Případy 1. oddělení (2014) (seriál)

Dalěí český kriminální seriál , inspirovaný skutečnými kriminálními případy.Je to znát už na výběru námětů a scénáři jednotlivých dílů.Je to skutečně precizní práce a myslím ,že přesně takhle má vypadat klasická kriminálka.Žádné nesmyslné akce ,honičky a další věci ,které hezky vypadají v televizi ,ale v reálu se to většinou nedějeTo patří do akčních filmů či seriálů.Případy 1.oddělení jsou velmi realisticky zpracovány a myslím ,že se velmi blíží skutečné práci policie a vyšetřovatelů.Proto budou někomu připadat nudné a zdlouhavé.Pokud ale někoho baví klasické hledání stop a vyšetřování ,bude nadšen ,stejně jako já.K tomu navíc vynikající herci ,kde jsem si moc užíval Ondru Vetchého ,Boleslava Polívku a Miroslava Vladyku ,ale celkové herecké obsazení je opravdu vynikající.Stejně jako kamera ,zvuk a hudba.Také mě potěšila precizní koncepce seriálů ,výběr exteriérů a nepostradatelný humor mezi vyšetřovateli.První řada je opravdu excelentní a druhá nic nezůstala dlužná té první a přesně kráčí v zajetých kolejích.Jasnou Sherlockovskou dedukcí dávám 100% ,protože výtek nemám a jen říkám směrem k České televizi-jen tak dál.

Vraždy v kruhu (2015) (seriál)

Další z řady českých kriminálních seriálů ,který si na pomoc přibýrá astrologii a pohybuje se v klasických schématech detektivního vyšetřování.Scénáře Ivy Procházkové jsou slušně napsané i když místyx trochu přiškrcené a trochu méně pravděpodobné ,díky pomoci astrologie ,takže spoustě diváků to bude připadat přitažené za vlasy.Já říkám-proč ně?Samotného mě astrologie baví a zajímá a vím ,že se v ní hodně skrývá a že porozumět jí ,nám dává další možnost myšlení a nový rozměr pohledu na vše okolo sebe.Tři hlavní kriminalisté jsou trochu nestandartní řekl bych ,ale možná o to víc jsem si je užíval.Ivan Trojan je prostě skvělý ,stejně jako Richard Krajčo a Hana Vagnerová jako vášnivá astroložka a pomocnice při vyšetřování.Jednotlivé díly jsou příjemně natočené , zajímavé a celkově slušně pojaté.Neříkám ,že jde o nějaký majstrštyk ,ale rozhodně se jedná o slušnou a nadprůměrnou podívanou.Režie Ivana Pokorného je poměrně slušná ,i když místy by to chtělo větší tah na branku a detailnější přístup.Za dobře napsaný seriál ,herce a příjemné kriminalistické chvíle u televize a taky za astrologii dávám ve stínu Urana i Jupitera za asistence Neptina 70% a jdu se mrknout na můj horoskop ,co mě čeká a nemine.

Lída Baarová (2016)

