Terminator Genisys (2015)

12 let čekání na temnou budoucnost a jakpak to dopadlo?Inu tak nějak všelijak.Těšil jsem se moc a moc.Jak na Arnolda ,tak na vše okolo a hlavně na pokračující příběh.Bohužel se toho moc nezdařilo.Takže popořádku.Příběh celkem slušně navazuje na předchozí díly a pokračuje v linii cestování časem ,na který čtvrtý díl zanevřel.Odkazuje zejména na první díl a musím řáct ,že velmi příjemně a překvapivě dobře.Scény související s prvním filmem jsem si opravdu užil.Jinak je na scénáři vidět ,jak moc byl přepracováván a docela by mě zajímalo ,jak vypadaly verze před touto konečnou.Scénář je totiž nejslaběí část pátého filmu.Scénaristické duo totiž kombinovalo a kombinovalo ,až překombinovalo a režisér Alan Taylor se taky moc nevytáhl.Chybí tu nápady,tah na branku a vůbec celkový nosní prvek ,any se mohl divák s příběhem ztotožnit..Časových smyček je tu více a často chvíli trvá ,než se divák zorientuje ,kde že to vlastně je ,což je špatně.To je první kámen úrazu.Ten druhý je udělat z Johna Connora-pozor spojlírek-hlavního padoucha ,což je pro mě absolutně nepřípustné a myslím ,že oba scénáristé trávili hodně času na slunci a trochu se jim to uvnitř ohřálo.To je opravdu úlet a celé špatně.JInak přece jen něco celkem funguje--naprosto skvělý Arnold ,který drží celý film a bez něho by to bylo opravdu velmi špatné .Vynikajíci vizuální stránka ,skvělá kamera ,hudba i zvuk ,ale to jsme asi čekali ,že?Jinak T-1000 v asijské kůži byl vynikající a skvělý nápad.Opravdu velká škoda toho zamotaného a zoufalého příběhu ,jinak by šlo aspoň o průměrný film.Režisér se opravdu kdovíjak nevytáhl a i když akce a technická stránka filmu je zvládnuitá skvěle ,přece jen tu chybí trošku více režijních nápadů a větší tah na branku ,musím to opět zopakovat .Tvůrci se opravdu nevytáhli a jde rozhodně o nejhorší díl celé série ,bohužel..kromě Arnolda taky toho trochu zachraňuje humor a hlášky ,kterých je tu docela dost..Hodně přemýšlím a s úcty k Arnoldovi a jeho zubům a k dokonalé vizualizaci a ostatních složek filmu ,nemohu dát véc než 40% ,prostě proto ,že je to Terminátor ,tedy legenda a jsem velmi ,ale velmi zvědav na pokračování.Trochu se ale obávám ,jestl Genisys terminátoří ságu na dlouho neuspí ,nebo definitivně nepohřbí.Jinak je dobré neodcházet s kina s prvním titulkem ,to trochu napoví ,jak že to bude možná pokračovat a ještě je dobré konstatovat ,že 3D je tu zbytečné a jen slouží k většímu tahání peněz z kapes diváků.Takže Hásta la Vista snad u šestého dílu vážení.A modleme se ,aby scénáristé nepobývali opět hodně na sluníčku a terminátoří sága se vrátila na špičku akčního sci-fi ledovce ,kam bezpochyby patří.Autorská práva se vrací zpět k otci Jamesi Cameronovi a ten snad nedopustí ,aby případné pokračování bylo podobně slabé.

Jurský svět (2015)

