Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Další zpracování slavného severského románu,kterému já říkám"americký remake".Můžeme jakkoliv spekulovat,proč je tu nová verze už po dvou letech,ale je to tak a nemá cenu se s tím příliš zaobírat.Můžeme jen srovnávat.Tohle severské a velmi chladné krimi,kde se pomalu spojují nitky minulosti a současnosti,je vskutku velmi dobře napsané.Odhalování tajemnství dávno zmizelé dívky vede k odhalení sériového vraha,vlastně vrahů.A cesta to je opravdu zajímavá,napínavá,velmi chladná a precizně zvládnutá.Včetně obou hlavních hrdinů.Tolik ke knize.Tahle verze se od té švédské liší,ale ne zas tolik.A při srovnání mě obě verze přišly podobně zdařilé,nakonec ta švédská o malinko ,zvítězila(asi,že byla první a měla o malinko hustší atmosféru).Natáčelo se ve Švédsku a některé lokace nebo interiéry mi připadly skoro stejné.Celé je to vlastně klasická detektivka,s několika moderními prvky a téměř bez akčních scén.A funguje to.První klad je tady režisér.David Fincher byla skvělá volba,i když je tady vidět,že pracuje především na objednávku studia a jeho osobní vklad je opravdu minimální.Což je pro mě trochu škoda.Technicky se filmu nedá nic vytknout,atmosféra je dokonalá.K tomu pomáhá samozřejmě skvělá předloha a scénář,vynikající kamera a taky herci.Rooney Mara(ještě máme v živé paměti Noomi Rapace,která byla skvělá) je vynikající a správná rebelka,Daniel Craig patřičně charizmatický a role mu sedí.Perfektně sem zapadá jak Christopher Plummer,tak Stellan Skarsgard jako sériový padouch.Myslím,že toho moc neprozradím,protože jen trochu vnímavější divák odhalí vraha velmi záhy,což je podle mě jeden z nedostatků.Pak už totiž jen čeká,až bude vrah dopaden a chybí onen dráždivý pocit"kdopak to teda je?".Divák neznalý předlohy se trochu bude ztrácet ve jménech,kterých je tu opravdu spoustu a rodinných vazbách(což je důvod,proč tvrdím,že přepisovat takovéhle knihy na plátno je velmi obtížné).Taky je tu samozřejmě spousta věcí jinak než v knize a také něco pochopitelně chybí.Film by musel být tak pětihodinový,aby se do něj vtěsnala celá kniha.Logických nedostatků je tu opravdu minimum(např.proč znovu nepoužít plyn?)a trochu mi chybí objasnění motivace hlavní hrdinky Lisbeth.Což samozřejmě pro čtenáře není žádný problém a film si i víc vychutnají.Takže celkově vzato jsem byl jako čtenář spokojen,ale ne nadšen.Plnění zakázky z toho čiší na sto honů,ale díky Fincherovi to dopadlo velmi solidně.Dávám 75% a doufám,že si to nebude chtít někdo za 2 roky zase zopakovat.

Firewall (2006)

Kriminální thriller,tentokrát na téma počítačové kriminality.Odborník na zabezpečení je donucen"vysát"pár cizích kont,když je jeho rodina držena jako rukojmí.Scénář je vcelku jednoduchý a poměrně dost opisuje a s ničím extra novým nepřichází,i když pár nápadů má.Richard Loncraine režíruje rutinně,bez nějakého extra nápadu,ale vytváří vcelku lehce nadprůměrnou podívanou.Hodně tady zachraňuje Harrison Ford,který je jako vždy patřičně charizmatický a prostě hrát umí(i když jako počítačový machr zrovna nevypadá a nepůsobí).Snaží se i Paul Bettany,jako hlavní záporák.Divák si ještě všimne Virginie Madsen,která hlavní dvojici příjemně doplňuje a Roberta Patricka,který se tentokrát neslévá..Ostatní tvoří pouze křoví.První polovina je celkem zdařile vyprávěná,ovšem místy zbytečně natahovaná.Druhá půlka je ve svižnějším tempu a občas se tam nějaký nápad zableskne.Kamera je velmi slušná,stejně jako hudba Alexandre Desplata a Kanadské exteriéry taky potěší divákovo oko.Takže celkem vzato jde o průměrný kriminální thriller,který mírně nad průměr zvedají herci(zejména Ford),kamera,hudba a exteriéry.Škoda,určitě z toho šlo vymáčknout víc.Dávám tedy 65% a že peníze v bankách nejsou v bezpečí,všichni víme.

