Vojcl

okres Praha

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 9 18 26 34
    • 6.2.2017  10:00

Pokud bych měl uvést nějaký příklad "zbytečného pokračování", případně "pokračování, které pohřbilo celou sérii" byl by to tento film. Po vynikající jedničce, průměrné dvojce a nepříliš vyvedeném americkém remakeu přichází naprosto katastrofální trojka, která postrádá jakýkoli náznak humoru a energie, jež táhla předchozí snímky a nefunguje zde vlastně vůbec nic. Příběh postrádá jakoukoli logiku. Dokonce i chemie mezi hlavními postavami se úplně vytratila. Přehrávající Clavier už je jen karikaturou sebe sama a Jean Reno snad ještě v žádném filmu nepůsobil tak vyčerpaně a nezúčastněně, jako by ho na plac dotáhli násilím a nutili jej předříkávat trapné repliky, co nemají hlavu ani patu. Za celou stopáž jsem se nezasmál ani jednou. Tvůrci vesměs jen opakují vtipy z předchozích snímků. Jenže to, že někomu páchne z úst už napotřetí zkrátka není vtipné. Doufám, že ten otevřený konec nebyl příslibem dalších dílů, neboť napočtvrté už cestu do budoucnosti s rytířem Godefroyem a jeho sluhou již rozhodně nehodlám absolvovat. Škoda :-(

• 1.8.2016  15:44
    Černá zmije (TV seriál) (1983)

V Česku prakticky neznámá série, která je v Británii naopak pokládána za kultovní dílo. Nemohu si pomoct, ale místy mi to přišlo spíš smutné, než vtipné (zejména závěr první série). Celkově jsem se u toho ani zdaleka nenasmál tolik jako u jiných britských seriálů. Na druhé straně musím uznat, že mladý Rowan Atkinson zde předvádí velmi kvalitní herectví a představí se ve zcela odlišné roli, než jak ho známe ze scének s Mr Beanem. Líbily se mi také povedené narážky a odkazy na skutečné historické události či divadelní hry Williama Shakespeara. Je to tedy takový lepší průměr, který zejména díky výbornému Atkinsonovi určitě stojí za vidění, nějaké bouřlivé salvy smíchu však od Zmije nečekejte.

• 25.4.2016  12:18

Tomu se říká vítězství formy nad obsahem! Od nové Knihy džunglí jsem popravdě očekával veliký propadák, jelikož všechna předchozí zpracování Kiplingových povídek dopadla skutečně bídně. Jon Favreau, kterého jsem mimochodem až doposud pokládal spíše za průměrného režiséra, mě ale mile překvapil a naservíroval divákům největší audiovizuální zážitek od dob Avatara. Po dějové stránce nemá film většinu publika čím překvapit. Mauglího příběh zná přeci jen každé malé dítě a scenárista se od jeho původní verze odchyluje jen v několika drobných detailech. Dopředu je tudíž jasné, kam se hrdinova cesta bude ubírat, koho na ní potká i jak skončí. Všechny tyto nedostatky však snímek přebíjí fascinujícím vizuálem. Dokonale vykreslená atmosféra indické džungle s důmyslně sestříhanými akčními sekvencemi a zvířaty, u nichž se místy nechce věřit, že nejsou živá, vás pohltí natolik, že se necháte nostalgicky unést do dětských let a ze srdce si přejete, aby to s tím klukem dobře dopadlo. Konečně jsme se po letech dočkali opulentní fantastické pohádky, která zaručeně okouzlí děti i dospělé. Rovněž souhlasím s názorem, že se po dlouhé době mimořádně povedl český dabing. Knihu džunglí je každopádně nutné vidět ve 3D na velkém plátně, na malé obrazovce by zážitek byl ani ne poloviční... (Podrobněji se rozboru filmu věnuji na http://www.fandimefilmu.cz/clanek/7896-recenze_kniha_dzungli).

