Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Akční
  • Drama
  • Komedie
  • Sci-Fi
  • Animovaný

Recenze (3 218)

plakát

Fargo - Bisquik (2024) (epizoda) 

Tak nejdřív k této epizodě. Na jednu stranu fajn, že se vše uzavřelo, na druhou ...moc nápaditě provedeno to nebylo. A poslední pasáž s Moonkem? WTF? Ty mystické žvásty byly hodně mimo. V kontextu prvních tří řad Farga, je tahle spíš zklamáním. Skvělý rozjezd, vynikající obsazení, parádně napsané figury, základní příběh ok...jenže deset epizod je zbytečně moc. Stačilo zredukovat na šest opravdu výživných.

plakát

Fargo - Linda (2023) (epizoda) 

Nízká hodnocení chápu....většina mužů není schopná pochopit, že je týrání žen velký a reálný problém. Někteří proto, že je jim to opravdu zcela cizí, ale mnoho z nich prostě nerozezná tu hranici... . Nejsou vybaveni empatií, která by jim umožnila aspoň akceptovat, že je kolem nás spousta traumatizovaných žen.

plakát

Fargo - The Tiger (2023) (epizoda) 

Juno Temple je úžasný ženský šprček, kterému uvěříte, že je tygřice bránící své blízké a svůj nový život. Stejně jako uvěříte Jennifer Jason Leigh její postavu mrchy mrchovité. Čemu se už věří hůř je tvrzení, že se něco takového opravdu stalo. Protože tohle je místy jako Kill Bill pro neretardy.

plakát

Fargo - Insolubilia (2023) (epizoda) 

Vlastně se mi moc nelíbí, že se pod tou fargo vrstvou ztrácí, jak smutný příběh to je. Ve skutečnosti to jistě nebylo divácky vděčné home invasion, nebylo to stylizované a zábavně prozvučené. Přesto...tohle není průměrný seriál.

plakát

Fargo - The Paradox of Intermediate Transactions (2023) (epizoda) 

Sice se mi líbí, jak si tvůrci hrají s hudebními motivy, je to další level potměšilosti, ale trochu shazuje dramatické jádro příběhu. A ta mystická část....ta už je vysloveně navíc. Přestože je to spíš "schylovací" epka, jsem vcelku spokojený. Což je ale od nadšený, skoro stejně daleko, jako k zklamaný.

plakát

Fargo - The Tragedy of the Commons (2023) (epizoda) 

Původně jsem žádný seriál ani rozkoukávat nechtěl, prostě jsem proklikával složkou "chci vidět" a spoléhal, že mě něco "cvrnkne do nosu". Páté Fargo jsem si šetřil na horší časy. Jenže jsem kliknul na první epku a vykoukla na mě Juno Temple. A navíc hned od první chvíle v Hawleyovsky poťouchlých, potměšilých a vtipně absurdních scénách. Jak bych tohle mohl vypnout? Postava Dorothy je zábavná a zajímavá, únosci, matka...bizarní fargonauti v příběhu, který bude cokoliv, jen ne všední a nudný. A to přestože na začátku zazní, že je podle skutečných událostí. Už není cesty zpět, jde se fargovat. Minnesota volá.

plakát

Opičí muž (2024) 

Patel je nepochybně vynikající herec a tímto kouskem se navíc etabloval i mezi velmi schopné režiséry a zajímavě smýšlející scénáristy. Přestože v Indii nevyrůstal a jistě nejde o jeho osobní zkušenost, propašoval do akčňůvky wickovského typu poměrně silný přesah v podobě náboženského podobenství a boje proti útlaku menšin a chudých v Indii. Takže hodnocení typu...forma má výrazně navrch před obsahem(tak, jako je tomu v případě zmiňované plytkárny), platí v určité míře jen pro první a poslední třetinu filmu. On by to taky byl hřích, nevyužít indické reálie, které jsou pro západní diváky i dnes exotické a přitažlivé. Špína, násilí a krutost vs náboženství, odolnost a odhodlanost. Útlak mocných vs síla bezejmenných. Vzít si z toho všeho jen americky nahlouplou šablonu o pomstě by byla škoda. I když... v takto audiovizuálně atraktivní formě, by i pouhá revenge prostoduchost fungovala 100% lépe, než třeba poslední Wick. Patel je bourák a přestože bylo natáčení plné překážek a nabral si toho na sebe tolik, výsledek je parádní. Z despektu jakým se zmiňuji o amerických vytloukačkách je ale jasné, že příběh o pomstě vykonaný jakkoliv atraktivním stylem, není zrovna můj šálek kávy. Takže ano, nejvíc mě zaujala ta omáčka kolem...i když vlastně ani tady nemůže být řeč o nějaké originalitě. Ale zase...ta forma. Hanuman a obecně indická mytologie je protkaná smrtí a zrozením...a samozřejmě tím, co je mezi, tzn. násilím, bolestí, útlakem. Pro Indy je náboženství životně důležité. Zčásti pomáhá různým chytrákům řídit ovce, ale stejnou měrou pomáhá ovcím přežít. A pak je tady ta část, která chytrákům řídící ovce říká...bacha, občas se najde někdo, kdo ti šlápne za krk. S hrdiny a nadějí, se útlak snáší lépe...bez nich ovce sotva živoří a chytráci si moc dovolují. O tomhle vlastně Monkey Man je. Příběh starý tisíce let, neustále se opakující šablona... . Tentokrát s velmi pěknou formou a ve vysoké kvalitě.

plakát

The Challenge (2023) 