Rok 2016 bude jasně rok Lídy Baarové.Příběh jedné z nejkrásnějších českých hereček naší filmové historie skýtá námět na hned několik filmů a tak autoři stáli před problémem co vypíchnout a jak to vtěsnat do filmu jednoho.A to je úkol nelehký.Scénáře se zhostil Ivan Hubač a tam začíná trochu kámen úrazu.Někteé části života Baarové jsou rozvleklé a ač nezajímavé ,film se jimi zabývá poměrně dlouho.A ty zajímavěvější odsouvá na pokraj a na spoustu otázek vůbec neodpovídá.Nebudu se tady zabývat tragédíí osudu Lídy Baarové ,to už jsem napsal v komentáři "Zkáza krásou" ,zajímá mě jen a jen filmařina ,ale pár slov si neodpustím.Za životní tragédií mohla samozřejmě ona doba ,pak rodiče Lídy Baarové ,které přehlíželi a jakoby nevnímali ,co se děje a absolutní touha po slávě.A když je touha po vítězství tak silná ,že se neohlíží na nic ,je jistá jedině prohra.Tolik k životu a osudu jedné herečky.Co se týče scénáře ,je samozřejmě poměrně zhuštěný ,aby odpovídal možnostem filmařů a stopáži filmu.Problém jsem měl s některými postavami ,protože jsou historicky velmi známé.Takže ač Pavel Kříž hraje Hitlera excelentně ,slova ,která jsou mu vkládána do úst působí často směšně a komicky.Na druhou stranu je tady Goebles vykreslen jako zamilovaný a skoro neškodný blázínek.Další trochu problém je s němčinou a i když chápu předabování a Viktor Preiss se moc snaží ,opět to vyznívá směšně.Jinak všechny herce jsem si užíval-od Táňi Pauhofové ,přes Simonu Stašovou a Martina Hubu ,až po Pavla Kříže ,Karla Markovicse. Jirku Mádla a Zdenu Procházkovou jako vypravěčku celého příběhu).Některé scény jsou opravdu skvěle natočené a velmi emotivní (např.tzv. Křišťálová noc) ,některé scény naopak působí poměrně levně a například milostná scéna u krbu s ohněm a rádoby erotickou agónií je opravdu strašná a vůbec nechápu ,co režiséra k téhle scéně vedlo..Rozpočet osmdesát milionů je myslím na kostýmní velkofilm o smétánce té doby slušná suma a mělo by to být znát na celém filmu.První polovina filmu je poměrně zdlouhavá ,ta druhá už slušně odsýpá ,ale celkově je film neucelený a spousta věcí vůbec nevysvětluje nebo se jim vyhýbá ,což je škoda.Zas ale tak hrozný ,jak se tu dá přečíst rozhodně není.Filip Renč je slušný rutinnér ,ale žádné eso a takový je i film.Chvílemi mi připadá ,jakoby režisér na své stoličce nechal ject film samospádem a chvílemi nevvěděl kudy kam.Takže velký kostýmní film a největší české očekávání tohoto roku se nenaplní u většiny diváků ,to je jasné ,ale já jsem nic velkého neočekával a proto jsem byl vcelku průměrně spokojen.Trochu víc jsem čekal od hudby Ondřeje Soukupa ,která podle mě moc napovídá divákovi a chybí jí ona Soukupovská síla a srdečnost.Jsem u něho zvyklý na majstrštyk a tohle to prostě nebylo.Po chvíli přemýšlení dávám 55% ,hlavně za herce ,výpravu ,kostýmy a zvuk.A rozhodně to patří mezi to lepší ,co v českých vodách vzniká.Ámen.

Zkáza krásou (2016)

Helena Třeštíková je ,myslím ,bezesporu jedna z našich nejlepších dokumentaristek.Pro dokument žije a dokumenty prostě umí ,stejně tak ,jako vybírat si zajímavá témata a lidi pro dokument vhodné.To Lída Baarová určitě je ,stejně tak jako celý její život.Nebudu tu rozebírat a mluvit o jedné životní tragédii ,toho bylo napovídáno dost a myslím ,že většina chápe onu těžkou dobu a situaci v níž se život Lídy Baarovíé odehrával.Zajímá mě a vždycky bude onen filmařský pohled a zručné ruce režisárky ,které kouzlí a vypravují k nám divákům.Vcelku se mi film líbil ,ale byl jsem přece jen trochu zklamaný.zejména tím ,že režisérka si příliš často pomáhá dobovými materiály a tak spíše než o jedné herečce ,je film o době v které žila.A také nepřestnostmi ,kterých se film dopouští (Wanka ,Kopecký ,Lamač ,Slavínský atd.).To by se dokumentu stávat nemělo.Stejně tak výpověď samotné Baarové je útržkovitý a roztěkaný a neucelený.něčemu se věnuje příliš ,něčemu vůbec a tady měla nastoupit režisérka a věci a myšlenky utřídit a ucelit ,což se bohužel nestalo.Jinak je dokumet vcelku příjemně natočen a jistě se stane výpovědí té doby ,vhodné pro výuku do škol ,či připomenutí jedboho životního osudu na pozadí největších politicklých změn v Evropě v průběhu dvacátého století.Dávám 60% bez bázně a hany a jdu se mrknout na film Filipa Renče ,abych mohl srovnávat a zjistit ,jestli se v u nás kostýmním velkofilmům daří.

Osm hrozných (2015)