• 26.8.2015  11:41
    Hotel Rwanda (2004)

Brilantní snímek, který by se silou své výpovědi dal přirovnat k Spielbergově Schindlerovu seznamu. I když je pravda, že tvůrci v některých momentech možná až příliš tlačí na pilu. Nikoli v zobrazování explicitního násilí (s tím naopak režisér prozíravě šetří), ale okatým citovým vydíráním. Například celá závěrečná scéna mi přišla dosti přeslazená. Nicméně vzhledem k závažnosti a aktuálnosti zvoleného tématu nemohu jinak než za pět. Doporučuji ke zhlédnutí zejména odpůrcům současné uprchlické krize (ačkoli jak ve filmu prohlásila postava Joaquina Phoenixe, většina lidí si stejně řekne "to je hrozné" a bude pokračovat v jídle.) A jen tak mimochodem - Don Cheadle si zde nejspíš střihnul svoji životní roli.

• 21.2.2014  15:32

Jeden z nejpozoruhodnějších a zároveň nejkontroverznějších filmů v dějinách. V době svého vzniku to musela být neskutečná bomba. Přestože se jedná o více než tříhodinový němý snímek, i dnes - bezmála po 100 letech od své premiéry je bez problémů koukatelný. Vděčí za to monumentální výpravě, důmyslné režii, autentickým kostýmům a bitevním scénám i podmanivé hudbě. Jedná se také o historicky první epický velkofilm, který používá rozličné střihové techniky. Na druhé straně nelze přehlédnout, že je to celé vlastně jedna velká rasistická a xenofobní propaganda, oslavující teroristickou organizaci Ku-klux-klan a nadřazenost bílého muže. Mám s tím podobný problém jako v případě starých sovětských snímků typu Křižník Potěmkin. Po řemeslné stránce tomu nemůžete nic vytknout, ale z ideologického hlediska je to hnus. Čestné místo v kronikách světové kinematografie nicméně Griffithově opusu můžeme jen stěží upřít.

• 27.12.2013  08:58

Až přehnaně moc dějepisu na úkor filmového vypravování. Chvílemi jsem si připadal, jako když se dívám spíše na hraný dokument. Historická věrnost je sice fajn, ale občas by podle mého názoru neškodilo ubrat kulometného přítoku informací a zapracovat více na gradování příběhu. Několik silných momentů by se tam určitě našlo (Konstantinova disputace o obrazoborectví, Svatoplukova zrada..), ale celkově mi přijde, že to mohlo dopadnout o mnoho lépe. Na české poměry zdařilé po vizuální a kostýmové stránce, zato herecky a scenáristicky nevyrovnané. Zejména dětští herci byli naprosto příšerní. Na doplnění dějepisných znalostí je Nikolaevův Cyril a Metoděj výborný, jako dobrodružné filmové drama ale nefunguje.

• 16.1.2013  22:23
    5 Minutes (studentský film) (2012)

Film je možné zhlédnout na tomto odkazu http://www.youtube.com/watch?v=MHLAyaUe7SE

• 9.8.2012  12:30

Po příběhové stránce určitě slabší než oba předchozí díly. Dějové zvraty jsou snadno předvídatelné a ten závěrečný mě opravdu zklamal. Pozor spoiler - podle mého názoru je Batman v této podobě natolik tragická postava, že měl na konci zemřít a žezlo by po něm symbolicky převzal mladší kolega. Taktéž některé postavy mi přišly tentokrát zcela nadbytečné (je to smutné, ale v podstatě obě hlavní ženské hrdinky). Tolik kritika. Na druhé straně, co se týká režie, akčních scén a monumentální výpravy, tam je Nolan opět nepřekonatelný a zvedá pomyslnou laťku zase o kousek výš. Díky tomu Dark Knight Rises skutečně obstál a je dokonale temným, epickým završením trilogie. Christian Bale podává ještě uvěřitelnější výkon než v předešlých filmech a Tom Hardy jako Bane je při vší úctě k Jokerovi, ten nejkrutější záporák, jaký kdy Batmanovi zatopil. 80 %.

