Star Trek V: Nejzazší hranice (1989)

Další z filmů na ČSFD, u kterého totálně nechápu hodnocení. Dobře, není to zas až tak tradiční Star Trek a předchozí díly jsou přece jen o něco lepší, ale co by se dalo od pátého dílu čekat? William Shatner zvládl režii na jedničku (leč odřenou) a ačkoli na jeho předchůdce, Leonarda Nimoye (hrající mmj. také parádního Spoka), nemá, stále je z jeho díla cítit podobnost.. To možná tím, že se snažil pro svou roli Kirka uhrát co nejvíce prostoru a v celkovém dojmu je to hodně znát, neboť Kirk cituje všemožné citáty, říká jeden rozum za druhém, až hodně často je objetovává za ostatní, jako jediný řeší všemožné problémy, atd. Ono mi to zas až tolik nevadilo, ale té nápadnosti by mohl trochu ubrat a někdy to leze až krkem. Dialogy jsou navíc některé viditelně nepřirozené a mnohokrát naleznete takové momenty, až je vám z toho až trapně. Díky Sybokovi (který je mimochodem sice vyobrazen hlavně jako záporák, ale často k němu cítíte větší sympatie než k ostatním) se hodně dozvídáme o minulosti a hlavně potlačených traumat jednotlivých postav a svým způsobem to tak trochu připomíná minulý díl, ve kterém se každému z posádky zjevovala jeho myšlenka v reálném světě. Co se ale naopak musí filmu nechat je souměrně průměrné množství dávek akce a hloubky, což sice není úplně stoprocentně bez chyby, ale své kouzlo to má určitě. Některé scény jsou dokonce až hororové, a zvraty (které do těchto případů nejvíce pasují) jsou snad zatím nejlepší z celé série. K tomu také přispívá skvělá hudba Jerryho Goldsmithe a výborné herecké výkony v čele s Williamem Shatnerem, Leonardem Nimoyem a Nichelle Nichols, která opět konečně dostala více prostoru a navíc už jenom nedřepí na židli u komunikačních přístrojů. Ostatní herci také odvádějí bezchybné výkony. Triky a speciální efekty sice ještě nejsou zcela dokonalé, ale též to už má své kouzlo (všechny díly mají své kouzlo) a i když se to nedá vůbec měřit se Star Wars, mezi jinými filmy by to určitě nezapadlo. Prostě o něco slabší článek Star Treku, ale příjemně oddychový a svou podstatou i poučný.

Star Trek IV: Cesta domů (1986)

Star Trek opět nezklamal a vrací se zase ve větší síle, než měl předchozí díl. Pomalu začínám věřit tomu, že se mi každý další díl líbí čím dál tím víc proto, že se mi čím dál tím víc líbí Star Trek celkově, protože jiné vysvětlení to asi nemá, což jenom dokazuje můj názor ke třetímu dílu, o kterém jiní tvrdí, že byl o hodně slabší než ostatní. To jsem ale tak trochu odbočil, myslím že navzdory mému názoru, že cestování časem nazpátek se filmu vůbec nevyplácí, by byl tento film stejně pro mně nejoblíbenějším dílem (nebo alespoň momentálně) série. Má to vtip, má to hloubku, má to myšlenku... Co víc si od Star Treku přát? Možná tak ještě o něco více akce, ale přece jenom, co by se do takovéhleho příběhu ještě dalo nastrkat? Herecké výkony jsou jedna báseň, to možná proto že tu konečně dostávají dostatečně prostoru všechny postavy - další velký klad. Leonard Nimoy v roli Spoka (Spok je nejlepší!! :D) je prvotřídní a i William Shatner a spol. odvádějí téměř bezchybný výkon. Prostředí s velrybami (ačkoli ve velmi špatných podmínkách) trochu dodává filmu odlehčující atmosféru. Abych se moc nerozkecával, tohle prostě... nemělo chybu.

