Umělec (2011)

Natočit v době barevného a 3D filmu film černobílý a prakticky němý je velká odvaha.Ovšem bratrům Weisteinovým není nic cizí a tak do toho šli.Trochu je podezírám z toho,že hlavní motivací byla touha po dalším Oscarovi a správně tušili,že tohle téma by mohlo akademii zaujmout.V základě jde o komediální drama s prvky romance,která je prakticky poctou němému filmu a jeho přechodu k filmu zvukovému.Příběh je vcelku jednoduchý,ale plně funkční.Scénář nepostrádá žádné atributy k tomu potřebné a režisér dokázal vykouzlit opravdu velmi příjemnou atmosféru němého filmu.Hodně mu k tomu pomohlii skvělí herci-Jean Dujardin a Bérénice Bejo jsou opravdu skvělí,a vynikající hudba,která opravdu dokonale dokresluje atmosféru.Oscar za herce v hlavní roli(Dujardin),režii,hudbu a kostýmy je opravdu zasloužený.S Oscarem za nejlepší film je to už trochu složitější a osobně bych ho radši viděl za "Huga",jehož svět je o něco komplexnější a dokonalejší."The Artist"je kouzelně svěží a úsměvný film,který má opravdu silnou myšlenku a je nádherně a příjemně zinscenován a zaranžován.Trochu mu u mě chybí pořádný vývoj postav a zatímco první půle je nádherně nostalgicky nenucená a vtipná,druhá se bere moc vážně a občas nápady vyšumí do ztracena.Nic to ale nemění na tom že tenhle"Umělec"rozhodně za vidění stojí,i když je černobílý,skoro němý a obraz zabírá sotva polovinu plátna,neb je točen ve formátu jako černobílé filmy z té doby,tedy 1,33:1.Myslím,že dlouho se nic podobného na plátně zase neobjeví.Já dávám svěžích 80% a přeci jen ty barevná okénka mám o něco raději.

Probudím se včera (2012)

Režisér Miloš Šmídmajer se rozhodl po pohádce sáhnout do komediálních vod s prvkami sci-fi.Ony prvky sci-fi(v českých filmových vodách moc nevídané)je cestování časem zpět do minulosti.Základním příběhové schéma je jednoduché a založené na tom,co by člověk změnil ve svém životě,pokud by se mohl vrátit zpátky a znovu prožít určitou kapitolu.Tvůrci se zaměřili spíše na tu stránku komediální a to se opravdu podařilo,protože hlavní hrdina se vrací do předrevoluční doby a ta skýtá spousta opravdu vtipných věcí a situací(například takový Tuzex a fronta u něj mě velmi pobavila,tedy ,hlavně jak soudruzi vychvalovali zboží socialistické a stáli frontu na to kapitalistické,dále pak třeba takový počítač atd).Z dnešního pohledu působilo tehdy opravdu spousta věcí směšně a místy až neuvěřitelně(dnešní středoškoláci by na vyučovací rozvrh koukali asi dost divně a klepali by si možná na čelo).Toho režisér skvěle využil a divák se tak opravdu výborně baví.Film má trošku pomalejší rozjezd a v poslední části se zase malinko zpomalí,ale není to nic zásadního.Miloš Šmídmajer věděl,že potřebuje uvěřitelné postavy a tak tu i malé role hrají známe tváře a všichni jsou opravdu výborní.Zejména vyzdvihuji Jirku Mádla,z kterého se rodí skvělý komediální herec,kterých je v českých filmových vodách poměrně nedostatek,Evu Josefíkovou,která sem opravdu skvěle zapadla a taky rodiče hlavního hrdiny v podání Svatopluka Skopala a Ljuby Krbové,kteří jsou opravdu vynikající.Pak je tu spoustza vedlejších postav,které nejde přehlédnout a osobně jsem si velmi vychutnal Viktora Preisse,Miroslava Táborského,Milana Šteindlera a Petra Nárožného.Tenhle film opravdu hodně dělají herci a to se tady jednoznačně povedlo.Scénář je příjemný,nápaditý a vtipný a režisér se opravdu snažil vytvořit příjemnou a hlavně veselou podívanou se vším všudy.To se mu povedlo.Vůbec si totiž na nic nehraje a servíruje divákům komedii,která nemá žádný hořký či sociální podtext,nikdo tu není nemocný ani neumírá a celé je to velmi příjemné a vtipné pokoukání.Za to patří režisérovi můj dík,páč takových filmů je opravdu velmi málo.A v českých vodách ještě méně.Velmi jsem se pobavil a zasmál.Trošku lépe mohl být zpracován onen přesun v čase a možná malinko dbát na časový paradox,ale chápu,že tvůrci chtěli hlavně bavit.No a to se zadařilo opravdu vrchovatě,takže dávám jasných 80% a přemýšlím,že bych se v totalitní době ,plné soudruhů,opravdu znovu probudit nechtěl.