Čtvrté dinosauří dobrodružství ,při kterém se konečně podíváme do otevřeného Jurského parku ,který se stal Jurským světem.Museli jsme si na to více než dvacet let počkat.Těšil jsem se a zároveň jsem byl skeptický.Které čtvrté pokračování se aspoň trochu povedlo?Pak jsem viděl trailer a zase jsem se těšil.A jak to tedy dopadlo?Nejsem spokojen ,jsem nadšen a myslím ,že i Michael Crichton by zaplesal.Scénář je velmi pestrý ,příjemný a nápaditý a režisér Colin Trevorrow ví přesně co chce a jde si nekompromisně za svým.Také je tu jasně vidět Spielbergova prodloužená produkční ruka a s režisérem si evidentně velmi sedli.Příběh je totiž fantastický a zpracování famózní.Vizuálně film bere dech ,ale to asi čekal každý.Ovšem nečekali jsme tak dobrý a napínavý příběh a opravdu strhující děj.Genetická mutace dinosaurů-pozor malý spojler-byl další logický krok ,protože mi lidéí jsme prostě nepoučitelní a pořád budeme mít málo a zase se nám to vymstí a zase do toho půjdeme.Nebudu tu rozebírat etickou stránku filmu a chování lidí,nad tím ,ať se zamyslí každý sám.Koukám hlavně na filmařinu a ta je tady zatraceně dobrá a je to jeden z dalších bijáků ,kvůli kterému chodíme do kina zas a znova a velmi si to užíváme ,protože přesně takové bijáky máme rádi.A moc.Skvěle napsaný a patřičně dobrodružný a napínavý příběh ,perfektní režie ,vynikající kamera(přelety ostrova a záběry z výšky jsou opravdu dechberoucí a moc jsem si je užíval) ,excelentní zvuk vypiplaný do nejmenšího detailu a samozřejmě nádherní dinosauři.No a k tomu skvělí a uvěřitelní herečtí hrdinové.Co chtít víc?Inu ,ano ,nic.Ty komentáře typu tohle a tohle kopíruje Spielberga stejně tak i děj jsou naprosto zcestné a určené jen ke zviditelnění.protože tady každý musí vidět ,jak se tenhle film povedl.A ano ,takhle přesně vypadá blockbuster ,ač to slovo nemám rád.A že je vykradená hudba?Ó pardón ,to vskutku není.Michal Giacchino jí opravdu složil ,ale samozřejmě použil základní Williamsův motiv ,bez kterého by nebyl Jurský park Jurským světem.Je tu tolik skvělých nápadů (až se začne vyráíbět gyrosféra ,budu určitě mezi prvními ,kdo si jí koupí) ,až se nechce věčit ,že se vešli do jednoho filmu a tolik skvělých scén.A když říkám tolik ,myslím opravdu hodně.Osobně jsem byl neskutečně nadšen scénou cvičení raptorů ,útokem raptorů na náklaďák ,únik pterodaktylů z klece a jejich následný útok na dav lidí je opravdu dechberoucí.Pak taky třeba únik nového mutanta z ohrady a samozřejmě závěrečný souboj ,který tu obstará-pozor opět spojleruju-T-Rex ,tentokrát v roli kladného hrdiny.A i když se objeví až v samotném závěru filmu ,zůstane opět nezapomenutelný ,jako v každém díle.Tedy vskutku skvělých scém je tu nepočítaně a už se moc těším ,až si jízdu v parku vychutnám znovu.Je tu spousta nových dinosaurů a opět skvělí dětští hrdinové.A myslím ,že různé rozpravy o inteligenci raptorů můžou vskutku vést jen odborníci ,jinak nejsou na místě a tudíž se stávají zbytečností.Osobně zastávám názor ,že v každé době ,tedy i té Jurské vládl nějaký druh díky své inteligenci a tady to byli zcela urřitě raptoři ,což potvrzují výzkumy za poslední roky.To jen na doplněnou pro šťouraly.Dávám jasných 100% a kdybych mohl ,ještě to zvednu.A teď se jdu mrknout po e-shopech ,jak to vypadá s výrobou gyrosféry.A to by v tom byl čert ,aby se toho nějaký číňan nechytil!

Noc v muzeu: Tajemství hrobky (2014)

Třetí filmová výprava do oživlého muzea ,která se velmi moudře přesouvá do muzea v Londýně ,aby dala možnost objevení se nových postav.Ano ,film nic nového nepřináší a opravdu nás ničím nepřekvapí.Jede si ve svých starých kolejích ,jen opět přidává na vizualizaci a tentokrát i trochu odhalije tajemství kouzelné desky(a zase jsme v Egyptě).Film je opět klasickou rodinnou podívanou ,která většinu diváků pobaví a vůbec neurazí.Osobně jsem si tuhle třetí jízdui opět užil a to o malinko ,více ,než tu druhou.Skvělí herci ,které už známe a několik nových,(Hugh Jackman mě opravdu velmi pobavil) a k tomu perfektní vizualizace s několika opravdu vydařenými nápady ,vynikající kamera a opět hudba Alana Silvestriho.Rozloučil jsem se s Robinem Williamsem a i když někteří reptají ,já myslím,že důstojně ,protože jakýkoliv humor mu nebyl cizí.A tady byl přece prezident ,no ne?Přesun do Londýnského muzea byl logický a velmi dobrý nápad a dal vzniknout novým postavám a nápadům.Takže jsem si tuhle třetí noc příjemně užil ,pobavil se a i když muzea zrovna moc nenavštěvuju ,dávám čistých 65% a jdu se mrknout ,co jsem to dovezl za suvenýry z toho Egytpa.

