• Krátkometrážní

Labyrint srdce (1961)

Děkuji České televizi za uvedení, naštěstí moc nedám na zdejší hodnocení a udělal jsem dobře. Jedná se totiž o velmi dobrý film, pan Krejčík zde prokázal svoje kvality. Přiznávám, že v politickém pozadí jsem se moc neorientoval, ale to nakonec tolik nevadí. Sledujte ty pohyblivé obrazy, ty herecké výkony a snad uznáte, že tohle JE kvalitní snímek. Navíc zde můžete vidět mladou Janu Brejchovou s černými vlasy (ale jako plavovlásku ji mám raději).

Za mraky (1995)

Velmi povedený film. Osobně si myslím, že je spíše Wendersův, alespoň tak na mě působí. Neskutečně nadupané herecké obsazení plus hned dvě velké osobnosti na režisérské židli, labužníkům nelze nedoporučit. Konečně už vím, proč je dobré se občas zastavit - aby mě dohonila moje duše...

Pohled do zrcadla (1985) (seriál)

Když jsem tento seriál viděl poprvé, bylo mi asi pět let. Myslím, že některé díly jsme měli na videokazetě, takže jsem je viděl vícekrát. Díky tomu se mi některé detaily vryly do paměti a zůstaly tam dlouhých třicet let. Dnes jsem celou sérii zkouknul na ulož.to a musím přiznat, že to byl úžasný zážitek. A to jsem celou dobu věděl, kdo je vrah. Ten seriál je vážně výborný a nemá cenu se nimrat v nějakých detailech typu "jak to ten vrah všechno věděl a stihnul".

Identifikace ženy (1982)

"Když jsi sám u moře nebo v lese, jen se tiše díváš. Ale mimoděk vedeš dialogy. Mluvíš a odpovídáš. Jako by s tebou někdo byl. Ten někdo, to je ideální žena." Ano, takto to mám i já. Ideální žena existuje jen v mé hlavě, nikoliv hmotně na tomto světě. Proto jsem také starý mládenec... Ale jinak mě film spíše zklamal a ze dvanácti (respektive čtrnácti) autorových snímků, co jsem viděl, je asi vůbec nejslabší. Vizuálně zde mnoho zajímavého není, snad scény v mlze a také úvodní záběr, kdy k našemu překvapení zjistíme, že se jedná o ptačí pohled (tento záběr jsem si pamatoval dobrých deset let, co jsem snímek neviděl). Naopak sexuální scény mi přijdou, jako by byly do filmu násilně včleněné, aby tento působil děsně moderně. Podle mě tohle nemá Antonioni zapotřebí. Na druhou stranu - bobřík potěšil...

Zmluva s diablom (1967)

"Nebagruj si v nose". Svěží, vtipný a zajímavý snímek, který mohu dále doporučit.

Ohnivé léto (1939)

Je skoro neuvěřitelné, že jak pro Kršku, tak pro Čápa se jedná o režisérský debut. "Ohnivé léto" je totiž parádní snímek a jeden z vrcholů našeho filmu třicátých let. Jako bonus zde můžete zahlédnout ňadra Lídy Baarové...

Dodatek (2002)

"Bůh nikoho neopouští, to jen my ho opouštíme." Zajímavý a celkem solidní film od polského klasika.

Velká země (1958)

Vynikající dílo, které bezpochyby patří mezi pět nejlepších westernů všech dob. Při délce 160 minut nenudí ani chvíli a krásně graduje až do poslední třetiny, která doslova bere dech. Nádhera.

Jan Cimbura (1941)

Jeden z mých oblíbených románů se dočkal velice povedeného filmového zpracování. Jelikož mám po jednom dědovi také vesnické kořeny, tak je mi téma staré poctivé sedlačiny celkem blízké. Byl to tvrdý a bídný život, to jistě a nechci ho zde idealizovat. Ale právě v této dřině se dařilo těm pravým hodnotám - poctivosti, pracovitosti, víře v boha, péči o rodinu. Naopak pusté pitky a zadlužování se u žida je zde po právu vyobrazeno jako nežádoucí. Jaký to rozdíl oproti dnešnímu světu... Film je to po všech stránkách povedený, od scénáře přes herce, hudbu až po osobnost režiséra. František Čáp byl ve čtyřicátých letech v životní formě.

5 tombe per un medium (1965)

Průměrný horor, který ovšem fanouškům žánru nebo Barbary Steele trošku radosti přece jen přinese. Já bych ale vypíchl úplně jiné jméno, a sice kameramana Carla di Palmu. Zhruba v době vzniku tohoto snímku dělal na dvou mistrovských dílech Antonioniho ("Červená pustina" a "Zvětšenina"), později si jej oblíbil Woody Allen.