Černobílý svět (2011)

Stejnojmenná kniha Kathryn Stockett,podle které byl film natočen je velmi pozoruhodně napsaná a zajímavá zejména tématem a svým lidským posláním.Stejně tak i film.Režisér Tate Taylor atmosféru knihy dokonale přenesl na filmové plátno a vytvořil úžasně silný ženský film o opravdu silných ženách.Film se odehrává na začátku šedesátých let a je to opravdu velmi silné a přitom citlivé drama o lidech,o víře,o nenávisti a o radosti.Při sledování se tady nutně musí každý zamyslet,jaké to vlastně"tam"je.Je to jeden z odkazů,na který Amerika moc hrdá být nemůže a při tom je to velké ponaučení pro další generace.Film je precizně natočený po všech stránkách-kamera,kostýmy,hudba,zvuk a je to nádherný příklad perfektně čisté filmařiny.Výběr a podání herců je skvělé a zejména Emma Stone,Octavia Spencer(zasloužený Zlatý glóbus i Oscar) a Viola Davis jsou opravdu fantastické a moc jsem si je užil.Film je jemně a citlivě vyprávěn,s patřičnou dávkou dramatu a při tom není nijak zvlášť depresivní a ani uhlazený.Film řeší zejména rasismus a jeho podstatu a přesto,že se mě tenhle problém vlastně netýká,film mě velmi příjemně překvapil a pohladil.A to hlavně.Ukazuje lidství i nenávist v té pravé a ryzí podobě.On je to vlastně nádherný film o hrozných věcech.Možná film malinko místy zbytečně sklouzává k melodtramatu a posledních několik minut je trochu zbytečně sentimentálních,ale jsou to v podstatě jen maličkosti,které víceméně skvělému filmovému pokoukání nic neubírají.Dávám ,vůbec ne černobílých 90% a snad se z toho dokážeme poučit,že?

Černočerná tma (2000)

Klasický sci-fi thriller,místy horor,prošpikovaný nějakou tou akcí s typickým béčkovým vzorcem a nízkým rozpočtem.Scénář je jednoduchý jeho hlavní cíl je umístit hlavní hrdiny na neznámou planetu a začít je"čímsi"nahánět.Hlavní postavu tvoří vrah Riddick,který je v podání Vin Diesela standartně Dieselovský a vcelku mu divák onu tvrdost věří a veze se s ním.Také je to postava značně rozporuplná,takže se chová trochu jinak,než podle vzorce"vrah".Což vzhledem k jednoduše napsaným postavám působí trochu zajímavě.Výprava a efekty jsou vcelku slušné,i když je chvílemi vidět onen skromný rozpočet,takže působí trochu televizně.Několik záběrů je ovšem velmi povedených a milovníci hororového žánru se zaradují.Inspirace klasiou("Vetřelec",atd.)je zřejmá a tak několik lekaček je celkem povedených.Film také hodně zvedá kamera a hra světel,kde se tvůrci opravdu vyřádili.Příběh samotný má několik hlušších míst a také pár nelogičností,ale jako béčkový standard působí celkem slušně.Film jsem si vcelku užil a atmosféra je pro mě mírně nad průměrem,hlavně díky vizualizaci a zpracování,takže dávám černočerných 65% a asi zbytečně mimo sluneční soustavu lítat nebudu.

