Bitevní loď (2012)

Režisér Peter Berg přichází s další variací na téma invaze zlých mimozemšťanů.A kdo že bude tentokrát svět zachrańovat?Pár kluků(a jedna Rihanna)z amerického námořnictva s klasickým zoufalcem v čele.A jak se tvůrci s další mimozemskou invazí vypořádali?Tak především je film volnou adaptací známé počítačové hry,která se hrála mnohem dříve,než světlo světa spatřil první monitor.Scénář je už mnohokrát opakované klišé,ovšem bratři Erich a Jon Hoeberové,kteří jej napsali,do zdánlivě obyčejného schematu vložili pár svěžích a skutečně neokoukaných nápadů.Pro mě to bylo hlavně použití staré muzeální lodi a nástup veteránů do boje a taky vedlejší postava válečného invalidy,která velmi kvalitně obohacuje děj.Herci jsou sympatičtí (zejména Taylor Kitsch jako správný loser,Liam Neeson jako admirál a Alexander Skarsgárd jako bratr,který jde příkladem) a neměl jsem s nimi žádný větší problém,včetně Rihanny,kde jsem se bál nějáké exhibice,ale naštěstí se nekonala.Vizuální stránka filmu je absolutně bezchybná a vše-zvuk,střih,kamera i triky-je absolutně perfektní,včetně kvalitního soundtracku.Moc se mi líbilo,že se film sám nebere příliš vážně a čiší z něj nikoliv malý,ale velmi příjemný nadhled,čímž se stává nejen napínavou,ale i zábavnou podívanou,která mě lehce připoměla"Den nezávislosti".Také jsem velmi kvitoval,že je tu mnohem méně amerického patosu,než je u těchto filmů obvyklé.Ano,je to velmi příjemný akční film,ale žádná jednoduchá střílečka,postavy jsou živé,děj je napínavý a divák drží hrstce vyvolených palce.Možná se trochu pomaleji film rozjíždí,ale to je u takových fimů obvyklé.Jakmile se film dostane do tempa je to jedna velká a zábavná jízda až do závěrečných titulků.Ano,je tu několik logických mezírek,ale myslím,že správně naladěnému divákovi nebudou vadit a nebude jej ani vnímat.Peteru Bergovi se podařilo celý film ukočírovat tak,aby to nebylo ani příliš stupidní,ani příliš jednoduché.A to se zejména u tohohle žánru velmi cení.Jako celek film působí vlastně tak,jak má,tedy jako správný sci-fi,akční thriller:Vcelku se mi líbil i design emzáků,který sem tak nějak příjemně zapadl a doplnil příjemné vyznění celého filmu.Opravdu sem se velmi příjemně bavil během celého filmu a těšil se,co přijde dál.Dávám bitevních 80% a začínám přemýšlet,že bych se na nějakou bojovou loď taky mrknul.

Vrtěti ženou (2011)

Historický film,plný romantiky na poněkud choulostivější téma.Ano,jako základní téma je ona ženská"hysterie".A jak to vypadalo se s její léčbou ve staré Anglii?Právě na tohle odpovídá tenhle film.Scénář je opravdu brilantní a vypiplaný do posledního detailu,zejména ,co se dialogů a humorných hlášek týče.Je to mix romantiky,lásky,hysterie,vibrátorů a opravdu velkého počtu orgasmů.Na první pohled zajímavý filmový guláš,že?Ale vše spolu tady žije v opravdu zvláštní a pečlivé symbióze a hlavně-funguje vyprávění příběhu.Skvělý scénář,citlivá a pečlivá režie a spolehliví herci.Zejména Maggie Gyllenhaal,Hugh Dancy,Rupert Everet a Jonathan Pryce mají velkou zásluhu na uvěřitelnosti příběhu a jeho příjemném sledování.Doba je zachycená opravdu pečlivě,stejně jako vyprávění samotného příběhu.Režisérka si dala opravdu záležet.Je to až neskutečně vtipný film,nikoliv oplzlý,jak by se podle názvu mohlo zdát.A je tu takové množství úsměvných scéna hlášek,že je až neuvěřitelné,kolik se tvůrcům toho podařilo dostat do jednoho filmu.Je to bezesporu velmi milá a inteligentní podívaná pro ženy i muže.Bavil mě ten příjemný nadhled,který provází ceký film.Ano je tu tuctová romantická zápletka,která sem ,myslím,ale patří,stejně jako ono morální poselství o pomoci chudým.Kamera je pečlivá a umí si s divákem hrát,hudba je příjemná a celkově je to velmi pohodová a odpočinková podívaná,která možná místy něco občas zlehčuje a téma nemusí každému sedět,ale nevidět to je opravdu škoda.V pohodě dávám,vůbec ne hysterických 80% a jestlipak se zvýší prodej erotických pomůcek po shlédnutí tohohle filmu?

