Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Pro mě nejlepší a taky nejoblíbenější Indy. Poslední křížovou výpravu jsem viděl, ze všech dílu o Indy nejvíckrát. Už, když jsem ho viděl poprvé asi před čtrnácti nebo patnácti lety, jsem věděl jednu věc, a tou bylo, že je to mistrovské dílo. Steven Spielberg natočil za svoji kariéru spoustu kvalitních filmů, přesto je pro mě Poslední křížová výprava tím nejoblíbenější a v jistém smyslu i nejlepší film, jaký Spielberg natočil. Film nemá ani jedno hluché místo a ani na chvilku se nezastaví, přitom každému je jasné poselství filmu a je vidět, že je to pro Spielberga srdcová záležitost.. Perfektní úvod v Utahu, krásně rozjede film a konečně nám, ukáže odkud se vzala fóbie na hady, odkud má Indy jizvu na bradě a hlavně, kde sehnal klobouk. Než se nadějeme jsme vrhnutý do příběhu, který doslova žene jako splašený kůň. Katakomby v Benátkách, vysvobozováni ze zámku na Rakousko-Německých hranicích, setkání s otcem, útek, Berlín, vzducholoď, tanky, souboje, přestřelky a samozřejmě tři smrtelné zkoušky. Je toho tady opravdu moc, ale skvěle to funguje. Každý záběr je důležitý a dialogové výměny jsou boží. Harrison Ford nikdy nebyl za většího frajer, co záběr to obrovské nadšení a ty dialogy jsou perfektní a vtipné zároveň. Sean Connery je tady skvělý, jeho slovní výměny s Fordem nemají chybu a jeho herecký projev dokáže vždycky dojmout a pobavit. Alison Doody není vůbec špatná a má dobře napsanou postavu a její vztah s Indy je dobře zahraný. Hodně mě potěšil River Phoenix, který je v úvodu nehorázně boží. Akce je tady skvělá, jelikož je vždy správně dramatická, ale nikdy jí nechybí náznak vtipu, či pointy. Jako naprostý vrchol, mě příjde celá sekvence s tankem, která je jedním slovem: ÚŽASNÁ. Indiana Jones a Poslední křížová výprava je pro mě jeden z nejlepších filmů co jsem zatím viděl.

Velká ryba (2003)

Velká ryba je ten typ filmu, který s odstupem času a s přibývajícím věkem vnímáte jinak. Když, jsem viděl tento film poprvé, tak jsem ho bral jako oddechovou podívanou s fantasy prvky. Teď už na něj nahlížím jinak. Pořád je to oddechová podívaná s fantasy prvky, ale vidím taky něco více. Vidím tam spoustu životních mouder, krásný příběh o lásce a vytrvalosti, a taky o tom, že některé příběhy je lepší vyprávět srdcem a ne hlavou. Totéž musí pochopit i jedna postava z filmu, aby nám mohl být ukázán, jeden z nejkrásnější pohřbů, jaký jsem zatím viděl ve filmech. Tim Burton natočil krásný film a s úplnou lehkosti nám dávkuje vypjaté momenty s těmi komediálními. Velkou zásluhu na tom mají oba hlavní vypravěči v podání Ewan McGregora a Alberta Finneyho, kterým budete věřit všechno co řeknou. Pozadu nezůstávají ani Jessica Lange, Marion Cotillard či Alison Lohman. Přesto největší síla se skrývá ve vedlejších postavách, který dodávají snímku tu správnou atmosféru. Helena Bonham Carter je perfektně obsazena, Danny DeVito potěší a Steve Buscemi je výborný. Film obsahuje spoustu nádherný a nezapomenutelných scén, jako je scéna v cirkuse, kde se zastaví čas, vyznávání lásky, Přízrak nebo již zmíněný pohřeb, který je krásně dojemný. Velká ryba je krásný snímek.

Hodinový manžel (2014)