Star Trek III: Pátrání po Spockovi (1984)

Star Trek je jedna z mála sérií, která se podle mně díl od dílu vylepšuje, takže zatím co jednička nedokázala udržet mou pozornost a dvojka se po polovině stále jen opakovala, trojka žádnou větší chybou netrpí, možná jenom docela jednoduchým příběhem a špatně odvenými tragédiemi. Leonard Nimoy natočil tedy fantastickou trojku, která se navíc zaměřila i na jeho (a mimochodem mou nejoblíbenější) postavu, kterou poměrně originálním způsobem vzkřísila. Herecké výkony jsou opět na dobré, i když ne na nejlepší, úrovni a nejvíce za zmínku stojí William Shatner, bez kterého by možná film upadl do horšího hodnocení, a z těch pár momentů i Nichelle Nichols, která konečně ve filmu dostala o něco více prostoru. Bohužel jedna z mála věcí, které zaostávají za předchozími díly, jsou speciální efekty, kterých je sice docela málo, ale když tam jsou... stojí za prd. Hudba je průměrná, nebo lépe řečeno nijak výrazná, ale ani ne špatná. Akce je samozřejmě proti druhému dílu nesrovnatelná (horší) a hloubka proti prvnímu dílu jakbysmet, jestli tady vůbec nějaká hloubka byla. Klingoni jsou super a i když jsou spíš jenom doplňkem, i tak se mi hodně líbili. Prostě snad zatím nejlepší díl série

Vymítač ďábla (1973)

Konečně jsem se dostal k tomu pustit si opěvovaný kult The Exorcist a můžu s klidnou duší říct, že chvála je na místě. Sice to rozhodně není nejděsivější horor vůbec, jak tu někteří uživatelé píšou v komentářích, ale například taková scéna, kdy Regan (nebo alespoň to co jí ovládalo) schází po schodech "mostem", je opravdu mrazivá. Jinak i všechno ostatní bylo na špičkové úrovni, herecké výkony byly jedna báseň a napětí bylo také docela na dobré úrovni. Hudba mi nevadila, ale ani nebyla nijak zvlášť vyznamenánihodná (existuje tohle slovo? :D), ačkoli soudtrack Turbullar Bells, který jsem již slyšel ve druhém Scary Movie, se opravdu povedl. Drsné scény jako je masturbování krucifixem nebo plivání / zvracení na kněze jsou opravdu zajímavé a na tu dobu hodně neobvyklé, tudíž kde by byl hororový žánr dnes bez tohohle snímku? Mimo to dokáže The Exorcist vyvolat mrazení na zádech i pouhým vyprávěním, co se stalo... Nechci spoilerovat, ale trochu nastíním ten okamžik: Někdo "vypadl" z okna a zlomil si vaz (děsivá je ta pravdivá verze). Co mě nejvíce z celého filmu překvapilo byl herecký výkon Lindy Blair, která byla prostě bezkonkurenční, což - jak už to bývá - není u mladých herců zrovna obvyklé. Plný počet hvězdiček si tohle zaslouží

Velmi nebezpečné známosti (1999)

Cruel Intentions je něco na způsob Wild Things, jenom s tím rozdílem, že zde zemře pouze (SPOILER) jedna (SPOILER) osoba a navíc "jen" kvůli nehodě. A ještě - tohle se mi líbilo o něco víc. Příběh mě ani na jednu setinu vteřiny nepřestal bavit a zvraty byly víceméně skvělé. O hereckých výkonech se nedá vůbec hovořit, jelikož můžeme mluvit jenom o žití na plátně a to jak Sarah Michelle Gellar nebo Ryan Phillippe, tak Reese Witherspoon (kvůli tomuhle obsazení jsem si také film hlavně pouštěl). Celý snímek obsahuje tísnivou atmosféru a to především v první hodině, potom z ní částečně přestupuje do romatického žánru jen proto, aby mohl skončit jako otevřené drama. Škoda že nebylo natočené další pokračování na tento díl (i když - jak by to asi dopadlo?)... Závěr se docela povedl, ačkoli to mohlo být o něco lepší a hlavně to bylo docela... nelogický. Přece jen, když (SPOILER) Phillippse srazilo již brzdící auto a podle toho, jak pak vypadal, neutrpěl nijak zvlášť velká zranění, nebo alespoň ne taková, ze kterých by ho nemocnice nedostala. (SPOILER) Rychle a zkrátka, Velmi nebezpečné známosti je hodně, hodně solidní film.