Báječný hotel Marigold (2011)

Režisér John Madden natočil lehký seniorský výlet do Indie,ke kterému si pozval britskou hereckou seniorskou elitu a celé to pojal jako komediální drama,chvíli veselé a chvíli smutné,tak nějak,jak to v životě bývá.Nutno říct,že chvil veselých je tu poněkud více ,než těch smutnějších.Film má několik společných bodů třeba s filmem"Vrásky z lásky"(tématem) či s "Láskou nebeskou"(zpracováním).Film je situován do Indie,kde mi trochu uniká proč.Zřejmě se producentům zdála patřičně exotická a neokoukaná.Nutno říct,že exotika je tu velmi hezky podávána a je skutečně svěží a neokoukaná,stejně jako je to celé hezky barevné a vizuálně přitažlivé.Příběh je vcelku slušný,chvílemi veselý,chvílemi smutný a chvílemi patřične dramatický,i když nic extra se nekoná,ale velmi příjemně plyne a je radost ho sledovat.Co film zvedá nad průměr,jsou herci,kteří jsou do jednoho excelentní a divák si je opravdu užije dosytosti.Pro mě to bylo zejména trio Maggie Smith-Bill Nighty-Tom Wilkinson.Příběh hotelu je natočen s lehkostí a nadsázkou a velmi příjemně se sleduje,i když se místy neubránil určitému klišé a zbytečnému patosu.Kamera a hudba jsou perfektní,střih měl být malinko pružnější a film o něco kratší.Zejména konec byl velmi zbytečně natahovaný.Nejde ale o nic extra zásadního.Chvíli jsem s hodnocením váhal a díky opravdu skvělý hercům se nakonec přikláním k vyššímu a dávám 75%,protože tak často se takhle dobří herci nesejdou a už vůbec ne herci-senioři.Jsem zvědav,kolik lidí se díky tomuhle filmu rozhodne navštívit Indii.

Modrý tygr (2012)

Režisér Petr Oukropec si pro svůj režijní debut vybral knihu Terezy Horváthové a natočil podle ní klasický rodinný film,kterých je tak málo,že když už se objeví,je to skoro událost(kde jsou ty doby,kdy takových filmů vznikalo v tehdejším Československu jako hub po dešti).Film,který je opravdu rodinný v pravém smyslu slova si užijí kromě dětí a rodičů,snad i zvířata.Je to lehce dobrodružný příběh,plný fantazie a lehkého humoru.Reálie filmu,hlavně zahrada a skleník jsou zachyceny opravdu velmi dobře a zajímavě.Všechny postavy jsou lehce uvěřitelné,snad jen starosta-záporák,je ne moc dobře napsán a jeho postava mi dělala problémy s uvěřením,neb jí chyběla nějaká motivace.Vyzdvihl bych zejména animované pasáže,které jsou skutečně brilantní,zajímavé a vtipné.Trochu nemotorně byl napsán scénář a trošku mu chybí spád a gradace děje.Na začátku se příběh velmi dlouho rozjíždí a poměrně dlouho se skoro nic neděje,což mi trochu připadlo jako plýtvání časem.Dětští i dospělí herci sem skvěle zapadají a hlavně díky nim je spousta nudnějších pasáží vcelku příjemně koukatelná.U režie to chtělo trochu více nápadů a místy malinko přitlačit na pilu a nedržet se při zemi.Petr Oukropec se zřejmě bál,aby nic nepřehnal a vše bylo podle řádné šablony-rodinný film.Je to trochu škoda,protože měl film našlápnuto určitě navíc.I tak jde ale o velmi příjemný snímek ,který nikoho neurazí a hezky pohladí.Chvíli jsem s hodnocením váhal,ale myslím,že si úplně vpohodě zaslouží 65% a kdo má rád mluvící papoušky,klidně ať si ještě něco přidá.