Na Tarantina jsem se vždy díval ,jako na člověka ,který vyrostl na akčních filmech a westernech staré doby ,miluje film a snaží se to vše dát do svých filmů.A díky jeho způsobu vyprávění jako na šíleného primitiva z videopůjčovny.To označení ,které mu někdo dal opravdu sedí.Jeho osmý film je toho dalším důkazem.Westernové drama ,podivně splácané ,jehož základní zápletka stačí tak na jeden bakalářský příběh obalená opravdu skvělou hudbou Ennia Morriconeho ,nádhernými exteriéry v první půlhodině filmu a dobře vybranými herci.Toť vše.Tarantinovských dialogů je tu přehršle ,ale těch vtipných opravdu málo ,zato je tu opět mnoho krve a rozstřílených hlav ,až si říkám ,jestli si pan režisér neléčí nějaké komplexy z dětství na nás divácích.Po celkem slušné natočeném začátku se děj přesune do jedné chaty ,kde prakticky zůstává po celý zbytek filmu a doplňuje to jen mnoiho a mnoho dialogů ,málo vtipu ,hodně brutality a krve ,čímž se režisér snaží doplnit velmi chudý a slabý příběh a výsledek je opravdu velmi a velmi slabý.Díky svému jménu se mu podařilo sehnat poměrně slušnou sumu peněz a film natočit na superširoký filmový 70 mm formát ,který mu sice sluší a kterým chtěl navodit staré časy ,leč naprostá většina diváků film uvidí v běžné digitální kvalitě a extra šíři si neužije.A k tomu naprosto nepříčetná stopáž 167 minut degraduje film o další level níže a ještě více ukazuje slabiny scénáře a celého filmu.Tarantino je skvělý filmař a umí vyprávět příběh a pohybovat s lidmi v něm ,ale tady neudržel své megalomanství na uzdě a odvyprávěl nám příběh vhodný tak do televize na jednu povídku.Takže jednu hvězdu dávám za skvělou hudbu ,druho za nádherný zasněžený začátek a Kurta Rusella a Samuela L.Jacksona a necelou třetí za výpravu ,kostýmy a zvuk ,takže podtrženo sečteno dávám 50% a vřele doufám ,že hned tak někdo nedá Tarantinovi peníze na další film a on bude hezkou chvíli přemýšlet ,že brutální bláboloviny na plátno prostě nepatří.Halelujá.

Podnikavá dívka (1988)

