• Krátkometrážní

Zpívání v dešti (1952)

Zřejmě nejlepší filmový muzikál všech dob. Hezká hudba, skvělí herci, krásné kostýmy a občas dech beroucí taneční výstupy. Zobrazení potíží, které mohly nastat při nástupu zvukového filmu, je úžasně zábavné.

Kobra 11 - Série 6 (2002) (série)

Zatím nejlepší série. Jsou zde k vidění zajímavé věci jako slepá žena v ohrožení, jeden díl je postavený na vášni k výtvarnému umění atd. Líbí se mi, že více prostoru dostávají i ostatní postavy jako šéfová, Bonrath nebo Herzberger. Závěr je neskutečně silný, slzička ukápla. Poprvé tak nějaké sérii dávám plnou palbu. P. S. Zajímalo by mě, kde v Německu pořád berou takový sexy kočky, snad v každém díle je jedna, unglaublich.

Kobra 11 - Série 5 (2001) (série)

O něco lepší než předchozí řada. Zjistíme, že Tom má sestru, a ta je nejen pohledná, ale navíc i pěkně drsná. Jinak má Tom ale na ženy v této sérii docela smůlu. Hned dvě blízké mu umírají. Lidé, kteří se starali o dabing, se ani v páté sérii nenaučili správně vyslovovat název města Düsseldorf, ach jo...

Kobra 11 - Série 4 (1999) (série)

Oplakali jsme Andrého a je tu Tom, další výrazný Semírův parťák. Myslím, že s ním je v Kobře více legrace. Pilot je nadupaný, další díly vesměs na čtyři hvězdičky. Nejméně se mi asi líbil "Maniak na dálnici", ten je dost deprimující, nemám rád takové filmy plné zla, kde není žádná naděje. Líbí se mi odlehčení, humor a to, že v každém díle Semír sešrotuje svůj služební vůz.

Kobra 11 - Dokonalá vražda (2002) (epizoda)

Kvalitní epizoda, pátá a šestá série mě hodně baví. Zajímavou postavou je ona krásná blondýna, první zavražděná. Karina Kraushaarová byla známá ze seriálu "Ahoj, Robbie!" Když v roce 2015 zemřela, měly německé noviny o čem psát. Její životní příběh byl totiž smutný - zneužití v dětství, prášky a alkohol, dva roky před smrtí vážila pouhých 48 kilogramů...

Houpačka (1990)

Tvorbu paní Plívové Šimkové vlastně neznám (s výjimkou úžasného snímku "Páni kluci"), a tak jsem to chtěl trochu napravit. Byl jsem hodně překvapen, protože poněkud náročný a "zmatečný" způsob vyprávění jsem vůbec nečekal. Klidně bych věřil, že film režíroval třeba Jaromil Jireš nebo někdo podobný. Mladá Lenka Vlasáková tu dokonce ukáže svá prsa v celé jejich kráse, ale přece jen nemohu hodnotit výše, neboť jsem se ve snímku přece jen trochu ztrácel a třeba na toho Jireše paní režisérce přece jen něco chybí.

G. Verdi: Macbeth (2021) (divadelní záznam)

Neviděl jsem celé, tak nehodnotím, ale komentář bych rád napsal. Verdiho hudba mě samozřejmě baví, zpěváci jsou těžcí profíci, o tom se snad nemusíme bavit. Ovšem dost mě zarazilo, že Česká televize tuto verzi vůbec neopatřila titulky, což je velký problém, který nevyřeší ani kniha "Průvodce operní tvorbou". Prostě italský film bez titulků je docela průšvih... Jinak tato opera byla poprvé uvedena již roku 1847, takže jde pořád o relativně ranou Verdiho tvorbu.

Bezcharakterní žena (1964)

Povedený snímek, který je s přibývajícími minutami stále lepší. Hereckému trojlístku není co vytknout, k tomu hraje krásná klasická hudba, kterou starý pán tak rád poslouchá (Berlioz, Beethoven). Velmi mě těší účast kameramana Otty Hellera, jehož filmografie (ať už u nás či v zahraničí) je úctyhodná. Uvedeno dnes - v sobotu po obědě - na programu ČT2 s českým dabingem (např. Tereza Bebarová či Jiří Plachý mladší).

Na počátku byl hřích (1954)

Viděno v kině Ponrepo roku 2013. Něco málo z mých poznámek : jedná se o černobílý film, odehrávající se na vesnici v dřívějších dobách. Mladá, hezká služka na statku, pomocník Marco po ní touží. Jednoho dne ji povalí na zem a ona mu podlehne, Později zjistí, že čeká dítě. Chce, aby si ji vzal, ale on odejde do světa s cikánama atd. Nechci prozrazovat celý děj. Ve filmu je např. k vidění scéna páření koní - Marco se směje, dívka je vyděšená. Dále vidíme porod koně, hříbě se učí chodit atd. Krásný snímek plný venkova, přírody, lyriky, prací na statku. Režisér Čáp si udržel vysoký standard i v zahraničí.

Znamení kotvy (1947)

Výborný film, který mi evokuje díla Marcela Carného či český snímek "Kouzelný dům". Paní Baldová snad nikdy nehrála lépe, k tomu Štěpánek, Kohout, Struna, moje oblíbená Vítová, skladatel Srnka, kameraman Pečenka, spisovatel Drda a samozřejmě režisérská osobnost stále nedoceněného Františka Čápa. Velká paráda. Opět musím napsat, že čtyřicátá léta považuji spolu se šedesátými za zlatou éru našeho filmu.