Před nějakou dobou se vyrojily zvěsti, že Tomík Cruise chce být první, kdo natočí celovečerák ve vesmíru, resp. na oběžné dráze. A taky byla řeč o tom, že mu na paty šlapou Rusáci. Nu a máme to tady. Tenhle vesmírný závod USA nevyhrály. Což sice našeho naspeedovaného prcka neodradí, ale bude mít co dělat, aby laťku nastavenou The Challenge překonal. Nejenže skvěle funguje fůze lékařské a vesmírné tématiky, ale ono je do toho i vcelku vkusně zakomponované rodinné drama o zajímavé ženě. Navíc k tomu přidejte dechberoucí vizuálie a napnosférické scény; od začátku je to napínavý jak kšandy(a to přestože víte, že do kosmíru nakonec poletí Evženie), skvělá kamera, střih, hudba... . Výsledný dojem mi kazí jen závěrečné patosení a pár písní, ze kterých mi blinkaly uši. Ale je to spíš jen šťouralství, snaha najít aspoň něco nesuperlativního. Je vtipné, že se najde nemálo diváků, kteří mají potřebu srovnávat s Gravitací. A to nejspíš jen na základě úvodní patnáctiminutovky. Tento film je o úplně něčem jiném. A při vší úctě k tvůrcům Gravitace; mohou se ohánět konzultacemi s odborníky, ale průměrně inteligentní člověk se mohl leda tak útrpně usmívat. Pro mě jsou dvě třetiny Gravitace sice pěkná, ale nonfiction podívaná s retardním americkým koncem. Pokud už tedy chceme srovnávat, tak The Challenge má z logiky věci tento poměr obrácený, je to 80% fiction...jak se dočtete na wiki: Jde o první profesionálně natočený fiktivní film, který má scény, ve kterých se objevují profesionální herci natočení ve vesmíru. Resp. je to také první celovečerní hraný film na světě, který má scény natočené ve vesmíru profesionálním filmařem. Čemuž odpovídá i rozpočet 1,55 mld rublů...vidět je každá kopějka. Rozhodně to není dokonalý film, scénář by zasloužil pár úprav, ale většinu času je i tak velmi vtahující. Navíc Julija Pěresild je krásná baba a skvělá herečka...dobře se na ni kouká a její postavě jsem přál i tu trochu romantiky v závěru. Přestože se velmi nabízelo, že na nás Rusáci vypustí hrubou propagandu; film vznikl k 62. výročí prvního letu člověka do vesmíru - sovětský kosmonaut Jurij Gagarin, tak se toho k mé velké radosti zdrželi. Možná věděli, že takhle kvalitní kousek, žádné další politické připičmundoviny nepotřebuje. Pátá hvězda byla do poloviny jistá, ale ten závěr ji rozblikal. Silné 4*.

plakát

Tři mušketýři: Milady (2023) 

Přestože jsem z prvního filmu nebyl zdaleka tak odvařenej jako mnoho jiných, věděl jsem, že na dvojku se podívám. Protože Eva Green. I kdyby hrála v nějaké odpadní záležitostí, kvůli ní se na to mrknu. Což ale neznamená, že pak budu milosrdný k těm, kteří ji tou srajdou obklopili a dám lepší hodnocení. Tento film samozřejmě tak hluboko nepadá...konec konců Tři mušketýři jsou francouzský literární klenůtek; výtky jsou spíše záležitostí vkusu diváka, než že by šlo o objektivní nekvalitu. Dumas byl romanopisec a chápal, jak moc příběhu škodí, když jsou nadužívány náhody, když se autor čtenáři podbízí, když je předvídatelný, nebo naopak zbytečně zašmodrchaný... . Byl mistr svého oboru. To se ovšem o Matthieu Delaporte říct nedá. Chápu, že nechtěl kopírovat některou z desítek adaptací, které za těch skoro 100 let vznikly...přestože chtěl využít atraktivních prvků, kterými je román prodchnutý. Dokonce nemám velké výhrady k rozhodnutí udělat realisticky pojatý příběh bez dobrodružného a odlehčeného nádechu. I když na můj vkus je to zbytečně přehutnělé. Jenže ta snaha udělat z dobrodružně historického románu thriller, vyústila v rozsáhlé přepisování; snahu zvýraznit především dramatické momenty. Vlastně čistý protipól zprzněnosti Paula W.S. Andersona. Místo jeho akční debilitky, dostáváme rodinné a válečné drama na pozadí francouzské intrikami prošpikované historie. V případě postavy Milady, dokonce drama antických rozměrů. O pokračování moc nestojím, ale bylo by víc než vhodné, dát postavě Milady možnost, prosviňačit se až ke svému konci. Je to autenticky špinavé, surové, ovšem pro mě často nezáživné...to když se nás tvůrci snaží vzdělávat ... . Občasné snahy o vtípky působily skoro nepatřičně...přestože jsou ozdobou originálu. Takový hybrid oceňuji především stran výpravy a hereckých výkonů...je to poctivý historický film, ale mě nijak zvlášť nebavil. Ty 4* jsou z jedné třetiny jen za Evku.

plakát

Star Wars: Vadná várka - Bleskový úder (2024) (epizoda) 

Velmi slušná epizoda, ve které byla dvě hluchá místa. Samozřejmě se jedno týkalo Omegy. Potenciál té postavy, resp. toho, že existují i klonky, zůstal hrubě nevyužit. To skautíkovství je fajn možná pro malé nerdíky, ale pro odrostlejší SW fandy je to pruda. Nicméně pořád to má vynikající look i hudbu, dynamickou animaci a v několika ohledech BB stále funguje lépe, než poslední celovečeráky.