Romantická komedie se špetkou emancipace ,o tom ,abychom se nevzdávali a kráčeli za svými sny.Je opravdu velmi příjemně napsaná ,sympaticky zahraná a lehce a příjemně režírovaná podívaná.Vždycky se na ní rád podívám.je to klasika osmdesárých let ,které definují přesně takovéhle komedie.Dnes už bohužel nikdo nic takového nenatočí.Je to klasika žánru ,vkusná a opravdu vtipná komedie se skvělými herci a na hlavní trio je opravdu radost se dívat a Melanii fandíme od začátku do konce.A k tomu nás pobaví spousta suprových účesů té doby ,které dnes opravdu vypadají velmi směšně.Mike Nichols vše režíruje pečlivě a s lehkostí sobě vlastní.Chvílemi je trochu nevyrovnané tempo a možná příliš velký důraz na emancipaci ,ale to jsou jen maličkosti.Dávám jasných 90% a jdu se trochu učesat ,abych zapadl.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Čekali jsme dlouho a dlouho ,ale nakonec se nám Síla v rukou Disneyho a J.J.Abramse probudila.A jak to dopadlo?Inu ,vezmeme to hezky popořádku.Vesmír Star Wars je předaleký a obrovský a možností ,jak navázat na původní trilogii bylo jistě mnoho a byl bych zvědavý ,kudy by se ubíral sám otec Lucas.Na Abramsovi je vidět ,jak miluje Hvězdné války každým coulem a je to také znát na každém záběru filmu a to je pro mě první velké plus.Scénář je velmi precizní a sází na jistotu a hvězdný vesmír.Odkazů na původní trilogii je mnoho ,na tu novou téměř žádné.Je vidět ,že zatímco původní trilogii autiři evidentně milují ,tu novou trošičku ignorují.Takže atmosféra je jako vystřižená z původních Star Wars a chvílemi mi úplně připadlo ,jako bych se znovu ocitl v sedmdesátých letech.Vizualizace filmu je absolutně dokonalá ,to čekal asi každý a je to opravdu pastva pro oči a uši.Brilatní výprava ,triky,kostýmy a samozřejmě zvuk.Vše vyšperkováno do nejmenšího detailu.Opět jsem byl velmi spokojen.Další velké plus ,vlastně obrovské je návrat hlavních postav ,které mají mnohem více prostoru ,než jsem čeka (až na Luka ,ale o tom až později)l a když se poprvé objeví Han Solo ,upřímně jsem zajásal a to velmi.Stejně tak jsem rád opět viděl princeznu Leiu.Obsadit tyhle postavy byl opravdu klíčový a fenomenální tah.Hezky se tak propojily děje a tím pádem je návaznost na původní trilogii lehce vstřebatelná a logická ,o což autorům šlo podle mého především.Ono zavděčit se starým fanoškům a nasbírat ty nové je velmi nelehká věc a J.J.Abrams si to jistě uvědomoval ,když do tohohle šel a moc dobře věděl ,pod jakým tlakem bude.Vsadil na jistotu ,přesnou atmosféru a minimum vlastní invence ,na kterou si podle mého ještě netroufl ,aby neodradil fanoušky a aby je naladil na díly další ,kde se do ní pustí na plné obrátky.Je to vlastně jasné a vcelku pochopitelné.Možná mohl malinko rozpracovat motivy nových postav ,ale ono první film hlavně seznamuje a moc na to nemá čas.Jistě to v dalších dílech bude lepší.Filmový vesmír epizody VII je dokonalý a přesný a to včetně starých známých postav ,mezi kterými stále funguje chemie a stále mají spoustu vtipných hlášek.Hudba Johna Williamse je opět skvělá ,i když tu není tolik nových motivů ,na který jsme zvyklí.Hodně se bojuje ve vzduchu a letecké souboje jsou opravdu fenomenální a vyšperkované do nejmenšího detailu.Moc jsem si je užil a už se těším ,až si je užiju znovu.Nový robot zapadá do plechové rodiny perfektně a staré známé plecháče jsem viděl také moc rád a užíval si je.Diváci budou mít trochu problém s hlavním záporákem.S maskou je skvělý ,jak si jí ovšem sundá ,je to podivný pocit ,že se nedívám na galaktického padoucha ,ale na někoho ,kdo jako padoch moc nevypadá a kterého porazí někdo bez výcviku Jedi ,ale David přece taky porazil Goliáše ,no ne?.Divák je zmlsaný skvěle padouškým Vaderem a Palpatinem a to se věru těžko překonává.Délka filmu vypadá jako mohutná ,ale najednou zjistíte ,že pro vyprávění tak rozsáhlého příběhu je velmi krátká a než jsem se nadál ,byl konec.Takže podtrhnem a sečtem.Síla se probouzí je důstojný návrat do námi tak známého světa ,který je pořád stejně skvělý ,zábanvý a napínavý.Ano přináší zatím minimum nového a ano trošičku logiky v návaznosti na epizodu VI možná někde poletuje ,ale to se jistě posune dál v příštím filmu.Návrat starých známých je perfektní tah a-pozor spoiler-smrt Hana Sola velmi emotivní a i když očekávaná ,tak diváky jistě nechtěná.Luke Skywalker se objeví až na samém konci filmu a neřekne jediné slovo.Jeho podobnost s Obi Vanem Kenobim je čistě náhodná a my už se nemůžeme dočkat epizody VIII.Tak prosím pánové neotálet a pracovat a pracovat.Po chvíli přemýšlení dávám 100% ,jednoduše proto ,že Abrams splnil mé očekávání a těch několik námitek ,co mám ,jsou jen maličkosti.Takže vzhůru do předaleké galaxie a světelné meče sebou.Ten můj se opět probral k životu.Takže ano ,takhle přesně má vypadat skvělý biják ,která navazuje na kult ,ctí ho a umí v jeho stopách pokračovat dále.Děkujeme a ať Vás provází síla na dalších filmech.

Všechnopárty (2005) (pořad)

Karel Šíp je profík každým coulem.Je vtipný ,inteligentní a naprosto běžná talkshow je v jeho rukách příjemná a zabavná podívaná.Umí se svých hostů ptát ,má inteligentní humor a myslím ,že stále víc a víc dozrává a je radost se na něj dívat.Samozřejmě vždy záleží ,jaké hosty pozve ,ale celkově vzato je to jasně nejlepší a nejzábavnější talkshow.

Labyrint (2015) (seriál)