• 13.7.2012  12:30

Hodně zvláštní film. Námět o pomstě osamělého zabijáka, kterému mafie vystřílí jeho milované holuby, sice zní kýčovitě jak videoprodukce od Stevena Seagala, leč Ghost Doga zvedá do nadprůměru kvalitní a netradiční zpracování. Především ústřední hrdina je vedle Bessonova Leona nejsympatičtější nájemný vrah v historii kinematografie. Forest Whitaker se pro tuto roli snad narodil. Jeho pouhá přítomnost na plátně by snímek utáhla, i kdyby zbytek byl úplně o ničem. Kromě toho se dočkáme i spousty černého humoru, zajímavých vedlejších postaviček a odkazů na staré samurajské filmy. Určitě to není snímek pro každého, ale já se bavil dobře.

• 12.7.2012  20:25

Upřímně řečeno jsem od nového Spideyho moc nečekal. Remakeovat notoricky známý příběh, navíc jen pár let po úspěšné Raimiho verzi, byl od studia hodně odvážný krok. Marc Webb v nelehké pozici rozhodně nezklamal, ale ani výrazně nepřekvapil. Vizuální stránka je zvládnutá na výbornou. Akční scény vypadají úchvatně, scénář nenudí a najde se prostor i pro pár vtipných sekvencí. Místy mi to téměř připadalo jako parodie na původního Spider-Mana. I digitální hlavní záporák občas vypadá nechtěně komicky. Andrew Garfield je šoumen, jeho hrdina zdaleka není tolik vážný a filozofující jako Tobey Maguire. Zda je to dobře, nebo špatně, to záleží na individuálním vkusu. Celkově na mě Amazing Spider-Man působil jako jedna velká zábavná jízda, avšak bez jakýchkoli hlubších myšlenek a bezprostředně po závěrečných titulcích ze mě zase rychle vyprchala.

• 8.7.2012  00:35

Asi se budu opakovat, ale tohle rozhodně není celovečerní film, nýbrž směsice kratičkých scének, které spojuje pouze to, že se všechny odehrávají u stolu s hrnkem kávy (nebo čaje) a zapálenou cigaretou v ruce. To je také největší problém, protože zatímco některé povídky disponují vtipnými dialogy a mají nějakou pointu (Iggy a Tom, Bratranci?..), jiné jsou absolutně nezajímavé a o ničem (Renee, Žádný problém). Jako přehlídka výrazných hereckých osobností to funguje, jako celistvý snímek však nikoli. Naštěstí jsou všechny scény opravdu krátké, takže i ty slabší většinou skončí dříve, než má divák šanci začít se nudit.

• 6.7.2012  21:48
    Hra o trůny (TV seriál) (2011)

Konečně kvalitní fantasy seriál, i když s tím přívlastkem fantasy je to trochu ošemetné. Fanoušci filmů typu Pán prstenů zřejmě odejdou zklamáni. Hra o trůny nenabízí žádné velkolepé bitevní scény, ba ani množství digitálních příšerek. Důraz je kladen především na charaktery jednotlivých postav a spletitý příběh plný intrik a nečekaných zvratů. Leč možná právě proto tahle série působí nesmírně vyspělým a uvěřitelným dojmem. Děj je i s minimem akčních sekvencí napínavý od prvního do posledního dílu a řadu hlavních hrdinů si divák musí zamilovat, bez ohledu na to, že třeba stojí každý na jiném konci barikády (trpaslík, Jon Snow, Khaal Drogo, Daenerys...). Po shlédnutí prvních deseti epizod nemůžu jinak než za plný počet hvězdiček, a těším se na pokračování!