Zataženo, občas trakaře (2009)

Další z řady animáků studia Sony,tentokrát o podivínském vynálezci,který vymyslí přístroj,jenž umí z vody vyrobit jídlo a zaplaví s ním celé město.Nápad vskutku velmi originální a doposud neviděný.To je myslím největší klad filmu.Scénář je slušný a příjemně plyne,i když je místy zbytečně dost dětský,což je tady myslím ke škodě věcii(velmi dobře si umím představit zábavnější verzi pro dospělé).Všechny postavy jsou živé a zajímavé a je tu i spousta vtipných situací a hlášek(opět především pro dětské publikum).Vizuální stránka je průměrná a nijak zvlášť neoslní,i když 3D je tady opravdu vynikající.Samozřejmě se tvůrci nevyhnuli morálnímu poselství,tentokrát hlavně na téma rodina,přátelství a rychlé občerstvení.Osobně musím říct,že jsem se nenudil ani chvíli a občas i slušně zasmál.Takové špagetové tornádo opravdu nemá chybu.A vůbec všechny kousky parodující katastrofické filmy.Vše doplňuje velmi příjemná muzika a opravdu spousta pokrmových nápadů.Takže nejen za ty nápady,ale hlavně za tu originalitu a přehradu plnou jídla dávám 75% a opravdu nedoporučuji dívat se na film v hladovém stavu.

Poupata (2011)

Sociální drama v mnoha obrazech a mnoha postavách.Režisér Zdeněk Jiráský tu vykresluje příběh jedné české rodiny.A je tu tolik beznaděje,deprese a mrazu.že jsem to už ve filmu dlouho neviděl.Příběh samotný je založený na rozkladu jedince,jeho přáních a jeho skutcích.A následné ovlivnění okolí,v tomhle případě celé rodiny.Hodně tady udělali herci a to všichni.Díky nim je film skutečné a uvěřitelné drama.Taky výběr exteriérů a zimní krajina dotváří onu bezvýchodnou melancholii dokonale.Někdo může namítnout,že se postavy chovají divně,ale stačí se rozhlédnout kolem sebe a hned člověk vidí,na čem je.Lidi jsou totiž zvláštní.Co mi ovšem vadí,je snaha za každou cenu zobrazit úplně všechno šedivě až černě.Tak to přece není.Vždy existuje rovnováha a naděje.Tady ovšem režisér žádnou nadějí ,aspoň malinkou,neukazuje,stejně jako jakýkoliv náznak z bezvýchodné situace,v které je tu téměř každý.Je to extrémní pohled na svět,bez radosti a lásky a schovává se v něm důsledná snaha zavděčit se především festivalovým porotám.Absolutně nachápu,koho napadlo,uvádět tenhle film před Vánoci.Vůbec tam v tu dobu nepatří.Ano,je to dobře natočený film,s opravdu zajímavými postavami,které hrajou skvělí herci.Ale to množství deprese,bezvýchodnosti a hnusu je na mě přespříliš.Po otřepání a loku domácího likéru dávám 65% a příště bych prosil malinkou jiskřičku naděje,nějakou pozitivní nebo pohodovou postavu(opravdu existují),nepřemýšlet o cenách,které mohu za film dostat a bude to dobré.