Fotograf (2015)

Film režírovaný Irenou Pavláskovou o životě fotografa Jana Saudka.A v roli Jana Saudka Karel Roden.A neznám jediného obyvatelke česko-slovenska ,který by na to nebyl zvědavý.A tak i já sem byl.No a věru ,odcházel jsem spokojen a ne-li nadšen.Ale popořádku.Nejprve je nutno říct ,že i když film mapuje život bouřliváka s ohromnou živelností a nadáním jako takový ,zaměřuje se hlavně na určité pasáže a hlavně určité lidi ,kteří se kolem mistra motali a motají.Nebudu tu rozebírat a psát svoje dedukce o tom ,kdo je jaký a kde je pravda ,to nechť si každý divák rozhodne sám ,ostatně ihned na začátku filmu říká Jan Saudek ,že lidé mají rádi fantazii.A mají?Jako spoluautor scénáře sem možná nějakou fantazii propašoval.A možná vůbec ne.To ale není důležité ,protože život Jana Saudka není námět pro jeden film ,ale skoro pro nekonečný seriál.Scénář je typický pro Pavláskovou ,snaži se skloubit svůj pohled na Saudka ,realismus a onu živelnost a to se jí daří.Režie je precizní ,jasná a přesně si kráčí za svým ,jako ostatně ve většině svých filmů.Je sama sebou a to dává filmu šmrnc a spád a samozřejmě také sám mistr ,který do scénáře vstupoval svými vzpomínkami.Jasně je tu hodně sexu a pro někoho vulgarit a trochu zvráceného světa ,ale to snad bez toho nejde ,ne?Píšu to jen proto ,že mě tu trochu zarážejí některé komentáře ,jako by dotyčný vůbec nevěděl ,na jaký film jde.Takže je to prosím pěkně životopisný film o známém českém fotografovi a bouřlivákovi.Ano?Vůbec mi připadne ,že místo ,aby se zde řešila filmařina a film jako takový ,píše sem každý ,kdo umí dát prst na klávesnici a tím pádem je tu více než polovina blábolovin od lidí ,kteří filmu vůbec nerozumí a jen se tu zviditelňují.No ,budiž jim to přáno.Jen chci říct ,že komentář má něco říct o fimařině a filmu jako takovém.A tady je filmařina zatraceně dobrá!Námět zajímavý a velmi ,scénář precizní a patřičně živelný ,režie tvrdohlavá a přesná a k tomu vynikající kamera ,hudba a herci a to především Karel Roden)samozřejmě)a Marie Málková(pro mě opravdový objev roku).Takže by vlastně člověk nevěděl ,co má ještě víc chtít.Ale pár připomínek mám.Irena Pavlásková toho chtěla zahrnout do scénáře mnoho a tak někdy děj utíká jak splašený a děje se toho moc a pak najednou zvolní a jednu drobnost řeší příliš dlouho.Celková stopáž filmu je na takový žánr přece jen trochu moc a chtělo by trochu stříhat.Milovníci Jana Saudka si přijdou na své v prodloužené televizní vverzi ,takže kinoverzi bych přece jen malinko zredukoval a určité momenty tím víc vypíchnul.Takže dávám jasných 80% a beru svůj osobní foťáček a vyrážím na ulici ulovit nějakou tu momentku.Takových čistých filmů po filmařské stránce opravdu není v českých vodách mnoho.

