Zázračné houby (2019)

Již to bude nějaký ten pátek, od kdy jsem fascinován "neviditelným" světem hub a dobře vím, že houby nejsou zdaleka jen to, co si utrhnete v lese a zajistíte si tak dobrý oběd. Na vlastní kůži mám vyzkoušené, že některé druhy hub, často označované jako medicinální, mají takřka kouzelné účinky. Takový Cordyceps vám třeba zajistí, že během kdejaké chřipkové pandemie neonemocníte, ani kdyby vám nějaký přenašeč naplival do ksichtu. Se zájmem a zaujetím sleduji zázraky, které dovedou dělat Reishi či Outkovka Pestrá (hojně zmiňována v tomto dokumentu) v oblasti rakoviny, kde současně využívané léky chemoterapického charakteru či metody ozařování jsou extrémně destruktivní a v mnoha případech bez znatelného účinku. Houby jako plody jsou však jen špičkou ledovce. To, co se děje pod povrchem je teprve naprosto fascinující svět a troufám si tvrdit, že si to málokdo uvědomuje a v takovém případě je takřka nutností vidět tento dokument, který to formou úžasných animací krásně osvětluje. Poté už procházka lesem nikdy nebude stejná, když si budete uvědomovat jaký úžasně fungující ekosystém zodpovědný za enormní množství procesů, bez kterých by život nemohl existovat, je pod vašima nohama. Úžasný dokument. [90 %]

Texaský masakr motorovou pilou 2 (1986)

Již úvodní sekvence dává naprosto zřetelně na vědomí, že se druhý díl neponese v rytmu toho prvního, nýbrž uvidíme film, který je sám pro sebe vlastním vesmírem a zdaleka nesedne každému. Soudě dle zdejšího hodnocení lze dokonce tvrdit, že tohle nebyla krevní skupina takřka nikoho. Bylo to skutečně debilní v tolika směrech, že dojem zdaleka nezachránilo několik úsměvných scén s psychopatickým šerifem. Dojem z filmu mi taktéž kazila svým nemastným výkonem Caroline Williams ve velmi debilně napsané roli. Údajně "kultovní" scénku ze spíže považuji za jednu z nejdebilnějších, a to co zde udělali z Leatherface je vyloženě smutné. [15 %]

Torzo (1973)

Torzo si budu dlouho pamatovat, protože i když překypují závidění hodnou genialitou a filmovým přehledem a právem bývám považován za nejlepšího uživatele této databáze, tak si nevzpomínám, že by se mi někdy dříve podařilo, být si na 100 % jistý vrahem v první vteřině, kdy jej spatřím. Tato genialita zapříčinila, že jsem si celý film užil podstatně méně, než bych třeba mohl. Takhle jsem se tedy mohl kochat pouze příjemně zvoleným ženským obsazením, které se před kamerou rozhodně nestydělo a ostatně ani nebylo za co. Provedení vražd bylo samozřejmě úměrné době vzniku a stejně tak i atmosféra, která místy působila vyloženě komicky. Pár scének se ovšem podařilo dohnat k příjemnému napětí. Příběh jako takový byl krajně o hovně, ale přiznejme si, že o ten tu moc nešlo. Jeho debilitu do značné míry divákům vykompenzoval velmi příjemný spád. V celkovém součtu tedy docela dobré. [65 %]

Shiny_Flakes: Náctiletý drogový baron (2021)