Kocour v botách (2011)

Copak ten kocour dělal,než potkal Shreka?Tuhle otázku si vedle diváků položili tvůrci a vznikl tenhle film,který samozřejmě časově patří před příběhy se Shrekem.Scénář je slušný,má příjemný spád,místy je vtipný a místy patřičně akční.Příběh sám je vcelku jednoduchý na motivy pohádky"Jack a kouzelná fazole" a trošku přikořeněný Zorrem.Vizuální zpracování je skvělé a nápadité,stejně jako hudba.Není tu žádna obveselovací postavička,což je možná dobře,protože je často do filmu cpána násilně a výsledek pak nestojí za nic.Jinak jsou všechny postavy zajímavé a nápadité,snad mi tu chyběl jenom pořádnější padouch.Ale chápu to,film je primárně určen dětským divákům.Je tu spousta narážek na pohádky a filmy(bohužel ne na ty české),které jsou opravdu vtipné.Takže jde celkově o velmi zdařilý a příjemný film,který potěší děti a dospělí budou spokojeni.Možná chtělo více zacloumat s příběhem a přidat kocourovi a číče ještě nějakého protihráče,ale pořád jde o velmi slušný nadprůměr,kterému dávám 70% a dodávám,že 3D je skvělé a dabing jakbysmet(i ten český).

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Guy Ritchie nezahálel a naservíroval divákům druhého Holmese velmi rychle.A při tom si na druhém příběhu nechal opravdu záležet.Vše pokračuje ve stejném duchu,jak první film,jen je to o něco víc efektivnější,velkolepější a na scéně je skutečně bravurní padouch.Debaty na téma,zda je příběh jednoduchý či složitý přesně vyjadřují,jaký je.On je totiž na první pohled celkem jednoduchý,ale při tom je vlastně složitý.Scénář je napsán patřičně Holmesovsky a tak je tu spousta detailů,které mají přesně své místo a divák musí vše sledovat pozorně a pečlivě.Je tu taky poměrně dost postav a sledovat jejich motivaci v souladu s celým dějem je opravdu nutné,pro plné vyznění celého filmu.Film na jedničku nijak zvlášť nenavazuje,jen se tu připomene několik detailů a jedna Rachel McAdams,která tu ovšem moc prostoru nemá(což je škoda,neb je opět i na tak malém prostoru úžasná).Takže se klidně dá tohle dobrodružství shlédnout bez znalosti toho minulého(stejně ho ale vidět doporučuji,neboť je skvostné(.Režisér diváka rovnou šoupne doprostřed vyšetřování a divák plave.Ovšem velmi se mu to líbí.Film je opět klasický akčně-dobrodružně-mysteriózní kriminálka se vším,co k tomu patří.Je správně tajemný,napínavý a patřičně efektní.Dvojice Downey Jr. a Law jsou opět vynikající a chemie mezi nimi je opravdu geniální.Noomi Rapace je skvělá,ale oběma hlavním hrdinům dělá jen křoví,i když velmi zdařilé.Jared Harris jako profesor Moriarty je padouch jedna báseň z kategorie"geniální šílenci" a na plátně jsem si ho opravdu užíval.Guy Ritchie se v Holmesovském světě cítí evidentně jako ryba ve vodě,protože jak vtipné a nápadité dialogy,tak akční scény(utěk v lese je jedna z nejlepších filmových akcí za poslední dobu)jsou výborně zvládnuté a opravdu precizní.Zpomalovačky jsou jen taková třešnička na dortu.Skvělé lokace a jejich množství trochu připomína Bondovky,a opravdu za nimi v tomhle směru nezaostává.Hudba je kapitola sama pro sebe a Hans Zimmer opět ukázal,jaký je mistr.Každá lokace tu má své motivy,které perfektně dokreslují děj.Holmesovské dedukce a akční momenty jsou opět bravurní a chvílemi jsem se přistihl,jak hlavní dvojice držím palce a mám zaťatou pěst.A bláboly typu"stejně víme,že nikdo z nich neumře"jsou opravbdu bláboly,protože přece nechceme,aby umřeli,ale přesto se díky atmosféře o ně bojíme.A to je právě ono-podařilo se tady udržet atmosféru z jedničky(i když tu není tolik překvapení) a protáhnout jí celým filmem,až do skvělého a napínavého konce.O kolika pokračováních se tohle dá říct?Takže já jsem byl opravdu nadšen,jak příběhem samotným,tak zpracováním a po chvíli přemýšlení nedám plnou nádrž jen kvůli tomu,že chvílemi díky efektivnosti malinko pokulhávala logika.Neberu to ale jako nic zásadního,takže,když to porovnám s prvním filmem,dávám také 90% a jsem zvědav,koho budou kluci honit ve třetím filmu.

