Ip Man 3 (2015)

Na třetí díl jsem se hodně těšil, už jen proto, že filmy o Ip Manovi považuju za jedny z nejlepších bojových fláků současnosti. Trvalo sakra dlouho, aby se trilogie uzavřela, ale nakonec se čekání fakt vyplatilo a trojka to zakončila s velkou parádou. Ačkoli na mě nepůsobila úplně tak jako předchozí dva díly, pořád měla co nabídnout, a to hlavně čistokrevnýho Ip Mana se všema jeho kombama. Nejenže je zde nespočet soubojů 1vs1, ale nechybí ani dobře známé "1vs100", na což se fakt nádherně kouká. Ústřední zápletka byla sice trochu o ničem a skoro působila jako nutná vata - Mike Tyson se jako hlavní záporák víceméně předvedl jen v jednom duelu, ale to vůbec nevadilo. Mnohem záživnější byla totiž vedlejší dějová linka o novém mistrovi, kterej byl velkej sympaťák, a film i zahrál na citlivou niť a zaměřil se na Ip Manův osobní život a jeho manželství, což bylo v tu chvíli důležitější než nějakej přerostlej Amík.

Bohové Egypta (2016)

Na tohle téma už bylo natočeno hodně filmů, a to mnohem lepších. Film je to dobrý, dobře se na něj dívá a děj odsýpá. Nenabídne ovšem nic nového, protože většinu už jste viděli někde jinde. To z něj dělá jeden z těch bijáků, kterej nijak zvlášť nenadchne, ale taky vůbec neurazí. Nicméně to trochu ukazuje, že z tohohle tématu už se toho moc vycucat nedá. U dobrodružného filmu bych čekal mnohem výraznější výpravu, ale tady bije do očí zelené plátno a všechno se zdá až moc předigitalizované.

Tom Clancy's the Division: Agent Origins (2016)

Na to, že jde o krátkometrážní filmečky, tak vážně pecka. O to víc, když to natočil někdo, kdo toho má za sebou vážně jen poskrovnu, hudbu složil někdo doposud skoro neznámý a mezi herci nevidíme jedinou známou tvář. Krásně je zde vidět, že když se do něčeho malého šikovně nasype dostatečné množství peněz a zavadí o to ti správní a schopní lidé, může kolikrát vzniknout nabitější podívaná, než v kdejakém rádoby akčním trháku, který má stopáž trojnásobně delší na to, aby vás zaujal, což se mu třeba ani nepovede. Ubisoft ale peníze má, takže produkce dopadla na jedničku. Jde tady ale hlavně o akci, a ta je skoro na profi úrovni. Lokace, přestřelky a efekty jsou zvládnuté jak se patří. Co potěší, je Rkovej rating, takže se toho nikdo nebojí, krev cáká a kamera neuhýbá. Za tak krátkou dobu se nedozvíme nic o příběhu ani hlavních postavách a nikdo toho moc nenakecá - ale jasně, o to tady nejde. Kdyby ovšem někoho napadlo udělat z toho celovečerní film, možná by to nebyl úplně špatnej nápad. Po Kung Fury další krátkometrážní počin, který měl k dispozici solidní budget a vytřískal z něj maximum.

Deadpool (2016)

Naprostá pecka, která kompletně vybočuje z běžné komiksové rutiny. Vyhláškovaná a brutální jízda parodující snad všechno a všechny včetně sama sebe. Člověk se nasměje parádním perverzním vtipům a užije si dospěláckou akci říznutou špetkou pořádné řezničiny, kde se krve nikdo nebojí. Jsem z toho vážně nadšený, a to i přesto, že jsem podobnou bláznovinu čekal. Tohle není jen na jedno shlédnutí, člověk to nestihne všechno pořádně vstřebat. Parádní rozjezd začátku roku!

The Boy (2016)