Jupiter vychází (2015)

Andy a Lana Wachowski nenatáčejí jednoduché filmy.Po "Atlasu mraků" ,což je jedna z nejsložitějších a nejtěžších knih pro zfilmování ,co jsem kdy četl si vymysleli a napsali Jupiter.A musím říct ,že po shlédnutí traileru jsem se dost těšil.No a o to více jsem byl zklamán.Divákům je opět servírován nádherný vizuální zážitek ,to bezesporu a to včetně skvělého 3D.A místy je to opravdu dechberoucí podívaná (ostatně 170 milionů dolarů musí být někde znát).Je tu spousta skvělých a nádherných scenérií ,spousta perfektních a nádherných detailů a akcí.A také perfektně promakané a navržená vesmírná plavidla.Trochu to odkazuje na Hvězdné války a trochu na další filmy ,jako je třeba Duna nebo Pátý element (ani jednomu ale nesahá ani po kotníkové kůstky ).Takže ano ,to se povedlo ,stejně jako kamera a hudba.Tím to ale končí ,vše ostatní je odfláknuté ,jak to jen odfláknuté být může.Nechápu ,jak si mohli sourozenci myslet ,že jim tohle projde a lidi se na to pohrnou.Základní námět je chaotický ,vůbec není vysvětlená mytologie světů a vesmír a vše ,co s tím souvisí.Scénář je odfláknutý ,jednoduchý a spoléhá jen na efekty a základní prvky Space opery ,což by mi nevadilo ,kdyby ovšem stál za něco příběh ,ten je ale děravý ,jako vesmírné řešeto a chaotický.Je tu několi slušných nápadů a scén ,děj ale přeskakuje tam a zase sem a divák je nejdřív zmatený ,pak nic nechápe a pak už chce ,aby byl konec.Herci jsou nemastní ,neslaní ,ostatně není divu ,nemají co hrát.I když na některých je vidět ,jak moc se snaží(Sean Bean).Nedivím se ,že Natálie Portman odstoupila ,tohle by jí neslušelo a musím říct ,že MIla Kunis mi tu vůbec neseděla a nic jsem jí nevěřil.Je to vesmírný příběh o ničem ,zabalený v nádherném pozlátku s namalovanými srdíčky na obale.Nic víc ,nic míň.Za tu práci týmu na vizuální efekty a například za scénu se včelami dávám s přimhouřenými očkami 50% a doufám ,že příští film Wachowskich mě potěší mnohem a mnohem víc.Jdu si pustit Indyho a připomenout si ,jak vypadá skvělý a nestárnoucí příběh.A dám si u toho pořádný hrnek kafe s obrovským kopcem šlehačky.Halelujá!!!!!

Hodinový manžel (2014)

Úplně normálních a příjemných českých komedií ,které si na nic nehrají je jako šafránu.A tak každá jen trochu slušná česká komedie je přivítána s nadšením.A je tomu tak i u režijního debutu Tomáše Svobody.Jeho komedie je poměrně slušně napsaná ,děj je jednoduchý a předvídatelný ,ale je tu dost prostoru pro vtipné dialogy a humorné situace.Film drží nad průměrem především herci a to jak ta mužská část ,tak ta ženská.nejvíc jsem si užil Davida Novotného,Zuzku Norisovou ,Bolka Polívku ,Evu Holubovou ,Davida Matáska ,Lenku Vlasákovou ,Andreje Hryce a Jitku Čvančarovou.Je vidět ,že film je bavil a užívali si to.Další věc ,která film zvedá je to ,že ač je poměrně jednosuše napsán ,je svižný a těží z úplně obyčejných životních eskapád ,který může zažít každý z nás.Příběh čtyř přátel ,kteří vlastní bazén ,kde hrají vodní pólo ,který jim posléze hygiena zavře a oni zkouší jak dál a jeden z nich dokonce v bazénu i bydlí je opravdu komediální a vtipný.Velmi slušně jsem se bavil a jsem rád ,že takovéhle filmy ,které si na nic nehrají a chtějí jen bavit a slušně bavit jsou a doufám ,že budou.Je jich totiž žalostně málo ,zatímco těch depresivních je přehršel.Všechny složky ,včetně kamery,střihu a hudby plní svůj účel.Svět zaplněný postavami tady funguje bez problémů.Možná by někdo řekl ,že je o ničem a jednoduchý a že chtělo to a to víc rozvinout.pak už by to možná nebyla komedie ,ale drama.Je tu spousty situačního humoru ,vtipných dialogů a scének a divák se směje ,aniž by se styděl a tak to má být.Osobně bych se snažil trochu více zapracovat na příběhu a rozvinout ho a to včetně spousty okrtajových postav ,ale to je jen taková malá připomínka.Bez problémů a s úsměvem dávám 80% a teda nikdy jsem na dně bazénu nespal.Jaképak to asi je?