• 6.7.2012  21:36
    Ong Bak 3 (2010)

Těžké zklamání. Problémy s natáčením třetího Ong-baku se bohužel zákonitě promítly i do výsledné kvality filmu. Po řemeslné stránce je to sice pořád o třídu kvalitnější práce, než většina východoasijské produkce. Nicméně úchvatné bojové sekvence, které vždy byly největším lákadlem Tonyho snímků, jsou zde umístěny do pozadí. Třeba dlouho očekávaná finální bitka s Danem Chupongem vypadá strašně odfláknutě. I samotný hlavní hrdina je tu takový bez jiskry, jakoby ho postavili na plac za trest. Výhrady mám i k zakončení příběhu. Zatímco předchozí film rozehrál celkem solidní dramatickou linii, Ong bak 3 je odvyprávěn ve spěchu a obrovský počet flashbacků a snových realit působí na diváka matoucím dojmem. Snad se Tony z neúspěchu oklepe a druhý Tom Yum Goong bude zase stát za to!

• 26.6.2012  00:35
    Malcolm X (1992)

Předně Malcolma X jsem pro jeho podněcování k rasové nenávisti jako historickou postavu nikdy moc nemusel. Je mi daleko bližší politika Martina Luthera Kinga o vzájemné toleranci. Film po řemeslné stránce není špatně natočený, Denzel hraje jako o život. Přesto se nijak zvlášť neliší od jiných životopisných dramatů a pro znalé historie nebude příběh ničím překvapující. Taktéž více než tříhodinová stopáž mi přišla poněkud přemrštěná. Zkrátit to přinejmenším o půl hodiny by vůbec neuškodilo.

• 22.6.2012  12:37

Válečná klasika se vším všudy. Už vím, kde bral Tarantino inspiraci při psaní Hanebných panchartů :-)

• 22.6.2012  01:50
    Prometheus (2012)

Bohužel i já se musím připojit ke zklamaným divákům, ale nenechte se zmást. Prometheus není špatný film, avšak od dlouho avizovaného velkolepého comebacku Ridley Scotta k epickému sci-fi, jsme prostě všichni čekali mnohem víc. Vizuální stránka je úchvatná, zejména první čtvrtina filmu je opravdová pastva pro oči. Jenže je to, jakoby si velký Ridley myslel, že tím přebije nezajímavý a prázdný příběh. Scénář sice vskutku hodně připomíná prvního Vetřelce (rozhodná ženská hlavní hrdinka, vraždící monstrum na palubě vesmírné lodi), jenže sám o sobě nepřináší nic nového, většina postav je nesympatická či dokonce zbytečná. A to už nemluvím o logických mezerách a řadě otázek, jež scenárista nechává nezodpovězené. A samotný závěr je patetický a málo uvěřitelný. Mezi herci jasně dominuje Michael Fassbender, který si roli androida Davida vychutnal se vší parádou. Bez něj by to bylo ještě o hvězdičku míň.

• 9.6.2012  11:30

Zcela bez debat jeden z nejpůsobivějších filmů Larse von Triera. Ve stylu sobě vlastním vypráví v pomalém tempu příběh o lásce až za hrob. Takhle emotivní snímek se opravdu jen tak nevidí, určitě doporučuji jen pro silné povahy. Breaking the Waves dominují především herecké výkony Emily Watson a Stellana Skarsgarda. Lépe zahrát to už nejspíš ani nešlo.

• 9.6.2012  11:08
    Bojovník (1997)

Po přečtení námětu jsem očekával, že se to v závěru strhne v nějakou brutální řezničinu. Leč nestalo se tak a za to Johnnymu velice děkuji. Podobných snímků byla natočena celá řada (připomíná mi to třeba 25. hodinu s Edwardem Nortonem, kdy se hrdina pro změnu připravuje na nástup do dlouholetého vězení), nicméně Depp to zvládl po svém a na výbornou. Ačkoli snímek nemá téměř žádný děj, je pořád na co koukat. Herecké výkony všech zúčastněných jsou výtečné. Potěší například mini-role Marlona Branda, který je tu starší a šerednější než kdykoli předtím. A jako třešnička na dortu působivý hudební doprovod v podání Iggyho Popa. Největší potlesk však zaslouženě patří Deppovi. Takový snímek si sám napsat, zrežírovat a ještě ztvárnit titulní úlohu? Škoda, že toho Johnny zatím nenatočil více, režijního talentu má v sobě více než dost.