Hodinový manžel mě hodně mile překvapil a několikrát mě vykouzli úsměv na tváři. Fajn nápad, který je hodně slušně realizovaný, nenudí a nemáte u něho pocit trapnosti. Tomáš Svoboda nemá neoriginálnější scénář, ale baví a drží pohromadě, díky hlavní čtveřici, která je nadmíru sympatická. Mile mě potěšilo, že si je Svoboda vědom, že točí komedii, která nepotřebuje trapné fóry(pár jich tady taky, ale naštěstí jsou vkusně podané), přitaženou zápletku atd. Bohatě stačí čtyři sympaťáci, kteří se pokouší vyrovnat se s nepřízní osudu. David Novotný je parádně obsazený a nenudil ani chvilku. Bolek Polívka je opět neselhávající. David Matásek příjemně překvapil ve své roli, jelikož v takové to póze jsem ho ještě neviděl. Lukáš Latinák není špatný, ale je vidět, že on je tím nejslabší ze čtveřice. Ve filmu je spoust krásných hereček, které ladí oku a umí parádně hrát. Čvančarová je bezchybná, Norisová má kupodivu málo prostoru, Vlasáková mile potěší, Holubová je stále ve formě a Babčáková potěší svojí postavou. Ve filmu mě hodně bavili všechny bazénové scény, fandění Dukle, vyšetření, oprava lanovky, lanovka. Hodinový manžel je poctivá česká komedie, ze které necítíte trapnost a zoufalství, jako je to u jiných českých komedií.

Indiana Jones a Chrám zkázy (1984)

O lásce k Indymu jsem psal v komentáři k Dobyvatelům ztracené archy a tady budu psát o něčem jiném. Chrám zkázy je nejakčnější, nejpřímočařejší, nejstrašidelnější a taky nejdobrodružnější díl. Stačí si vzpomenout na začátek v baru přes honičku v Šanghaji až k letadlu. Indy se tady skoro ani na chvilku nezastaví a neustále se žene kupředu. Není tu žádný vývoj postav, ale místo toho je tady perfektní dobrodružství se vším všudy, které ukazuje směsici zběsilý a naprosto geniální nápadů. Osobní souboje, strašidelná atmosféra, parťák v podání malého kluka, oprsklá dáma v nesnázích, fanatický kněz, otroci, smrtelně nebezpečné pasti, honička v důlních vozících a boží scéna na mostě. Chrám zkázy je jednodušší, ale pekelně zábavný. Harrison Ford je tady výborný. Kate Capshaw je příjemně otravná a roztomilá zároveň a Jonathan Ke Quan je suprový pomocník. Chrám zkázy se sice nemůže rovnat Dobyvatelům ztracené archy a Poslední křížové vypravě co se týče filmařské a dějové kvality, ale co se týče akce a dobrodružství, tak je oba strká hravě do kapsy.

Dobyvatelé ztracené archy (1981)

Každý z nás má nějakého oblíbené hrdinu, na kterého nikdy nedá dopustit. Pro mě tím hrdinou je Henry Jones Jr., ale on sám by použil stylovější oslovení, jako Indiana Jones. Indyho miluji od první chvíle, kdy jsem ho poprvé uviděl v televizi, a to se od té doby nezměnilo, ba naopak ta láska je mnohem silnější. Spielberg s Lucasem stvořili nejikoničtějšího hrdinu jaký se zatím proháněl na stříbrném plátně. Harrison Ford překonal stín Han Solo a stal hrdinou, který navždy změnil nahlížení na archeologii. Další velkou poklonu si zaslouží John Williams a jeho hudba a samozřejmě samotný hudební motiv hlavního hrdiny, který když slyším, tak mě vykouzlí úsměv na tváři. Netřeba vysvětlovat, proč je film vynikající dílo, stačí si sednout a koukat a znovu zažít parádní dobrodružství.

Návrat blbýho a blbějšího (2014)

Název jasně vypovídat o čem celý film, takže je jen na Vás jak k tomu budete přistupovat. Jestli čekáte, že hlavní hrdinové se v něčem změnily, tak by to byla velká chyba. Je to vtipné, pobaví to, ale mohlo by to být klidně o pár minut kratší. Pokud Vás jednička bavila, tak Vás návrat ke starým známým bude bavit taky, za předpokladu, jestli Vám opakovaný vtip připadá vtipný.