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

A je dobojováno moji milí.Třetí Hobit a šestý film středozemě skončil a divák hodnotí a přemítá.Tedy pěkně od začátku.Jsem velice rád a děkuji Peterově režii ,že Hobita přiblížil Pánu prstenů a nenatočil vcelku jednoduchou a mísrty trochu infantilní ,ale nádhernou knihu ,bez sebemenší invence.To je myslím hlavní a důležitá věc ,protože tím Hobita proměnil v celkem temný epos ,kde se na konci opět utkají armády bojovníků.A jak tedy dopadl závěr celé trilogie?Myslím ,že opravdu famózně ,i když několik výtek přece jen mám.Třetí díl Hobita začíná tam ,kde druhý skončil ,takže samozřejmě vydat se na něj bez znalosti předchozích dílů je holý nesmysl.Jackson se opět drží knihy jen opravdu rámcově a v hlavních rysech a spoustu toho přidal a hlavně hodně zhoustnul atmosféru.Což se samozřejmě zarytým Tolkienovcům líbit nemusí ,ale já osobně říkám ,že to filmového Hobita pozvedlo.Je tu spousta vysvětlovacích prvků ,aby se Hobit lépe propojil s Pánem prstenů ( pozor malý spoiler-Sauron a souboj s Galadriel a Sarumanem , konec filmu a plánovaný odchod Legolase za Aragornem ,atd).Celý film je samozřejmě a opět dokonalá vizuální podívaná ,která opět ukazuje posun a kvalitu digitálních triků a filmové postprodukce.Je to skutečná pastva pro oči a uši.Nádherné exteriéry ,skvělá a uchvacující kamera ,vynikající zvuk a opět sklvělá hudba Howarda Shorea.Samozřejmě ,jako při každém velkém filmu se tu najde několik chyb.Tak předně mě mrzí velmi náhlé objevení zeměžroutů a poté jejich náhlé zmizení.Je to škoda ,těšil jsem se na ně a čekal ,jaklé to budou vizuální orgie.Nebyly a to bez nejmenšího vysvětlení.Ovšem doufám ,že si to v rozšířené verzi vynahradím.Těch několik dalších úliteb příběhu (zvon ,stojící věž atd.)jsem filmařům prominul a nijak je nepitval.Ve velkém příběhu se to ani nemá ,pokud to nepřekročí únosnou mez ,což se tady nestalo.Příběh samotný ubíhá krásně a citlivě jako splašený a vyústí ve velké finákle ,které si musí užít snad každý.Choreografie bojů je skvělá a elfů obzvlášť.Opravdu jsem se těšil a moc jsem si to užil.Chtělo by se mi opět říct ,že mě mrzí to ,že se do Středozemě v novém příběhu už nepodívám ,ale už to neřeknu ,protože i když si myslím ,že Silmarillion může chtít zfilmovat jenom blázen tak já jednoho znám ,viď Petere Jacksone?Předpokládám ,že už touhle knihou listuješ a hlavně se prosím zaměř na Druhý věk Středozemě a souboj Isildura se Sauronem.Tohle totiž musíme vidět úplně všichni ,no ne?Takže celkově bych trilogii Hobita zhodnotil jako parádní podívanou a přesto ,že to je útlá kniha pro děti ,stal se z ní skvělý film ,který se stal příjemným a skutečným bratrem Pána prstenů.Děkujeme Petere a ještě jednou a pane Tolkiene též.Po chvíli přemýšlení a srovnávání dávám 90% za těch několik drobných chybek a zeměžrouty a už se moc těším ,až si pustím všech šest filmečků pěkně chronologicky za sebou.To bude ale filmová mňamka ,že ano?P.S A teď se jdu mrknou ,co to plave pod ledem v našem rybníce.