• 28.5.2012  23:38

Hodně originální námět. Prvních šedesát minut jsem se sice trochu nudil a chování některých postav mi přišlo nelogické. Avšak poté děj nabere tempo a donutí vás až do závěrečných titulků nespustit oči z obrazovky. Matt Damon tu předvádí patrně nejpozoruhodnější výkon své kariéry. (Pozor, spoiler!) Ta proměna z brýlatého ňoumy na vypočítavou vraždící bestii je přímo dokonalá. A přestože to možná zní zvráceně, i tak jsem mu musel fandit. Ripley by si zasloužil pokračování.

• 28.5.2012  23:29

Neprávem zapomenuté kriminální drama s příjemnými hereckými výkony. V menší roli se tu blýskne tehdy ještě poměrně neznámý Denzel Washington. Závěrečné rozuzlení sice není nijak překvapivé, na Oscara bych to asi také nenominoval, leč pro fanoušky žánru určitě stojí za vidění.

• 28.5.2012  23:24

Klasický Spielberg. Precizně zrežírovaný snímek, jenž po příběhové stránce ničím nepřekvapí, ale ani nezklame. Přes více než dvouhodinovou délku se na plátně pořád něco děje. Hudba Johna Williamse a herecké výkony ústředních představitelů z filmu dělají nadprůměrnou podívanou. Mistr má však ve své filmografii daleko zajímavější kousky.

• 21.5.2012  21:41
    Slon (2003)

Jsem z toho trochu rozpačitý. Gus Van Santovi rozhodně nejde upřít originalita s jakou se popral s daným tématem, které až příliš svádí k patetickému citovému vydírání. Na druhou stranu, ten snímek je natočen tak chladným způsobem, že ve mně nedokázal vzbudit absolutně žádné emoce. Taktéž chování některých postav je krajně nelogické a nepůsobí věrohodně. (Např. chlapec jménem Benny, vidí před sebou šílence s puškou a klidně si k němu kráčí jakoby se nic nedělo). Za sympatické výkony neherců a vynechání srdceryvných scén však každopádně palec nahoru. Celkově Slon není špatný film, ale určitě to není podívaná pro každého.

• 18.5.2012  15:26
    P.Ě.S.T. (1978)

Mladý Stallone v hodně netradiční roli, kdy se ještě pokoušel o charakterní herectví. A řekl bych, že mu to nešlo tak úplně špatně. Přeměna jeho postavy ze zapáleného odborového aktivisty na bezmocnou loutku v rukách mafie mi přišla uvěřitelná. Na druhou stranu, snímek jako celek je až příliš plochý. Kromě úvodní a závěrečné scény se nedočkáme jediné pasáže, která by dokázala výrazně pohnout divákovými emocemi. A při více než dvouhodinové stopáži jsem se místy neubránil nudě. Z daného námětu se dalo vytěžit daleko víc. 50%.

• 13.5.2012  13:09
    Rozhovor (1974)

Výtečné komorní drama o člověku, který se stal obětí vlastního povolání. Nepříliš složitý děj pohání dopředu zejména herecký výkon Gene Hackmana a nápaditá kamera (například úvodní scéna odposlechu na rušném náměstí je přímo legendární). Možná by neuškodilo to trochu sestříhat, jinak klasicky jedinečný snímek, přesně jak jsme od Coppoly zvyklí.