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Nechci říci, že jsem z filmu zklamaný, ale nejsem z něho ani extra nadšený. Ridleyho Scotta uznávám za mnoho filmů, kterými obohatil dějiny kinematografie, ale už teď je jisté, že Exodus k nim patřit nebude. Exodus je minimálně o třídu horší film, než Gladiátor a Království nebeské a to se přitom, tak Ridley snaží, aby své fanoušky nezklamal. Největším záporem filmu je jeho délka a příběh, který je plochý na postavy. Po technické stránce Ridley nezklamal a servíruje nám jeden nádherný záběr za druhým, kterým svým vizuálem prostě strká konkurenci do kapsy a je jednoduše nádherný. Ale k čemu to je, když nám příběh nedokáže prodat ani dvě postavy a jejích motivace a důvod proč dělají to co dělají za dlouhý sto padesát minut. Ve výsledku pochopíte, proč se postavy chovají, tak jak se chovají, ale rozhodně bych chtěl víc, než jen to, že mu to řekl někdo shůry nebo, že se rozhodl, že už ho nebaví koukat jak je jeho lid zotročovaný. A mě to mrzí, že to tak je. Kdyby se film více věnoval, tomu jak spolu oba hlavní hrdinové vyrůstali a v čem všem se lišili a proč jsou, tak rozdílný, tak by příběh mnohem lépe fungoval v osobní rovině a dalo by se mu spoustu věcí odpustit. Ve filmu to je naznačeno, ale není čas to rozpitvávat. Christian Bale se snaží co mu síly stačí a jen díky němu filmu některé věci odpustíte. Joel Edgerton je naprosto nevyužitý, a jen pár scén ukazuje jeho pravý potenciál. Aaron Paul, Sigourney Weaver, Ben Kingsley a John Turturro jsou skvělý herci, ale ve filmu jsou totálně nevyužitý a kdyby tam místo nich byl někdo jiný, tak byste to ani nepoznali. Akce je krásně natočená a nenudí ani trochu, morové rány jsou krásně vygradované a z celé sekvence s krokodýly mě mrazilo v zádech. Totéž bych mohl napsat u scénách s žáby nebo se smrtí novorozeňat. Ale pak tu máme scény, kde se trmácíme skoro půl hodiny v poušti z místa na místo a to jsou místa, která nudí a jsou nezáživná, i přesto, že vizuálně vypadají nádherně. Celou dobu jsem si říkal, že film má navíc a proč to nevyužije, třeba nějakou flashbackouvou scénou nebo nějakým vyprávěním, kterým by příběhu dodal nějaké hrany a větší motivaci a urychlilo děj. Exodus není špatný film, jen nefunguje jako celek, protože nudí, ale je skvělý v určitých částech, které budete chtít vidět znovu.

Osmy (2014) (TV film)

Na TvZone jsem si přečetl pochvalnou recenzi, a protože nepohrdnu dobrým českým filmem, tak jsem to zkusil. A kupodivu jsem se ani chvilku nenudil, krásně jsem se zasmál a ke konci mě lehce začalo mrazit v zádech. Osmy jsou hodně povedený film, který netlačí vůbec na pilu a pomaloučku stupňuje svoje tempo a děj. Velkou pochvalu si zaslouží Jiří Strach, který žádný moment nežene do extrému a vždy včas utne. Je vidět, že režisér ví, že opakovaný vtip přestává být po čase vtipný, takže se děj neopakuje, ale graduje do určitého konce, který potěší. Mrzelo mě, že Strach neměl delší stopáž, jelikož by se dal příběh roztáhnou klidně i dvacet minut navíc a lépe propracovat některé postavy a jejich motivace. Ivan Trojan je tady perfektní a jeho hlášky a grimasy nemají chybu. Zuzana Stivínová není špatná, ale má mnohem méně prostoru. Potěšili oba Dvořákové, Babčáková, Krobot , Taclík a Navrátil.Osmy jsou povedený film, který kdyby běžel v kině, tak by z něj byl velký hit.

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Jeden z nejkrásnějších filmů o lásce, jaký znám. Geniální režie Michela Gondryho, životní výkon Jima Carreyho a okouzlující Kate Winslet k tomu. Film, u kterého i ty největší cynikové mají co dělat, aby neplakali.

Tři bratři (2014)

Nechci začít hned negativně, ale tady to bohužel nejde. Filmy Jana Svěráka a jeho otce mám hodně rád, ale tohle šlo totálně mimo mě. A to to ze začátku vypadalo dobře. Jenže pak se začalo přeskakovat ve vypravování a změna času, v rámci filmu jsem to neřešil. Problém nastal s příchodem titulních bratrů, kteří jsou nesympatický a vůbec nemají žádné charisma nebo něco, co by mě donutilo jim fandit. Film je v tom naneštěstí, taky nenechá. Hlavní hrdinové někam přijedou a většinou jim všechno spadne do klína(jedna postava pár dní seká trní a pak proletí kometa, trní zmizí a on políbí princeznu) nebo se do dané věcí vůbec nevloží(třikrát jede navštívit jednu dívku, která tam není a pak jí potká a řekne si, že má dobré srdce a vezme si ji). Opravdu nechci film kritizovat, ale ono to jinak nejde. Kdyby to alespoň vypadalo hnusně, tak by mě to tolik nevadilo, ale ono vypadá vizuálně nádherně, krásné záběry na přírodu a na stavby, prostě po technické stránce opravdu paráda, jen ten příběh vůbec za nic nestojí. Tři bratři se mě nelíbili a upřímně bych je nikomu nedoporučil.