Příběh Alvina Straighta (1999)

Seniorská rouuudmuuuuvíííííí vee zběsilééém teeempuuu hleemýýýžděě v úúúplněěě voobyčéééjnýýým svěěětě...(vlastně v USA a jeho zapadákovech, ale zde to člověk překousne, protože, kdyby ne, tak vlastně pro něj ten film nemá smysl)

Collateral (2004)

Mannovo další vyjímečné akční dílko (dokonce i ten Cruise s kamennou tváří zde vypadá dost drsně a jako dobrý herec), výtečný herecký výkon J. Foxxe, skvělý střih, kamera, hudba, absence rádoby vtipných odlehčujících průpovídek, jedna výborná přestřelka, celkové syrové vyznění..., ale HEAT, s jeho navíc psychologickým prokreslením postav a bezchybným dějem, to není... proto jen 4 a půl *.

Poslední Mohykán (1992)

Kvůli té fešácké bledé tváři v hl. roli jsem nejprve uvažoval o 4*, ale vždyť je to vlastně poslední Mohykán - takže bledá tvář je v pořádku. A efektní, i ty zpomalené, záběry skvěle korespondují s nezapomenutelnou hudbou. Celý film je vlastně příběh lásky, ale takové, že ani jedno laskavé filmové okénko tu není na škodu akčním pasážím a naopak. Dokonalou vyváženost několika rovin příběhu (zde "pouze" láska a existenční bitky v zemi rudochů) Mann koneckonců ukazuje ve všem, co jsem od něho viděl. (Hlavně lahůdkový HEAT, skvost mezi nejen akčními filmy) Howgh, domluvil jsem.

U-Turn (1997)

No jo, když má někdo pech, tak má někdo pech. A kolem navíc samej vesnickej balík. To snad ani nemůže dopadnout dobře. Ale když je to tak dobře natočený a ani herecký výkon J.Lopez tady mimořádně nevypadá tak křečovitě, tak proč se výborně nepobavit cizím neštěstím?

Živý terč (1993)

Klasické béčko (i podle bečení partnerky Van Damma), které je tak duchaplné, kolik inteligence čiší Jean-Claudovi z každého pohledu do kamery. Kde jsou ty čas, kdy se nesnažil "hrát", ale jen dělal ty své rozštěpy v ringu (takové filmy mě v dětství docela braly). Hvězdička za pobavení a úsměv na rtech, doprovázený mimoděk občasným poplácáním dlaně o čelo, kdybych byl třeba do sledování tak zažraný, že bych ani nevnímal, co dělám.

Když muž miluje ženu (1994)

Toto není jen romantický film, i když tam hrají, a dobře, nádherná žena často obsazovaná do romantických filmů a charismatický fešák, zde i ideální vzor otcovství. Je to o silné lásce bez silných kýčovitě umělých záběrů a o odhodlání a vytrvalosti v boji o tu lásku, což nemusí být snadné ani v běžném životě, v normálním prostředí, s každodenními starostmi a povinnostmi, jaké může řešit každý druhý člověk třeba celý život.

Hledá se Nemo (2003)

Další pěkné počítačové rodinné obrázky ...ale...tyhle ryby neměli by mluvit...

Requiem za sen (2000)

Perfektní videoklipový sled výborně sestříhaných záběrů hlavních hrdinů. Až téměř švankmajerovsky, ale bez plastelín a umělých pomůcek, "pouze" s reálnými obrazy (i zvuky) života. Ale nikdy ne samoúčelně. I když se pokusíš vypnout mozek a necháš se dějem unášet, postupně s tímto filmem splyne Tvoje srdce. A ovládnou Tě pocity. Akorát po závěrečných titulcích hned musíš přeskočit do svého vlastního světa. Doufám, že není moc smutný a máš v něm nějakou pozitivní jistotu, protože tohle umělecké (a přesto ne nudné a dynamické) dílko na optimismu moc nepřidá. .. a jen touhy, představy a sny samy všechno nezachrání, když všechno jde v Tvém životě postupně do háje