. Jen škoda, že celý děj nezasadili jen do té jejich pohádkové říše, ale protli to s naším světem. Kdyby to bylo animované celé, bylo by to možná i lepší, protože vtípky nebyly špatně, když bereme v potaz, že to má být rodinný film pro všechny generace. Gargamel a jeho kocour famózní! Jen taková vsuvka, kterou si neodpustím: "Šmoulinka už zase vaří makarony, ví kdy je cedit, kdy je voda osolena. Jen ona umí dobře vařit makarony, héééj makarony!" :D

Šmoulové 2 (2013)

Tak asi se všichni shodneme, že Šmoulové jsou primárně určeni pro děti, protože všechny ty infantilní držkopády na "šmoule", tomu se zkrátka zasmějí především ti nejmenší. Ale zas musím uznat, že tvůrci se snažili zakomponovat i něco pro dospělé - třeba ta část s Audrey Hepburn mě fakt pobavila. A v rámci možností se Šmoulové dají přežít, obzvlášť pokud k nim máte od dětství vřelý vztah! :D