Jednotka příliš rychlého nasazení (2007)

Já nevím, Britové sice umějí sitcomy, to jo, ale jejich komedie jsou oproti tomu poněkud plošší. Hot Fuzz se povedli, to ano, ale na komedii roku to rozhodně nevidím. Je to přepálené akční béčko s prvky násilného vtipu a absencí něčeho, co by roztrhlo bránici. Zkrátka jsem se bavil, jenže ne tak, aby mi film půl hodiny po shlédnutí nevyvanul z hlavy. Pegg a Frost jsou ale dobrá dvojka. Jen by to chtělo nápaditější scénář. 65% = 3/5

Sherlock Holmes (2009)

Holmes v pojetí kovbojů ze Západu je poměrně divoký a tak trochu mixuje dnešní představu o bombastičnosti tehdejší doby s reáliemi, v nichž se film odehrává. Zkrátka ukazuje nám, jak si dnes představujeme, že by se tehdejší Holmes určitě choval a jednal. Upřímně řečeno je to do nebe volající splácanina, která nemá po faktické stránce hlavu ani patu. Pak je tu ale druhý pohled na věc, a sice, že nebudeme tak upjatí a film si s nadhledem užijeme, i když víme o shora psaném. To byl můj případ, takže jsem vlastně dostal, co jsem chtěl. Je to bombastická akce, trochu taškařice, místy bláznivá, ale celkově velmi odlehčená a tím vlastně splňuje, co předesílá v ukázkách. Fanoušci klasického Holmesova důvtipu nadšení nebudou, ale díky tomuto podání získá Holmesův důvtip mnoho nových, což je vlastně pozitivní generační posun klasiky. 90% = 4+/5

Devil (2001)

Na pozadí občanské války ve Španělsku vsazený příběh malého sirotčince s nepříliš lichotivou minulostí a současností. Del Toro vdechl snímku zvláštní tajemný závoj, který balancuje na pomezí pohádkovosti a hororových okamžiků, ale největším pozitivem snímku je jeho syrovost a nevybíravost vůči aktérům i divákovi. Pokud máte rádi tajemné příběhy, v nichž účinkují děti a duchové, pak je tento film pravou volbou pro Vás. 85% = 4/5

Temný bojovník (2014)

Nějak podobně to dopadá, když se sežene k hroznému scénáři za pár šlupek kameraman a režisér. Po stránce výpravné, soubojové, kostýmové, zvukové a námětové to není žádné céčko, ale slušné béčko, jenže snad v každém záběru divák trpí a skřípe zuby nad nijakými zkratkovitými dialogy a natáčí hlavu, aby mohl vnímat obraz nějak normálně. Dialog z očí do očí točený z deseti metrů a podobné nesmysly diváka jen odrazují. Outcast je zajímavý svým nápadem, ale provedení je tragické. Tady nezmůže nic ani Cage, ani nad svým standardem vyhoupnuvší se Christensen. 20% = 1/5

Teorie všeho (2014)

Muž, který pozbyl toho, co mnozí mají, ale který má stále mnoho, co ostatní postrádají. Hawking je ikonou trvající v čase nejen na poli fyziky, ale také jako příklad silné vůle a úcty k daru života. Příběh je silný a Redmayne zvládl roli opravdu skvěle, před jeho výkonem klobouk dolů. Životopisný snímek po filmařské stránce bohužel trpí občasnou ztrátou nitě v druhé půli, čímž je film znatelně nevyvážený. Ale závěrečné Hawkingovo shrnutí u fontány udělalo krásnou emocionálně silnou tečku. 80% = 4/5

Píseň moře (2014)

Krásně zpracované severské báje do jedinečně barevné a úžasně prosté animace, která setře všechny velkorozpočtové animáky roku. Opravdu milé překvapení a hezká v paměti uvíznuvší ústřední melodie. Příběh dvou sourozenců, kteří prožijí kouzelný příběh, během kterého dojdou sebepoznání. 100% = 5/5

