• Krátkometrážní

Poklad pana Arna (1967)

Zatímco švédská němá verze mi přišla trochu roztahaná, tato kreslená disponuje naopak příliš nahuštěným dějem a opravdu by měla být delší. Kresby Adolfa Borna bych vůbec nepoznal. Hudba se povedla, celkově velice povedený snímeček.

Das Geheimnis der schwazen Koffer (1961)

Solidní kriminálka. Komická postava - der Tonjäger - se mi celkem líbila, stejně jako hlavní ženská představitelka. Ale musím přiznat, že jsem se v postavách docela ztrácel.

Vývoj soustavné elektrisace Západních Čech (1929)

Jelikož jsem Západočech, tak mě snímeček celkem zaujal. Škoda, že jako všechny ostatní němé kreslené filmy - které nabízí DVD "Český animovaný film" - je bez hudebního doprovodu.

Zlá krev (1986) (seriál)

Pravda, o trochu slabší než vynikající "Sňatky z rozumu", ale pořád je to velmi dobrý seriál. Může se pochlubit skvělými herci a výborným scénářem. Souhlasím s tím, že poslední dva díly mohou působit jako odtržené od všech předešlých, ale zase se díky nim dozvíte o procesu s Omladinou. Pokud jste ze školy už dlouho, asi si toho mnoho nepamatujete. Tvůrci se v mnohém drží historických detailů - Rudolf Mrva byl skutečně hlavním svědkem a byl zavražděn těsně před Vánoci 1893, ale bylo mu jen dvacet let. Takže pan Císler sice svoji roli zvládl výborně, ale historicky jeho věk vůbec neodpovídá skutečnosti. Mezi odsouzenými byl třeba Alois Rašín či Stanislav Kostka Neumann. Nezbývá než litovat, že poslední díl Neffovy pentalogie zůstal nezfilmován...

Odpolední láska (1957)

Další parádní snímek od B. Wildera, jednoho z nejlepších režisérů, co kdy Hollywood měl. Ani nevím, co pochválit dříve, jestli vynikající scénář, skvělé herce, krásnou hudbu, nebo osobnost režiséra. Tohle je doslova prototyp křehké romance, která vás rozpláče. Vřele doporučuji.

Návrat doktora Mabuse (1961)

Jsem rád, že si mabuseovská série zachovala vysokou úroveň i bez Fritze Langa. Dokonce si troufám říci, že tento díl je o něco lepší než "Tisíc očí" od Langa a z těch třech dílů, které jsem viděl z šedesátých let, se mi líbil nejvíce. Má celkem hvězdné obsazení a i režiséra Reinla začínám uznávat jako velmi schopného filmového řemeslníka (nejen mayovky, ale také třeba skvělý horor "Hadí jáma a kyvadlo").

Die 1000 Augen des Dr. Mabuse (1960)

Na první dva díly to samozřejmě nemá, ale i tak se jedná o velmi dobrý a zajímavý snímek. Před filmografií Fritze Langa nezbývá než smeknout.

Scotland Yard jagt Dr. Mabuse (1963)

Můj pátý Mabuse a opět jsem spokojen. Je to vzrušující dobrodružství se zajímavým dějem. Vystupuje zde několik herců ze snímku "Tisíc očí doktora Mabuseho", přibyl například Klaus Kinski (ten měl za sebou už asi dvacet snímků, ale jeho nejlepší filmy ho vesměs teprve čekaly). Zajímavá postava matky-detektiva amatéra.

Můj strýček (1958)

Už úvodní titulky jsou dobře promyšlené. Ve víru moderního hlučného velkoměsta se na tabulkách objevují jména lidí, kteří se podíleli na vzniku tohoto díla. Jen název snímku tam není, ten je naopak napsán křídou na oprýskaný starý barák kdesi v klidné okrajové čtvrti. Skvělý úvod do díla, jehož nosnou myšlenkou je rozdíl mezi moderním velkoměstem (a taktéž moderním životem) a okrajovými částmi města, kde panuje srdečná venkovská atmosféra, kde se děti mohou vyřádit venku, kde se sousedi dobře znají atd. Jsem velký Tatiho fanoušek a troufám si říci, že právě "Můj strýček" je jeho úplně nejlepší dílo. Jedná se svým způsobem o jakési pokračování Chaplinovy "Moderní doby"(i když sám Tati nebyl Chaplinovým fanouškem). Zobrazení moderního světa jako světa, ve kterém se ztrácí lidskost, je aktuální i dnes. Tati měl však tu smůlu, že toto hlásal v době, která bezmezně věřila v budoucnost.

Hadí jáma a kyvadlo (1967)

Výborný horor, přesně takový, jak je mám nejraději. Ponurá atmosféra, starý hrad, všichni ti oběšenci, hadi, pavouci. Tohle je horor, a ne ty moderny, které se akorát předhánějí, která bude úchylnější a nechutnější. S těma se jděte bodnout!