Star Trek II: Khanův hněv (1982)

Druhé pokračování filmového zpracování seriálu Star Trek se mi líbilo o něco více, než předchozí díl, a to nejspíš hlavně proto, že mě konečně dokázal alespoň trochu udržet pozorným (ale musel jsem se při tom hodně soustředit). Zatím co v jedničce byla hlavním cílem filozofie, zde to spíše vystřídaly akční prvky a to se mi hodně líbilo, některými místy film působí dokocne přímo hororově - například když dvojice prozkoumává zkroskotanou loď, potom vyjdou a tam stojí skupina tajemně odděných lidí. Herecké výkony jsou opět na nejlepší úrovni a zamlouvalo se mi, že zde dostal o něco více prostoru Leonard Nimoy v roli Spoka. Speciální efekty tu jsou na svou dobu docela obstojné, ačkoli se s takovým Star Wars vůbec nemůžou rovnat, ale stále lepší než v jedničce. Na příběhu filmu mám jedinou poznámku a to tu, že konec měl nastat již v jedné hodině, kdy se obě kosmické lodě střetnou proti sobě a jedna z nich (nebudu prozrazovat) tu druhou poškodí natolik, že by stačila jedna rána a byl by definitivní konec. To se však nestalo a proto mě potom ještě čekala další téměř hodina, kdy se z filmu stala "hra na honěnou", kdy se obě lodě střídavě střetávaly, ničily a potom zase oddalovaly. Trochu mě také mrzel konec, ve kterém zemřela má nejoblíbenější postava, kvůli jsem se také na tuto sérii začal dívat, ale naštěstí se údajně objeví i v dalších dílech, a snad také živá.

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Stylové "zakončení" série, které se mi po předchozím dílu líbilo ze všech dílů nejvíce. Darth Vader v podání Davida Prowse již nepůsobí zas až tak prkeně, možná protože konečně dostal pořádný prostor, a závěrečný souboj s Lukem byl nadmíru povedený. Herecké výkony jsou stále na velmi dobré úrovni a to i přes to, že zde dostává o dost více postav místo na nějakou pořádnou akci, což však bohužel hodilo Harrisona Forda a Carrie Fisher do pouhých vedlejších postav. Speciální efekty jsou opět na, v té době, nejlepší možné úrovni, což se bohužel již nedá říct také o maskách, které kvůli většímu počtu různých raz emzáků velmi ztratily na věrohodnosti a je vidět, že je to pouhý kostým. Akčních scén o dost přibylo a také se o dost zlepšily, již tu máme pár salt a souboje mají i o něco rychlejší a dramatičtější tempo. Hudba je tradičně hodně dobře zvládnutá, ale rysy z Harryho Pottera (John Williams totiž později spolupracoval také na hudbě právě u Harryho Pottera) jsou nezdravě viditelné. Abych to shrnul, šestá kapitola Star Wars je víceméně bezchybná :-)