Smekám klobouk a přemýšlím, kterou část dokumentu mám chválit první a nejvíc. Těžko nacházím jakékoli výtky. Úžasně zajímavé téma, které je navíc naprosto fascinujícím způsobem zpracované a odvyprávěné. Tvůrcům se povedlo zvolit tak úžasnou formu zpracování, že jsem neměl nejmenší problém stát se součástí děje. Sledujete v podstatě věrnou rekonstrukci celého případu. Respektive věrnou do té míry, do jaké si to hlavní aktér přál prozradit. Max mi byl nesmírně sympatický a je to člověk, kterého bych si přál mít po svém boku v rámci jakéhokoli byznysu. Já neviděl bezpáteřního člověka přispívajícího k rychlejšímu úmrtí nebohých feťáků, nýbrž velmi talentovaného podnikatele, který viděl poptávku a uměl najít skvělý způsob k jejímu uspokojení. Ano, možná trošku přehnaně drzý způsob, ale kolikrát to jinak prostě nejde. Při sledování mi kolikrát úplně spadla čelist, když člověk vidí, v jaké žil naivitě a jak snadno lze některé věci zrealizovat. Jasně, při sledování vidíte chyby, kterých se dopouští a na které by pravděpodobně jednou dojel, ale co jste dělali v 19 letech vy? Je škoda, aby takhle talentovaný a schopný člověk trávil nejproduktivnější léta života za mřížemi a následně se dostal takového sledování, že už nejspíš nedostane druhou šanci zkusit to rozběhnout znovu a lépe. Každopádně se bez mučení přiznám, že jsem s hlavním aktérem z mnoha důvodů sympatizoval, naprosto chápu, že neprojevoval lítost nad svým konáním, protože zkrátka nedělal nic jiného, než že uspokojoval poptávku a provinil se pouze tím, že se jeho činnost týkala oblasti, ve které jsou nepředstavitelné peníze a mají zde mocenské zájmy obrovští hráči a to je jediný důvod, proč jsou drogy pro širokou veřejnost postaveny mimo zákon. Věřím, že nikdo není natolik naivní, aby si myslel, že zde někdy někomu šlo o něčí zdraví. Z dokumentu jsem opravdu nadšený. Do 90 minut se podařilo nacpat opravdu obrovské množství informací a celé to bylo podané formou neskutečně chytlavého příběhu. [95 %]

Rick a Morty - Auto Erotic Assimilation (2015) (epizoda)

Jakožto nejlepší a právem též nejuznávanější uživatel této databáze, mám určité právo být náročným divákem. Se skromností sobě vlastní, jsem se tohoto práva velmi rychle vzdal. Bohužel, přes veškerou skromnost musím znovu konstatovat, že i tento třetí díl nepatřil zdaleka k tomu nejlepšímu, co tento seriál nabídnul. Nápad s jednotou zajímavý, ale rychle se okouká a vyčpí. Taktéž dostávám neblahý pocit, že tvůrci zkoušejí do děje vměstnat stále více a více citu, namísto naprosto dokonalého nadhledu a sarkasmu. [70 %]

Mrazivá tajemství - Bůh (2017) (epizoda) odpad!

Znovu téma nabízející takřka neomezené možnosti k humoru. Bohužel, ani tentokrát to tvůrcům nevyšlo s nápadem, že Bůh je v podstatě šmírák, který si na obláčků prohání žížalku. Díl naprosto o ničem. [5 %]

Rick a Morty - Mortynight Run (2015) (epizoda)

O něco lepší než nezáživná úvodní epizoda druhé série. Přesto to stále není ono. Roye bych si každopádně velmi rád zahrál. To byla zřejmě nejpříjemnější černohumorná vsuvka celého dílu. Cestování vesmírem s "prdem" bylo naopak místy až trapné. [70 %]

Rick a Morty - A Rickle in Time (2015) (epizoda)

Jakožto nejlepší, nejváženější a všemi obdivovaný uživatel této databáze nemám právo lhát. Musím tedy napsat, že se bohužel jednalo o nebývale slabý start série. V podstatě jediná úsměvná scénka byla ta potitulková. Jinak to byla v podstatě jen taková předvídatelná přehlídka stereotypního chaosu. Snad mají tvůrci v plánu, že se to přeci jen trochu rozběhne. [40 %]

Strašidelný palác (1963)

Působivý snímek, kde se navzdory stáří podařilo dodnes dochovat vskutku luxusní atmosféru, kterou může většina soudobých hororových blábolů jen tiše závidět. Samozřejmě, že se doba vzniku podepsala i na celkové děsivosti. Přeci jen se od roku 1963 požadavky a možnosti vyděšení diváků kamsi posunuly, tudíž v tomto případě nejde o děsivosti vůbec mluvit. Nicméně, hlavní dějová linka mě velmi bavila. Netuším, zda to připisovat jistě dobré knižní předloze nebo scénáři. Velkou pochvalu si jistě zaslouží i herecké výkony. Zejména Vincent Price byl naprosto boží ve své schizofrenické dvojroli. Rád v budoucnu kouknu na dalšího Lovecrafta. [80 %]

Mrazivá tajemství - Kouření (2018) (epizoda)

Velmi milé připomenutí legendární teleshopingové postavičky Horsta Fuchse v kombinaci s kšiltovkářem Láďou Hruškou - oba v původním dabingu. Za nejlepšího uživatele této databáze musím konstatovat, že tentokrát tomuhle prudce satirickému poukazování na neblahé účinky kouřením černý humor rozhodně nescházel. [80 %]