Království (2007)

Akční thriller s velmi ožehavou tématikou terorismu.Speciální agenti FBI vyšetřují teroristický útok v Saúdské Arábii a hledají pachatele v zemi,kde nemají ani velkou oblibu,ani velkou podporu a musí se jim podařit přesvědčit místní,aby vůbec získali nějaké informace.Jedná se vlastně o kriminální drama vystačící si s minimem akčních scén,ty větší jsou tam vlastně dvě-na začátku a na konci.Nutno říct,že jsou naprosto brilantní a místy opravdu berou dech.Scénář je velmi slušný a soustředí se zejména na vyšetřovací tým a jejich nelehký úkol v muslimském světě.Je tu vidět jasný střet světa západního a východního,jak v rozdílném pohledu na život samotný,tak na životní hodnoty a vnímání,což platí stejně o zvycích a kultuře.Film ukazuje,že přesto,že nám v těle koluje stejná krev,naše srdce bijí stejně a žijeme na jedné planetě,pořád si nerozumíme a pořád se nějak rozdělujeme.A to je špatně.Protože místo,aby nás cosi spojovalo,tak nás cosi rozděluje.A to cosi je víra.A já se ptám:proč víra lidi rozděluje,místo aby je spojovala?Byla skutečně pochopena správně,nebo opět někým překroucena,aby sloužila nějakému cíli nebo skupině s nějakými cíli,tedy pro něčí prospěch?Myslím,že odpovídat nemusím,každý rozumný člověk odpověď zná.Celým filmem se tahle otázka nese,je velmi slušně natočen,exteriéry jsou opravdu skvělé,stejně jako hudba a výprava.Herci sem skvěle zapadají i když hlavní je tu atmosféra a dramatický náboj,který film žene dopředu.Režisér Peter Berg nepředvádí nic extra,ale je řemeslně zručný a atmosféru Středního východu zvládá velmi dobře.Snad ze začátku je vyšetřování trochu méně zajímavé,ale záhy se dramaticky rozjíždí a nabírá ten správný směr pro diváka.Co musím ale pokárat je kamera,která ve snaze zachytit vyšetřování"rádoby"dokumentaristickým stylem,vytváří jakýsi hraný pseudo-dokument,kde se kamera chvílemi opravdu třese jako zběsilá a dle mého je to naprostá zbytečnost a film ruší.Občasné vsuvky pomocí ruční kamery bych pochopil,ale tohle je příliš a filmu ubližuje.Takže tomuhle slušně napsanému akčnímu dramatu,kde kameraman místy zřejmě"požil"nějaký místní mok,dávám po chvíli přemýšlení 80% a stačilo použít normální kameru a trochu vypiplat postavy a dialogy,které jsou tak nějak místy průměrné, a nemělo by to chybu.P.S.A poslední věta dává odpověď na otázku,kdy tohle všechno skončí....tedy vlastně,že cesty z tohoto začarovaného kruhu není.

Železná lady (2011)