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Po kapitolách předposlední díl série je nejlepším a nejakčnějším, což se také podepsalo na emociálním vztahu mezi Darth Vaderem a Lukem, kteří zde spolu svedou svůj první boj a zároveň také úplně první pořádný souboj se světelnými meči, ačkoli se mi ještě stále bohužel zdálo, že byl příliš prkený. Herecké výkony v čele s Markem Hamillem (který by mě asi nebýt prvotřídního výkonu pořádně otravoval) a Harrisonem Fordem jsou na špičkové úrovni, jediné co na tom trochu zamrzí je vzhled Carrie Fisher, která je sice docela hezká, ale rozhodně ne zas až tak krásná, jak se o ní ve filmu a v reálném světě traduje. Speciální efekty i masky jsou také velmi dobře zvládnuty a časový posun více než třiceti let je zde docela těžko rozeznat, teda když nepočítáte samé dnešní digitální "3D" potvory, kterých jsou plné televize a kina. Darth Vader se zde konečně ukazuje v plné (nebo alespoň poloviční) své síle, ale bohužel i když má David Prowse (jeho představitel) velmi pěkný a ďábelský hlas, akční scény zvládá poněkud slabě a nevýrazně. Prostě žádné salta dozadu nebo souboje přes celou Hvězdu smrti se nekonají :-), to je ale škoda.. Hudba je tu velmi dobře zvládnutá, ačkoli po téhle stránce se mi stále ještě nejvíc líbila první kapitola - to hlavně kvůli soundtracky, který hrál při souboji s Darth Maulem, a co se týče zábavnosti, tak ta byla podle mně nejlehčí (/nejlepší) z celé série - ani při jednou okamžiku jsem se nenudil a hltal jsem každou scénu a slovo. Rychle a zkrátka, pátá kapitola alias druhý díl série Star Wars s názvem Impérium vrací úder je nejlepší článek celé série a Darth Vader je jedním slovem... borec.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Konečně jsem se dostal na první film ze série Star Wars a upřímně jsem byl nadšený. Darth Vader sice nedostal příliš prostoru - to mě z filmu zklamalo nejvíce, protože jsem se na něj vážně těšil -, to ale jakžtakž zaplnily jiné scény a herecké výkony v čele s Harrisonem Fordem a Carrie Fisher byly naprosto senzační. Jenom trochu zamrzí, že zde ještě nejsou příliš světelné meče a jediný souboj s nima - Darth Vader Vs. Obi-Wan "Ben" Kenobi - byl poměrně necharismatická a nevýrazný a kdyby v něm nebyly tyto dvě postavy (které jsem si obě oblíbil v "předešlých" třech částí), nijak by mě nezaujal. Speciální efekty i triky mě velmi mile překvapily, protože jsem je očekával zastaralé a uměle vyhlížející, ale nic takového se nekonalo a možná se mi i líbily více, než v první kapitole (to je na více než dvacetiletý posun velký úspěch). Hudba byla tradičně moc dobře zvládnutá, stále se mi ale nejvíce líbila v první kapitole. Abych to shrnul, první díl Star Wars je senzační, i když trochu chybí dávka akce a Darth Vader je zde vyobrazen ještě jako "pouhý" mocný "poslíček".

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Po docela slabší dvojice jsem měl trochu z dalšího dílu strach, ale to se nakonec ukázalo jako úplně zbytečné, protože tohle byla zase bomba! Sice se mi stále nejvíce líbí (z téhle trilogie) první díl, ale trojka je mu těsně v patách a to hlavně proto, že je zde nejméně třikrát více akčních scén a soubojů, které odstavují hlavnější záporáky. Hayden Christensen se v herectví od minulého dílu hodně zlepšil, i tak mi ale v některých scénách lezl hodně na nervy, za to Ewan McGregor, Natalie Portman a Samuel L. Jackson podali opět vynikající výkon. Hudba se bohužel z prvního dílu nedochovala celá, což mělo za následek úplnou ztrátu mých dvou sountracků, nebo alespoň jednoho úplně a ten druhý úplně nesmyslně vyhrával při scéně Yoda Vs. Palpatine - to mě hodně naštvalo. Speciální efekty, triky i masky jsou něco, s čím si George Lucas dokáže bez problému poradit, takže vše vypadá na naprostou jedničku a závěrečné vyvrcholení, temné a tísnivé, nemělo žádnou chybu. Těším se na další díly, chci totiž Darth Vadera konečně vidět pořádně v akci a upřímně jsem se "prokousával" touhle trilogií hlavně proto, abych se čistě dostal k původní trilogii. Souboje alá Christopher Lee Vs. Ewan McGregor a Hayden Christensen; Samuel L. Jackson Vs. Ian McDiarmid; a především Ewan McGregor Vs. Hayden Christensen, neměli žádnou chybu a lépe je snad ani udělat nešlo - maximálně k nim přiřadit soundtrack, který v jedničce hrál při závěrečném souboji s Darth Maulem (pro mně zatím nejlepší souboj ze série Star Wars). Pro shrnutí, trojka je vážně skvělá...