Český sen (2004)

Na prvy pohlad velmi zaujimavy napad a uz trosku menej zaujimave spracovanie no hned na ten druhy uz o dost slabsie i ked nezabudnutelne. Nehladiac na to, ze sa bavime z penazi ceskych danovnikov (co zozalo nemalo kritiku zo strany obcanov) ide o vcelku zabavny pohlad na kapitalisticku spolocnost v post komunistickych krajinach. Film poukazuje na dve zasadne veci .. a to silu reklamy a pristup ludi (z podla mna prevazne socialne slabsich vstviev) k roznym akciam, zlavam, lakadlam v (nielen) obchodnych retazcoch. Nepochybne stoji za zhliadnutie uz len z dovodu pohladu do zakulisia rozbiehania (trebars aj skutocneho) hypermarketu. Ostatne je uz len ceresnickou na torte..

Schindlerův seznam (1993)

Vynikajuci S. Spielberg nas opat raz presviedca o svojich kvalitach. Ciernobiele spracovanie, ktore dodava filmu na autentickosti a napomaha k stotozneniu s dobou je velkym plusom tohto diela. Vyborna hudba + herecke vykony nas sprevadzaju celym filmom. Film vykresluje cast zivota cloveka menom Oskar Schindler, ktoremu sa podarilo pocas druhej svetovej vojny zachranit cez tisic zidov, ktorych zamestnaval vo svojich tovarnach spociatku skutocne kvoli financnemu zisku.. neskor len kvoli zachrane ludskych zivotov. Film je klenotom medzi snimkami s tematikou holokaustu..

Saló aneb 120 dnů sodomy (1975)

Pasoliniho adaptacia de Sadovho romanu 120 dni sodomy parafrazuje slachticov 17.teho storocia ale tentokrat posadenych do fasistickeho Talianska. Mna osobne tento film dost sklamal kedze som mal po precitani originalu trosku ine ocakavania, ale je nutne brat do uvahy skutocnost, ze dana tematika je naozaj velmi tazko sfilmovatelna. Film mnohymi odsudzovani .. inymi ospevovani (ako som si stihol vsimnut najma mladymi "intelektualmi").

Padlé umění (2004)

Naozaj vyborny pocin poliakov v rezii Tomeka Baginskeho. Film zaujme najme vybornou kamerou, skvelym "obsadenim" :) a v neposlednom rade hudbou (Fanfare Ciocarlia - Asfalt Tango). Snimok zachytava sialeneho "umelca" tvoriaceho svoje dielo pomerne nestandardnym sposobom.. ani sekunda nudy, vyborna atmosfera a napad predurcuju tento snimok do TOP hodnoteni. Pre fanusikov animovaneho filmu povinnost.

Tattoo (2002)

Kam az moze siahat mania zvana zberatelstvo? To vam ukaze tento nemecky film.. Celkovo posoby velmi chladne az temne o co sa pricinil reziser okrem ineho aj vyraznym znizenim farebnej saturacie. Dej zachytava vysetrovanie vrazd spojenych s vyrezanim kusov ludskej koze, ktoru potetoval klasickou japonskou technikou znamy no dnes uz mrtvy japonsky tattoo majster. Pre mna osobne ma film zvysenu umelecku hodnotu a niektore sceny su doslova nezabudnutelne (napr. scena v dazdi ked zacne spod bielych siat postupne presvitat potetovane krasne zenske telo).

Faces of Death (1978)

"Tvare smrte" - uz nazov hovori sam za seba. Ide o "dokument" ktory ponuka rozne pohlady na to ako moze prist to posledne co cloveka na zemi caka - SMRŤ. Ide o kultovy snimok a jeden z dalsich tzv. mondo filmov, ktore sa snazia prezentovat skutocne zabery tragickych udalosti a nasilnych scen (v tomto dokumente zasadne konciacich smrtou). Cely dokument je doprevadzany hovorenym slovom "doktora" ktory sa vyjadruje k zaberom, sposobu smrti, pohnutkam pachatelov trestnych cinov ci samovrahov atd. Film je zaujimavy najma preto, ze nieje samoucelny ako to zvykne byvat pri mnohych inych mondo filmoch.

Lásky jedné plavovlásky (1965)

m: "nektery zensky sou obli jako kitaara, takhle... ..a ty ses taky jako kitaara, jenomze.. ..vod pikase", z: " a co to jee?"

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

"Pro natočení filmu se spotřebovalo asi půl milionu metru filmu. Použilo se 1%." ..to mi staci na to aby som vedel, ze sa pri tvorbe tohto filmu vybralo to najlepsie z najlepsieho. a skutocne sa to podarilo.. Dodatok k 3D prekonvertovanej kino verzii: fajn ako bonus, ale na nativne 3D tocene filmy sa to nechyta. Je dost citelne, ze samotne sceny nie su na 3D pripravovane a 2D sposob natacania, pohybu kamier a pod. je trosku na skodu..

Četník a četnice (1982)

pomoooc, pomoooc, pomoooc.. musel som to pauznut, inak by som skoncil v krcoch pod stolom :DDD ..sluchatka mi spadli niekolkokrat :))