Když něco natočí Jirka Strach ,nemusí mít divák strach se na to dívak.A je skoro jedno ,zda je to pohádka ,či mysteriózní kriminální seriál ,jako v tomto případě.Už samotný počin v našich českých vodách je nutno ocenit a to velmi.Sedmidílný seriál je skutečně tím nejlepším v pravém smyslu slova ,co tenhle žánr může nabídnout a to myslím zcela vážně.Takže hezky postupně-scénář Petra Hudského je opravdu precizní ,skvěle napsaný a originální.Možná je malinko víc roztažený ,sedm hodin je přece jen pořádná porce ,ale osobně mě to vůbec nevadilo a nenudil jsaem se ani chvíli.Příběh je opravdu ,ale opravdu mrazivý a napínavý jako bambusové vlákno ,takže divák se nemůže dočkat pokračování.Jirka Strach si jde přesně za svým a přesně ví ,co chce a co divákovi předkládá.Umí nastolit mrazivou atmosféru ,plnou děsivých a temných obrazů a umí i odlehčit a ukázat hlavní hrdiny jako obyčejné lidi.Jeho režie je přesná ,precizní a přesně taková ,jakou tenhle žánr potřebuje.Nenudil jsem se ani chvíli a jen jsem přemýšlel a seděl u televize jako zalitý do betonu.Herci jsou skvělí ,jako je u Stracha dobrým zvykem ,jen snad Stanislav Mayer přece jen za skvělým Jiřím Langmajerem malinko zaostává a trochu mi neseděl Miroslav Donutil jako šéf ,prostě mi na tu roli nepasoval.Vynikající kamera ,výprava ,zvuk a hudba Ondřeje Brzobohatého, jen podtrhují skvěle natočenou atmosféru.Opravdu vynikající podívaná.Ano ,úplně bez chybičky není ,převe jen se tu objevbí několik klišé a trochu nám to tvůrci natahují ,ale to je jen drobné smítko na skvělém podnose.Taky jsem moc rád ,že tvůrci nikoho nekopírují a jdou si svou vlastní cestou ,to je další bod k dobru.Takže ,i když tu malinko výtek mám ,po chvíli se rozhoduji k plnému hodnocení a dávám jasných 90% ,jednoduše proto ,že jde o jeden z nejlepších českých seriálů a to bez pardonu.A když přihlédnu k velmi kvalitnímu zpracování žánru ,který se v našich vodách objevuje tak poskromnu ,je to jasná volba.Takže Jiří díky a už se moc těšíme na další mysteriózno a já se jdu mrknout ,co se to ozývá za podivné klepání ze sklepa.

Spectre (2015)

Agent 007 se vrací ve filmu s pořadovým číslem 24 opět v režii Sama Mendese.A jak tentokrát dopadl?Inu velmi dobře a je mi líto všech ,kteří tvrdí opak.To ale neznamená ,že je úplně dokonalý.Hlavní problém tohohle filmu tkví v tom ,že po "Skyfall" ,který byl opravdu úchvatný všichni čekali ,že se to podaří znovu a budeme se opět tetelit blahem.Ovšem každý musí chápat ,že taková konstalace ,jako u "Skyfall" a to,jak se film povedl ,je opravdu vyjímečné a nemůže se to dít pokaždé.To prostě nejde.Ale tvůrci se velmi snažili se "Skyfallem"držet krok a hlavně vráti ducha starých bondovek.Scénář je bondovský jasný ,patřičně napínavý i vtipný se spoustou lokací ,přesně takový ,jaký má bondovka mít.Divák se dozví něco z Bondovy minulosti a taky o několika dalších postavách.Což je dobře.Hlavní problém scvénáře ale tkví v tom ,že je poměrně nevyrovnaný ,co se týče tempa a tak po naprosto úchvatném začátku ,který vypadá jako v jednom záběru ,i když není a je opravdu fascinující ,přichází zpomalení a poměrně dlouhá část politiky a vysvětlování a chvíli trvá ,než námk Bond opět ukáže ,proč je Bond a proč se na něj diváci chtějí dívat.Taky si myslím ,že je scénář malinko víc překombinovaný ,než by na bondovku být měl a přece jen trochu delší.Chtělo to malinko víc stříhat a bylo by to bezchybné pokoukání.To ale neznamená ,že se "Spectre"nepovedl ,právě naopak..Jen prostě ve srovnání se"Skyfall"trochu zaostává.Daniel Craig je skvělý(už jsem si na něj díky "Skyfall"zvykl)a výborně mu sekunduje jak Léa Seydoux ,tak Ralph Fiennes a s nimi i všichni ostatní.Sam Mendez věděl přesně co chce ,takže má film patřičný spád ,skvělou akci,bondovský humor i nadsázku a slušného padoucha.Ne tak skvělého jako ve "Skyfall" ,ale velmi slušného.A i ostatní složky filmu šlapou velmi dobře ,všetně brilantního 4K obrazu a 7.1 zvuku ,který je opravdu precizní a vypiplaný do nejmenšího detailu.Takže já jsem byl spokojen a jen trochu vytýkám délku a možná trochu moc psychologie a politiky ,ale to jsou maličkosti ,takže dávám jasně bondovských 80% ,protože při srovnání se "Skyfall" prostě musím a říkám si ,že už si asi půjdu koupit nové hodinky.P.S.Scény v Praze jsem si opět velmi příjemně užil.