Rychle a zběsile 5 (2011)

Pátý film populární závodní série,který není jen o závodění,ale je hlavně o akci.A ta je tu brilantní,na velmi slušně vystavěném příběhu a perfektně a precizně režírovaném.Režisér Justin Lin přesně věděl co chce a šel si za tím jako ohař.Vizuálně film nemá chybu a taková honička s trezorem je jedna z nejlepších filmových honiček vůbec.Herci vcelku sedí,až na Dwayna Johnsona,který mi sem vůbec nepasoval a bylo vidět,jak místy zbytečně moc tlačí na pilu.Takže celkově se tady kvalita série zvedá a jde o skvělý akční,krimi thriller,který je místy sice trochu méně uvěřitelný a malinko přehnaný,ele to se u dnešních akčních scénářů tak trochu očekává.Takže jsem byl velmi mile překvapen a tuhle jízdu jsem si,až překvapivě skvěle, užil.Včetně hezky překvapujícího konce,který má našlápnuto na šestku.Dávám jasných 90% a jdu se mrknout,jestli v okolí není nějaký opušťený sporťák.

Vrásky z lásky (2012)

Dát dohromady Jiřinu Bohdalovou a Radoslava Brzobohatého byl bezesporu skvělý tah.Jiří Strach to ví a navíc je velmi precizní a dostatečně citlivý režisér,aby to dokázal prodat.Scénář Marka Epsteina je opravdu velmi vyzrálý,příjemně plyne a taky jde patřičně do hloubky,i když je pokryt běžným i černým humorem.Celé dohromady to vytváří takové komediální drama ze života s širokou plejádou skvělých herců.Hlavní duo není třeba zmiňovat-je absolutně perfektní a ukazuje,že vůbec nezáleží na věku,ale ne hereckém srdci a to tady bije dokonale.A to i u spousta dalších herců,i když tady vlastně vytváří jen křoví-i když dokonalé.Za všechny bych jmenoval Taťjanu Medveckou(kdopak nám chtěl přeletět nad kukaččím hnízdem?),Ivana Trojana,Lenku Vlasákovou,Jiřinu Jiráskovou a Viktora Preisse.Herecký tým je opravdu dokonalý a divák si ho opravdu maximálně vychutná.Příběh je klasický český mix posledních let,to znamená komedie s dramatickými prvky,kam občas vstoupí realita a nechá otevřené dveře,aby divák do nich mohl nahlédnout.Film je velmi citlivě natočen,vše je přesně tam,kde to má být,včetně spousty vtipů a humoru a taky těch okamžiků smutných.Tenhle příběh se částečně doplňuje s "Vratnými lahvemi" a "Babím létem" a ukazuje další střípky ze života seniorů.Velmi příjemný film,místy hodně dojemný a místy hodně vtipný,který je skvěle napsaný a režírovaný a jsou v něm samí skvělí herci.Možná se trochu častěji střídá onen smutek a radost a možná by malinko mohlo přibýt dramatických chvil,či scén jako je konkurz.To jsou ale opravdu maličkosti,takže dávám bez problémů 80% a myslím,že čím je tady divák starší,tím si film více vychutná.

Miláček (2012)

Maupassantova kniha je vynikající zobrazení Francie ve století devatenáctém.Šáhnout po ní,znamenalo dát dohromady velkou produkci a slušný herecký ansábl.To se celkem povedlo.Ale taky to znamenalo napsat slušný a zajímavý scénář,který by se knize aspoň malinko přibližoval.To se už moc nepovedlo.Kariéra mladíka s hezkou tváří je natočená v pěkných reáliích a je opravdu na co koukat.Jak prostředí,tak kostýmy příjemně vystihují historickou atmosféru Paříže(i když se natáčelo v Budapešti).Herecký tým dělá co může a zejména Uma Thurman,Kristin Scott Thomas a Christina Ricci jsou opravdu vynikající.Robert Pattinson se velmi snaží a celkem mu to jde,ale je vidět,že se ještě musí učit,protože místy působí opravdu křečovitě.Příběh samotný je pak natočený velmi banálně a bez nápadu a je jen zabalen do velmi pěkného pozlátka.Chtělo to víc přitlačit na pilu v nápadech,motivaci a vývoji postav a vůbec celkově příběh nějak obohatit a udělat víc koukatelným.V tomhle kabátě je film opravdu dost dlouhý a místy jsem se až neskutečně nudil.Naštěstí je tu vynikající hudba,která vždy mou pozornost udržela.Takže za ní,za prostředí a trio hereček dávám 55% a myslím,že tady té historie bylo dost.