Příjemný horor, kde se toho ve výsledku sice moc nestane, ale zato dokáže předvést pár poctivých scén, slušnou atmosféru a závěr s naprosto nečekaným rozuzlením, a to se mi u hororu dlouho nestalo. Samozřejmě netřeba spoilerovat, protože tím by se celá zápletka kompletně zabila a jsem rád, že v tomhle zůstal trailer při zemi. Celkový nápad s panenkou je velké plus a místy působí děsivě a pro diváka až komicky. Lauren Cohan je tady oproti Walking Dead vážně kost, protože dlouhý vlasy jí sluší mnohem víc. Za mě pěkný 3*.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Pro mě jednoznačně film roku a adept hned na několik sošek - přinejmenším nominace za nejlepší film, režii, hlavního i vedlejšího herce, kameru a výpravu). Naprosto mě uchvátila délka jednotlivých scén trvajících i několik minut bez jediného střihu. Herci i kameraman zvládli tento nelehký úkol na jedničku. Uznání patří DiCapriovi, který si většinu scén opravdu zahrál sám bez dvojníka, a to i přes teploty hluboko pod nulou. A Hardy byl vážně správnej parchant. Úžasná byla i výprava, protože krásnější krajinu a přírodu jsem ve filmu dlouho neviděl. Film i scény v něm celkově působí tak nefalšovaně syrovým a drsným dojmem, až z toho občas zamrazí. Tohle se vážně povedlo, kus poctivé filmařiny.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Dlouho jsem nebyl ohledně filmu takhle rozpolcený, ale současně i jaksi prapodivně spokojený. Může za to hlavně fakt, že se v novém kabátě vrátilo něco, co jsem hltal již od doby, kdy jsem poprvé zapnul televizi a považuji to za naprostý kult a sérii, jaká nemá v historii žánru obdoby. Teď, když se vše znovu oživilo, oživily se i vzpomínky a mám hroznou chuť se opět začít ve světě SW pravidelně pohybovat. Za to tvůrcům patří můj velký dík. Ve filmu bylo vlastně úplně všechno a já cítil jistou dávku spokojenosti, nicméně nemůžu dát jako u předchozích dílů plný počet, protože bych se považoval za blázna. Chtěl jsem dostat další dokonalý díl Hvězdných válek, nicméně se obávám, že takový už nikdy nedostanu, ale svým způsobem to tak prostě má být. Spíše než věci, které bych si jako fanda přál jinak, mi více scházelo to, co jsem vlastně vůbec nedostal. Záporák měl být o dost drsnější (viz. Maul, který byl jen v jednom díle a přesto si dokázal vzbudit neskutečný respekt, a co víc, zabil sobě rovného, a to v kulervoucím boji). Možná za to u Rena nemohl ani tak kukuč uplakánka, protože se jinak docela snažil a v masce jsem mu to fakt žral, ale spíš to, že dostal čočku hned v prvním pořádném duelu. Stát se tohle Maulovi, tak ho Sidious okamžitě popravil a hledal si náhradu. V tomhle byly předchozí díly nekompromisní, žádné růžové brýle. O to víc si říkám, zda v dalším díle nedostaneme někoho našláplejšího, nebo se snad Ren ještě něco málo doučí. Ten samý problém jsem měl ale také u strany "dobra", kde mi prostě chyběl Jedi. Pak by došlo i na spoustu typických a drsných fajtů, což by bylo super, protože jako fanda jsem prostě vždycky hltal duely Jedi vs Sith. Těším se na další díl, protože tam tohle všechno určitě dostanu (včetně těch Sithů, protože to je tak typické, že to prostě nemůže nebýt). Nicméně jen škoda, že mají tvůrci o jednu "vyplýtvanou" šanci méně. Jako pilotní díl nové trilogie každopádně parádní. Star Wars univerzum je tak šťavnaté a zajímavé, že mi sem teď klidně perte dva filmy ročně!

V srdci moře (2015)

Filmy Rona Howarda jsou zárukou skvělé podívané a jinak tomu nebylo ani tady. Krásně výpravné, skvěle obsazené a dobře napsané. Efekty a kulisy působily slušným dojmem - ačkoli bylo zapotřebí hodně zeleného plátna, ale i tak se na to vážně dobře koukalo. Prolínání dvou časových linií, které se doplňovaly, bylo provedeno na výbornou a člověk se i trochu přiučil literatuře a dění v 19. století. A protože mě hrozně baví stará námořní tématika, tak jsem si film fakt užil. Čest, hrdost, bohatství a sláva versus smrt a utrpení - tak by se to dalo shrnout. Kdyby Howard před tímhle nenatočil Rivaly, dal bych pět, takhle jsou to pěkný čtyři.

Viktor Frankenstein (2015)

Pro mě hodně zajímavý kousek. Film bezesporu rozdělí diváky na dva tábory, ale jinak to ani prostě být nemůže. Podotýkám, že nejlepším Frankensteinem je pro mě bezesporu ten od Branagha (1994), ale právě díky tomu je tenhle zajímavý úplně z jiného pohledu, a to z pohledu samotného doktora F. a jeho společníka. Trefně ve filmu zazní, že lidé si budou vždy pamatovat jen ono monstrum, ale ne jeho stvořitele - což může být i narážka na realitu, protože se často setkávám s tím, že lidé jmenují ono monstrum jako "Frankenstein". Proto obdivuju, že je film svým způsobem zaměřený na všechno kromě toho nejslavnějšího - monstra. I to se ale samozřejmě nakonec objeví, ne že ne, ale je to jen příjemná a současně i mrazivá třešnička na dortu, protože ten obřík je zpracovanej fakt luxusně. Knihu jsem nečetl, ale nepochybuju, že tady byl použit pouze námět a že scénář jde svým vlastním směrem, jako tomu tak prostě v Hollywoodu bývá. A mně to ani nevadí, předlohy už se totiž dokonale držel před 20 lety Branagh a já jsem nepotřeboval žádnej remake, kterej by samozřejmě pohořel na všech frontách... Ale jako příběh o Victoru Frankensteinovi? To jsem si užil.

Spectre (2015)

Na začátek bych to shrnul takto: Spectre je hodně dobrej film, ale o maličko slabší Bond. Po vynikajícím Skyfallu je to o třídu slabší zážitek, nicméně pro fandu 007 stále dostačující. Jedná se prakticky o to samé, co se stalo mezi Casinem a Quantum. O to víc se ale těším na další díl. Jinak má tenhle Bond úplně všechno: akci, auta, ženský, humor, různorodé lokace, skvělé herce - Craig opět třída, a slušnou zápletku. Na druhou stranu mi přišlo, že to bylo maličko utahaný (a nenarážím na délku filmu, ale spíš na obsah), Waltz i Bautista mohli dostat jako záporáci mnohem více prostoru a tak celkově se tvůrcům nepodařilo navodit tu bezchybnou atmosféru, jako tomu bylo třeba zrovna u Skyfallu. Jinak ale samozřejmě opět spokojenost.