Interstellar (2014)

Čekání na další film Christophera Nolana se vždy vyplatí.Těšit se je skoro povinnost a zatím nás to nikdy nezklamalo ,že?A jakpak dopadlo tohle sci-fi s tak podivně nečeským názvem?Nejdřív řeknu famózně a pak se rozepíšu.Inu začínám mít podezření ,že jakýkoliv námět se v rukou Nolanovic rodiny promění ve zlato.prostě a jednoduše.Tady je námět vlastně poměrně jednoduchý a někdo by mohl říct i omšelý.Na zemi dochází zdroje a lidstvo musí najít cestu do jiných galaxií pomocí černé díry a najít nové místo pro život (odtud ten název).Jenže to by nebyl pan režisér ,kdyby už při psaní scénáře nebyl perfekcionista a nehodil na papír spoustu skvělých a geniálních nápadů ,které pak jako režisér proměnil v dokonalý filmový zážitek.Ano ,už sám scénář je skutečně nápaditý a precizní a samo zpracování je vskutku úžasné.Na začátek musím říct ,že kdo nechápe čas ,jako čtvrtý rozměr a bere ho jen jako že ubíhá dopředu ,nepochopí nic(odtud ty kritiky na střih a jak tohle a tohle nedává smysl).Kdo ovšem vnímá čas jako čtvrtý rozměr ,který lze posunovat dopředu ,dozadu a ohýbat ,bude nadšen a unesen ,stejně jako já.Ano ,je tu několik scén ,které skutečně dají divákovi hezky zabrat a nutí ho pořádně se soustředit.Ale odměna se dostaví záhy.Svým zpracováním a řekl bych i jednoduchostí připomíná "Interstellar" osmdesátá léta(třeba jednoduchost robotů).Nolan ví přesně ,co chce divákovi říct a jak mu to chce říct ,ví přesně ,co bude za příští zatáčkou a co chce ukázat hned a s čím počkat.Všechno má ve filmu přesně svoje místo ,každé zrnko prachu(a to doslova) a každý záběr je dokonalost sama.Kameraman Hoyte Van Hoytema zde ukazuje své mistrovství a je to podle mě jasná nominace na Oscara ,stejně jako hudba ,která opět dokazuje ,jaký je Hans Zimmer génius.Takhle perfektně napsané a zrežírováné sci-fi jsem skutečně dlouhé roky neviděl.Je to pravá a nefalšovaná sci-fi podívaná ,plná dramatických situací a dobrodružství ,kde jsem několikrát zůstal s pusou otevřenou dokořán a to doslova.Perfektní scénář ,geniální režie ,kamera a hudba.K tomu vynikající střih a výprava.A samozřejmě skvělí herci ,kterým divák věří vše do posledního slova.A o vizuální stránce myslím nemá cenu mluvit ,protože opět posouvá hranice fimového zážitku dál.Poměrně velká část filmu byla točena na filmové 70mm kamery a je to opravdu znát a je to právě ten zážitek ,kvůli kterému chodíme do kina.Ano ,dokonalost v každém detailu.A škarohlídům a kritikům říkám jen-podívej se znovu a pořádně ,bez coly ,popcornu a s očima dokořán.Osobně jsem byl i absolutně spokojen s koncem ,přesto ,že jje terčm kritiky a nepochopení.Přesně mi do kontextu filmu zapadal a uzavřel časový kruh.Takže bez jakýchkoliv výtek ,které prostě nenalézám dávám jasných 100% a tady mě obzvlášť mrzí ,že nemohu dát víc.Christophere poklekám a děkuji,protože je tu opět filmový kus ,kvůli kterému chceme chodit do kina zas a znova a dokud takové filmy budou ,budeme i my usedat před plátno a těšit se ,co zažijeme.No a teď jdu vyhodit moje digitální hodinky a koupím si ručičkové.Prostě ,kdyby náhodou...