Candyman 3: Den smrti (1999)

Třetí film se nepovedl. Je to klasický mix hollywoodských spoře oděných teen-age vyvražďovaček a původního námětu, kde ale prvé velmi převyšuje druhé. Velká škoda. Nejzajímavější postavou je policista zahraný Wadem Williamsem, kterýžto vysoce ční nad výkonem všech ostatních herců včetně hlavního záporáka, ze kterého zbyla pouze trikově náročnější figurka bez jediné důstojně znějící linky ve scénáři. Výrazným momentem filmu pro mě byla včela vylézající z krvácejícího vajíčka. Jinak asi nic. 20% = 1/5

Candyman 2: Sbohem masu (1995)

Bohužel to, co první film povyšovalo nad běžný průměr, zde chybí. Sice se film drží zaběhnutých kolejí námětu Barkera, ale zmizel ten vtíravý dotaz, zda hlavní záporák reálně existuje, nebo zda jde jen o utkvělou představu postav filmu. Není to vyložené zklamání, ale děj nemá moc čím zaujmout, strhnout a děsit. Vše hororové se točí okolo nepříliš hororové postavy, která vlastně přišla o své jediné pravé hororové vlastnosti. Candyman 2 je pouze nový o vysvětlení minulosti, pár záběrů z ní a o postavu, která uvěří hlavní hrdince. Trpkých, ale zasloužených 50% = 3-/5

Candyman (1992)

Motiv Barkera není sice sám o sobě nikterak silný, ale jeho zpracování povedené je. Film velmi jemně balancuje mezi realitou a pokušením hlavní hrdince naordinovat schizofrenii vyvolanou váhavou představou o zabijákovi, který se zjeví, pokud pětkrát vyvoláte jeho jméno do zrcadla. Není od věci takovou představu naložit na bedra pochybovačky, jelikož právě ta je nejsnáze ovlivnitelná. Když jsem zjišťoval, o čem film je a co představuje hlavní záporná postava, tak mi to přišlo až trochu směšné, ale pak jsem si to pustil a bylo jasné, že charaktery jsou sice dané, jednoduché a v podstatě neděsivé, avšak vývoj děje vás jako diváka trochu dostane do úzkých a i po skončení je nutno o filmu chvilku přemítat. Je to v podstatě posunutí klasické stupidní hollywoodské hororové vyvražďovačky o několik úrovní dál. Velice studený atmosferický horor s na nervy drnkající nadčasovou hudbou. 80% = 4/5

Noe (2014)

Domnívám se, že tento film rozděluje lidi podle pohledu na svět. Laicky řečeno: materialisty od osob duchovně bohatších (a tím vůbec nemám na mysli pouze křesťanskou víru, ale jakoukoli duchovní víru a sílu). Nechápu ty, kteří jdou na film s čistě biblickým námětem a čekají něco jiného, než biblický příběh se všemi jeho širokými kontexty a odkazy. Tomu opravdu vůbec nerozumím a myslím, že i ten, kdo čte tento komentář a neví, co mám teď na mysli, tak film neocení. Příběh Noa je těžké téma, jen velmi složitě zpracovatelné do uspokojivé podoby, což se zde ale (snad i díky Bohu) skutečně povedlo. Filmová verze vyprávění Bible, která se nemusí za nic stydět, pokud se týče doteku s předlohou, ale ani pokud se týče rozvíjení vlastních myšlenek, kombinací a načasování. Vskutku dechberoucí podívaná protkaná silnými příběhovými okamžiky (díky scénáři, režii a hercům), ale také spoustou otazníků visících ve vzduchu jako memento, které nutí vnímavého a duševně vyspělého diváka k nejednomu kritickému zamyšlení nad sebou samým. I film sám vás rozlouskne - soucítíte více s Noem a jeho rodinou, nebo jsou vám vlastnější slova krále a lítost nad umírajícími lidmi? 100% = 5/5