Margaret Tchatcherová byla bezesporu neobyčejná žena a velká politička,z které by si měla většina současných(a pravděpodobně i budoucích) politiků vzít příklad.První žena-premiérka Spojeného království ,kterou byla 11 let,je určitě výborný námět pro film.Myslím ale,že tady potenciál nebyl ani zdaleka využit.Film vypráví více ze současnosti staré ženy,která není zdaleka tak zajímavá,než z minulosti političky,která bezesporu zajímavá je.Také zpracování je spíše televizní a absolutně nechápu volbu širokoúhlého formátu,jehož potenciál zůstává až trestuhodně nevyužit,neb většina filmu působí až sterilně televizně.Stejně tak kamera i hudba.Taky vyprávění samotné je dost chaotické a neuspořádané.Na skvělé úrovni jsou tu masky a velmi slušná výprava a kdo zachraňuje nejvíc,je opět Meryl Streep,která film opravdu zvedá z podprůměru a tvůrci moc dobře věděli,proč jí obsadit,i když vše zachránit nemůže.Její nominace na Oscara je zasloužená a myslím,že si pro něj i půjde.Skvěle jí sekundují i ostatní herci,zejména Jim Broadbent a Anthony Head.Je to opravdu velká škoda,protože život této ženy jistě poskytl námět pro skvělý a vzrušující životopisný film.No,to se nestalo,ale díky Meryl Streep to neskončilo zas tak špatně.Chvíli přemýšlím a dávám slabě železných 55%.

Hugo a jeho velký objev (2011)

Martin Scorsese se rozhodl natočit svůj první 3D počin a sáhl po stejnojmenné knize Briana Selznicka.Natočil dobrodružnou fantazii,která je chvílemi životopisné drama a chvílemi rodinným filmem se vším všudy.Vlastně je to hlavně rodinný film,ale režisér do něj vložil svojí velkou lásku k filmu a zobrazuje svůj,až skoro dokumentární,pohled na jednoho z průkopníků kinematografie,ke kterému očividně chová velkou úctu a obdiv.Na plátně se tak rozehráva na jedné straně velmi silný a dojemný příběh,plný fantazie a na té druhé dokumentarizuje hlavně začátka kinematografie a vzdává jim obrovský hold.Režisér tady ukazuje,jak má vlastně film fungovat.Ano,je to přece médium,které sbližuje lidi,oživuje vzpomínky a zapojuje fantazii.A umí všechno dohromady a v maximální možné míře.Příběh malého chlapce,který hledá klíč ke své minulosti je příběhem,který naplní srdce a pohladí duši,ač to není díky zpracování typický rodinný film a děti si ho moc neužijou.To ale nevadí,o to si to Ti ostatní,kteří chtějí a umí cítit,užijí víc.Film je nádherně vizuálně zpracován a ve 3D jde opravdu o jedinečný zážitek(což dává tušit už úvodní nájezdová scéna),a nemohl si toho nevšimnou někdo jako James Cameron a zřejmě se už na place vyplatí nosit 3D brýle,tak,jak to dělal Martin Scorsese.Film ve mě vyvolal obrovskou vlnu nostalgie,trochu sentimentu a opět velkou úctu a dík lidem,kteří nám tohle přinášejí.Nádherný,silný a dojemný příběh se skvělou kamerou a hudbou(Howard Shore prostě umí a umí),plný neuvěřitelných nápadů a vizuálních orgií.Nemám to nejmenší,co bych vytknul a dávám velkých 100%.

Jsem číslo čtyři (2011)

Romantické,akční sci-fi s prvky thrilleru,které je natočeno podle první knihy z velmi úspěšné série"Lorien",spisovatelů Jamese Freye a Jobieho Hughese.Je to vlastně vcelku jednoduchý příběh o mimozemšťanech na zemi,které honí jiní mimozemšťané.Scénář je velmi jednoduchý a místy byl psán jako úlitba teenagerům,což je škoda.Režisér D.J.Caruso se chvílemi trochu pracně propracovává k žánru,který vlastně točí a tak se teenagerovská romance mění v thriller,sci-fii,aby nakonec dospěla k akční nářezu.To je myslím hlavní kámen úrazu,protože první púl hodina je opravdu zbytečně natahovaná,nudná a neustále cosi vysvětlující(a navíc točená poměrně dost televizně).A taky přecházení mezi žánry filmu moc neprospívá.Jakmile se ale film zhruba v polovině dostane do šuplíku akční sci-fi thriller,je to velmi slušná a místy i parádní podívaná se vším všudy.Herci jsou uvěřitelní a příjemně sem zapadají.Pro dospěláky je tu opět výskyt klasických teenagerovských nelogičností,ale u tohoto typu filmu se s tím tak nějak počítá.Poslední třetina filmu je skutečně nabitá parádní akcí,kde se nešetří nápady a je z ní cítit producentské krytí Michaela Baye na sto honů.Nic zvláštního jsem nečekal a tak jsem byl spokojen a vcelku jsem si to užil.A kdyby tam bylo méně romantiky a více sci-fi,nemělo by to chybu.Tak,snad se autoři při pokračování poučí.Tady chvíli přemýšlím a pak dávám 70%,které si čtyřka zaslouží.P.S.A svítící ruce jsou super!Člověk nepotřebuje baterku a je maximálně ekologický.

Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974)

Další z řady nesmrtelných českých komedií.Trio Smoljak-Svěrák-Lipský patří do českého národního pokladu a tenhle film je dalším důkazem.Skvěle napsané,skvělé režírované a skvěle zahrané(jeden z mála filmů,kde můžu říct,že Luděk Sobota opravdu dobře hraje a dobře se na něj dívá a je opravdu vtipný).Spousta nezapomenutelných hlášek zná celý národ,stejně jako docenta Chocholouška.A při tom všem komediálním ladění je tu opět skvěle postavená kostra příběhu,včetně postav(nezapomenutelný Peterka nebo třeba první filmová role Nárožného,duo Hlinomaz-Husák,Dvořák nebo třeba Lubomír Lipský ad.).Takže jasná klasika,na kterou se budem dívat zas a znovu.Prostě STS CHvojkovice Brod je holt klasa.Takže "Slezte z toho lustru Donalde"a já dávám jasných 100%.První společný počin pánů Smoljaka a Svěráka si to totiž bezpochyby zaslouží.

Láska je láska (2012)

Další z řady českých hořkých komediií,které jsou už několik let v Česku velmi populární.A v podstatě to jsou komediální dramata.A je tomu tak i zde.Příběh je vyprávěn slepou dívkou,která žije se svým dědou a čeká na svého prince.A tím je řečeno vše.Kolem ní se motá spousta dalších postav,které jsou neméně zajímavé a pokud jim scénář dovolí,i zábavné.Oba scénáristé psali možná trochu rychleji,protože je tu opravdu hodně postav a jejich chování a motivace občas někam uteče a divák to ne zcela pochopí.Asi bylo hodně nápadů,které tam chtěli dostat.Ale víme,že méně je někdy více,že?Scénář je ovšem napsán velmi citlivě a s chutí,postavy jsou živé a pečlivě vykreslené a místy opravdu velmi zábavné.Režisér přesně věděl co vypráví a šel si za tím.Hodně tu pomáhají herci a tandem Nárožný-Balzerová-Vetchý-Stašová-Hrušínský je opravdu brilantní a divák si je užívá od začátku do konce.Velmi mě překvapila Aneta Krejčíková,která se všemi výše jmenovanými drží tempo a hraje jako o život.Občas jsem se přistihl při úvahách,jestli neměla nějaké zatemňovací čočky na očích.Neměla,jen to skvěle hrála.Film je ve své rovině opravdu romantický,citlivý a v podstatě smutný,i když humoru a vtipných hlášek a situací je tu dost.Kdo nemá romantickou duši,ať se tomu vyhne velkým obloukem.Ostatní budou nadmíru spokojeni,stejně jako já.Snad jen menší roztříštěnost příběhu díky mnoha postavám a snaze hodně sem toho nacpat.Není to ale zas tak hrozné.Co ale musím tvůrcům vytknout je to,že v poslední době je zvykem,že v každé komedii musí vždycky někdo umřít.A je to tak i zde.Proboha proč?Za každou cenu do filmu cpát smrt kvůli emocím je úplně zbytečné.To mi trošku zkazilo jinak velmi příjemný dojem,takže dávám 75% a Ondra Vetchý už asi navždy bude fotbalový totem.