RoboCop (1987)

Další klasika 80-tých let pod režijní taktovkou Paula Verhoevena.Drama z nedaleké budoucnosti ,kdy je ze zbytků skoro mrtvého těla sestaven nový policista ,patřičně opancéřovaný a sloužící zákonu.Bohužel se mu ale vracejí vzpomínky.Skvělý námět ,poměrně slušný a dramatický scénář a velmi temná a odporná vize budoucnosti.Verhoevenova režie je velmi drsná a místy až brutální(což je v jeho filmech až na vyjímky normální)) a ačkoliv mě to většinou nějak vadí ,protože prostě myslím ,že je to úlitba divákovi a samoúčelnost ,přece jen existují vyjímky a tohle je jedna z nich.Takže ano ,tady brutalitu beru a patří sem ,ale na druhou stranu je nutné říct ,že to režisér nepřehání a drží se.Ostatně v době vzniku filmu by mu producenti ani nic jiného nedovolili.Atmosféru umocňuje též vynikající kamera ,která je tam kde má být a skvěle mapuje celou atmosféru kriminální budoucnosti a stejně tak zvuk a hudba.Jistě ,vizuální stránka filmu a stop motion nám trochu zestárly ,je ale nutno vždy uvažovat v rovině doby vzniku filmu a tady je to pořád na úrovni a přijatelně působivé a solidně odvedená práce.Na tenhle kousek se vždy rád podívám a jsem moc rád ,že ho vlastním a plně doufám ,že takové budoucnosti se nikdy nedočkám.Teda ne že by to někdy nevypadalo na pravý opak ,protože lidi jsou prostě divný a jak říká moje mamka ,taky ksyndl.A proto máme takovéhle filmečky ,aby nás držely vzhůru a kromě toho ,že si je užíváme ,taky říkají-tudy ne.Taky se mi líbí prvky satiry a sociální dělení společnosti ,i když by se na obojím dalo ještě zapracovat.Dávám jasně robotických 80% ,protože trochu chtělo ,aby na pilu přitlačili herci a taky chtělo trochu dopilovat příběh a postavy v něm.Ano ,je to béčko samozřejmě ,ale řekl bych ,že je to typický příklad béčkového scénáře ,který se díky oblibě stane áčkovým kultem.A za 13 milionů?Myslím,že fakt dobrý.Ještě,že nám manželka pana nizozemce přesvědčila ,aby scénář ,který vyhodil do koše ,znovu vyndal.

Jak vycvičit draka 2 (2014)

Čtyři roky jsme si museli počkat na pokračování příběhu Škyťáka a Bezzubky.Ovšem čekání se nám divákům opravdu vyplatilo a dočkali jsme se jednoho z nejnádhernějších animáků ,který kdy na filmovém plátně běhal.Ano.Je to opravdová nádhera na tohle koukat.Scénář k filmu je trochu jako ke klasické dvojce-prostě všeho víc ,ale scénárista a režisér v jedné osobě ,Dean DeBlois psal scénář s gustem a opravdu si to užíval.A na každé vteřině filmu je to znát.Není to jen pokračování ,kde je všeho víc ,je tu spousta nových nápadů a přidané hodnoty ,včetně třeba matky hlavního hrdiny a celého příběhu s ní související.Taky si nelze nevšimnout režisérův velmi kladný vztah ke "Star Wars" a k obrovské úctě ,kterou k této sáze chová a proto tady najdeme řadu odkazů ,hlavně na "Impérium vrací úder".Je to fantasy dobrodružná podívaná ,která se opravdu hned tak nevidéí a když Bezzubka (pozor malinko spoileruju) vyzve "šéfdraka" na souboj ,do slova a do písmene se mi tajil dech ,jak je célá scéna úžasná a skvěle natočená.A není jediná ,je jich tam mnohem víc.Úžasný příběh ,perfektní scénář ,precizní režie ,nádherná kamera a skvělá hudba.Skutečně dokonalost v každém detailu.A k tomu opravbdu geniální animace a vizualizace celého filmu.Těšil jsem se moc a věřil ,že to bude jízda.A byla!A budeme si jí užívat zas a znovu ,protože takových skvostů zas tolik není.Takže velmi děkujeme a doufám ,že přípravy na trojku jsou v plném proudu ,jinak vyzývám předsedu správní rady DreamWorks na souboj.Jen nevím ,jestli se světelným mečem nebo drakem.Každopádně dávám jasných 100% a to jen proto ,že víc nemohu a skutečně je to neuvěřitelná jízda ,plná magie ,fantazie a předevšíím skvělé a nádherné filmařiny.