• 23.4.2012  13:22

Kvalitně natočený film, který však minimálně po stránce příběhové, do detailu věrně kopíruje švédský originál a samotný nepřináší téměř nic nového. David Fincher nezklamal a znovu namíchal divákům pořádně hutnou atmosféru. Daniel Craig se na novináře tváří možná až jako příliš velký drsňák. Stellan Skarsgard je zase parádně odporný. Největším překvapením je určitě Rooney Mara. Její fyzická přeměna naprosto nemá chybu (to že je ta holka ze Social Network?). Avšak její postava mi v této verzi přišla trochu méně uvěřitelná, než v původním snímku. Po řemeslné stránce tomu není co vytknout, ale přeci jen - má smysl točit úplně stejný film dvakrát a jen dva roky po sobě?

• 23.4.2012  13:06

Vynikající krimi-thriller, který na celou dvou a půl hodinu přibije diváka do sedačky a nedá mu šanci se nudit. Zápletka možná není příliš originální. Přeci jen, filmů s tématikou rituální vraždy či odkrývání temné minulosti bohatého rodinného klanu, jsou v detektivním žánru poměrně obehrané písničky. Nicméně Muži, co nenávidí ženy, jsou poháněny dopředu opravdu zajímavými charaktery (hlavně úžasná Noomi Rapace). Děj má hlavu a patu, takže i ten přeslazený závěr jsem ochoten tvůrcům prominout a těším se na další díly. 90%.

• 23.4.2012  12:54
    Štamgast (1987)

Vcelku zdařilé komorní drama s vynikajícím Mickey Rourkem, který se zjevně pro roli Henry Chinaskiho nemusel ani nijak zvlášť maskovat. Atmosféra laciných putik je zobrazena dostatečně realisticky, přesto si myslím, že Bukowskiho povídky patří na stránky knih a nikoli na plátno.

• 12.4.2012  11:26

Nemyslím, že by se jednalo o vyložený propadák. Terminator Salvation je podstatně temnější než průměrná trojka. Opět se dočkáme spousty příjemného pomrkávání na fanoušky předchozích dílů (digitální Arnold, hlášky typu "Come with me, if you want to live"...) a Christian Bale v titulní roli je vždy záruka, že pod 3 hvězdičky film nepůjde. Na druhé straně projekt výrazně zaostává po stránce příběhové. Děj je kýčovitý a snadno předvídatelný. Co také čekat, když blockbuster za 200 milionů dostane do rukou režisér Charlieho Andílků. Oproti prvním Terminátorům jsem také postrádal nějakého pořádného záporáka. Producenti by měli najmout Camerona či aspoň někoho jeho kalibru, kdo tuhle sérii důstojně ukončí, jinak mám z dalších pokračování docela obavy.

• 9.4.2012  12:53
    Tsotsi (2005)

Od režiséra Wolverinea bych takový snímek rozhodně nečekal. Příjemná "festivalová" podívaná o gangsterovi z jihoafrického slumu. Tsotsi není ani zdaleka tolik šokující jako třeba Město bohů, závěr je hollywoodsky přeslazený až hrůza, ale přesto ve mně po shlédnutí převažují pozitivní pocity. Příběh nenudí a má jasnou a srozumitelnou premisu. Herci v čele s ústředním hrdinou jsou dostatečně uvěřitelní. K tomu kvalitní kamera a stylová hudba. Je to spíše na tři a půl hvězdičky, ale já pro tyhle filmy o obyčejných lidech mám slabost.

• 5.4.2012  11:45
    Melancholia (2011)

Tak nevím, tentokrát jsem byl z Larse poměrně dost rozpačitý. První polovina filmu je k uzoufání nudná, jakoby se spoléhala, že jméno režiséra a přesvědčiví herci zajistí divákovu pozornost do té druhé. Ta je o poznání temnější a strhující závěr skutečně stojí za to, přesně jak jsme od Triera zvyklí. Přeci jen si však říkám, jestli to nešlo trochu sestříhat a zbavit se řady nadbytečných postav a scén. Takhle je to klasický festivalový snímek pro užší skupinu diváků, kteří si rádi ujíždějí na Larsově hře s obrazy a vážnou hudbou. 70%.

<< předchozí 1 2 3 4 9 18 26 34