Thor (2011)

Další komiksový hrdina na filmovém plátně,tentokrát mu na svět pomohl režisér Kenneth Branagh.A pomohl mu velmi dobře.Příběh z říše bohů,kde je velmi těžké udržet mír,se mladý a arogantní Thor velmi křehkou rovnováhu rozhodne narušit a je za to otcem potrestán.Ten mu odebere schopnosti a sešle ho na planetu Zemi,jako smrtelníka.No,jenže nic není jak vypadá a začíná se odvíjet zajímavý a neobyčejný příběh.Předně musím říct,že sídlo bohů,Asgard je opravdu nádherné a vizuálně úchvatné a divák si ho užívá s otevřenou pusou.Ledový svět je také dokonalý,no a zem je prostě zem,neboť jí přece známe.Scénář je vcelku jednoduchý,ale plně funkční a Kenneth Branagh vše zvládá perfektně a bez většího zaváhání.Jeho přístup k filmu je patrný a nezaměnitelný.Herci jsou skvělí a to jak charizmatický Chris Hemsforth,tak vládcovský Anthony Hopkins,nebo třeba nevěřící Stellan Skarsgárd a samozřejmě roztomilá Natalie Portman(jako umanutá vědkyně je opravdu k sežrání).Akční fantasy šlape skvěle,i když akčních scén tu zas tolik není,jsou ovšem skvěle natočené,nápadité a opravdu si je divák užívá(hned ta první v ledovém světě je opravdu super).Film je vyplněn spoustou mytologie,aby neznalý divák vše pochopil,což může někomu připadat nudné.Myslím ale,že to nebylo přehnáné a bylo to uděláno s vkusem.Přechody do jiných světů jsou nápadité a oku lahodící,stejně jako charizmatický strážce mostu,který je určen pro přesun.Tuhle jízdu jsem si opravdu užil a že to bude až takhle dobré jsem nedoufal.Možná mohl být trochu zajímavější příběh na zemi,kde chtělo přijít s několika dalšími nápady,ale není to nic zásadního.Pokud srovnám ostatní komiksové adaptace,tak kromě"X-menů"a"Temného rytíře"nechává "Thor"ostatní důstojně za sebou.Dávám i bez kladiva jasných 85% a jen mě mrzí,že Kenneth nechce natočit pokračování.

Mission: Impossible III (2006)

J.J.Abrams se chopil režie třetí mise agenta Hunta a opravdu a parádně jí nakopl.Tom Cruise se nám zamiloval,takže zlidštěl a divák to kvituje s povděkem.Samotný příběh je skvěle napsán i režírován a divák se opravdu ani na chvíli nenudí.Akční scény jsou skvělé,nápadité,dynamické a místy poměrně originální.Celý děj je vyprávěn s lehkostí,nápadem a místy vtipem,není zbytečně komplikovaný a přeplácaný zbytečnostmi.Tom Criuise a jeho parta je skvělá,stejně jako P.S.Hoffman,jako správně démonický záporák.Vizuální stránka filmu nemá chybu,stejně jako kamera a hudba.Abrams možná nejde tolik do hloubky,ale proklatě ví,jak má vypadat akční film nového tisíciletí.Je to opravdová adrenalinová jízda od začátku do konce,kde si divák užívá vše,co na plátně vidí,včetně skvělých exteriérů a technických vychytávek.Možná bych dal trochu více prostoru Hoffmanovi a trošičku bych si pohrál s koncem,ale to jsou skutečně maličkosti,které mi nemohou zkazit opravdu skvělý zážitek.Takže třetí Ethanově misi dávám vpohodě 90% a říkám,jen tak dál,tahle tvář se nám totiž moc líbí,že ano?

Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

Čtvrtá mise agenta Ethana Hunta v režii Brada Birda,který filmem"Úžasňákovi"ukázal,že tajným agentům rozumí a tohle je jeho první hraný počin.Abramsem skvěle nakopnutá série pokračuje dál a nebojí se ničeho ani přizně diváků.Scénář je opět skvělý,dynamický a nápaditý.Režie zase perfektně časuje akci,napětí a vtip.Tentokrát mají agenti práci velmi stíženou,protože jsou odříznuti od zdrojů a podpory.Hlavní čtveřice v čele s Cruisem je skvělá,záporák jakbysmet(smrtící kombinace"geniální pošuk") a ostatní velmi slušně přihrávají,včetně několika českých tváří(zneškodnění Pavla Kříže je pro českého diváka opravdová lahůdka).Film šlape na výbornou,je opět plný technických vychytávek,ale primárně se na ně nespoléhá,jen vychytaně doplňují děj.Exteriéry jsou vybrány peffektně(včetně Kremelské Prahy-čtvrtá agentova mise se opět točila i v Česku) a scény v Dubaji jsou opravdová lahůdka.Vše umocňuje opravdu vynikající kamera a dynamická hudba.Je to opravdu skutečný akčně-dobrodružný thriller se vším všudy,akční scény jsou nápadité a vypilované do nejmenšího detailu.Je tu i pár vtipných situací,většinu z nich obstarává Simon Pegg a divák se ani na chvíli nenudí(okenní římsa opravdu nemá chybu).Trošičku filmu v poslední části dochází dech a některé scény mohou někomu připadat přitažené za vlasy(je to ale přece impossible,ne?),stejně jako malinko přislazený konec.Není to pro mě ale vůbec nic zásadního a srovnám-li to s dílem minulým(tedy třetím),zůstává pro mě čtyřka prakticky ve stejné kvalitativní hladině a opravdu jsem si to užil.Takže dávám ,vůbec ne nemožných,85% a hurá do další akce.

Zatím spolu, zatím živi (2010)

Akčně-dobrodružná komedie,která se místy mění v thriller a v níž se to hemží tajnými agenty.Je točená ve stylu devadesátých let se všemi atributy,které k tomu patří.Takže jde především o svižnou a nenáročnou podívanou,které hodně pomáhá duo Cruise-Diaz,které si natáčení evidentně užívalo.Stejně tak i ostatní v čele s Peterem Sarsgaardem,jehož záporák je opravdová laskomina.Samotný námět je slušný,ale scénář je místy příliš vyumělkovaný a taky hodně splašený.Děj přeskakuje s jednoho místa na druhý ve stylu Bondovek,ale občas divák ztrácí přehled,protože se to děje příliš rychle a tak nějak samo.Ovšem celkově režisér James Mangold vše zvládá řemeslně zručně a s přehledem,akční scény jsou nápadité a vtipné a mají šmrnc.Hodně tomu pomáhá kamera a hudba(John Powell opravdu akci umí).Celkově vzato jde o mírně nadprúměrný film,který vcelku potěší,ale na víc,hlavně díky scénáři a příběhu nedosáhne.Chtělo to větší tah na branku a více nápadů.Byl jsem ale spokojen a když to vezmu v rámci žánru,dávám s klidem 70% a nějaký ostrůvek v tichomoří by nebyl k zahození.