Hledá se Nemo (2003)

Pixarovský animák,který dobyl celý svět a získal si srdce diváků.A zcela zaslouženě.Příběh hledání rybího syna je neuvěřitelně skvěle napsaný,režírovaný a vtipný.Celý podmořský svět je vytvořen úžasně realisticky a jeho vizualizace je absolutně dokonalá.Stejně tak všechny postavy v něm.Je tu spousta detailů a nádherně propracovaných a nápaditých scén.Už slyším říkat,jak je příběh jednoduchý a podle klasické šablony.A já odpovídám:ano,proč ne?Když je šablona dokonalá a precizní,navíc je respektován příběh samotný a děj má neuvěřitelné tempo a objevuje se v něm spousta zajímavých nápadů a postaviček.Ano,proč ne.Tenhle film přesně ukazuje,co je perfektně natočená rodinná podívaná,která je dokonalá v každém detailu.A i když se na první pohled zdá,že je cílená na dětské publikum,mnohé si odnesou i dospělí a budou spokojeností vrnět.Jo,rodina je holt základ.Tady byl už v základu velmi precizní scénář(zasloužená nominace na Oscara),který umožnil vzniknout opravdu skvělému animáku.Taky k tomu pomáhá skvělá hudba,zvuk a střih.A musím říct,že v českých vodách i vynikající dabing.Dávám jasných 100% a hned mám chuť se potápět.

Nedotknutelní (2011)

Občas člověka něco překvapí.A to i v oblasti filmu.Stejně jako mě překvapilo tohle nenápadně působící komediální drama z francouzské produkce,inspirované skutečným příběhem.Tenhle příběh přátelství dvou lidí z úplně odlišných světů je tak úžasně svěží,nápaditý a vtipný,až to místy bere dech.Je to bezesporu jedna z nejlepších komedií posledních let,u které se divák baví opravdu z plných plic a při tom je velmi citově natočená.Ano,příběh je vcelku jednoduchý a podle zavedeného schématu,ale ono francouzské pojetí mu dává šmrnc a šarm,který nevyprchá až do konce.Navíc herci jsou vynikající a duo Francois Cluzet a Omar Sly zaslouží obrovskou pochvalu první kategorie,protože jsou absolutně dokonalí.Atmosféře pomáhá taky opravdu skvělá a svěží hudba,která nemá chybu.Komediální osa se tu střídá s tou dramatickou a po shlédnutí jsem odcházel s neuvěřitelným pocitem naplnění a při tom velmi dobrou náladou.Vtipů a humorných situací je tu nepočítaně a divák si je opravdu užije.Taky ale potom začne přemýšlet,co je to opravdové přátelství,co je to respekt k druhému člověku a co znamená slovo cit.Vše se tu dohromady mísí v úžasně podaném příběhu,plným emocí,humoru a citu s opravdu brilantním koncem.U mě jasných 100% bez debaty,protože na tohle se budem koukat pořád a rádi.Je to bezesporu jedno z nejlepších filmových překvapení posledních let,které vidět,je u mě povinnost.

Stud (2011)

Velmi zajímavý a pozoruhodný film, zejména způsobem,jakým je vyprávěn.Je to vlastně drama o cestě k sebedestrukci.O tom,jak je dnešní člověk,ač má všeho přehršel vlastně prázdný.Na jednoduché závislosti tu režisér vypráví příběh člověka,který ma vysoké společenské postavení a jeho sexuální závislost ho staví do pozice cynické a emocionální nuly.Hodně příběhu pomáhá kamera,která je tu velmi zajímavá a netradiční-jednak způsobem snímání a jednak použitím poměrně dlouhých scén bez jediného střihu,což zvyšuje onu psychickou a tíživou atmosféru a taky zvuk a hudba.Michael Fassbender je vynikající(nenominovat ho na Oscara je další z omylů akademie)a divák mu věří vše,co dělá.A to je velmi důležité pro celé vyprávění.Příběh samotný není nijak zvláštní,vlastně jen dokresluje absenci morálních a etických hodnot v dnešní civilizaci,což asi nikoho nepřekvapí.Spousta lidí neví co chce,nemá cíl a neví kam směřuje a tudíž se nevyvíjí.Steve McQueen nám tady tohle všechno ukazuje na příběhu,kde není láska,ale pouze sex a z kterého čiší chlad,znechucení a stud.Taky výborně balancuje na hranici "uměleckého vyprávění"a pornografie.Chvíli jsem s hodnocením váhal,protože příběh je místy zbytečně rozvleklý a několik scén na mě působilo spíše komicky,ale nakonec dávám,vůbec ne stydlivých,70%,protože za zpracování a herecký projev si to určitě zaslouží.