• Krátkometrážní

F. L. Věk - Slovař český (1971) (epizoda)

Sestromuž, hlubozník, nohotrap, zelenochrupka, chřípoprach, knihovtipník, spěšnoved, právoved, citoň - hlasuji pro to, aby se tato slova začala běžně užívat v českém jazyce. Dále požaduji dodatečného Oscara za vedlejší roli pro Jiřího Sováka, neboť jeho pan Sýkora je postava tak úžasně ztvárněná - přitom na malém prostoru - že se to hned tak nevidí. Ryzí mistrovství !

Lisztománie (1975)

Se životem Ference Liszta nemá tahle estráda společného ani zbla. Škoda, očekával jsem úplně jiný typ filmu.

F. L. Věk - Klavír (1971) (epizoda)

"Opravdu rovni jsou si všichni lidé jen před tváří Boží. Kdo chce rovnost na Zemi, to je jenom lhář a šejdíř". Další povedený díl tohoto skvostného seriálu. Skvělý scénář a opravdu úžasné herecké výkony, o tom si naše dnešní kinematografie může nechat jenom zdát.

Kat nepočká (1971) (TV film)

Povedený film, ovšem souhlasím s těmi, kteří mají výtky k protektorátní autentičnosti (např. slabomyslné operetky se u nás v té době přece netočily). Chtělo to více peněz a natočit to jako film určený pro kina, pak by to možná bylo i na pět hvězdiček.

F. L. Věk - Mozartovy dvacetníky (1970) (epizoda)

Velkou část dílu zabírá premiéra Dona Giovanniho, což není vůbec na škodu. Václav Thám se sbližuje s Paulou, zato František musí trávit čas s Bohdalkou, za což mi ho bylo líto, protože její postava je v tomto seriálu zralá na pěst mezi oči.

F. L. Věk - Malý František Věk (1970) (epizoda)

Dobrý úvod celého seriálu, ještě bez Radka Brzobohatého. Nejlepší scéna - kterak František vzbudil mrtvého. A ve vedlejší roli je skvělý Josef Hlinomaz.

M*A*S*H - Přátelé a nepřátelé (1983) (epizoda)

"Teď to fidlání vypni!" - "Fidlání ? To fidlání náhodou složil Gustav Mahler, jeden z největších skladatelů." - "Mně spíš přijde, že to rozložil". Další ze skvělých dílů. Charles dostává dávku nových desek, což se nelíbí B.J.ovi, který mu napřed gramofon zničí a pak pošle bandu zřízenců do důstojnického klubu, kam šel Charles poslouchat Mahlera do jukeboxu. Tím B. J. opět ukázal svou ubohost a primitivitu, tuhle postavu moc nemusím, zato Charles u mě opět zabodoval. Palec nahoru patří i plukovníku Potterovi, který uzná, že jeho přítel udělal chybu, a naplno mu to řekne.

Kobra 11 - Temná strana (2014) (epizoda)

Solidní pilot, ale nemohu se zbavit dojmu, že po odchodu Bena Jägera jde kvalita přece jen dolů. Nejlepší scéna - Alexova návštěva opery, kdy souběžně sledujeme i Semíra, jak honí vraha v luxusním hotelu.

Eso v rukávu (1976)

Divný film. Hlavně půvaby Karen Blackové ho dotlačily ke třem upoceným hvězdičkám.

Na východ od ráje (1955)

V případě literárních klasik většinou platí, že je kniha lepší než film, což je zřejmě i tento případ. Kniha má zkrátka svůj jazyk, své vyjadřovací schopnosti, které se na filmový pás přenést nedají. Nemluvě o tom, že kniha je tak obsáhlá, že na plochu dvouhodinového filmu se celá prostě přenést nedá. V tomto případě zřejmě dost děje vypustili, což je samozřejmě v pořádku a ku prospěchu věci. Nejvíce oceňuji "zkřivené" záběry coby filmový prostředek, který nahrazuje literární řeč. Ze třech slavných filmů Jamese Deana tento jako jediný ode mě nemá pět hvězdiček, prostě mu něco málo chybí.